Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
16.05.2024

Atrakcyjny wyjazd naszych emerytów   

Zdjęcie Artykułu

Grupa emerytów z PZERiI w Strzegomiu w dniach 1-4 maja zwiedziła Mierzeję Wiślaną oraz Warmię. W opinii uczestników wyjazd był bardzo ciekawy i pogłębił ich wiedzę z historii i geografii.

Strzegomianie mieli zakwaterowanie w malowniczej Krynicy Morskiej. Ta urokliwa miejscowość rozciąga się pasem oddzielającym Zalew Wiślany od Bałtyku. Otoczona jest rozległymi terenami zielonymi, nadmorskimi, słonecznymi plażami. Doskonałą okazją do świetnie spędzonego czasu był rejs po Zalewie Wiślanym.

Kolejny dzień spędzono w Elblągu, który powoli odzyskuje swój dawny blask. Największą atrakcją był rejs słynnym Kanałem Elbląskim, będącym prawdziwym cudem techniki. To jedyny unikatowy szlak wodny na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach i są przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Była to fantastyczna podróż z miłą obsługą, ciekawostkami, anegdotami.

Nasi emeryci nie mogli ominąć Fromborka. To tutaj Mikołaj Kopernik na Wzgórzu Katedralnym opracował dzieło pn. „O obrotach sfer niebieskich”. -  Wzgórze Katedralne należy do zabytków najwyższej klasy. Podziwialiśmy zgromadzone zabytki o wspaniałej przeszłości. O kanoniku warmińskim pamięta Warmińska Kapituła Katedralna. Jest świadkiem obecności astronoma, miejscem jego pochówku oraz wypełniania codziennych obowiązków kanonicznych. Wchodząc do Bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja, zaskakuje ilość zachowanych rzeźb, złoceń, ołtarzy, obrazów. Urzekł nas późnogotycki Krucyfiks z XV w., kamienny portal, a także organy. Wysłuchaliśmy także pięknego koncertu organowego – podkreślają nasi emeryci.

Strzegomscy emeryci ochoczo korzystali z nadmorskiej plaży i morskiego powietrza, które z pewnością poprawiło ich zdrowie.

- Zarząd PZERiI w Strzegomiu oraz uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują władzom Strzegomia za dofinansowanie kosztów wycieczki w kwocie 10 tys. zł - informuje Zofia Łopuszyńska z PZERiI w Strzegomiu.


Wyjazd zorganizowany był w ramach zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym i dofinansowany ze środków gminy Strzegom w wysokości 10 tys. zł. Podczas wycieczki zrealizowano program o tematyce profilaktycznej, każdego dnia odbywały się pogadanki na temat uzależnień od alkoholu, nikotyny oraz zagrożenia uzależnieniami behawioralnymi.


 

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 425

Powrót