Spotkanie poprowadził adwokat dr Piotr Dobrowolski, który w przystępny i angażujący sposób przybliżył młodzieży prawne aspekty zjawiska hejtu.
Podczas prelekcji omówione zostały m.in. definicje przestępstw związanych z mową nienawiści, odpowiedzialność karna oraz konsekwencje prawne, jakie mogą ponieść osoby dopuszczające się hejtu – także niepełnoletnie. Uczniowie dowiedzieli się, w jakim wieku ponoszą odpowiedzialność za swoje słowa i działania w Internecie, a także jak reagować, gdy staną się ofiarami przemocy słownej.
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji, zadawali pytania i chętnie włączali się w rozmowę, również w czasie przerw podchodząc do mecenasa, by dowiedzieć się więcej.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni dr. Piotrowi Dobrowolskiemu za poświęcony czas, zaangażowanie i cenną lekcję odpowiedzialności oraz świadomości prawnej.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy i pod opieką psycholog Aleksandry Lebiedzińskiej, która czuwała nad jego przebiegiem.
Takie wydarzenia są doskonałą okazją, by młodzież mogła nie tylko poznać przepisy prawa, ale też zrozumieć, jak ważne są empatia, szacunek i odpowiedzialne korzystanie z wolności słowa – zarówno w sieci, jak i w codziennym życiu.