Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
24.05.2024

Profilaktyka raka piersi

Zdjęcie Artykułu

Biblioteka Publiczna w trosce o zdrowie kobiet zorganizowała warsztaty dotyczące profilaktyki raka piersi oraz - ważnej dla wszystkich - świadomości badań okresowych. Wśród gości były przedstawicielki Stowarzyszenia Za Horyzont - Sylwię Witkę i Olgę Rumplewicz-Słapę.

Panie wysłuchały prelekcji na temat badań profilaktycznych, konieczności ich systematycznego wykonywania, czynników ryzyka oraz dobierania prawidłowo biustonoszy. Prelekcja została uzupełniona częścią praktyczną, gdzie uczestniczki miały okazję, zapoznać się z technikami samobadania piersi.  Na szczególną uwagę zasługuje możliwość zbadania i obserwacji  nowoczesnych modeli: piersi zdrowej oraz zaatakowanej chorobą nowotworową.

- Dziękujemy za te niezwykle istotne warsztaty, które miały na celu podniesienie poziomu świadomości oraz zachęcenie kobiet do badań profilaktycznych, a zwłaszcza samobadania. Pamiętajmy, że profilaktyka pozwala zmniejszać ryzyko zachorowania na raka w przyszłości – podkreślają pracownicy strzegomskiej bibliotece.


Jak się badać samodzielnie? Każda kobieta powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi! Badanie to składa się z oglądania piersi przed lustrem oraz badania ich dotykiem. Niepokój powinny budzić takie obawy jak:

  • zmiany wielkości lub kształtu jednej z piersi,
  • krwawienie lub inny wyciek z brodawki sutkowej,
  • dołki, zaciągnięcia albo owrzodzenia skóry na piersi wszelkie wyczuwalne zgrubienia lub guzki w piersi lub pod pachą, obrzęk ramienia.

Samobadanie najlepiej przeprowadzać regularnie w 1. dniu po zakończeniu miesiączki lub raz w miesiącu u kobiet po menopauzie. Raz w roku z kolei takie badanie powinien wykonywać lekarz rodzinny, ginekolog, chirurg lub onkolog.

Stowarzyszenie Za Horyzont:

  • uczy samobadania piersi,
  • zachęca do badań profilaktycznych,
  • edukuje na temat wsparcia osób z chorobą nowotworową,
  • promuje zdrowy styl życia.
Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 271

Powrót