Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
09.01.2020

"By życie nie przeszło obok". Klub Abstynenta "Arka" w Strzegomiu wkroczył w dorosłość

Zdjęcie Artykułu

W ubiegłym roku podczas uroczystych obchodów kolejnej rocznicy istnienia Klubu Abstynenta "Arka" w Strzegomiu na stole pojawił się tort z cyferką 18. Zaproszonych gości i zgromadzonych klubowiczów kolejny raz ogarnęło wzruszenie.

Osoby ściśle związane z tym miejscem miały powody do radości. Nie piją alkoholu, cieszą się życiem, są bezpieczni i dowartościowani. Mają wolę i kolejne pomysły, aby pomagać innym cierpiącym z powodu uzależnień.

Czym jest Klub Abstynenta? Odpowiedź nie jest prosta. Nie jest to punkt informacyjny, choć spełnia tę rolę. Nie jest to poradnia uzależnień, choć wielu zawdzięcza abstynencję i rozwój osobisty pierwszym poradom, które tutaj otrzymali. Nie jest to ośrodek pomocy społecznej, choć świadczy się tu różnorodną pomoc.

Klub Abstynenta to miejsce, w którym spotykają się osoby niepijące (uzależnione, współuzależnione) i abstynenci w celu popularyzowania idei życia wolnego od wszelkich używek. Klub wspiera, pomaga, uczy życia poprzez różne formy zagospodarowania czasu wolnego. Oglądając się wstecz, nietrudno dostrzec, że oferta klubu jest różnorodna. Organizowaliśmy i nadal realizujemy warsztaty terapeutyczne, wycieczki, festyny, grille, zapraszamy na tematyczne spotkania klubowe. Wspólnie wyjeżdżamy na coroczne ogólnopolskie zloty trzeźwościowe. Bawimy się na imprezach bez alkoholu np. rocznicach klubu, "Andrzejkach", zabawach sylwestrowych. Swoimi działaniami obejmujemy członków klubu, ich rodziny i oczywiście osoby, które tutaj trafiają z zewnątrz. Czynimy starania, aby społeczność lokalna wiedziała, że klub należy do tych miejsc, gdzie mogą spędzić czas i znaleźć nieodpłatną pomoc.
Klub jest znakomitym miejscem do rozpoczęcia zdrowienia. W działaniach motywacyjnych ważne jest to, że dysponujemy potencjałem niedostępnym w innym miejscu. Są to osoby o długiej abstynencji, które mimo ciężkich przejść kompletnie zmieniły swoje życie. Dzisiaj są szanowanymi ludźmi. Odzyskali zaufanie swoich rodzin, mają pracę i hobby, uprawiają sporty. Trzeźwiejący alkoholicy to ludzie, którzy są idealnym towarzystwem dla osób chcących uwolnić się od obsesji picia, zacząć trzeźwieć, rozwijać się i zdrowo żyć.

Klub jest czynny we wtorki i czwartki od godz. 17.00 do 19.00. Jeżeli jest potrzeba indywidualnego kontaktu w innym czasie, jest to możliwe po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu daty i godziny (tel. 669 74 72 10). Siedziba klubu znajduje się na parterze domu parafialnego na Placu Jana Pawła II 10 w Strzegomiu.

W pomieszczeniach klubu w poniedziałki o godz. 18.00 odbywają się mitingi osób współuzależnionych Al-Anon. W środy o godz. 17.00 oraz w niedziele o godz. 18.00 odbywają się mitingi anonimowych alkoholików AA. Warto zaznaczyć, że obok klubu znajduje się punkt konsultacyjny, w którym nieodpłatnych porad udzielają terapeuci uzależnień. To kolejne formy profesjonalnej pomocy.

W 2020 r. władze klubu i "klubowicze" dziękują władzom miasta, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz gospodarzowi obiektu, w którym jest nasza siedziba za wspieranie naszych działań i liczymy na dalszą owocną współpracę.

Osobom borykającym się z problemami uzależnień życzymy, aby odwiedziły nasz klub i skorzystały z pomocy osób, które uwolniły się od obsesji picia i innych uzależnień.

 

Autor: Ryszard Stochła
Liczba wyświetleń: 3971

Powrót