Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Gmina Strzegom

ODSŁUCHAJ

Gmina Strzegom w pigułce 

Herb Strzegomia:

 

Oficjalna strona Strzegomia http://www.strzegom.pl

Strzegom   16-tysięczne miasto Strzegom (niem. Striegau); siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzegom. Strzegom to największa miejscowość w gminie pełniąca funkcję lokalnego centrum, w którym zlokalizowana jest administracja gminna, instytucje publiczne oraz instytucje otoczenia biznesu. W skład gminy Strzegom wchodzą: miasto Strzegom oraz 22  wsie (Bartoszówek, Goczałków, Goczałków Górny, Godzieszówek, Granica, Graniczna, Grochotów, Jaroszów, Kostrza, Modlęcin, Międzyrzecze, Morawa, Olszany, Rogoźnica, Rusko, Skarżyce, Stanowice, Stawiska, Tomkowice, Wieśnica, Żelazów, Żółkiewka).

Gmina Strzegom to wielki ośrodek kamieniarski z kopalniami granitu strzegomskiego, nazywany Granitowym Sercem Polski.

Burmistrzem Strzegomia jest od 2024 roku - Krzysztof Kalinowski.

Położenie: Miasto Strzegom położone jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie świdnickim nad rzeką Strzegomką. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego. Strzegom znajduje się w najdalej wysuniętej w kierunku północno - zachodnim części Przedgórza Sudeckiego, wśród granitowych i bazaltowych Wzgórz Strzegomskich. Nieopodal miasta znajduje się najwyższe wzniesienie tychże wzgórz – Góra Krzyżowa o wysokości 354 m n.p.m.

Wysokość nad poziomem morza: 229 м

Początek formularza

Dół formularza

Współrzędne Strzegom w stopniach dziesiętnych Szerokość: 50.9626400°; Długość: 16.3500600°

Współrzędne Strzegom w stopniach i minutach dziesiętnych Szerokość: 50°57.7584′N; Długość: 16°21.0036′E

Liczba mieszkańców gminy Strzegom (stan na 31.12.2020 r.) -  24.632 osoby,

Liczba mieszkańców Strzegomia (stan na 31.12.2020 r.) – 15.259 osób,

Liczba mieszkańców 21 sołectw (bez sołectwa Strzegom) (stan na 31.12.2020 r.) – 9.373 osoby.

Powierzchnia miasta Strzegom : 20,49 km²

Powierzchnia Gminy Strzegom - 144,6 km2.

Gęstość zaludnienia w Strzegomiu - 757 osób/km2

Gęstość zaludnienia w całej Gminie Strzegom - 173 osoby/na km2.

Ilość ulic w Strzegomiu: 115 ulic, 2 ronda, 1 skwer

kod pocztowy: 58-150

Tablice rejestracyjne - DSW

Numer kierunkowy (+48)   74.

Krzyżują się tutaj szlaki:

Oprócz tego istnieją drogi lokalne do Żarowa, Tomkowic, Morawy, Kostrzy czy Roztoki.

W mieście zlokalizowany  jest Dworzec Autobusowy przy ul. Dworcowej oraz 5 przystanków autobusowych usytuowanych w najbardziej newralgicznych punktach. Strzegom posiada również  trzy dworce kolejowe. Funkcjonujący do dziś Strzegom Główny  oraz dwa nieczynne: Strzegom Miasto i Strzegom Graby.

Historia Strzegomia

Dorzecze rzeki Strzegomki upodobali sobie już  Ślężanie, którzy postanowili tutaj założyć swą osadę. W czasach wojen polsko-czeskich w latach 1038-1137 gród stał się ważnym ośrodkiem z racji swojego położenia na szlakach handlowych, jak i pełnienia funkcji obronnych. Obok grodu warownego, pełniącego funkcje obronne, rozwinęła się także osada miejska zwana Starym Strzegomiem. W 1149 roku biskup wrocławski konsekrował tu pierwszy kościół. Pierwsza zapisana wzmianka o Strzegomiu (gradice Ztrigom) pochodzi z bulli papieskiej wydanej przez Hadriana IV w 1155 roku w Rzymie. W 1202 roku komes Imbram, kasztelan strzegomski, przekazuje joannitom kościół wraz z przynależnościami. Dokumentami potwierdzającymi tę darowiznę są: akt dotacyjny z lat 1202-1203, dyplom księcia Henryka Brodatego, oraz 2 dyplomy Cypriana – biskupa .

