Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
12.02.2020

Życie w służbie niepodległej

Zdjęcie Artykułu

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej oraz Centrum Aktywności Społecznej Karmel zapraszają na prelekcję pt. „Całe życie w służbie niepodległej”. Wykład poprowadzi dr Daniel Koreś starszy specjalista w oddziale Wrocławskim Instytutu Pamięci Narodowej, pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który zajmuje się historią wojskowości. Dr Daniel Koreś opracował naukowo wspomnienia pułkownik dyplomowany Józefa Szostaka „Filipa”, którego losy związane są z Ziemią Strzegomską.

Józef Szostak w wieku 18 lat zgłosił się na ochotnika do I Brygady Legionów Polskich, przydzielony został do 1. Pułku Ułanów Legionowych Władysława Beliny-Prażmowskiego. Był oficerem 1. Pułku Szwoleżerów i 7. Pułku Ułanów w czasie wojen o niepodległość i granice 1918-1920. Uczestniczył w boju pod Dołhobyczowem i szarży pod Cycowem. Jest kawalerem: Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, 4-krotnie Krzyża Walecznych, odznaczony Krzyżem Niepodległości. Był szefem Referatu "Wschód" Oddziału III Operacyjnego Sztabu Głównego WP 1936-1939 i współtwórcą polskich planów operacyjnych "W" i "Z". W 1939 r. dowodził 13. Pułkiem Ułanów Wileńskich. Po okresie ukrywania się, od 1941 r. był oficerem KG ZWZ. Początkowo zastępcą, a następnie od 1943 r. szefem Oddziału Operacyjnego KG AK.

Przed wybuchem powstania w Warszawie mianowany został Szefem Operacji i zastępcą Szefa Sztabu KG AK. Był jeńcem Oflagu w Woldenbergu. Po wojnie na kilka lat związał swoje życie z Ujazdem Górnym a następnie z Jaroszowem, gdzie od 1946 r. był dyrektorem kopalń glin ogniotrwałych. Represjonowany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. W latach 1950-1955 przeszedł przez śledztwo we Wrocławiu i w Warszawie. Osadzony został w areszcie śledczym na Rakowieckiej a następnie w więzieniach w Barczewie i Iławie. Wykład o niezłomny antykomuniście, który stawiany jest jako wzór honoru oficerskiego odbędzie się w dniu 28 lutego 2020 roku o godzinie 17-tej w Sali Konferencyjnej CAS Karmel w Strzegomiu.

 

 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 991

Powrót