Projekty Unijne

Projekty Unijne

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Szlak Kamienia

ODSŁUCHAJ

Konferencja "Granit na szlaku kamienia"

Premiera spotu promującego "Szlak Kamienia", polsko-czeskie prezentacje multimedialne, wykłady tematyczne, okolicznościowe przemówienia, popisy wokalno-artystyczne, konferencja prasowa dla dziennikarzy, wycieczka autokarowa, a także projekcje czeskich bajek i filmu wypełniły program Konferencji "Granit na szlaku kamienia", która oficjalnie otworzyła projekt "Szlak Kamienia" ("Cesta Kamene") realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 1.998.851,20 EUR.

Konferencja, którą prowadziła Wioletta Urban-Smagłowska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu, strzegomski koordynator projektu, odbyła się 23 czerwca br. w Strzegomskim Centrum Kultury. Wzięli w niej udział realizatorzy projektu z Horic, Podzvicinska, Świdnicy, Dobromierza i Strzegomia, władze samorządowe, przedstawiciele strzegomskiej branży kamieniarskiej, mieszkańcy gminy Strzegom i zaproszone media.

Włodarze gmin realizujących "Szlak Kamienia" podkreślali rangę projektu i wymieniali jakie działania będą realizowane w poszczególnych miastach. Zaznaczyli, że oprócz wymiernych efektów najbardziej cieszą się z tego, że dzięki projektowi będą mogli spotykać się sami mieszkańcy. Za pośrednictwem wcześniej nagranego filmu do uczestników konferencji zwróciła się prezydent Świdnicy - Beata Moskal-Słaniewska, która nie mogła być w tym dniu w Strzegomiu. Szczegóły całego projektu omówili koordynatorzy ze Strzegomia i Horic: Wioletta Urban-Smagłowska i Martin Bartik. Bardzo ciekawe wykłady przedstawili Krzysztof Skolak, prezes Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej i prezes Fundacji Bazalt oraz Josef Moravec, dyrektor średniej szkoły kamieniarskiej i rzeźbiarskiej w Horicach. Punktem kulminacyjnym była premiera spotu promującego "Szlak Kamienia".

Tę część konferencji zakończyły popisy wokalne grupy "Melodi" ze Szkoły Artystycznej w Horicach oraz niezwykle dynamiczne prezentacje artystyczne w wykonaniu dzieci z Akademii Tańca i Ruchu "Bans" ze Strzegomia.

Uczestnicy konferencji "Granit na Szlaku Kamienia" mieli okazję odwiedzić miejsca realizacji projektu w Strzegomiu, a więc ul. Al. Wojska Polskiego, gdzie będzie utworzona tzw. "Aleja Rzeźb". Zwiedzili także Centrum Aktywności Społecznej "Karmel", na terenie którego powstanie multimedialne centrum informacje o "Szlaku Kamienia". Z okien autokaru podziwiali również krzyż na Górze Krzyżowej, który - dzięki projektowi - będzie oświetlony. Przy okazji zobaczyli kamieniołom BAZALT oraz kamieniołom należący do firmy "Piramida" w Kostrzy.

Podsumowaniem całodniowej konferencji były bezpłatne projekcje czeskich bajek ze słynnym Krecikiem w roli głównej i filmu "Dobry Wojak Szwejk" w sali kinowej Strzegomskiego Centrum Kultury.

Tomasz Wanecki
Wydział Kultury, Sportu i Promocji
Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1775

Powrót