Aktualności

ODSŁUCHAJ
22.11.2019

Zaproszenie na uroczystości w Strzegomiu

Zdjęcie Artykułu

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Urząd Miejski w Strzegomiu i Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zapraszają do udziału w uroczystościach odsłonięcia Pomnika Ofiar Niemieckiego Reżimu Nazistowskiego w Grabinie, które odbędą się w najbliższy poniedziałek tj. 25 listopada w Strzegomiu.

Wśród gości będą m. in. żyjące jeszcze więźniarki obozu pracy, który funkcjonował na terenie dzisiejszej dzielnicy Graby w latach 1943-1945.

Program uroczystości:

  • godz. 11:00 - odsłonięcie pomnika (parking przy cmentarzu ul. Wałbrzyska w Strzegomiu)
  • godz. 12:00 - spotkanie ze świadkami historii w Strzegomskim Centrum Kultury
  • godz. 13:00 - projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej pt. "To była cały czas noc" (45')
    godz. 13.45 - dyskusja po filmie
W godz. 10.30 - 10.45 będzie podstawiony autobus pod Urzędem Miejskim w Strzegomiu dla chętnych, chcących dojechać na uroczystość.

Przypomnijmy, pozostałości i ślady dziewczęcego obozu pracy na obecnej ul. Milenijnej 6 w Strzegomiu odkrył Krzysztof Kaszub, pasjonat historii naszego miasta. - Ostatnio dotarłem do kolejnych, zupełnie nowych faktów związanych z funkcjonowaniem obozu na terenie Grabiny. Okazuje się, że wśród dziewcząt, które pracowały dla III Rzeszy - oprócz Żydówek polskiego pochodzenia - były także Żydówki pochodzenia węgierskiego i holenderskiego. O tych ostatnich dowiedziałem się z książki pt. "Een hemel zonder Vogel" (tłum. z jęz. holenderskiego "Niebo bez ptaków"). W 1945 r. doszło do ewakuacji więźniarek, które przeszły do kolejnego obozu - tym razem do KL Bergen-Belsen, przy granicy niemiecko-holenderskiej. Wcześniej mieliśmy informacje, że z obozu wyszło 500 młodych kobiet, teraz już wiadomo z dokumentów, że było ich 2000. 500 dziewcząt dotarło ostatecznie do tego niemieckiego obozu, zaś 1500 zmarło w czasie tzw. "Marszu śmierci". Sam obóz KL Bergen-Belsen przeżyło 89 więźniarek - podkreśla Krzysztof Kaszub.

 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 732

Powrót