Strzegom - granitowe serce Polski
Gmina Strzegom leży w południowo-zachodniej części Polski na obszarze województwa dolnośląskiego, w powiecie świdnickim, wśród granitowych i bazaltowych wzniesień nazwanych Wzgórzami Strzegomskimi. Na obszarze gminy znajduje się 16-tysięczne miasto Strzegom oraz 22 sołectwa. Powierzchnia gminy wynosi 145 km kw., natomiast obrębów wiejskich 123 km kw. Dobrem naturalnym gminy Strzegom jest granit. Wydobycie, obróbka, przeróbka granitu i produkcja wszelkiego rodzaju wyrobów kamiennych osiągnęły w gminie Strzegom standardy światowe, a firmy tu działające zajmują wysokie lokaty w ogólnopolskim rankingu. W gminie tworzą lokalni rzeźbiarze. W Strzegomiu powstają niezwykłe rzeczy z kamienia, które przyciągają uwagę swoją niepowtarzalną formą, nowatorskim spojrzeniem na możliwości kamienia i ekspresją wyrazu.
Gmina Strzegom może poszczycić się wspaniałymi obiektami sportowymi, zabytkami, będącymi perełkami architektury gotyckiej, a także imprezami kulturalnymi i sportowymi o charakterze międzynarodowym.
W program kulturalny i sportowy Dolnego Śląska na stałe wpisały się imprezy: Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Święto Granitu Strzegomskiego, Festiwal Bachowski, Plener Rzeźby w Kamieniu, Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Międzynarodowy Turniej Judo im. E. Brzegowego, czy Dożynki Gminne, Diecezjalne i Dolnośląskie.
Centrum miasta Strzegomia położone jest w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, w której znajduje się wiele elementów zaliczanych do obiektów dziedzictwa kulturowego. Największą atrakcją turystyczną miasta jest kościół pw. św. App. Piotr i Pawła w Strzegomiu - obecnie Bazylika Mniejsza, jedna z największych gotyckich budowli sakralnych na Dolnym Śląsku. Ale to nie tylko bazylika stanowi o atrakcyjności Strzegomia jako średniowiecznego miasta. Wokół kościoła położone są urokliwe małe kościoły gotyckie, a wśród nich unikat na Dolnym Śląsku - Basteja Obronna pw. św. Antoniego, które zachęcają do zwiedzania i spacerów. Gmina Strzegom sprzyja turystyce pieszej. Do spędzania czasu na wolnym powietrzu zachęca Góra Krzyżowa, której częścią jest trasa "Na naszej Górze". Na wędrówkę warto wybrać się o każdej porze roku, aby prześledzić zmiany zachodzące w przyrodzie. W całość krajobrazu gminy Strzegom wkomponowane są liczne wyrobiska po eksploatacji granitu, ich głębokie niecki wypełnione są czystą wodą, a skalne uskoki porośnięte drzewami i krzewami. Jest to krajobraz tak wyjątkowy dla analizowanego obszaru i jest on niespotykany w innych rejonach kraju. Zapraszamy na gościnną Ziemię Strzegomską.
ZOBACZ:
Powrót