Aktualności

ODSŁUCHAJ
07.05.2019

Wielkanoc w Podhajcach 

Zdjęcie Artykułu

Zdobienie pisanek na Wielkanoc to stara ukraińska tradycja. I podobnie jak w kulturze polskiej - Ukraińcy przygotowują wielkanocne koszyczki, zdobią je haftowanymi serwetkami i święcą pokarmy - pisanki, kiełbasę, ciasto paschalne, chrzan, sól, ser, masło, kosze ozdobione haftowanymi ręcznikami, barwinek. Święta Wielkiej Nocy trwają na Ukrainie trzy dni.

W sobotę przed Wielkanocą porządku prawosławnego, czyli w katolicka Wielką Sobotę, w mieście Podhajce z inicjatywy mera Tatjany Władimirowej Lewkowicz zorganizowano konkurs na najładniejszą pisankę wielkanocną. W konkursie wzięło udział 6 zespołów z kilku szkół. Pisanki wykonywane były różną techniką, często z użyciem nietradycyjnych materiałów. Celem konkursu było wspieranie młodych talentów, wzmacnianie ich duchowego i kreatywnego potencjału oraz pokazanie dziedzictwa kulturowego regionu. Jury oceniało oryginalność pracy, technikę i dokładność wykonania oraz prezentacje pisanek Każda drużyna opowiedziała, co symbolizują jej prace. Zwycięzcą konkursu została młodzież z gimnazjum im. Markiana Pasławskiego w Podhajcach.

Wszystkie pisanki, które wzięły udział w konkursie, można zobaczyć na Placu Niepodległości w centrum miasta. Strzegomska młodzież pozna zwycięzców już wkrótce osobiście - w czerwcu br. planowana jest wizyta w Strzegomiu i wspólne warsztaty artystyczne.

Tekst i zdjęcia: Galyna Pszenyczniak
Tł. i redakcja w j. polskim: Dominika Kuleba

Autor:
Liczba wyświetleń: 105

Powrót