Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
18.09.2019

Dwudniowe gminne obchody XVI Spotkań Religijno-Patriotycznych w Rusku

Zdjęcie Artykułu

W dniach 13. i 15. września 2019 r. odbyły się uroczystości poświęcone pamięci wszystkich poległych, a także żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy w Rusku z okazji XVI Spotkań Religijno-Patriotycznych .

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec - biskup świdnicki oraz Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia.

W pierwszym dniu, dla młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Strzegom, przygotowane zostało „V sympozjum popularno-naukowe”, które odbyło się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Uczniowie wysłuchali: wygłoszonego przez Jerzego Rudnickiego - specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Wrocławskiego Oddziału IPN referatu nt. „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944-1956" oraz wystąpienia Tadeusza Kazimierza Mroza – zastępcy przewodniczącego Zarządu Głównego Ruchu Wolnych Demokratów, a przede wszystkim byłego więźnia OPW w Rusku nt. wspomnień związanych z pobytem w tymże obozie. Najistotniejsze informacje dotyczące historii Obozu Pracy Więźniów w Rusku przygotowali - w ramach projektu edukacyjnego - uczniowie z ZSP w Jaroszowie.

Powyższe części sympozjum przeplatane były poezją autorstwa Tadeusza Kazimierza Mroza deklamowaną przez jaroszowską młodzież oraz bardzo przejmującymi w swej treści piosenkami.
Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę o godz. 13.30 mszą św. w kościele w Rusku, którą koncelebrowali: ks. Przemysław Pojasek – redaktor świdnickiego „Gościa Niedzielnego”, ks. Jan Olender – poprzedni proboszcz Parafii w Jaroszowie oraz ks. Marek Krysiak – proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Liturgię eucharystyczną oprawą muzyczną ubogacił zespół wokalno-instrumentalny „Jeruzalem” z Jaroszowa.

Po mszy św. nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową. Złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników: Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP oraz Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, m. in.: Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, Wiesław Witkowski – zastępca burmistrza Strzegomia, Tomasz Marczak - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, Tadeusz Kazimierz Mróz z Wrocławia (były więzień w OPW Jaroszów) wraz z rodziną, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe, sołtysi, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Ponadto, w tej pięknej uroczystości udział wzięli również żołnierze Wojska Polskiego z Komendy Garnizonu Wrocław pod dowództwem mjr. Konrada Sieradzkiego.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1770

Powrót