Aktualności

ODSŁUCHAJ
28.11.2019

Program Rodzina Zastępcza "Miłość nie do zastąpienia"

Zdjęcie Artykułu

Jak to jest być rodzicem? Wie wielu. Jak to jest być rodzicem zastępczym wiedzą wybrani. - To miłość, której nie da się zastąpić - mówi pani Justyna, która od kilkunastu lat tworzy w powiecie świdnickim rodzinę zastępczą, w której schronienie znalazło dziewięcioro dzieci. Na podobną pomoc czeka obecnie jeszcze czterdzieści.

- To właśnie z myślą o nich powstał program Rodzina Zastępcza "Miłość nie do zastąpienia", realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy. Jego podstawowym założeniem jest pozyskanie nowych kandydatów do tworzenia rodzin zastępczych - mówi Katarzyna Dudkiewicz, rzecznik programu i dodaje. - Stworzenie domu dla potrzebujących wsparcia dzieci to nasz cel i misja, którą pełnimy każdego dnia. Niestety, pomimo prowadzonych od niemal 18 lat działań świdnickiego PCPR-u oraz wysokiej lokaty w wojewódzkim rankingu instytucji zajmujących się pieczą zastępczą, liczba kandydatów na rodziny zastępcze wciąż nie jest wystarczająca.

- Problem dotyczy całego kraju. Naszym zdaniem jest pokazanie chętnym do sprawowania tej ważnej funkcji, że rodzina zastępcza to rodzina jak każda inna - mówił podczas konferencji prasowej inaugurującej program starosta świdnicki - Piotr Fedorowicz.

Kandydaci, a potem już zawodowe rodziny zastępcze na każdym etapie mogą liczyć na pomoc i wsparcie pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Staramy się pomóc naszym rodzinom w ich roli. Zależy nam na tym, by rodzina, w której znalazło się dziecko ofiarowała mu podobne wartości, jak zdrowo funkcjonująca rodzina biologiczna -wyjaśnia dyrektor PCPR, Beata Galewska. - W tym chcemy towarzyszyć rodzinie i ją wspierać. Organizujemy pomoc psychologiczną, pedagogiczną i prawną. Angażujemy naszych kandydatów w szkolenia i warsztaty. Pomagamy na wiele sposobów. Żadna z naszych rodzin nie jest pozostawiona sama sobie - dodaje.

- Dziecko jest najważniejsze, stwarzamy mu bezpieczny dom, rodzinę i opiekę do czasu uregulowania jego sytuacji prawnej. Dom, w którym jest uśmiech i radość oraz kierunek do lepszych zmian. By tego dokonać, potrzebujemy pomocy osób zaangażowanych i świadomych swojej roli - wyjaśnia Alicja Synowska, członek zarządu powiatu świdnickiego.

Czwartkowa konferencja prasowa (28.11) inauguruje rozpoczęcie programu Rodzina Zastępcza "Miłość nie do zastąpienia". Spotkanie z mediami to jednak dopiero początek działań i stałej współpracy. Już ruszył fanpage projektu, na którym zainteresowani codziennie będą znajdować informacje dotyczące rodzicielstwa zastępczego oraz poznają naszych wyjątkowych - niezastąpionych zastępczych. Zaplanowano spotkania z radami pedagogicznymi oraz zainteresowanymi kandydatami. Nawiązaliśmy także współpracę z poszczególnymi gminami powiatu. To dopiero początek naszych działań o dalszych krokach będziemy państwa informować na bieżąco - dodaje Katarzyna Dudkiewicz.

Osoby już zainteresowane utworzeniem rodziny zastępczej mogą kontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, tel. 74/857-45-23. Ponadto podstawowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.profesjonaliscizsercem.pl

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 195

Powrót