Strzegom otrzymał prawa miejskie w roku 1242 z rąk księżnej Anny, wdowy po księciu Henryku Pobożnym.

Od końca XIII w. Strzegom znajduje się w księstwie świdnickim, od 1392 roku jest pod rządami Piastów śląskich, następnie pod zwierzchnictwem Czech. Od końca XIII w. Strzegom jest ośrodkiem produkcji sukienniczej a od XV w. także płóciennictwa i piwowarstwa.

W wyniku wojny trzydziestoletniej (1618–48) nastąpił niemal całkowity upadek miasta. Od 1742 roku Strzegom znajduje się w państwie pruskim.

Wiek XIX to okres wielkiego rozwoju miasta i szybkiego uprzemysłowienia. W latach 1873–1932 Strzegom jest siedzibą powiatu. w 1816 Strzegom zostaje miastem powiatowym. Lata 1870-1914 to najlepszy okres w historii miasta. Powstają nowe fabryki, ulice, place, budynki, rozwija się przemysł kamieniarski. Wzrost ekonomiczny wspierany jest przez infrastrukturę transportową: powstają połączenia kolejowe z Ząbkowicami Śl. i Legnicą (1856), Bolkowem (1890) i Malczycami (1895). W 1905 r. w mieście żyło 13.427 osób, niemal wyłącznie Niemców. Dobrą passę przerywa I wojna światowa i następujące po niej osłabienie gospodarcze. W 1932 roku miasto przestało być miastem powiatowym i weszło w skład powiatu świdnickiego, tracąc większość swoich funkcji administracyjnych.

13 lutego 1945 r. do Strzegomia wkroczyły wojska radzieckiej. Między 9 a 11 marca, po zaciekłych walkach, Niemcy odbili miasto. W rezultacie 60% jego zabudowy legło w gruzach. Rosjanie wkroczyli ostatecznie do Strzegomia dopiero 7 maja 1945 r. W czerwcu 1945 r. Strzegom przekazany został administracji polskiej. Rozpoczął się napływ polskich osadników; w lipcu 1946 r. ze Strzegomia wysiedlono 7 tys. pozostałych jeszcze przedwojennych mieszkańców miasta do Niemiec.

Po wojnie nastąpiła odbudowa i rozbudowa miasta. Powstało wiele nowych budynków, szkół, budynków użyteczności publicznej, sklepów, pawilonów handlowych i zakładów przemysłowych. Rozbudowie uległ przemysł-powstały Zakłady Kamienia Budowanego, Zakłady Materiałów Ogniotrwałych, Zakłady Mechanizacji Budownictwa Zremb, Zakłady Roszarnicze Konpar, Zakłady Wyrobów Papierniczych, Dolnośląskie Zakłady Obuwnicze Dolbut i wiele innych. Wybudowano oczyszczalnię ścieków, wodociągi i kanalizację na terenie miasta. Oddano do użytku przychodnię zdrowia.

Zabytki
Nad miastem góruje Bazylika Mniejsza Św. App Piotra i Pawła z XIV w., która należy do największych i najpiękniejszych gotyckich budowli na Dolnym Śląsku. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest także Wieża Targowa zbudowana w II połowie wieku XIV, która jako jedyna zachowała się ze średniowiecznej zabudowy Rynku. W historyczny krajobraz Strzegomia wtapiają się jeszcze średniowieczne mury obronne wybudowane w latach 1291-1299 z zachowaną na Strzegomskich Plantach Wieżą Dziobową, a także pokarmelicki zespół klasztorny, w którym obecnie mieści się Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” z Punktem Informacji Turystycznej i małym lokalnym „muzeum”. Do równie ciekawych zabytkowych budowli należą: Kościół św. Barbary, Kaplica św. Antoniego, Kaplica św. Jadwigi i odrestaurowane w 2020 roku Mury Obronne.

