W tym dniu tradycyjne zajęcia ustąpiły miejsca aktywnościom tematycznym inspirowanym postacią Bolesława Chrobrego – pierwszego koronowanego króla Polski. Wśród atrakcji znalazły się m.in. warsztaty plastyczne, heraldyczne, jubilerskie oraz zajęcia kaligraficzne prowadzone w szkolnym „skryptorium”. Uczniowie projektowali własne herby, wykonywali średniowieczną biżuterię, tworzyli kartki z gratulacjami dla monarchy i z dużą dozą kreatywności zaprojektowali banknoty i monety z wizerunkiem Chrobrego.
Sporą popularnością cieszyła się również lekcja historii w nietypowej formie oraz escape room, który wymagał znajomości faktów z życia króla. Uczniowie rozwiązywali zagadki, a element rywalizacji i zabawy połączony z edukacją okazał się doskonałym pomysłem.
Podczas wydarzenia nie zabrakło również degustacji symbolicznych potraw średniowiecznych – serwowano m.in. kaszę królewską, chleb ze smalcem oraz ciasteczka św. Hildegardy. Uroczysty charakter dnia podkreśliły pokaz mody średniowiecznej, wspólny taniec oraz królewski korowód z udziałem uczniów i nauczycieli.
Zwieńczeniem obchodów była część refleksyjna – wybrani uczniowie odczytali swoje przemyślenia na temat znaczenia koronacji Bolesława Chrobrego. W swoich wypowiedziach podkreślali, że akt koronacji był symbolem niezależności państwa, początkiem polskiej monarchii i wyrazem rosnącego znaczenia Polski w Europie. Takie dni pokazują, że edukacja może być żywa, angażująca i pełna emocji. Nasi uczniowie udowodnili, że historia to nie tylko przeszłość – to także świetna zabawa, źródło refleksji i duma z naszych korzeni.
Wydarzenie w Goczałkowie było nie tylko ciekawą lekcją historii, ale także okazją do integracji całej szkolnej społeczności i rozwijania kreatywności uczniów w duchu patriotyzmu i edukacji przez działanie.