Projekty Unijne

Projekty Unijne

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Świat Kamienia

ODSŁUCHAJ

Święto Granitu Strzegomskiego oczarowało!

"Święto Granitu Strzegomskiego" (17-19.06) miało w tym roku wyjątkowy charakter i zapewne przejdzie do historii jako jedno z najlepszych. Po pierwsze, odbyło się w roku 780-lecia nadania praw miejskich dla Strzegomia, po drugie zaś, dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, oferta dla uczestników imprezy została rozszerzona m.in. o Festiwal Produktów Regionalnych "Made in Dolny Śląsk'', który zgromadził wielu wystawców z naszego województwa.

Warto dodać, że "Święto Granitu Strzegomskiego" kolejny już raz organizowane było w ramach unijnego projektu "Świat kamienia", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska - Polska.

To były niezapomniane trzy dni fantastycznej zabawy. Artyści występujący na scenie (m.in. Smolasty, Roksana Węgiel, Czadoman, Dawid Kwiatkowski, czy też Wilki) zgromadzili niespotykaną wcześniej publiczność, nierzadko z okolicznych miast i miasteczek. Program imprezy został tak ułożony, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W sobotę odbyły się biegi w ramach "Strzegomskiej Dwunastki", "Turniej szachowy o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej" i warsztaty kamieniarskie z udziałem uczniów ze Strzegomia i miasta partnerskiego - Horice w Czechach, podczas których rzeźbiono w wapieniu różne formy, głównie litery będące inicjałami imion. W niedzielę chętni mogli odwiedzić "Regionalną Giełdę Minerałów" i skosztować wspaniałych wyrobów z truskawek. Swoje obozowisko i turniej miały bractwa rycerskie. Dopisała również fantastyczna, słoneczna pogoda, która wręcz zachęcała do uczestnictwa w strzegomskim święcie.

Dodajmy, że w trakcie piątkowego spotkania w SCK Strzegom władze naszego miasta wręczyły 3 tytuły "Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej" przedstawicielom branży kamieniarskiej. Otrzymali je: Józef Gromiec, Zbigniew Zych i Jerzy Zysk za duży wkład w promocję granitu i naszego regionu. Ponadto, kapituła i zarząd Polskiego Związku Kamieniarstwa przyznali odznaczenie pn. "Zasłużony dla Kamieniarstwa Rzeczpospolitej Polskiej" Januszowi Repelowskiemu i gminie Strzegom. Zwieńczeniem tego niezwykłego spotkania było interesujące widowisko "Tradycja i Kamień" w wykonaniu ZF "Kostrzanie" i wystawa miniaturowych rzeźb przedstawiających zabytki Strzegomia i Horic, wykonane w technologii 3D.

Na zaproszenie burmistrza Zbigniewa Suchyty do naszego miasta przyjechały delegacje z miast partnerskich: z Horic i Znojmo w Czechach i z Podhajec na Ukrainie. Szczególnie ucieszyła wszystkich wizyta przyjaciół z ogarniętej wojną Ukrainy. Burmistrz Podhajec - Igor Merena Semenowicz odwiedził nas po raz pierwszy i był pod wrażeniem gościnności strzegomian i rozwoju gminy.

Warto jeszcze wspomnieć, że kolejny już raz niezwykle sympatyczna ekipa producentów i operatorów stacji TVN24 i TVN24 BiS na czele z prezenterem Tomaszem Zubilewiczem nadawała prognozę pogody z Rynku. To była świetna promocja naszej gminy, jej różnych bogactw i przede wszystkim wspaniałych mieszkańców. Dziękujemy serdecznie TVN-owi za profesjonalizm, świetne przygotowanie merytoryczne wejść na antenę obu ogólnopolskich stacji telewizyjnych i fachowe wywiady.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze "Święta Granitu Strzegomskiego".

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1062

Powrót