Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
15.09.2023

Mieszkańcy Granicznej wreszcie odetchną

Zdjęcie Artykułu

W ciągu 30 miesięcy powstanie tak długo oczekiwana przez mieszkańców obwodnica wsi Graniczna. To efekt podpisanej we wtorek 12 września umowy na wykonanie drogi w formie "zaprojektuj i wybuduj" w ramach zadania inwestycyjnego pn. "Poprawa warunków obsługi i rozwoju terenów inwestycyjnych wydobycia i przeróbki granitu w Granicznej (gmina Strzegom) poprzez skomunikowanie z DK 5".

Moment podpisania umowy na wykonanie obwodnicy wsi Graniczna 

 

Obwodnica o dł. ok. 2,6 km będzie miała swój początek przy Al. Wojska Polskiego w okolicach Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu i będzie kończyć się w Granicznej obok kamieniołomu. Koszt inwestycji wynosi ok. 18,65 mln zł. Zadanie jest dofinansowane z piątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu "Polski Ład" - Rozwój stref przemysłowych. Wykonawcą zadania będzie firma STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. z Wrocławia.

Realizacja tego bardzo ważnego zadania połączy tereny aktywności gospodarczej o powierzchni 109 ha, na których działają firmy, które wydobywają i przerabiają granit. Ponadto tereny przeznaczone pod działalność gospodarczą uzyskają dostęp do DK 5. Inwestorzy byli nimi zainteresowani, ale brak jakiegokolwiek skomunikowania z "krajówką" czyniło te tereny bezużytecznymi. Wreszcie, i to jest najważniejsze, zostanie wyprowadzony ruch setek samochodów ciężarowych dziennie z miejscowości Graniczna, z której rocznie wywozi się milion ton kruszywa.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania umowy na budowę obwodnicy Granicznej. Musimy jednak mocno podkreślić, że bez pomocy państwa nie bylibyśmy w stanie tego zadania zrealizować. Przez wiele lat problem ten był przecież nierozwiązalny - zaznaczają władze Strzegomia. - Droga ominie wieś i tym samym ulży mieszkańcom, którzy w końcu pozbędą się samochodów ciężarowych, które transportują uciążliwy urobek granitowy. Koszmar związany z hałasem, zapyleniem i innymi uciążliwościami już niedługo się skończy. Czekamy z niecierpliwością na rozpoczęcie budowy obwodnicy - dodają.

Warto przypomnieć, że decyzję o przyznaniu wielomilionowej dotacji dla strzegomskiego samorządu ogłosił premier Mateusz Morawiecki 14 października 2022 r. w Warszawie, a trzy dni później w Strzegomiu odbył się terenowy briefing prasowy w tej sprawie z udziałem Michała Dworczyka - ministra-członka Rady Ministrów, Ireneusza Zyski - wiceministra klimatu i środowiska oraz Marcina Gwoździa - posła na Sejm RP.

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 883

Powrót