Strzegomska Giełda Minerałów.
Opracowanie Andrzej Korzekwa
Nie ma wątpliwości, że o Strzegomiu słyszał każdy kolekcjoner minerałów. Śmiało można powiedzieć, że strzegomskie minerały dostępne są w większej czy mniejszej ilości na każdej giełdzie minerałów i w każdym muzeum geologicznym w naszym kraju, również każdy kolekcjoner posiada chociażby kilka strzegomskich okazów. Wszystko za sprawą masywu granitoidowego Strzegom-Sobótka, który dostarcza jednych z najbardziej cenionych okazów mineralogicznych w Polsce. Rozmawiając z zagranicznymi kolekcjonerami zaraz po Machowie, bursztynie czy krzemieniu pasiastym z całą pewnością musi paść hasło Strzegom.
ZOBACZ:
Pegmatyty granitowe
Opracowanie – Andrzej Korzekwa.
Pegmatyt - skała magmowa o bardzo grubo krystalicznej strukturze i strefowej budowie, zbudowana z tych samych minerałów głównych co skała gospodarz ale wzbogacona w minerały akcesoryczne. Oprócz pegmatytów granitowych w przyrodzie występują również pegmatyty związane z takimi skałami jak gabra, sjenity czy skały wysoko alkaliczne.
Pegmatyty przybierają różne formy, ale najczęściej występują w postaci żył, soczew i gniazd, szlir oraz nieregularnych form.
W obrębie pegmatytów często występują różnego rodzaju pustki i miarole, w których nierzadko krystalizują dobrze wykształcone kryształy wielu minerałów, w tym również tych szlachetnych jak turmaliny, topazy czy beryle poszukiwane przez jubilerów i kolekcjonerów.
ZOBACZ:
Pegmatyt miarolityczny z Zimnika. Fot. A. Korzekwa.