Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
18.09.2023

Szkoła w Olszanach wie jak udzielać pierwszej pomocy

Zdjęcie Artykułu

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy został ustanowiony w 2000 r. z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Obchodzony jest co roku w drugą sobotę września. Z tej okazji uczniowie klas I-III PSP Olszany wzięli udział w zajęciach praktycznego udzielenia pierwszej pomocy.

15 września br. grupa uczniów edukacji wczesnoszkolnej odwiedziła pobliską Ochotniczą Straż Pożarną w Olszanach. Na miejscu czekał ma nich ratownik i strażak - Mateusz Najwer, który w profesjonalny sposób zaprezentował, jak zachować się w razie utraty przez kogoś przytomności, omdlenia, czy zatrzymania krążenia. Uczniowie uczyli się, w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Do realizacji ćwiczeń wykorzystano fantom oraz niezbędne akcesoria tj. apteczkę pierwszej pomocy, a z niej przede wszystkim rękawiczki jednorazowe, maseczkę do sztucznego oddychania. Uczniowie bardzo chętnie włączali się w ćwiczenia, każdy z uczniów chciał samodzielnie wykonać resuscytację krążeniowo oddechową i inne czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Dodatkową atrakcją było zwiedzenie straży pożarnej.

To bardzo ważne, by każdy z nas umiał pomóc sobie nawzajem podczas wystąpienia nagłego wypadku. Zajęcia odbywały się w sympatycznej i przyjaznej atmosferze, chociaż początkowo uczniowie obawiali się czy poradzą sobie z udzielaniem pomocy innym. Okazało się, że nie jest to nic trudnego i każdy może, a nawet ma obowiązek pomagania innym.

Kamila Iwańczak-Dymek

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 355

Powrót