Trasy turystyczne

ODSŁUCHAJ
01.01.2014

"Szlak Piastowski" lub "Szlak Granitowy"

Zdjęcie Artykułu

Przebieg: Świdnica – Jaworzyna Śląska – Strzegom – Jawor Kolor szlaku: czerwony Symbol szlaku: K-2 Długość: ok. 50 km OPIS szlak rowerowy, o długości 50 km, około 5 godzin marszu, trasa łatwa i bogata w walory widokowe i kulturowe, biegnie po nizinnych terenach Przedgórza Sudeckiego o małym natężeniu ruchu.

mapa

Trasa łatwa i zarazem bogata w walory widokowe i kulturowe, biegnie po nizinnych terenach Przedgórza Sudeckiego, głównie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu, dlatego też nie wymaga zbytniej kondycji i profesjonalnego sprzętu.

Szlak PiastowskiSwój początek bierze nad Zalewem Witoszówka w Świdnicy, skąd ulicami Polna Droga i Kochanowskiego wyjeżdżamy w kierunku Witoszowa Dolnego. Przejeżdżając przez Witoszów po lewej stronie drogi mijamy prywatne Muzeum Broni i Militariów, w którego zbiorach znajdują się m.in.: pojazdy bojowe, samoloty oraz broń strzelecka. Kilkaset metrów dalej na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku Komorowa, przecinając po drodze ruchliwą drogę krajową nr 35. W Komorowie możemy podziwiać ruiny wiatraka, starą dzwonnicę, która jest pomnikiem upamiętniającym poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców wsi, a nad niewielkim zalewem możemy zrobić krótki odpoczynek.

Po minięciu zalewu jedziemy cały czas asfaltową drogą Kościół Świętej Jadwigiprzez Milikowice i Witków do Starego Jaworowa, po przejechaniu którego skręcamy w lewo i przez pola dojeżdżamy do tzw. "Drogi Węglowej" (na krótkim odcinku biegnie równolegle ze szlakiem K-3), która doprowadza nas do asfaltowej drogi łączącej Bolesławice i Jaworzynę Śląską. W tym miejscu skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Jaworzyny Śląskiej, dużego węzła kolejowego, gdzie krzyżują się linie kolejowe z Jeleniej Góry do Wrocławia i z Legnicy do Kamieńca Ząbkowickiego. W mieście możemy zwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, które mieści się w zabytkowej parowozowni.

Z miasta wyjeżdżamy ulicami Wolności i Ceglaną, przejeżdżamy przez bocznicę kolejową Jaworzyna Śląska - Pastuchów, mijamy ogródki działkowe i polną drogą podążamy w kierunku Pasiecznej. Tutaj wjeżdżamy na asfaltową drogę, którą dojeżdżamy do Gminy Strzegom.

Kaplica Świętego Antoniego omnik Księżnej Anny na Plantach Strzegomskich

W mieście podziwiamy kolejno zabytkowe obiekty: kościół Świętej Jadwigi, o której wzmiankowano już w r. 1372 jako o kaplicy szpitalnej pw. Św. Jadwigi, przebudowana do stanu obecnego w r. 1460, kaplicę Świętego Antoniego - służącą do celów sakralnych i obronnych, wybudowaną jako basteja obronna przy Bramie Nowej w XV w., średniowieczne mury obronne, wybudowane w latach 1291 - 1299 na polecenie księcia Bolka II - zachowane do dziś fragmenty znajdują się w południowej części Starego Miasta przy wiadukcie kolejowym.

Baszta dziobowa i fragment średniowiecznych murów obronnych.

Najlepiej zachowane fragmenty znajdują się od strony zachodniej w parku miejskim z basztą Dziobową. W 2009 roku w parku postawiono tam pomnik księżnej Anny, która nadała miastu Strzegom prawa miejskie, a w roku 2011 oddano do użytku atrakcyjnie wyremontowany park miejski.

Bazylika Mniejsza pw. Św. Piotra i Pawła należy do największych i najpiękniejszych budowli gotyckich na Dolnym Śląsku. Budowę świątyni rozpoczęto 1253 r. w czasie panowania Księcia Władysława, a zakończono dopiero w połowie XV w. Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego z granitowego i bazaltowego kamienia łamanego oraz cegły, okładanych piaskowcem. W roku 2012 bazylika otrzymała tytuł Pomnik Historii.

Gotycki kościół Świętej Barbary, wybudowany przed końcem XIV w. Ratusz Miejski wraz z Wieżą Targową, jako jedyny średniowieczny fragment zabudowy Rynku. Kościół Świętej Barbary.

 
Budynek Ratusza odrestaurowana kamienica z Wieżą Targową na strzegomskim Rynku

Ze strzegomskiego Rynku wyjeżdżamy kierując się ul. T. Kościuszki gdzie znajdują się: Kościół i klasztor pokarmelitański, pierwotna budowla pochodzi z 1430 r. przebudowana przez karmelitów w 1729 r., a następnie przez ewangelików w 1819. W 1997 kościół został przejęty przez katolików i poświęcony pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej. Obecnie w wyremontowanych murach klasztoru pokarmelitańskiego mieści się Centrum Aktywności Społecznej "Karmel". Tuż przy Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej rozpoczyna się zbudowana z granitowych krzyży Droga Krzyżowa, która kończy się u podnóży Góry Krzyżowej.

Ze strzegomskiego Rynku wyjeżdżamy kierując się ul. T. Kościuszki gdzie znajdują się: Kościół i klasztor pokarmelitański, pierwotna budowla pochodzi z 1430 r. przebudowana przez karmelitów w 1729 r., a następnie przez ewangelików w 1819. W 1997 kościół został przejęty przez katolików i poświęcony pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej. Obecnie w wyremontowanych murach klasztoru pokarmelitańskiego mieści się Centrum Aktywności Społecznej My jednak chcąc trzymać się szlaku nie zbaczamy z ulicy T. Kościuszki i udajemy się w kierunku drogi na Jawor, aby po minięciu ostatnich zabudowań Strzegomia skręcić w prawo i "polniakiem" dojechać do asfaltowej drogi, która przez Graniczną doprowadzi nas do Goczałkowa Górnego. Po drodze, tuż za przejazdem na linii kolejowej Legnica - Kamieniec Ząbkowicki, mijamy z lewej strony kopalnię surowców skalnych (uwaga na ciężarówki). Po dojechaniu do Goczałkowa Górnego możemy podziwiać pałac, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1615 r. Obecny charakter pałac zawdzięcza dwóm przebudowom: pierwszej gruntownej w na przełomie XVIII / XIX w. oraz kolejnej w 1889 r. Dookoła pałac otoczony jest parkiem i pełni rolę budynku mieszkalnego. Wyjeżdżając z Goczałkowa Górnego, skręcamy w lewo i jedziemy do Goczałkowa, wsi, która malowniczo położona jest nad rzeką Wierzbiak i XIX wiecznym parkiem angielskim. Opuszczając Goczałków, opuszczamy również Gminę Strzegom.

Jadąc dalej przez Targoszyn dojeżdżamy do Mściwojowa. Z Mściwojowa udajemy się w kierunku Zębowic ponownie przecinając linię kolejową Legnica - Kamieniec Ząbkowicki, a następnie drogę wojewódzką 374. Po dojechaniu do Zębowic skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku Jawora.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 6025

Powrót