Strzegom współcześnie

W Strzegomiu toczy się bogate życie kulturalne, którego organizatorem jest Strzegomskie Centrum Kultury dysponujące salą widowiskową na 350 osób z nowoczesnym kinem 3D, salą balową oraz 17 świetlicami na terenie całej Gminy Strzegom.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru co roku w sierpniu skupia liczną publiczność. Podczas trwania imprezy Strzegom staje się miastem kosmopolitycznym, bowiem goszczą na nim zespoły z najdalszych zakątków świata. Jest to doskonała okazja do poznania różnych kultur lub zasmakowania egzotycznych potraw na Rynku Świata – imprezie towarzyszącej festiwalowi. Miłośnicy folkloru mają okazję zobaczyć i usłyszeć unikalne, regionalne tańce i muzykę na tradycyjnych, ludowych instrumentach . Festiwal jest miejscem współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy artystami. Uczestnicy i widzowie poznają bogactwo kultury i tradycji Polski i krajów uczestniczących, ucząc się jednocześnie tolerancji w stosunku do odmienności kulturowych, religijnych i obyczajowych różnych narodów. Serdecznie zapraszamy do Strzegomia  wszystkich tych, którzy chcą poczuć żywiołową i porywającą atmosferę folkloru.

Święto Granitu Strzegomskiego organizowane już od kilkunastu lat, ma na celu integrację środowisk związanych z wydobyciem i obróbką strzegomskiego granitu z lokalną społecznością, a także promocję miasta i wiodącej branży przemysłowej. To właśnie Strzegom nazywany jest Granitowym Sercem Polski, a odbywające się co 2 lata Plenery Rzeźbiarskie udowadniają, że strzegomski granit jest nie tylko doskonałym materiałem budowlanym. Tutaj powstała w 2018 r. unikalna w skali kraju „Aleja Rzeźb” – galeria rzeźby kamiennej w otwartej przestrzeni publicznej, realizowana w ramach polsko-czeskiego projektu Szlak Kamienia.

W obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji: hala widowiskowo-sportowa z licznymi sekcjami, basen letni, dwa boiska do piłki nożnej; kort tenisowy, dwa boiska do koszykówki, bieżnia lekkoatletyczna 400 m, skate park, dirt park, park kalinisteniczny, kryta pływalnia „Delfinek” znajdziemy świetne warunki do uprawy sportu. Dopełnieniem tego będzie leśny kompleks Góry Krzyżowej, a także siłownie „pod chmurką” w pięknie odrestaurowanych strzegomskich parkach.

Eliminacje Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego odbywają się w Morawie – wsi położonej na terenie Gminy Strzegom. Wysoka ranga zawodów ściąga zawsze światową czołówkę jeźdźców, a przebieg zawodów transmitowany jest przez ogólnopolskie stacje telewizyjne. Horse Trials Strzegom – to największa impreza jeździecka w tej części Europy, to nie tylko niezapomniane emocje i wspaniałe widowisko sportowe, ale także atrakcyjna propozycja spędzania czasu dla całej rodziny.

Strzegom jest ważnym ośrodkiem przemysłu kamieniarskiego. W mieście istnieje kilkadziesiąt firm zajmujących się wyrobami z granitu i bazaltu. Wiele obiektów w Europie i na świecie jest wykonanych ze strzegomskiego granitu. W mieście również obecny jest przemysł maszynowy, spożywczy, papierniczy, odzieżowy. Oprócz tego w mieście istnieje kilkadziesiąt zakładów kamieniarskich, słodownia, piekarnia, liczne firmy usługowo-handlowe, hurtownie, serwisy i warsztaty. Istnieją markety wielkopowierzchniowe Lidl, Biedronka oraz Intermarche.

Miasta partnerskie Strzegomia:

1)      Auerbach – Niemcy - umowę podpisano -  16 czerwca 1995 r.

2)      Torgau - Niemcy - umowę podpisano 11 listopada 1997 r.

3)      Znojmo – Czechy - umowę podpisano 15 sierpnia 1998 r.

4)      Pavullo nel Frignano - Włochy - umowę podpisano 31 października 2005 r.

5)      Horice – Czechy – umowę podpisano 21 października 2015 r.

