Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
30.12.2024

Czas na Mickiewicza

Zdjęcie Artykułu

W dniach 16–20 grudnia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach wzięli udział w wyjątkowym projekcie edukacyjnym „Czas na Mickiewicza”. To inspirujące przedsięwzięcie łączyło naukę z zabawą, rozwijając wyobraźnię i talenty uczniów oraz przybliżając im twórczość patrona szkoły w nowatorski sposób.

Od pierwszych chwil trwania projektu w szkole zapanowała atmosfera literackiego święta. Starsi uczniowie czytali młodszym wybrane utwory Mickiewicza, takie jak „Lis i Kozioł”, „Zając i Żaba”, „Pies i Wilk”, „Przyjaciele” czy „Powrót taty”. Wspólne czytanie stało się inspiracją do działań artystycznych – młodsze dzieci tworzyły prace plastyczne ilustrujące ulubione fragmenty, które zaskakiwały wyobraźnią i barwnością.

 

Edukacja przez zabawę

Kolejne dni przyniosły nowe atrakcje, a wśród nich „Dzień nauki pod okiem Wieszcza”, podczas którego starsi uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli. Młodsi uczestnicy rozwiązywali zadania przygotowane przez starsze klasy, takie jak labirynty inspirowane bajką „Przyjaciele” czy literackie krzyżówki, do których informacje wyszukiwali w internecie. Nie zabrakło także bieganych dyktand, obrazkowych planów wydarzeń do utworów Mickiewicza oraz zadań matematycznych opartych na kalendarium życia poety.

Innowacyjne pomoce dydaktyczne, takie jak „heksy edukacyjne” i „Kątowy Adam Mickiewicz” stworzony z figur geometrycznych, pozwalały w kreatywny sposób utrwalać wiedzę o poecie. Nawet lekcje języka angielskiego włączyły tematykę Mickiewiczowską – uczniowie wykonywali ćwiczenia online inspirowane jego twórczością.

 

Gry i zabawy z Patronem

Dzień gier i zabaw zaangażował zarówno młodszych, jak i starszych uczniów. Starsze klasy przygotowały liczne quizy, zagadki, kalambury i łamigłówki, które nie tylko wprowadzały uczestników w świat literatury, ale także rozwijały logiczne myślenie. Wśród atrakcji znalazły się matematyczne zadania z motywami literackimi, zabawy ruchowe związane z postaciami z utworów wieszcza oraz gry planszowe, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem młodszych kolegów.

 

Konkursy i uroczyste podsumowanie

W ramach projektu zorganizowano dwa konkursy. Klasy młodsze rywalizowały w konkursie plastycznym, tworząc ilustracje inspirowane utworami Mickiewicza. Starsi uczniowie wzięli udział w konkursie na „Romantyczną salę Mickiewicza”, dekorując klasy w stylu nawiązującym do poetyckich motywów.

W konkursie plastycznym zwyciężył Dawid Bajor (kl. III), drugie miejsce zajęła Emilia Dyduch (kl. III), a trzecie Wiktoria Janicka (kl. III). Wyróżnienie otrzymał Mariusz Łuksin z oddziału przedszkolnego.

Pierwsze miejsce w konkursie na „Romantyczną salę Mickiewicza” zajęła klasa VI, która odtworzyła klimat Soplicowa z „Pana Tadeusza”, łącząc staropolskie elementy z romantyczną symboliką. Drugie miejsce przypadło klasie I, a trzecie klasie IV. Wyróżniono również dekoracje klasy II i klasy V.

Kulminacyjnym punktem projektu było uroczyste podsumowanie, które odbyło się w piątek po przedstawieniu bożonarodzeniowym. Laureatom konkursów wręczono nagrody ufundowane przez koordynatorkę projektu oraz Radę Rodziców, a także podziękowano uczniom i nauczycielom za ich zaangażowanie w twórcze działania. Projekt „Czas na Mickiewicza” pokazał, jak fascynująca może być edukacja, gdy łączy naukę z zabawą, inspirując do odkrywania bogactwa polskiej literatury.

Magdalena Ciężki 

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 153

Powrót