W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530
Początki państwa polskiego wiążą się z terytorium dzisiejszej Wielkopolski, gdzie powstawały najważniejsze ośrodki plemienne i grody. Kluczowe znaczenie miały cztery lokalizacje: Gniezno, Lednica, Biskupin, Poznań. Gniezno uważane za pierwszą stolicę Polski, było ważną osadą kultu pogańskiego, a później chrześcijaństwa. Katedra w Gnieźnie - miejsce koronacji pięciu królów - zrobiła na nas ogromne wrażenie. Srebrne Drzwi z detalami ukazujące życie św. Wojciecha to prawdziwe dzieło sztuki. Podziemia Katedralne, Taras Widokowy, Skarbiec, Muzeum, Dolina Pojednania, Spacer po Wzgórzu Lecha również nam się bardzo podobały. Atmosfera miejsca, które było świadkiem tak ważnych wydarzeń dla Polski, jest niesamowita.
Lednica - osada pełna historii i tajemnic. Wyspa ma w sobie coś mistycznego, trudno sobie wyobrazić, że tutaj Mieszko I przyjął chrzest. Mosty prowadzące na wyspę oraz rekonstrukcja grodu przeniosła nas w czasy początków Polski.
W osadzie Biskupin, która była symbolem rozwoju cywilizacji na ziemiach polskich, mieliśmy nocleg. Z okien hotelu dostrzegliśmy budownictwo wczesnych Słowian.
Po śniadaniu wyruszyliśmy do Poznania, jednego z najważniejszych grodów początków państwa Piastów. Katedra to niesamowite miejsce - można poczuć się blisko historii, stojąc przy grobowcach władców Polski. Stare miasto, Ostrów Tumski ma niepowtarzalny klimat. Podziwialiśmy rynek, słynne Koziołki na Ratuszu, piękne kamienice, fontanny oraz Palmiarnię, jedną z najsłynniejszych w Polsce.
Doceniliśmy walory historyczne tych miejsc, atmosferę, możliwość zgłębienia przeszłości w sposób namacalny.
Krystyna Michniewicz