Aktualności

ODSŁUCHAJ
07.04.2020

Ważna informacja dla mieszkańców odnośnie KORONAWIRUSA

Zdjęcie Artykułu


 

Rekomendacje dla branży turystycznej otrzymane z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Rekomendowany regulamin pracy w punktach informacji turys, plik: Rozszerzenie: docx, Rozmiar: [21.87 KB]

Wytyczne dla klientów, plik: Rozszerzenie: docx, Rozmiar: [13.45 KB]

Wytyczne hotele, plik: Rozszerzenie: docx, Rozmiar: [31.21 KB]

 


PKS Jelenia Góra informuje

Od 04.05.2020 r. PKS Jelenia Góra uruchamia jeden kurs relacji Jelenia Góra -Wrocław o godz. 8.00 , godzina odjazdu z Wrocławia do Jeleniej Góry 15.40.
Uwaga! Będą gaszone latarnie

W najbliższych dniach w gminie Strzegom nastąpi wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach 0.00-04.00. Decyzja władz naszego miasta jest podyktowana oszczędnościami w gminnym budżecie oraz związana z pandemią koronawirusa.

 

Podobnie postąpiły również inne samorządy - m. in. Kraków i Olecko, które po świętach skróciły pracę latarni ulicznych.

Jak informuje burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, jest to jeden ze sposobów na szukanie oszczędności, bo gmina zaczyna już odczuwać negatywne skutki związane z pandemią koronawirusa. - Mniejsza subwencja oświatowa, dużo mniejszy podatek PIT, zmniejszone wpływy z tytułu podatków i opłat - informuje burmistrz i dodaje: - Ze względu na znaczny spadek przemieszczania się mieszkańców w godzinach późnonocnych podjęliśmy decyzję o skróceniu pracy latarni w gminie Strzegom. Częściowe wyłączenie ich pracy spowoduje oszczędności naszych wydatków. Nadmieniam, że cały czas zastanawiamy się, gdzie jeszcze szukać oszczędności. Jak już wcześniej kilka razy wspominałem, jednocześnie nie chcemy wstrzymywać naszych inwestycji, bo dzięki temu ludzie mają pracę, a gmina dalej się rozwija - kończy Zbigniew Suchyta.

 


Koronawirus - działania UE

 

CO ROBI UNIA EUROPEJSKA, BY ZWALCZYĆ PANDEMIĘ COVID19?

 • Absolutnym priorytetem jest ochrona obywateli Unii. Komisja Europejska wykorzystuje wszystkie środki, jakie ma do dyspozycji, by skutecznie i szybko wspomóc kraje Unii Europejskiej w zwalczaniu pandemii koronawirusa.
 • Komisja Europejska koordynuje i rekomenduje wspólne działania krajów UE w kwestiach zdrowia publicznego, transportu i mobilności, kontroli granicznych, wspólnego rynku i handlu.
 • Unia Europejska wspiera też działania międzynarodowe, m.in. Światową Organizację Zdrowia (WHO), ONZ, Bank Światowy.

Koronawirus - działania UE, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [1014.65 KB]Informacje dla mieszkańców

W Wielki Piątek tj. 10 kwietnia br. kasa w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu będzie nieczynna.

Przypominamy wszystkim mieszkańcom gminy Strzegom, że w czasach pandemii koronawirusa nie można wchodzić na teren parków, placów zabaw i skwerów. Apelujemy szczególnie do młodzieży, by nie zrywała specjalnych taśm i nie wchodziła w te miejsca.

Ze względu na wprowadzony stan epidemiologiczny nie ruszy od 15 kwietnia br. miejski system rowerów publicznych.

 


Postępowanie z odpadami podczas występowań zakażeń koronawirusem

Poniżej przedstawiamy państwu wytyczne dotyczące postępowania z odpadami podczas pandemii.

Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny wydali wytyczne, jak należy postępować z odpadami podczas zakażenia koronawirusem. Znajdą tam państwo informacje dotyczące zasad i zaleceń do których powinniśmy się dostosować w tym trudnym dla Nas wszystkich czasie.

 

Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [134.16 KB]

 


„Wiadomości Świdnickie” w wersji on-line

„Wiadomości Świdnickie” – data wydania 30.03.2020 r., plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [7.24 MB]

 


Gmina Strzegom wspiera finansowo służbę zdrowia

Gmina Strzegom, w związku z zaistniałą sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa, postanowiła wesprzeć finansowo placówki służby zdrowia w Świdnicy i Wałbrzychu.

