Aktualności

ODSŁUCHAJ
29.09.2023

Kolejna duża kasa na TBS-y

Zdjęcie Artykułu

Gmina Strzegom pozyskała właśnie grant w wys. ok. 9,8 mln zł z tzw. Planu Rozwojowego na budowę 2 budynków w systemie TBS w naszym mieście. To kolejny zastrzyk finansowy, który znacznie przybliża powstanie tej jakże ważnej inwestycji mieszkaniowej zlokalizowanej przy ul. Parkowej.

Będzie ona realizowana m.in. w oparciu o kredyt Banku Gospodarstwa Krajowego (SBC), przyznany na preferencyjnych warunkach, o wartości blisko 18,5 mln zł - wniosek został złożony przez Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., którego nasza gmina jest udziałowcem. Gmina Strzegom wniosła od siebie nieruchomość gruntową oraz część kapitału celem nabycia udziałów w spółce. Przypomnijmy, że wcześniej strzegomski samorząd otrzymał kwotę ok. 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 11 mln zł wsparcia finansowego z tzw. Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Koszt budowy 2 budynków wynosi ok. 44,65 mln zł. W każdym z nich będą 44 mieszkania oraz garaże w przyziemiu. Budynki będą wyposażone w pompy ciepła ziemia-woda, maty grzewcze umożliwiające chłodzenie w lecie oraz panele fotowoltaiczne kompensujące zużycie ok. 50% energii elektrycznej. Dodatkowo kompleks będzie wyposażony w miejsca postojowe, ciągi pieszo-jezdne, małą architekturę oraz plac zabaw.

Budowa 2 budynków ma potrwać dwa lata, natomiast zasiedlenie planowane jest w grudniu 2025 r. W tym celu powstanie regulamin. Pierwszeństwo będą miały osoby posiadające dochody średniej wielkości, osoby, których nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego oraz emeryci i seniorzy, którzy szukają lokum w dobrym standardzie, zabezpieczającego ich potrzeby mieszkaniowe. Będzie wymagane wpłacenie kaucji w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za lokal oraz partycypację wynoszącą 8 proc. iloczynu powierzchni mieszkania oraz wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Warto podkreślić, że w ostatnim okresie w Strzegomiu nastąpił duży rozwój budownictwa mieszkaniowego. Budowa mieszkań w systemie TBS ma w zamyśle strzegomskich władz samorządowych nakłonić do powrotu młodych ludzi do naszego miasta.

Finalnie całość inwestycji obejmuje budowę 3 budynków i jest podzielona na 2 etapy. W pierwszym z nich powstaną 2 budynki, a następnie jeszcze 1. W sumie do dyspozycji będą 132 mieszkania i 123 miejsca postojowe w garażu podziemnym.

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 1844

Powrót