Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
03.09.2018

Pamiętajmy o tamtych czasach

Zdjęcie Artykułu

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę września br. (02.09) na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę agresji Niemiec na Polskę. W tym roku minęło 79 lat od rozpoczęcia II wojny światowej. Obchody miały szczególny charakter ze względu na fakt, że odbywały się 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Wśród gości byli m. in.: przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, reprezentanci instytucji państwowych, kombatanckich i sybirackich. Nie zabrakło oczywiście więźniów byłego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen, duchowieństwa na czele z biskupem świdnickim Ignacym Decem, harcerzy, dyrektorów placówek oświatowych wraz z uczniami oraz osób prywatnych. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia.
 
W swoim przemówieniu, odnoszącym się do II wojny światowej, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Dyduch zaapelował o pamięć: - (…) Świat coraz mniej pamięta o tym, co się wydarzyło w trakcie tej straszliwej wojny. Pamięć musi być zachowana! Każda wojna jest tragedią i niesie za sobą masę nieszczęść. Koniec takich zachowań! Dość wojny! – podkreślał. – Spotykamy się w miejscu zagłady 40 tys. ludzi. Zostali oni bestialsko zamordowani. Mieszkańcy Ziemi Strzegomskiej pamiętają, czuwają i oddają hołd wszystkim pomordowanym – mówił z kolei burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta. Prowadzący uroczystość Krzysztof Kalinowski (zastępca dyrektora Strzegomskiego Centrum Kultury) poinformował, że w trakcie ostatniego roku zmarł jeden były więzień tego obozu z Gdańska.
 
Polową mszę św. odprawił biskup świdnicki Ignacy Dec, który z pozostałymi kapłanami modlił się w intencji więźniów, którzy cierpieli i zginęli w tym potwornym miejscu. Mocno zabrzmiał Apel Poległych, który odczytali harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Strzegomiu. Ostatnim aktem było złożenie wieńców przez poszczególne delegacje przed pomnikiem mauzoleum.
 
Organizatorami tego patriotycznego wydarzenia byli: Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Patronat objęli: biskup świdnicki - Ignacy Dec oraz marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski.
 
Przez Gross-Rosen - obóz macierzysty i jego filie - przeszło około 125 tys. więźniów, zginęło 40 tys. osób.
Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1928

Powrót