Kwota 30 tys. zł zostanie przekazana szpitalowi zakaźnemu w Wałbrzychu, zaś po 10 tys. zł otrzymają szpital Latawiec w Świdnicy oraz Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy.

- Pomoc finansowa służbie zdrowia, która tak dzielnie i z oddaniem walczy o nasze zdrowie i życie, jest niezwykle ważna i potrzebna. Cieszę się, że możemy wesprzeć te placówki w tak trudnym dla nas wszystkich okresie - podkreśla burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

 


 


Kasa w urzędzie czynna, imprezy odwołane

Na prośbę mieszkańców od 1 kwietnia 2020 r. zostanie uruchomiona kasa w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.

Kasa będzie czynna:

 • poniedziałek - czwartek 9.00 - 13.30
 • piątek 9.00 - 12.00

*   *   *

Władze samorządowe Strzegomia podjęły decyzję o odwołaniu wszystkich imprez kulturalnych i sportowych do końca czerwca br. o zasięgu gminnym, regionalnym i ogólnopolskim, w tym m. in. Święta Granitu Strzegomskiego. Odwołane zostało także Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie.

*   *   *

- Dziękuję mieszkańcom gminy Strzegom. Objechałem miasto i nasze sołectwa w piątek i sobotę - jest dobrze! Trzymajmy tak dalej i wytrwajmy, choć nie jest łatwo. Zostańmy w domu! - informuje Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

 


 

 

 


Zarząd ROD „STOKROTKA” w Strzegomiu informuje

 


Zamiejscowy Referat Komunikacji w Strzegomiu informuje

 


Polecenie wojewody dolnośląskiego – przedłużenie zawieszenia działalności wszelkich placówek

 


Aplikacja KWARANTANNA DOMOWA

 


 

Msze św. ze strzegomskiej bazyliki na YOUTUBE!

Informujemy, że na kanale YOUTUBE Bazyliki Mniejszej w Strzegomiu można oglądać msze św.

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej możliwości!

Transmisje w tygodniu o godz. 17.00, z kolei w niedzielę podczas wszystkich mszy św.

Kliknij tu: https://www.youtube.com/channel/UCeTt-3jn_2j_FUrQgWdqe1w

 


ENERIS Surowce S. A. informuje! (AKTUALIZACJA)

13 marca 2020 r. spółka ENERIS Surowce poinformowała gminę Strzegom o potencjalnych efektach pandemii, wywołanej przez koronawirus COVID-19, na zbiórkę odpadów komunalnych. Choć na chwilę obecną zbiórka odbywa się na dotychczasowych zasadach, jednak należy przygotować się na różne scenariusze.

Według wyjaśnień powołanego Sztabu Kryzysowego w Grupie ENERIS, do której należy spółka ENERIS Surowce wynika, że zachorowanie choćby jednego z pracowników, może wiązać się z obowiązkową i nieuniknioną 14-dniową kwarantanną całej załogi oraz dezynfekcją zakładu. O ile podjęcie pracy możliwe jest po przeprowadzeniu dezynfekcji (po około 2-3 dniach), o tyle pozyskanie pracowników w obecnych warunkach jest niemożliwe.

Spółka ENERIS Surowce, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i swoich pracowników, zaproponowała zatem szereg działań, które w przypadku zakażenia wirusem zapewnią utrzymanie ciągłość zbiórki odpadów tj. priorytetowe zbieranie odpadów zmieszanych i bio, a dopiero w drugiej kolejności segregowanych, co za tym idzie niezbędne zmiany w harmonogramach.

O ewentualnych zmianach będziemy państwa informować.

 


 

Procedura postępowania COVID-19

Pismo od Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. procedury postępowania w stosunku do osoby podejrzanej o COVID – 19 lub z potwierdzonym jej rozpoznaniem z dnia 13 marca 2020 r.

Procedura postępowania COVID-19, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [5.82 MB]

 


 

Informacja dla podróżnych!

Z uwagi na obecną sytuację PKS Kamienna Góra informuje, iż od wtorku (17.03) do odwołania zawieszone są kursy relacji:

Kamienna Góra -Wrocław z godz. 10:00, 14:15, 16:00 oraz Wrocław - Kamienna Góra z godz. 14:35, 16:20, 18:30.

Od środy (18.03) zawieszone będą kursy: Kamienna Góra - Wrocław z godz. 7:00, 10:00, 14:15, 16:00, 18:50 oraz Wrocław - Kamienna Góra z godz. 13:00, 14:35, 16:20, 18:30, 20:45.

 


 

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 13 marca 2020 r.
w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych

ROZPORZĄDZENIE, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [1.11 MB]

 


 

UWAGA AKTUALIZACJA!

Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostycze informuje

Zmiany w numerach telefonów:

 • nr tel. 661 912 846 - nieaktywny!
 • nr tel. 74 646 44 50 - nastąpił błąd; poprawny to: 74 649 44 50

Dodatkowo uruchomiono nowe nr tel. do rejestracji na recepty:

661 912 833, 661 912 822

 


 

Od 16 marca 2020 r. Urząd Miejski w Strzegomiu zamknięty do odwołania!

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją związaną z koronawirusem, mając na uwadze komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów z dnia 9 marca 2020 roku, a także decyzję rządu odnośnie zamknięcia wszystkich placówek oświatowych w kraju - w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy Strzegom informuję, że od dnia 16.03.2020 r. do odwołania Urząd Miejski w Strzegomiu zostaje zamknięty dla klientów.

Z pracownikami Urzędu Miejskiego w Strzegomiu proszę kontaktować się:

Zachęcamy do skorzystania z tego rozwiązania. Pod tym adresem mogą Państwo dokonać płatności zobowiązań wobec gminy, a także skorzystać z interaktywnych formularzy. A to wszystko bez wychodzenia z domu.

Sprawy pilne załatwiane będą tylko po wcześniejszej rejestracji "Umów wizytę w urzędzie" poprzez kontakt telefoniczny oraz platformę www.eurzad.strzegom.pl

Ponadto, jeśli zajdzie pilna potrzeba przyjścia do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, proszę o załatwianie spraw samodzielnie, bez osób towarzyszących, z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym bezpiecznej odległości co najmniej jednego metra pomiędzy pracownikiem a stroną.

 

Burmistrz Strzegomia
Zbigniew Suchyta


 

ENERIS Surowce S. A. informuje!

W związku z pandemią koronowirusa COVID-19 oraz związanym z tym zagrożeniem, a także koniecznością wprowadzenia środków zaradczych i zapobiegawczych, odbiorca odpadów komunalnych ENERIS Surowce S.A. wypracowała rozwiązania mające na celu zapewnienie nieprzerwanego i bezpiecznego odbierania odpadów komunalnych od mieszkańców gminy Strzegom. Ich wdrożenie wymaga tymczasowych korekt w świadczonych usługach.

 

Tymczasowa zmiana realizacji świadczenia usług polegać będzie na:

 1. Ograniczeniu liczby pracowników w jednym czasie skierowanych do świadczenia usługi (ok. 50% stanu załogi dziennie wykonującej daną usługę, w celu uniemożliwienia kontaktu całej załogi.
 2. Ograniczenia zakresu czynności wykonywanych w ramach umowy do niezbędnych tj. odbieranie odpadów niesegregowanych i bioodpadów łącznie.
 3. Odbieranie pozostałych odpadów segregowanych różnych frakcji (papier, plastik, szkło) łącznie, ale w drugiej konieczności.
 4. Zaprzestania wykonywania czynności, które nie są bezpośrednio koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa systemu gospodarowania odpadami w gminie tj. - mycia pojemników, dostawiania i wymiany pojemników, odbierania odpadów gabarytowych, wykonywania akcji edukacyjnych.


Ważne informacje dla wiernych

Podajemy informacje dla wiernych, którzy w najbliższych dniach chcieliby skorzystać z uczestnictwa we mszach świętych, w tym m. in. treść dyspensy biskupa świdnickiego dot. obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej.

Komunikat biskupa świdnickiego na niedzielę 15 marca

https://www.diecezja.swidnica.pl/duszpasterski/1082-komunikaty-na-niedziel%C4%99-15-iii-br.html

 

Dyspensa biskupa świdnickiego dotycząca obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej

https://www.diecezja.swidnica.pl/duszpasterski/1083-dyspensa-biskupa-%C5%9Bwidnickiego-dotycz%C4%85ca-obwi%C4%85zku-niedzielnego-uczestnictwa-we-mszy-%C5%9Bwi%C4%99tej.html

 

Informacje związane z funkcjonowaniem Parafii pw. Św. App Piotra i Pawła w Strzegomiu (Bazylika Mniejsza), po wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i ze względu na obowiązujące wraz z nim przepisy prawa państwowego

https://bazylika.strzegom.pl/images/info_strona_i_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82.pdf

 


 

PILNE! Ważne informacje dla mieszkańców

W związku z epidemią koronawirusa CoV-19 Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne informuje.

Szczegóły poniżej.

Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne informuje, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [38.06 KB]

 

WAŻNE!