6)      Podhajce – Ukraina - umowę podpisano 16 października 2017 r.

Gospodarka

Strzegom jest ważnym ośrodkiem przemysłu kamieniarskiego. W mieście istnieje kilkadziesiąt firm zajmujących się wyrobami z granitu i bazaltu. Wiele obiektów w Polsce i Europie jest wyłożonych strzegomskim granitem (np. pomnik Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, pomnik na polach Grunwaldu, Pałac Sprawiedliwości w Hadze). W mieście również obecny jest przemysł maszynowy, spożywczy, papierniczy, odzieżowy. Do ważniejszych zakładów należą:

Oprócz tego w mieście istnieje kilkadziesiąt zakładów kamieniarskich, słodownia, młyn, liczne firmy usługowo-handlowe, hurtownie, serwisy i warsztaty. Istnieją markety wielkopowierzchniowe Lidl, Biedronka oraz Intermarche.

Transport

Blisko przejść granicznych z Niemcami (100 km) i Czechami (30 km).
Strzegom posiada sieć połączeń kolejowych i drogowych. Strzegom położony jest w pobliżu węzła kolejowego w Jaworzynie Śląskiej, skąd jest połączenie w kierunku: Wrocławia, Warszawy, Białegostoku, Krakowa, Poznania, Jeleniej Góry oraz innych. Bezpośrednie połączenie kolejowe posiada Strzegom z Jaworzyną Śląską, Legnicą, Dzierżoniowem, Kamieńcem Ząbkowickim, Kłodzkiem i Kudową Zdrój. Do miasta można dotrzeć autobusami PKS-u.

Kultura

Strzegomskie Centrum Kultury

Strzegomskie Centrum Kultury prowadzi zajęcia z zakresu tańca, teatru, plastyki, muzyki, modelarstwa, haftu artystycznego, turystyki i śpiewu. Posiada w swych strukturach salę widowiskową i taneczną. SCK jest organizatorem wielu imprez kulturalno-rozrywkowych na terenie miasta. Do największych, cyklicznych imprez w mieście, organizowanych przez SCK zaliczamy Święto Otwartych Serc, Międzynarodowy Dzień Dziecka, Święto Chleba, Spotkania z piosenką religijną i refleksyjną, Mikołajkowy Show, Festiwal Piosenki Harcerskiej, Festiwal Bachowski, Strzegom a Capella. Centrum jest także organizatorem imprez zleconych, wystaw, koncertów. Stanowi rolę animatora życia kulturalnego miasta. Strzegomskie Centrum Kultury zajmuje się również organizacją i prowadzeniem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który istnieje już 28 lat i niezmiennie rozbrzmiewa w sierpniu muzyką i tańcem ludowym. W lutym 1997 roku został on przyjęty do Międzynarodowej Federacji Festiwalów Folklorystycznych i Sztuki Ludowej (CIOFF). W Strzegomskim Centrum Kultury działa Kino 3 D. Dyrektorem SCK jest Pani Elżbieta Pienio

Tytuły honorowe

Rada Miejska w Strzegomiu od 1997 roku, najbardziej zasłużonym mieszkańcom Gminy Strzegom nadaje Tytuł Honorowy Obywatel Strzegomia. Dotychczas tytuł  otrzymało 19 osób: Ks. Stanisław Siwiec, Walenty Wyrwa, Francesco Tamburrino, Edward Forski, Stanisław Targosz, Edward Brzegowy, Stanisław Nicieja, Melitta Sallai, Antoni Kulczycki, Jan Chmura, Ryszard Wikliński, Krzysztof Stelmach, Jerzy Orabczuk, Marian Wojciów, Amanda Różańska Baranowicz, Ks. Marek Żmuda, Zdzisława Dmytrarz, Eugrnia Zasińska i Tadeusz Wzyliszyn.

Od 2011 roku Burmistrz Strzegomia nadaje Honorowy tytuł „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej” osobom fizycznym, osobom prawnym oraz organizacjom społecznym, które swoją działalnością przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju oraz promocji Gminy Strzegom bądź zasłużyły się mieszkańcom Gminy Strzegom. W gronie zasłużonych znalazło się 94 osoby.

