Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
10.12.2019

Buongiorno! – czyli Erasmusowa podróż z Jaroszowa do Alba Adriatica

Zdjęcie Artykułu

Przygotowania do trzeciego Erasmusowego wyjazdu uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie trwały od kilku miesięcy. Od 24 listopada do 1 grudnia 2019 r. grupa przebywała na spotkaniu integracyjnym w nadmorskim mieście Alba Adriatica we Włoszech - w prowincji Teramo.

Szkoła włoska jest głównym koordynatorem projektu „YES+”, w którym biorą udział szkoły z Paryża, Mebrilli, Tallina oraz z Jaroszowa.

Program przygotowany przez gościnnych Włochów był bardzo bogaty. Uczniowie wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych w szkole oraz w warsztatach ceramicznych w górskim miasteczku Castelli. Zwiedzili fabrykę tekstylną „Gran Sasso”, rodzinną firmę tekstylną „Brunardi”, a także manufakturę torebek „Ripani”, po której oprowadzała grupę jej właścicielka Gabriela Ripani.

Grupa z Jaroszowa zaprezentowała także raport z wykonania zadań dotyczących funkcjonowania firm rękodzielniczych w szkole. Wyroby uczniów i nauczycieli z firm „Manufaktura Bystra Sowa”, „Talenciaki” i „ Pracowite Elfy” były atrakcją na kiermaszu międzynarodowym zorganizowanym we włoskim przedszkolu. Ponad 100 atrakcyjnych wyrobów rękodzielniczych oraz kolorowa oprawa stoiska sprawiły, że to właśnie jaroszowska grupa zebrała największe uznanie wśród kupujących.

W ostatnim dniu pobytu w Albie uczniowie wzięli udział w programie pożegnalnym oraz uroczystej kolacji w restauracji.

Czwórka uczniów z Jaroszowa: Julia Hamernik, Hanna Peszek, Gracjan Wołowiec i Robert Włodkowski mieszkali u rodzin włoskich, z którymi bardzo się zżyli. Rodzice włoskich dzieci przygotowali dla nich wiele atrakcji i zrobili wszystko, by polscy uczniowie czuli się u nich bardzo dobrze i bezpiecznie. Zawiązane zostały przyjaźnie, a pobyt we Włoszech zapadnie w pamięci uczniów na całe życie.

W Andrzejkową sobotę, do późnego wieczora, jaroszowska grupa zwiedzała Rzym. Piękna pogoda pozwoliła na odwiedzenie wielu znanych miejsc.

Tygodniowy pobyt we Włoszech zakończył się w niedzielę – 1 grudnia – szczęśliwym powrotem do rodziców. Opiekunkami uczniów podczas pobytu były: koordynatorki projektu: Joanna Pietras i Monika Bytnar – Gołembiowska, a także nauczycielki: Elżbieta Szczepanik i Justyna Fedyczkowska.

Był to kolejny z czterech wyjazdów zagranicznych w ramach programu „Youth Entrepreneurial Skills Plus”, które zaplanowano w dwuletnim projekcie. Zamknięcie projektu odbędzie się w czerwcu 2020 r. w Estonii.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1086

Powrót