Trasy turystyczne

ODSŁUCHAJ
01.01.2014

Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej

Zdjęcie Artykułu

Przebieg: Strzegom- Stawiska –Granica - Mały Modlęcin – Serwinów – Dobromierz – Chwaliszów - Ruiny Zamku Cisy – Struga - Szczawno Zdrój – Podzamcze - Zamek Książ – Szczawienko - rezerwat „Jeziorko Daisy” -Witoszów Górny - Witoszów Dolny - Świdnica. Kolor: żółto – niebiesko –żółty Długość: ok. 53 km OPIS: szlak górski, pieszy, długość 53 km, (ok. 5 godz. szybkiego marszu) jest to trasa łatwa, biegnąca głównie drogami asfaltowymi o średnim natężeniu ruchu

mapa

Interesujący, choć nie do końca doceniany szlak, który praktycznie na całej swej długości przebiega po terenach Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Ten pieszy szlak górski, o długości ok. 53 km, oznakowany jest w sposób nawiązujący do żółto -niebiesko -żółtych barw wyłogów mundurowych ułanów. Formację tę nazywano najpierw Legią Naddunajską lub Legią Polską. Miano Legii Nadwiślańskiej pojawiło się później.

Biegnie od Strzegomia do Świdnicy. Wytyczono go w 1960 r. w Oddziale PTTK w Wałbrzychu w celu Pomnik ku czci ułanów Legii Nadwiślańskiej.upamiętnienia pochodu kilkusetosobowego oddziału polskich lansjerów, którzy podczas wojen napoleońskich wyruszyli z Neapolu, by wspomóc wojska cesarza Francuzów w walce z Prusami. Formację tę nazywano najpierw Legią Naddunajską lub Legią Polską, później Legią Nadwiślańską. Szlak ten przypomina także o pierwszej zwycięskiej po rozbiorach i bardzo spektakularnej, bitwie polskiej formacji z Prusakami.

Bazylika Mniejsza w Strzegomiu.Na polach nad Strugą (pod Czerwonym Wzgórzem 458 m.n.p.m.) 15 maja 1807 r. bohaterscy lansjerzy stoczyli pierwszą po rozbiorach zwycięską bitwę Polaków z Prusakami; miała ona wielkie znaczenie propagandowe. Podczas gdy wojska francuskiego generała Lefebvre rozwijały szyki bojowe naprzeciw pruskich oddziałów, polscy ułani, okrążywszy wzgórze, zaskoczyli nieprzyjaciela, rozbijając jego siły w puch. Zwycięstwo było tak nagłe i druzgoczące, że tylko nieliczni Prusacy zdołali ujść w lasy Chełmca i powrócić do twierdzy srebrnogórskiej, skąd szli na Francuzów. W bitwie poległo ponad 600 żołnierzy pruskich, a dalszych 300 dostało się do niewoli. Straty polskich ułanów to 7 poległych oraz 15 rannych. W miejscu bitwy na Czerwonym Wzgórzu ustawiono w 1960 r. skromny pomnik - dziś niestety z niewiadomych przyczyn nieco zapomniany. Sam historyczny szlak, łączący Strzegom, Dobromierz, Strugę, Cisy, rejon zamku Książ i Świdnicę, jest nieco zaniedbany, tracąc miejscami czytelność przebiegu.

Zaczynając wycieczkę od Strzegomia, a dokładnie al. Wojska Polskiego (w tym samym miejscu kończy się niebieski szlak - Szlak Martyrologii) i nieczynnej już stacji kolejowej, kierujemy się ulicą Dąbrowskiego mijając kolejno: Bazylikę Strzegomską, kaplicę Świętego Antoniego, Kościół Świętej Barbary oraz Ratusz Miejski z bardzo dobrze zachowaną Wieżą Targową, na rynku skręcamy w lewo, ulicą Bohaterów Getta, wzdłuż odrestaurowanego Parku Miejskiego i murów obronnych mijamy nieczynny wiadukt kolejowy i wkraczamy w obręb osiedla Graby.

Wieża Targowa na strzegomskim Rynku.Wzdłuż rzeki Strzegomki ulicą Dolną idziemy około 1 km i przecinamy rzekę na moście, wchodząc na ulicę Brzegową, stamtąd kierujemy się już prosto do malowniczo położonych wsi Stawiska, Granica i Modlęcin. Na imponujących mostach przecinających rzekę w kilku miejscach, możemy podziwiać florę i faunę żyjącą w tym specyficznym klimacie. Miejsce to zachęca spacerowiczów do częstych wycieczek, jak i odpoczynku na ławeczkach zamontowanych wzdłuż ulicy Brzegowej. Obiektem wartym zobaczenia jest pierwsza szkoła wiejska powstała po wojnie w roku 1946 na ulicy Jeleniogórskiej. Wokół szkoły znajduje się piękny park i plac zabaw. Można również zboczyć ze szlaku i oglądnąć ogromne kamieniołomy kierując się w stronę wsi Żółkiewka lub Tomkowice, które stanowią unikatową atrakcje turystyczną. Idąc w stronę Stawisk ulicą Wałbrzyską po prawej stronie warto oglądnąć ruiny jednego z większych zakładów przemysłowych w Strzegomiu - "Konpar" produkujących kiedyś włókna lniane i nasiona konopi. Na terenie gminy prawie cały Szlak przebiega wzdłuż rzeki. Strzegomka jest lewym, największym dopływem Bystrzycy.

 

 

 

 

 

Sztuczne jeziorko w dawnym kamieniołomie Ruiny na Młyńskim Wzgórzu - Baszta strzegomska.

Wędrując wzdłuż rzeki możemy podziwiać Wzgórza Strzegomskie z widocznymi ścianami kamieniołomów, które są jedną z wizytówek Gminy Strzegom. Wyjeżdżając ze Strzegomia przecinamy drogę krajową nr 5 i wjeżdżamy do wsi Stawiska. Z tego miejsca możemy spojrzeć jeszcze raz w stronę miasta, aby zobaczyć z daleka Ruiny naMłyńskim Wzgórzu, nazywane potocznie Basztą, a które stanowią pozostałość po forcie i holenderskim wiatraku prochowym z XVIII wieku.

Pałac w GranicyW Granicy możemy zatrzymać się na chwilkę i podziwiać romantyczny pałac leżący przy głównej drodze. Jest to założenie dwukondygnacyjne, zbudowane na planie czworoboku z niewielką wieżyczką w północno - wschodnim narożniku. Pałac kryty jest dachem czterospadowym łamanym. Dookoła rozciąga się piękny park z niewielkim stawem. Obiekt jest własnością prywatną.

Wyjeżdżając z Granicy kierujemy się w stronę Dobromierza, mijamy po drodze wieś Modlęcin, która również leży w granicach administracyjnych Gminy Strzegom. Opuszczając Dobromierz kierujemy się między innymi w kierunku Szczawna Zdrój, Zamku Książ i kończymy naszą wędrówkę w Świdnicy.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 6786

Powrót