W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530
Ma ona na celu propagowanie czytelnictwa i przybliżanie treści i problematyki wybranych dzieł literatury polskiej. Po raz pierwszy odbyła się w 2012 r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego i na pierwszy czytelniczy ogień poszedł „Pan Tadeusz”. W kolejnych latach czytaliśmy między innymi „Trylogię”, „Lalkę”, „Przedwiośnie”, „Moralność pani Dulskiej”, „Ballady i romanse” czy nowele pozytywistyczne. W okresie pandemii, gdy nie można było organizować imprez szkolnych w dużym gronie, realizowaliśmy założenia akcji w ramach lekcji języka polskiego. W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w auli szkolnej, w której zgromadzili się uczniowie pierwszych i trzecich klas technikum.
Fragmenty „Nad Niemnem” odczytali: dyrektor szkoły - Robert Wójtowicz, wicedyrektor - Dorota Sozańska, opiekun Samorządu Uczniowskiego - Ireneusz Miepariszwili i przedstawicielka samorządu - uczennica klasy 3 Technikum Ekonomicznego Aleksandra Matla. Zapoznali oni młodzież z historią rodu Bohatyrowiczów, odczytując fragmenty opisujące dzieje Jana i Cecylii. Lektura powieści poprzedzona była krótką prezentacją multimedialną, przedstawiającą biografię Elizy Orzeszkowej i problematykę „Nad Niemnem”. Przygotowała ją i przedstawiła Ewa Lipińska z klasy 5 Technikum Górnictwa Odkrywkowego, a nad obsługą techniczną wydarzenia czuwał Piotr Marczyk - uczeń klasy 5 Technikum Informatycznego.
Za organizację całej imprezy odpowiadały, jak co roku, nauczycielki języka polskiego - Anna Spychalska i Wioletta Marczek.