Od 2015 roku Burmistrz Strzegomia nadaje również Honorowy Tytuł „Młody Aktywny Strzegomianin”. Tytuł jest wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym, które nie ukończyły 30 roku życia, a swoją działalnością społeczną przyczyniły się do realizacji społecznie użytecznych inicjatyw na rzecz mieszkańców gminy Strzegom, a także środowiska lokalnego. Dotychczas tytuł ten otrzymało 8 osób: Natalia Chyłek, Patryk Berestecki, Paweł Leśnicki,  Konrad Fornal, Joanna Sozańska, Jakub Kubiak i Błażej Kołodziej.

Biblioteka

Powstała ona w 1949 roku i do teraz prężnie się rozwija, uzupełniając ofertę kulturalną miasta. Posiada w swych zbiorach prawie 92 tysiące woluminów, w tym także unikatowe wydawnictwa Braci Urbanów z lat 1901-1920 pisane i wydawane w języku polskim. Biblioteka jest także organizatorem wielu imprez kulturalnych, kiermaszu książek, konkursów, wystaw i sympozjów. W bibliotece gościli m.in. Maria Kędzierzyna, Krystyna Pająkowa, Henryk Worcell. Dyrektorem biblioteki jest Pani Regina Puczka.

Edukacja

Szkolnictwo w Strzegomiu obejmuje stopnie: żłobkowy,  przedszkolny, podstawowy oraz średni. Absolwenci tych szkół mogą kontynuować naukę w pobliskich miastach takich jak Wałbrzych, Legnica, Wrocław czy Jelenia Góra. W Gminie Strzegom istnieją dwa publiczne żłobki ( w Strzegomiu), cztery publiczne przedszkola (w Strzegomiu), cztery niepubliczne przedszkola (w Morawie, Żółkiewce, Międzyrzeczu i w Strzegomiu), sześć publicznych szkół podstawowych (cztery w Strzegomiu, w Olszanach i w Kostrzy) , trzy zespoły szkolno-przedszkolne (w Stanowicach, Jaroszowie, Goczałkowie), jedna stowarzyszeniowa w Rogoźnicy  oraz dwa zespoły szkół ponadpodstawowych w Strzegomiu.

Sport.

Koordynatorem działań związanych z działalnością sportową na terenie Gminy Strzegom jest Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o.o w Strzegomiu. Przedmiotem działania OSiR jest realizacja zadań Gminy Strzegom z zakresu kultury fizycznej i rekreacji, administrowanie obiektami i urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi oddanymi OSiR Sp. z o.o. do użytkowania, zaspokajanie potrzeb mieszkańców Gminy Strzegom w zakresie dostępu do różnych form kultury fizycznej i rekreacji. OSiR Sp. z o.o. prowadzi swoją działalność w następujących obiektach kompleksu sportowego przy ul. A. Mickiewicza 2, (basen kąpielowy, hala widowiskowo-sportowa, kort tenisowy, stadion sportowy, boisko sportowe i lodowisko sezonowe „Biały Orlik”, dwa boiska piłkarskie, plac do grilla, plac zabaw dla dzieci siłownia zewnętrzna oraz kryta pływalnia Dolnośląski Delfinek. Poza kompleksem znajdują się boisko wielofunkcyjne oraz Skate-Park i Diert Park. Prezesem zarządu spółki OSiR jest Paweł Mosór.

Przy organizacji wydarzeń sportowych OSiR Sp. z o.o. współpracuje z wieloma stowarzyszeniami i klubami sportowymi.

Organizacje społeczne

Od 2011 roku  większość stowarzyszeń i organizacji społecznych znalazło swoją siedzibę w byłym kompleksie poklasztornym przekształconym w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu przy ul. T. Kościuszki.

Wszystkie informacje dotyczące organizacji pozarządowych na terenie gminy Strzegom zamieszczane są w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.strzegom.pl/public/?id=87428 

Wspólnoty wyznaniowe.

