Herb Strzegomia

ODSŁUCHAJ

 

Współczesny wizerunek herbu Strzegomia określa Statut Gminy Strzegom stanowiący Załącznik do Obwieszczenia Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 30 września 2008 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Uchwały Nr 103/02 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Strzegom.

W § 4 ustęp 1 – czytamy:

Herbem Strzegomia jest obraz herbowy w polu tarczy o kształtach późnogotyckich i zaokrąglonej dolnej krawędzi z wizerunkiem postaci Św. Piotra i Św. Pawła na murze obronnym z otwartą bramą. Św. Piotr trzyma w prawej ręce klucz wsparty o prawe ramię, a lewą obejmuje księgę. Św. Paweł trzyma w lewej ręce miecz, który opiera o lewe ramię, a prawą ręką obejmuje księgę. Kolorystyka herbu: czerwony mur blankowy z otwartą bramą, postaci świętych w białych szatach, złote atrybuty - klucz, miecz, księgi, aureole. Całość na tle błękitu. Prześwit w otwartej bramie również na tle błękitu. Rysunek podkreślony cienką czarną kreską konturową. Wzór herbu określa załącznik nr 2 do statutu. Herb jest znakiem prawnie chronionym.

Najstarszy zachowany wizerunek herbu pochodzi z 1309 roku. Został umieszczony na pieczęci woskowej na dokumencie o treści: "SI V.CI IUM M.SREGV.." ("Pieczęć mieszczan Strzegomia").
Obecnie dokument przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Wiedniu. Później herb Strzegomia podlegał wielu zmianom, jednakże od samego początku widniały na nim podobizny Świętych Piotra i Pawła.

 

W roku 2009, z okazji 700 – lecia Herbu Strzegomia, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej przed strzegomskim ratuszem stanął obelisk z herbem miasta. W roku 2019 obelisk został przeniesiony na nową, „Aleję Rzeźb” - powstałą w ramach polsko-czeskiego projektu ”Szlak Kamienia”.

 

 

Powrót