Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
26.04.2024

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Stanowicach

Zdjęcie Artykułu

W piątek 26 kwietnia 2024 r. w PSP Stanowice obchodziliśmy 233. rocznicę uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA. Apel z tej okazji corocznie przypomina nam o niezmiernie ważnym wydarzeniu, jakim było przyjęcie konstytucji naszego kraju. Jest to także świetna okazja, by przypomnieć sobie, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa OJCZYZNA i PATRIOTYZM oraz to, czym jest WOLNOŚĆ.

Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły młodzież odśpiewała hymn państwowy. Uczniowie klasy 7 zaprezentowali najważniejsze wydarzenia z 1791 r. związane z obradami Sejmu Wielkiego. Całość dopełniły także pieśni patriotyczne w wykonaniu chłopców z kl. 5 oraz piosenka grupy starszej z przedszkola w Stanowicach pt. “Taniec flagi”.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Wprowadzała zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę jej uchwalenia świętowano podczas rozbiorów, pomimo ich sprzeciwu i represji. Mimo, że po II wojnie światowej, w związku z sytuacją polityczą i ustrojową, zaprzestano obchodzenia tego święta, to 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu rocznicy uchwalenia konstytucji i ustalenia jej świętem narodowym.

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 424

Powrót