IZBA TRADYCJI ZIEMI STRZEGOMSKIEJ

ODSŁUCHAJ

Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel", funkcjonującym w ramach Strzegomskiego Centrum Kultury. Izba Tradycji stanowi swego rodzaju muzeum regionalne i zlokalizowana jest w budynku byłego klasztoru pokarmelitańskiego, pochodzącego z 1720 r.

Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej stworzona została z myślą o pasjonatach historii, którzy interesują się zamierzchłymi czasami gminy Strzegom. To miejsce, w którym zgromadzone zostały zarówno materialne, jak i niematerialne wartości kulturowe. Poprzednio eksponaty były przechowywane w miejscach często niedostępnych dla turystów. Powstanie Izby pozwoliło na udostępnienie zbiorów wszystkim zwiedzającym. Nowoczesne wyposażenie oraz oświetlone gabloty sprawiają, że eksponaty prezentują się naprawdę okazale.

Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej wzbudza wielkie zainteresowanie nie tylko samych mieszkańców, ale również osób z innych gmin, które są ciekawe poznania historii dawnego Strzegomia. Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej stała się także impulsem do bliższego zaznajomienia się z kulturą miasta przez młodych ludzi.

Pierwsza placówka muzealna w Strzegomiu została otwarta w 1989 roku. Muzeum Ziemi Strzegomskiej zostało utworzone przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Strzegomskiej i mieściło się w XV-wiecznym, poewangelickim kościele przy ul. T. Kościuszki 4. Placówka działała do 1997 r., tj. do ponownego poświęcenia kościoła i ustanowienia Parafii Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel.

Obecnie funkcjonującą Izbę Tradycji Ziemi Strzegomskiej oficjalnie otwarto w ramach Święta Granitu Strzegomskiego 23 czerwca 2013 r. Wiele skarbów tutaj zgromadzonych zostało przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów, którzy pragnęli wystawić je szerszemu gronu odbiorców. Duża część eksponatów jest własnością gminy Strzegom. Unikatem w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej jest największa i najpiękniejsza kolekcja wyrobów nieistniejącego już zakładu porcelany strzegomskiej ze Stanowic.

W Izbie znajduje się największy w Polsce zbiór egzemplarzy wydawnictwa "Dla wszystkich", będącego chlubą Strzegomia. Najstarszym eksponowanym dokumentem, uratowanym przez kronikarza Walentego Wyrwę, jest XVI - wieczny antyfonarz, który po kilku wiekach wrócił na swoje miejsce. Pochodził ze zbiorów starodruków klasztoru karmelitów.

W Strzegomiu jest wielu poszukiwaczy historycznych pamiątek, pasjonatów i kolekcjonerów rzeczy mających wartość historyczną. Są to m.in.: unikatowa pieczęć kanonika wrocławskiego z 1234 r., książki z Wydawnictwa Braci Urbanów, wieszaki, przeróżne rzeczy użytku codziennego z XVIII i XIX wieku, a także fantastyczna kolekcja minerałów Ziemi Strzegomskiej.

Wiele innych eksponatów jest także godnych obejrzenia. Zainteresowanych zaciekawi kolekcja gazet z XVIII, XIX i XX wieku, a także kompletna kolekcja pieniądza obiegowego (Notgeld) z lat 20. i 30. XIX wieku. Osobliwością jest pierwsza centrala telefoniczna w Strzegomiu, dalekopis, fragment balustrady z kościoła Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej, grafiki przedstawiające Strzegom z XVII i XVIII wieku, przeróżne dokumenty adresowane do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i wreszcie oryginalny cylinder zakupiony w 1850 r. przez dyrektora banku w Strzegomiu Horsta Kaufmanna.

Obecnie w Izbie prezentowane są również wystawy fotografii i malarstwa, organizowane spotkania z artystami, naukowcami, pisarzami i ważnymi postaciami życia społecznego.
Budynek CAS "Karmel" otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.30 oraz w weekendy podczas organizowanych wydarzeń kulturalnych lub po umówieniu telefonicznym. Ponadto informujemy, iż Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.30-18.30 oraz w weekendy podczas organizowanych wydarzeń kulturalnych lub po umówieniu telefonicznym.

Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej
ul. T. Kościuszki 2, 58-150 Strzegom
nr tel. + 48 74 649 11 18
http://sck.strzegom.pl/
e-mail: caskarmel@wp.pl
Facebook: Centrum Aktywności Społecznej KARMEL

 

 

Antyfonarz z XVI w.

 

 

Cylinder z 1850 r. oraz Notgeldy - pieniądze zastepcze.

 

 

Egzemplarze strzegomskich wydawnictw

 

 

Historyczne pieczecie i maszyna do pisania

 

 

Jedna z sal w izbie Tradycji w CAS Karmel w Strzegomiu

 

 

Jedna z wystaw w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej

 

 

Kolekcja porcelany strzegomskiej z Fabryki w Stanowicach -

 

 

Kolekcja starych aparatów fotograficznych, porcelany i  zdjęć

 

 

Korespondencja przesyłana do lub ze Strzegomia w Izbie Tradycji

 

 

Pierwsza centrala telefoniczna i magel

 

 

Sala wystawiennicza w Izbie Tradycji

 

 

Wystawa starej fotografii w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej

 

 

XVIII w. kopia obrazu Rubensa - Pojednanie Rzymian z Sabinami oraz strzegom w dawnej fotografii.

 

 

Zabytkowa fisharmonia -instrument klawiszowy

 

Powrót