Centrum Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej „HELIOS” s. c. z siedzibą w Strzegomiu od poniedziałku, 16 marca br. do odwołania nie będzie przyjmowało pacjentów.

KONTAKT:

 


 

Dzieci uczą rodziców w domu!

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.

W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.

Materiały można pobrać pod adresem:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

 

 


 

 Uwaga podróżni, zmiany w rozkładach jazdy!

PKS "TOUR" Sp. z o.o. Jelenia Góra zawiesza wykonywanie od 14.03.2020 r. do 31.03.2020 r. niżej wymienionych kursów autobusowych:

 • Jelenia Góra - Wrocław o godz. 5.15; 6.40;9.30;13.00; 16.00
 • Wrocław - Jelenia Góra o godz. 8.50;11.00;14.30;16.50;19.30

*   *   *

"INTERTRANS" PKS S.A. informuje, że do dnia 31.03.2020 zostaje zawieszony kurs relacji:

 • GŁOGÓW - KŁODZKO O GODZ. 07:30
 • KŁODZKO - GŁOGÓW O GODZ. 13:30

 


 

PILNE! OPS Strzegom informuje

Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzegomiu informuje, że w związku z pojawieniem się w Europie SARS - CoV - 2 (koronawirus) i możliwością zarażenia się wirusem zamyka ośrodek dla interesantów do odwołania.

Szczegóły poniżej.

PILNE! OPS Strzegom informuje, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [361.14 KB]

 


 


 

Zmiana zasad przyjęć mieszkańców w sprawie skarg i wniosków

W związku z pojawieniem się w Europie SARS - CoV - 2 (koronawirus) i możliwością zarażenia się wirusem, informujemy o zmianie zasad przyjęć mieszkańców w sprawie skarg i wniosków.

Burmistrz Strzegomia oraz zastępca burmistrza będą udzielali informacji wyłącznie telefonicznie, w każdy wtorek od godziny 11:30 do 16:00, pod nr tel:

 • burmistrz Zbigniew Suchyta - 74 8 560 500
 • z-ca burmistrza Wiesław Witkowski 74 8560 599

Można się kontaktować również drogą e-mailową: strzegom@strzegom.pl

 


 

Szanowni Państwo,

w ostatnich dniach jeden temat zdominował nasze życie, rozmowy, zachowania.

Jest to trudny czas, w którym bardzo dużo zależy od nas samych. Zapewniam Państwa, że mam stały kontakt z dyrektorem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy, z którym konsultuję wszystkie zgłoszenia, które otrzymuję od Państwa.

Bardzo dużo zależy od nas samych. Proszę, abyście Państwo przestrzegali ogólnodostępnych informacji o zachowaniu podstawowych zasad higieny, ograniczeniu kontaktów, spotkań, które nie są konieczne oraz o szczególne zwrócenie uwagi na osoby przyjeżdżające do Was z miejsc, gdzie zachorowania na koronawirusa występują już na dużą skalę.

W związku z zawieszeniem zajęć na naszych uczelniach, wróci do domu wielu członków naszych rodzin z różnych miast. Proszę młodzież o ograniczenie spotkań przez okres minimum dwóch tygodni i obserwację swojego stanu zdrowia.

W przypadku podejrzenia o możliwości zarażenia się koronawirusem, proszę o kontakt ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy pod nr tel. 74 8520535 lub 691730274.

Bardzo proszę o to, aby również w przypadku jakichkolwiek podejrzeń o zachorowaniu na koronawirusa nie udawać się do przychodni zdrowia.

Nie witajmy się uściskiem dłoni, lecz kiwnięciem głowy. Nie wstydźmy się, jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenie zakażenia koronawirusem lub podejrzenie, że osoba przebywająca w naszym otoczeniu może być zakażona.

Od czwartku 12 marca zamykam dostępność usług w obiektach sportowych OSiR: krytej pływalni „Delfinek” i hali sportowej, kulturalnych: Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom, Strzegomskiego Centrum Kultury, w tym kina, CAS „Karmel” i świetlic wiejskich oraz w Warsztacie Terapii Zajęciowej i Dziennym Domu Pobytu „Senior – Wigor” w Strzegomiu.

Proszę szczególnie szanownych seniorów o ograniczenie kontaktów towarzyskich.

 

Zbigniew Suchyta
Burmistrz Strzegomia

 


 

 

PLIKI DO POBRANIA:


Decyzje wojewody dolnośląskiego w sprawie wprowadzenia zakazu odwiedzin pacjenta w szpitalach w woj. dolnośląskim.

 

 
Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 12062

Powrót