Parafie Rzymsko-Katolickie:

    • Parafia pw. Najświętszego Zbawienia Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu,
    • Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Bazylika Mniejsza w Strzegomiu,
    • Parafia Rzymsko – Katolicka p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie
    • Parafia Rzymsko- Katolicka p.w. Podwyższenia Krzyża w Kostrzy,
    • Parafia Rzymsko – katolicka p.w. św. Trójcy Świętej w Olszanach,
    • Parafia Rzymsko – Katolicka p. w. Chrystusa Króla w Goczałkowie,
    • Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. M.B. Różańcowej w Rogoźnicy,
    • Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach.
  • Kościół Zielonoświątkowy w RP:
    • Zbór "Salem" w Strzegomiu,
  • Świadkowie Jehowy.

 

Kalendarz najważniejszych wydarzeń w Gminie Strzegom:

STYCZEŃ - Orszak Trzech Króli , Finał WOŚP

LUTY - The Voice of Strzegom , Ferie Zimowe

MARZEC - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych pn. Tropem Wilczym

KWIECIEŃ - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, Zawody Krajowe w WKKW, Strzegomski Maraton Zumba Love, Jarmark Wielkanocny, Morawa - STRZEGOM SPRING OPEN , Mistrzostwa Polski w Taekwon-do, Morawa - Zawody Krajowe w WKKW, Morawa – STRZEGOM SPRING OPEN - Międzynarodowe i krajowe zawody w WKKW.

MAJ - Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Festiwal Piosenki Obcojęzycznej „Muzyka Łączy Europę” , Jaroszów - Festyn Rodzinny „Mama, Tato i Ja”, Festyn Rodzinny z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

CZERWIEC - Tomkowice - Upamiętnienie pierwszych osadników przybyłych na Ziemię Strzegomską po 1945 roku, ŚWIĘTO GRANITU STRZEGOMSKIEGO, Strzegomska Dwunastka – Biegajmy Razem, Strzegomska Giełda Minerałów, Święto Patronów Miasta, Polsko-Czeskie Warsztaty Kamieniarskie,  Memoriał im. Edwarda Brzegowego (Judo)

LIPIEC - Morawa - MISTRZOSTWA EUROPY KUCÓW, Morawa - STRZEGOM HORSE TRIALS – zawody międzynarodowe i krajowe w WKKW, Morawa - MISTRZOSTWA EUROPY KUCÓW w ujeżdżeniu, skokach i wkkw.

SIERPIEŃ - MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU, Morawa -  STRZEGOM SUMMER TOUR , DOŻYNKI GMINNE

WRZESIEŃ - Muzeum Gross-Rosen -  rocznica wybuchu II wojny światowej, Jaroszów - Spotkania Patriotyczno-Religijne, CAS Karmel - Tydzień Aktywności Mieszkańca Strzegomia,  Morawa - Mistrzostwa Polski Młodych Koni, Marsz Kapeluszowy. Dzień Seniora, Morawa - Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i w WKKW.

PAŹDZIERNIK - Jaroszów - Jaroszowski Marszobieg Przełajowy, Morawa - STRZEGOM OCTOBER FESTIVAL, Półmaraton ARYZTA, Morawa - STRZEGOM OCTOBER FESTIVAL. Międzynarodowe i Krajowe Zawody w WKKW.

LISTOPAD - Gminne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

GRUDZIEŃ - Impreza Mikołajkowa – rozświetlenie choinki, rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Bożonarodzeniowe Spotkanie  Wigilijne Mieszkańców Gminy Strzegom.

 

 GDZIE SPAĆ?

Great Polonia Strzegom City Center – Rynek 39, 58-150 Strzegom; tel. 888 746 227;

Usługi Hotelarsko - Gastronomiczne Stragona - Al. Wojska Polskiego 47, 58-150 Strzegom; tel. 74/855-15-49

PW Jurczyk Gościniec SYRENA ul. Kasztelańska 18, 58-150 Strzegom; tel./fax 74/649-40-55; tel. 74/855-55-29

VILLA LA PIERRE - ul. Armii Krajowej 1; 58-150 Strzegom, tel. 695 242 325

FUNDACJA ŚW. JADWIGI - Morawa 1 58-120 Jaroszów, tel. 74/854-97-30 fax. 74/854-97-32

Zajazd U EMILA – uL. Gronowska 4, 58-150 Strzegom, tel. 748553533

Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek  – ul. Ks. Prałata S. Siwca 3, 58150 Strzegom, tel.  74 855 18 61.

