Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
24.02.2026

KOPERNIKALIA 2026 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2

Zdjęcie Artykułu

W dniach 16 – 20 lutego 2026 r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu obchodziła 553 rocznicę urodzin swojego patrona Mikołaja Kopernika.

Uczniowie klas 1 – 8 aktywnie uczestniczyli w corocznym Festiwalu Nauki.

Warsztaty w klasach 1-3 dały dzieciom odpowiedź na pytania „Dlaczego samolot lata, statek nie tonie, a rakieta leci w kosmos?”. Uczniowie klas 4 w czasie zajęć ,, Wędrówka po gwiazdozbiorach" wyszukiwali na mapie nieba najbardziej popularne gwiazdozbiory, poznali zależność między znakiem zodiaku a datą urodzenia oraz wykonali rysunki wybranych konstelacji zodiakalnych. Klasy piąte tworzyły na warsztatach modele protistów zwierzęcego - pantofelka i roślinnego -eugleny. Uczniowie klas 6 poznali interesujące szczegóły z życia Kopernika, nazwy sprzętów, których używał do pomiarów oraz wyliczeń.  Z pomocą animacji przedstawiających astrolabium i kwadransu wykonali ćwiczenia z określania odległości kątowej.

Uczniowie klas 7 brali udział w doświadczeniach wykorzystujących prawo Pascala oraz prawo Archimedesa. Były to "Nurek Kartezjusza", "Lewitujący pomidor" oraz "Sekret statków". Ósmoklasiści przeprowadzali  doświadczenie ,, Wykrywanie skrobi w produktach spożywczych". Doświadczenie wymagało umiejętności formułowania problemu badawczego, hipotezy oraz wyciągania wniosków.

19 lutego, w dniu urodzin patrona, odbył się uroczysty apel, podczas którego cofnęliśmy się w czasie i poznaliśmy samego Mikołaja Kopernika. Opowiedział nam o swoim życiu, zamiłowaniu do matematyki i astronomii. W tym dniu odbyła się również specjalna, urodzinowa sesja zdjęciowa klas.

Ostatnim elementem obchodów była Noc z Kopernikiem dedykowana uczniom klas ósmych. Podczas Nocy odbył się konkurs wiedzy o Koperniku oraz „Zodiakalna gra terenowa”. Głównym punktem imprezy była obserwacja nocnego nieba. Odbyła się ona dzięki zaproszonym gościom p. Łukaszowi Kucembie i p. Dawidowi Wójtowiczowi. Pan Łukasz Kucemba przeprowadził krótką prelekcję nt. Obserwacji nieba, natomiast p. Dawid Wójtowicz użyczył swój sprzęt od prostego 80 mm refraktora po wielkiego 300 mm Newtona na Dobsonie. Pogoda pozwoliła na obserwację największej planety Układu Słonecznego - Jowisza. Mogliśmy też obserwować księżyce galileuszowe oraz struktury w jego atmosferze. Była to niezapomniana noc, podczas której moc Kopernika była z nami.

PSP2

Autor: Krzysztof Smyda
Liczba wyświetleń: 344

Powrót