Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
10.07.2019

Po Turnieju Rycerskim

Zdjęcie Artykułu

Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich, w tym roku (14-16 czerwca br.), już po raz ósmy było organizatorem wspaniałego turnieju rycerskiego, wszystko dzięki dofinansowaniu Gminy Strzegom oraz uprzejmości burmistrzów Strzegomia - Pana Zbigniewa Suchyty oraz Wiesława Witkowskiego, a także wkładu własnego i wolontariatu naszego bractwa.

W turnieju niedaleko średniowiecznych murów obronnych, w parku miejskim "Na Plantach", spotkało się wiele zacnych bractw i rekonstruktorów z różnych stron Polski. Imprezę odwiedziło łącznie, jak się szacuje, ponad dwustu rekonstruktorów. Nad przygotowaniami i przebiegiem tegorocznej imprezy czuwał Prezes stowarzyszenia Władysław Kisielewicz wraz ze swoimi zastępcami Piotrem Bartnickim i Bartłomiejem Przybylskim oraz innymi członkami bractwa. Odwiedził nas również Marszałek Kapituły Rycerstwa Polskiego, Namiestnik Śląska Pan Marek Mojecki.

Ósmy turniej rycerski rozgrywał się w wielu płaszczyznach, które były widowiskowe dla osób coraz chętniej odwiedzających naszą wioskę rycerską, a zarazem wymagające siły i sprawności fizycznej od samych rekonstruktorów. W obozie można było obejrzeć turniej rycerzy wczesnego średniowiecza, a chwilę później turniej rycerzy późnego średniowiecza. Równolegle odbywał się także turniej łuczniczy oraz turniej gier logicznych. Ze względu na pogorszenie się pogody Bieg Dam odbył się w kolejnym dniu.

Przechadzając się po obozowisku, napotkać było można stolarza, zapoznając się ze średniowiecznym sposobem obróbki drewna. Ponadto były przygotowane przedmioty wyrzeźbione w kamieniu oraz narzędzia do obróbki kamienia. Spotkać można było skrybę, z pasją uczącego kaligrafii oraz opowiadającego o pisaniu w średniowieczu, skosztować trunków i podpłomyków wykonywanych według średniowiecznych receptur, a także średniowiecznego żebraka. Najmłodsi mogli również skorzystać ze średniowiecznej karuzeli napędzanej siłą ludzkich mięśni. Punktem kulminacyjnym turnieju miała być bitwa, która niestety nie odbyła się ze względu na załamanie pogody.

Jak co roku finał turnieju bojowego odbywał się pod strzegomską bazyliką w towarzystwie Pana Zbigniewa Suchyty - burmistrza Strzegomia oraz Pana Wiesława Witkowskiego -zastępcę burmistrza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej - Pana Tomasza Marczaka, którzy wręczyli dla najdzielniejszych rycerzy, łuczników, dam i wojów nagrody rzeczowe, dyplomy oraz puchary.

Każdy kto odwiedził obozowisko mógł oglądać, dotknąć, przymierzyć, spróbować przeszłości, gdyż wszystko jest wykonane z naturalnych materiałów, które dostępne były w średniowieczu, również przy okazji dowiedzieć się więcej o samym okresie wypraw krzyżowych, a nawet zagrać w gry, dzięki którym rycerze udoskonalali swoje umiejętności taktyczne. Dlatego gorąco zachęcamy do zanurzenia się w czasach minionych wraz z Bractwem Rycerskim Joannitów Strzegomskich. Zapraszamy również do odwiedzenia witryny w portalu Facebook, by być na bieżąco z wydarzeniami, na których można spotkać wspomnianą grupę.

Pozostałe zdjęcia z VIII Turnieju Rycerskiego, które jak te zamieszczone w artykule, zostały zrobione przez Prezesa stowarzyszenia Władysława Kisielewicza i jego żonę Agnieszkę, członkinię bractwa. Można je oglądać w Internecie pod następującymi adresami:

  1. https://rycerzwladyslaw2.rajce.idnes.cz/2019-06-14_16_-_8_Turniej_ Rycerski_Strzegom_AK_WEB_--_cz_3 
  2. https://rycerzwladyslaw2.rajce.idnes.cz/2019-06-14_16_-_8_ Turniej_Rycerski_Strzegom_AK_WEB_--_cz_2
  3. https://rycerzwladyslaw2.rajce.idnes.cz/2019-06-14_16_-_8_Turniej_ Rycerski_Strzegom_AK_WEB_--_cz_1
Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1276

Powrót