 

Gdzie ZJEŚĆ?

RESTAURACJA SZAFIR - Rynek 39 tel. 721-065-442 , 667 995 691

RESTAURACJA U BOHUNA - ul. I. J. Paderewskiego 1; tel. 74/855-11-15

POD RUMAKIEM - ul. Kasztelańska 10 ijk; tel. 74/855-38-80

BAR Bonżurek - ul. Dąbrowskiego 36; tel. 74/855-22-43

PIZZERIA POD KASZTANEM - ul. T. Kościuszki 2, tel. 74/855-15-75

PIZZERIA OREGANO - ul. T. Kościuszki 17, tel. 697-331-300

Pizzeria Hot Chili Pizza – ul. Szarych Szeregów 13, 58-150 Strzegom, Telefon: 795 622 778

BAR U EWY - ul. Legnicka 9, 58-150 Strzegom, tel. 74/855-12-58

Alanya KEBAB - ul. T. Kościuszki 17; tel. 519-422-407;

Moon kebab Restauracja - Rynek 14, 58-150 Strzegom, Telefon: 510 562 664

ARARAT Kebab - ul. Świdnicka 33; tel. 729 887 701

KEBAB HASSAN – Rynek 48, 58-150 Strzegom; tel. 693 577 776

MAŁA GASTRONOMIA DONALD. Z. Szpak - Rynek 23; tel. 74/855-51-99

MC Donalds - Al. Wojska Polskiego 80 h; tel.: 784 981 100 - Strzegom Quick Park

BAR "U NATALKI" - ul. J. Dąbrowskiego 21, 58-150 Strzegom, Telefon: 607 465 916

FERAYNA CAFE - Rynek 13, 58-150 Strzegom, tel. 731 172 214

 

WAŻNE ADRESY I TELEFONY:

PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ – Budynek CAS „Karmel” ul. T. Kościuszki 2 tel. 74-649-11-18

URZĄD MIEJSKI Strzegom Rynek 38, tel. 74/856-05-99

URZĄD POCZTOWY ul. T; Kościuszki 12, tel. 74/855-13-70

POSTÓJ TAXI ul. J. Dąbrowskiego, tel. 74/801-54-44

DWORZEC AUTOBUSOWY ul. Dworcowa ,tel. 790 789 575 I 74 660 74 41;

BIBLIOTEKA PUBLICZNA ul. Świdnicka 21-23, tel. 74/649-27-10

STRZEGOMSKIE CENTRUM KULTURY ul. I. J. Paderewskiego 36, tel. 74/649-44-00

OŚRODEK SPORTU I REKREACJI Sp. z o.o.  ul. A. Mickiewicza 2, tel. 74/855-16-96

STRZEGOMSKIE CENTRUM MEDYCZNO – DIAGNOSTYCZNE ul. W. Witosa 7,

Tel. 74/649-44-50; tel. 74/649-44-70; tel.74/649-44-71

PRZYCHODNIA ZDROWIE ul. Kościelna 6, tel. centrala 74/855-54-80 oraz 74/855-20-94

POGOTOWIE RATUNKOWE ul. Armii Krajowej 23,  tel. 74/855-13-25

KOMISARIAT POLICJI ul. Czerwonego Krzyża 1, tel. 74/855-19-91

URZĄD STANU CYWILNEGO ul. Świdnicka 15-17, tel. 74/855-07-30

OSRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ ul. Armii Krajowej 23, 58-150 Strzegom, TEL 74 647 71 81;

DOM DZIENNEGO POBYTU SENIOR-WIGOR ul. Armii Krajowej 23, 58-150 Strzegom , TEL 74  647 30 84;

WARSZTATY TERAPII ZAJECIOWEJ ul. Aleja Wojska Polskiego 16, 58-150 Strzegom, TEL. 637 90 16;

WODOCIĄGI I KANALIZACJA Sp. z o.o.   ul. Wesoła 7, 58-150 Strzegom, tel. 74 8551 232;

ZAKŁAD GOSPODARKI KOMUNALNEJ Sp. z o.o. ul. I.J.  Paderewskiego 13, 58-150 Strzegom, tel. 74 551 052;

 

Powrót