Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Aktualności

ODSŁUCHAJ
10.08.2018

Susza rolnicza

Zdjęcie Artykułu

Burmistrz Strzegomia 4 lipca br. wystosował pismo do wojewody dolnośląskiego w sprawie uznania strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych suszą rolniczą w uprawach rolnych.

Z otrzymanej w ostatnich dnach informacji z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że protokoły gminne będą weryfikowane zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych.
 
Zgodnie z tą ustawą "suszę - oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 III do dnia 30 IX, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb; a zatem szkody powstałe w wyniku suszy można szacować wyłącznie wówczas gdy na danym terenie zgodnie z KBW (klimatycznym bilansem wodnym) wystąpiła susza, w przypadku gdy dla danej rośliny, w tym łąk i pastwisk nie jest prowadzony monitoring suszy, szkody można szacować, jeżeli monitoring potwierdza wystąpienie suszy w uprawach o analogicznych wymaganiach wodnych".
 
W raporcie dot. suszy rolniczej w/g IUNG w Puławach gleby z terenu gminy Strzegom ujęte są tylko w kategorii I i II (bardzo lekkie i lekkie), a większość gleb to kategoria III - gleby średnie, które nie są ujęte w monitoringu jako dotknięte suszą. Pominięte są uprawy rzepaku, kukurydzy, buraka cukrowego i ziemniaków.
 
- W w/w piśmie poinformowałem również o tym, że istniejące na terenie gminy wyrobiska kamienia mają znaczący wpływ na kształtowanie mikroklimatu i w okresie marzec - czerwiec 2018 r. ilość opadów atmosferycznych na terenie gminy była znikoma. Nie odzwierciedlają jednak tego raporty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach - informuje burmistrz Strzegomia. - W związku z powyższym zawnioskowałem do wojewody o podjęcie pilnej interwencji w sprawie wprowadzenia zmian w systemie monitoringu suszy rolniczej, a zwłaszcza zwiększenia liczby stacji monitoringowych tak, aby były one zlokalizowane w każdej gminie, ponieważ obecny monitoring nie oddaje stanu faktycznego. Wojewoda dolnośląski 20 lipca br. w imieniu kilku gmin zwrócił się z analogicznym pismem do ministra rolnictwa i rozwoju wsi - kończy Zbigniew Suchyta.
Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1412

Powrót