Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
30.07.2019

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru - STRZEGOM 2019

Zdjęcie Artykułu

Zachęcamy naszych czytelników do śledzenia relacji z przebiegu 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. W tym miejscu można zobaczyć dużo zdjęć i obejrzeć ciekawe materiały video.

 

Niedziela z samymi atrakcjami

Ostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Jego zwieńczeniem były koncerty polskich gwiazd muzycznych: Sarsy i Kayah.

Niedzielny poranek rozpoczął się od "Śniadania z folklorem". W obu strzegomskich parafiach odbyły się msze św., w których uczestniczyły zespoły folklorystyczne. Po zakończeniu nabożeństw wszyscy udali się na Rynek, gdzie wspólnie odtańczono poloneza. Wielobarwny taniec zachwycił i oczarował widownię, wśród której można było dostrzec wielu turystów, którzy specjalnie na tę okoliczność przybyli do naszego miasta. Wielką atrakcją była możliwość konsumpcji potraw kulinarnych z całego świata.

Aż 6 godzin trwał koncert dolnośląskich zespołów folklorystycznych w parku miejskim. Ten punkt festiwalu cieszy się ogromną popularnością i przyciąga wielu odbiorców z całego Dolnego Śląska. Przyjezdni podkreślali niepowtarzalną atmosferę panującą w Strzegomiu i chwalili za organizację. Dodajmy, że w tym roku wystąpiły 23 zespoły, choć zgłoszeń było kilka razy więcej.

Ostatnim akcentem niedzieli były koncerty Sarsy i Kayah na głównej scenie w Rynku. Publiczność nagrodziła występy obu artystek, bijąc gromkie brawa po każdym utworze.

 

Koncert galowy

W sobotni wieczór - po raz ostatni - zespoły folklorystyczne z całego świata zaprezentowały się strzegomskiej publiczności na głównej scenie festiwalowej. Trwający ok. 2,5 godziny koncert w reżyserii Krzysztofa Pająka zakończył efektowny pokaz laserowy.

Spektakl charakteryzował się dużą różnorodnością i zmiennością. Obok żywiołowych tańców latynoamerykańskich (Chile, Kolumbia) i gruzińskich można było usłyszeć melancholijne śpiewy ze Słowacji i Ukrainy. Na wysokim poziomie stał pokaz stepowania, który zaprezentowali Irlandczycy. Gospodarze, czyli Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie" tradycyjnie zatańczyli piękne polskie tańce, które wzbudziły duży aplauz wśród widowni.

Koncert galowy zakończył się opuszczeniem flagi CIOFF i premierowym pokazem laserowym.

***

Zapraszamy na niedzielę. Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji.

 

Muzyczna uczta

Czwarta edycja koncertu kapel odbyła się po raz pierwszy na terenie ogrodów przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. W piątkowy wieczór (09.08) było magicznie i klimatycznie! Publiczność wielokrotnie nagradzała muzyków gromkimi brawami.

Koncert kapel do tej pory nie miał szczęścia do pogody. Przypomnijmy, że zarówno w roku 2017, jak i 2018 r. koncerty odbywały się w Strzegomskim Centrum Kultury. Tylko pierwsza edycja (2016 r.) miała miejsce na terenie Parku Miejskiego.

Przed licznie zgromadzoną publicznością nie zaprezentowali się tym razem tancerze, tylko instrumentaliści i wokaliści. Piękna muzyka z całego świata płynęła z dwóch scen. Spektakl był wyreżyserowany przez Krzysztofa Pająka.

- Świetny koncert! Wieczorna pora oraz feeria barw na miejskich murach dodały wspaniałego klimatu i magii temu wydarzeniu - podkreślała widownia.

***

Do końca MFF 2019 pozostały dwa dni. Zapraszamy na sobotni koncert galowy - początek o godz. 20.00 na strzegomskim Rynku. W niedzielę tradycyjny Rynek Świata, msze św. w strzegomskich kościołach, koncert zespołów dolnośląskich oraz występy Sarsy i Kayah.

 

Jeśli piątek, to spotkanie w magistracie

Piątkowe popołudnie w trakcie strzegomskiego festiwalu folkloru to czas przeznaczony na spotkanie delegacji zespołów folklorystycznych z władzami samorządowymi naszego miasta w sali konferencyjnej UM w Strzegomiu.

W tym roku do takiego spotkania doszło 9 sierpnia. Jego gospodarzem był burmistrz Strzegomia -Zbigniew Suchyta, który podziękował wszystkim zespołom za przybycie i uświetnienie tegorocznej edycji festiwalu. Zwrócił uwagę na fakt, że właśnie w tym momencie mija półmetek imprezy i że już wszyscy zdążyli się dobrze poznać, co dobrze rokuje na dalsze dni MFF.

Wśród gości były również delegacje z miast partnerskich Strzegomia: Podhajec na Ukrainie i Znojmo w Czechach, a także przedstawiciele polskiej sekcji CIOFF.

Po okolicznościowych przemówieniach miała miejsce wymiana prezentów, symboliczna lampka szampana oraz sesja zdjęciowa na balkonie urzędu.

***

Zapraszamy na piątkowy koncert kapel, który rozpocznie się o godz. 21.00 na terenie ogrodów zlokalizowanych przy strzegomskiej bazylice.

 

Śniadanie na trawie

Po raz pierwszy w historii Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu zorganizowano edukacyjne spotkanie z zespołami folklorystycznymi, adresowane do dzieci i dorosłych.

Śniadanie na trawie, bo tak nazwano to wydarzenie, odbyło się w ogrodach przy Bazylice Mniejszej. Nie zabrakło wspólnych tańców i śpiewów oraz pysznego poczęstunku. Wszyscy bawili się znakomicie.

 

Festiwal oficjalnie rozpoczęty!

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu został oficjalnie zainaugurowany w czwartkowy wieczór na strzegomskim Rynku. Na scenie pojawili się artyści z Polski, Bułgarii, Chile, Czech, Gruzji, Irlandii, Kolumbii, Słowacji i Ukrainy. 

Przed nami kolejne dni festiwalowych emocji, na które serdecznie zapraszamy.

 
Światowo w Kostrzy

Wieczór Narodowy w Kostrzy tradycyjnie odbył się dzień przed oficjalnym otwarciem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Mieszkańcy tej podstrzegomskiej miejscowości mieli okazję z bardzo bliska obejrzeć piękne i efektowne pokazy wokalno-taneczne artystów z różnych stron świata.

Przed publicznością zaprezentowali się młodzi Kostrzanie, grupa wokalna "Leleczenki" z Podhajec na Ukrainie, słowacki zespół "Zito", ZF z Irlandii "Scoil Rince Cualann", gruziński zespół "Khorumi" oraz zespół z Kolumbii "Fundacion Artistica del Tundama".

* * *

Serdecznie zapraszamy na oficjalne otwarcie MFF, które odbędzie się w czwartek (08.08) o godz. 19.00 na strzegomskim Rynku.

 
 
 
 
 
Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 5551

Powrót