Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
15.11.2022

Program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”

Zdjęcie Artykułu

Zespół Szkół w Strzegomiu bierze udział w II edycji programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” prowadzonym przez Kulczyk Foundation i firmę Rossmann.

fot. Różowa skrzyneczka w Zespole Szkół w Strzegomiu

 

14 października br. do szkoły dotarła przesyłka w postaci zapasu podpasek, które są udostępnione w różowej skrzyneczce otrzymanej w pierwszej edycji programu. Dzięki wsparciu Rady Rodziców w Zespole Szkół w Strzegomiu zakupiono jeszcze dwie skrzyneczki, które są oznaczone logiem projektu i dostępne w damskich toaletach. O zawartość skrzyneczek dba woźna szkoły, która systematycznie uzupełnia podpaski otrzymane z fundacji.

„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” jest programem Kulczyk Foundation i marki Rossmann. Według badań przeprowadzonych w 2020 r. przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.

W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.

W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.

*w artykule wykorzystano informacje przesłane przez fundację

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1201

Powrót