Trasy turystyczne

ODSŁUCHAJ
22.06.2018

Trasa turystyczna "Na Naszej Górze"

Zdjęcie Artykułu

"Na Naszej Górze" jest ścieżką przyrodniczo-edukacyjną, której trasa liczy 1300 m. Ścieżka rozpoczyna się u podnóża Góry Krzyżowej - jednego z najbardziej malowniczych miejsc gminy Strzegom. Utworzenie ścieżki było możliwe dzięki zaangażowaniu Urzędu Miejskiego w Strzegomiu oraz Nadleśnictwa Jawor.

Do odwiedzenia ścieżki zachęca widoczny z daleka kolorowy witacz. Przed wejściem na trasę warto przede wszystkim przeczytać regulamin, który zawiera wytyczne odnośnie zachowania się na szlaku.
Na pierwszej z plansz można zapoznać się z historią Góry Krzyżowej oraz przeczytać, jakie chronione gatunki roślin występują na jej zboczach. Spacerując wzdłuż szlaku, napotykamy na kolejne tablice - z listą zagrożeń lasu, sposobami zaznaczania swojej obecności przez zwierzęta, płazami i gadami oraz z ptactwem. Kolejną ciekawą, i jedną z ostatnich, tablicą jest ta, która zawiera opis pięter w lesie wraz fauną charakterystyczną dla każdego z nich.
Trasa turystyczna
Trasa turystyczna


Osoby odwiedzające ścieżkę na pewno się nie zgubią. Drogę wskazują bowiem znaki z zaznaczonym kierunkiem marszu. Strudzeni spacerowicze mogą odpocząć w cieniu drzew przy specjalnie dla nich przygotowanych ławo-stołach oraz skorzystać z paleniska.
Trasa dobiega końca przy przepompowni strzegomskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Przybliżmy pokrótce cechy przyrodnicze Góry Krzyżowej.

Jest to najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich, który wyrasta stromym zwieńczonym skałkami stożkiem na wschód od Góry Św. Jerzego, górując nad miastem. Góra Krzyżowa jest zbudowana z młodopalezoicznych granodiorytów, które na wierzchołku przebiły mioceńskie bazalty tworzące komin wulkaniczny z dajkami. Wyrastają w postaci skałek o nieregularnych kształtach.
Trasa turystyczna
Trasa turystyczna

W skałach okalających szczyt występuje szereg nieraz rzadkich minerałów, minerałów m.in. analcyn, aragonit, bol, kalcyt, aerolit, chalcedon, opal w formie hialitu, trydymiet, nontronit, oliwin, pinitoid, argot, natrolit i phillipsyt.

W związku ze złożoną budową geologiczną na Górze Krzyżowej wykształcił się bardzo cenny zespół roślinności naskalnej i ciepłolubnej, zwłaszcza na bazaltach, które oprócz szczytowych skałek tworzą na zboczach usypiska rumoszu. Rosną na nich, m.in. zanokcica skalna, zanokcica północna, zanokcica murowa, paprotka zwyczajna, paprotnika krucha. W murawach suchoroślowych występują, m.in. perłówka orzęsiona, złocień baldachowaty, kostrzewa blada, przetacznik pagórkowaty, oman szorstki, pięciornik wyprostowany, krwawnik pospolity, goździk kartuzem, dzwonek szerokolistny i macierzanka zwyczajna. Występują także rzadki wątrobowiec i porost. Zbocza porastają lasy grądowe o bogatym składzie gatunkowym. Występują, m.in. dęby szypułkowe i bezszypułkowe, graby zwyczajne, buki zwyczajne, lipy drobnolistne i szerokolistne, klony zwyczajne. W partiach szczytowych i w podszczycie występuje, m.in. irga zwyczajna - tworząca tu największe skupisko na Śląsku, róża dzika, róża rdzawa, ligustr pospolity czy głóg jednoszyjkowy.
Trasa turystyczna
Trasa turystyczna

Wiele z opisanych okazów możemy zaobserwować samodzielnie podczas spaceru trasą ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej.

Na wędrówkę warto wybrać się o każde porze roku, aby prześledzić zmiany zachodzące w przyrodzie. Wiosną zachwyci nas zieleń zbóż i łanów borówki czerwonej.
Latem będziemy wsłuchiwać się w brzęczenie owadów, zaś jesień przywita nas ferią kolorów, które zdobią drzewa i krzewy. W zimie z kolei zastaniemy obraz spowity bielą śniegu i ogarnie nas cisza, które tak bardzo brakuje mieszkańcom miasta.
Trasa turystyczna
Trasa turystyczna

Zapraszamy więc wszystkich na spacer po naszej górze!
Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 6176

Powrót