Projekty Unijne

Projekty Unijne

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Szlak Kamienia

ODSŁUCHAJ

Goście z Czech w Strzegomiu!

Strzegom prowadzi rozmowy z czeskim miastem Horice. W celu omówienia szczegółów wzajemnej współpracy do granitowego serca Polski przybyła delegacja z Czech.

Starosta Ales Svoboda, jego zastępca Ivan Dolezal, szef biura starosty Iva Gracikova, koordynator stowarzyszenia Podzvincinsko Katarzyna Karesova, Michalea Belinova i Michał Jakl z informacji miejskiej, Susan Culkova oraz Radek Ciperova ze Szkoły Podstawowej w Horicach i tłumacz Dorota Budarova – przybyli do Strzegomia, aby rozmawiać o najważniejszych kierunkach przyszłej współpracy.

– We współpracy najważniejsi są ludzie. Jeśli oni będą się spotykać, to wtedy jest sens podejmowania wspólnych działań – mówił, witając gości, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

– W Horicach wydobywa się piaskowiec, a w Strzegomiu granit. Te dwie skały nas łączą. Oznacza to, że głównym kierunkiem naszej współpracy będzie promocja kamieniarstwa oraz związanych z tym dziedzin kultury – podkreślał z kolei Ales Svoboda.

Strzegom i Horice mają jeszcze jeden punkt wspólny. Czeskie miasto słynie z produkcji, słynnych na cały kraj, rurek waflowych, natomiast Strzegom szczyci się tym, że na jego terenie zlokalizowana jest jedna z największych w Europie firm – FSB Piekarnie, produkująca pieczywo m.in. dla sieci McDonalds.

W trakcie spotkania roboczego, które odbyło się w Urzędzie Miejskim, strzegomianie przedstawili Czechom swoją wizję współpracy.

Zastępca burmistrza Wiesław Witkowski opowiedział o tym, jak zorganizowany jest sport na terenie gminy Strzegom. – Prężnie działają u nas takie dziedziny jak jeździectwo, judo oraz piłka nożna, która jest najpopularniejsza. Wyrażamy swoją chęć do wspólnej organizacji meczów piłkarskich – mówił zastępca. Przewodniczący Rady Miejskiej oraz dyrektor strzegomskiego LO Tomasz Marczak podkreślił, że cenną inicjatywą byłoby organizowanie spektakli przez młodzież z Horic i Strzegomia. Natomiast naczelnik Wydziału Oświaty Urszula Podsiadły-Szubert oraz dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 Elżbieta Smyk opowiedziały na temat funkcjonowania naszej oświaty oraz realizowanych przez szkoły projektów, szczególnie tych o charakterze międzynarodowym. – Chciałbym, żeby we współpracę między naszymi miastami włączyć również te małe szkoły z terenu gminy Strzegom – mówił burmistrz Suchyta.

Ważnym punktem spotkania było omówienie przedsięwzięć kulturalnych w obu miastach. Horice mają wspaniały festiwal jazzowy, galerię sztuki oraz plener rzeźb, w którym udział biorą artyści z całego świata. – Strzegom ma fenomenalny Festiwal Folkloru, Biennale Rzeźby w Granicie, Jarmark Wielkanocy, bardzo aktywne grupy artystyczne oraz dożynki, które integrują całą społeczność – opowiadała dyrektor SCK Bożena Bojanowska-Czuk.

Miejsce w dyskusji poświęcono także pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na zadania realizowane na terenie gminy, o czym mówiła naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Anna Hałas. Dzięki współpracy partnerskiej z miastem Horice strzegomski samorząd będzie miał okazję pozyskiwać środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska– Rzeczpospolita Polska (perspektywa finansowa 2014– 2020), a w szczególności korzystać z mikrograntów dla beneficjentów Euroregionu Glacensis. Obszar wsparcia programu obejmuje zarówno powiat świdnicki, jak i Kraj Kralovohradecki, w którym leżą Horice. W spotkaniu wzięły również udział sekretarz gminy Iwona Zabawa-Budziszyn oraz Wioletta Urban, naczelnik Wydziału Kultury Promocji i Sportu. Dodajmy, że urok Strzegomia i Horic doskonale oddały filmy promocyjne, które obejrzeli uczestnicy.

Omówione podczas dyskusji tematy z pewnością pozwolą na ustalenie najważniejszych kierunków przyszłego partnerstwa naszych miast. Wizyta była również doskonałą okazją do tego, żeby pokazać gościom gminę Strzegom oraz jej najpiękniejsze i najciekawsze miejsca. Duże wrażenie na delegacji wywarły strzegomska Bazylika i kamieniołom Piramida w Kostrzy. Goście odwiedzili także FSB Piekarnię Strzegom, sklep Fundacji Bazalt oraz CAS „Karmel”.
Dziękując za serdeczne przyjęcie, zapraszali do Horic.

 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 3081

Powrót