Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Aktualności

ODSŁUCHAJ
22.06.2020

Ochronić przed ruiną

Zdjęcie Artykułu

Jeszcze w tym roku jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Stanowic - tzw. "Brama wjazdowa II" zostanie odrestaurowany. Fakt ten ucieszy nie tylko samych mieszkańców Stanowic, ale również pasjonatów zabytków i dziedzictwa kulturowego, których nie brakuje.

"Brama wjazdowa II" - znajdująca się na ul. Strzegomskiej w Stanowicach - ujęta jest w Gminnej Ewidencji Zabytków i położona jest na terenie wpisanego do rejestru zabytków parku pałacowego. Do 2003 r. nieruchomość była własnością Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Stanowicach. W 2009 r. starosta świdnicki umorzył postępowanie w sprawie ustalenia władającego działką. Obecnie właściciel działki jest nieustalony. Od tego czasu prowadzone są prace zmierzające do zabezpieczenia bramy przed kompletną ruiną. Uregulowania prawne nie pozwalały na prowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich na terenie, który nie jest własnością inwestora. - Wspólne działania burmistrza Strzegomia oraz radnego Piotra Szmidta spowodowały, że w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Świdnicy oraz Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Wałbrzychu podjęli decyzje umożliwiające gminie Strzegom działania budowlane i konserwatorskie przy stanowickiej bramie - informuje Wioletta Urban - Smagłowska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.

W 2019 r. wykonano dokumentację projektowo-kosztorysową wraz z uzyskaniem zaświadczenia o przyjęciu zgłoszenia i braku wniesienia sprzeciwu Starostwa Powiatowego w Świdnicy lub decyzji o pozwoleniu na budowę.


 

Całkowite koszty renowacji bramy w Stanowicach wyniosą ok. 160 tys. zł.


 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1393

Powrót