Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Pytania kategoria: Obsługa klienta

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Jarek

Opublikowano: 19-01-2024
Dzień dobry. Panie burmistrzu, chciałbym, aby zwrócił pan uwagę…

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawa została przeanalizowana i przeprowadzono rozmowę z pracownikiem przez pana wskazanym.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Pytania mieszkańców

Opublikowano: 14-04-2023
Poniżej przedstawiamy cztery pytania i jedną wspólną odpowiedź Burmistrza Strzegomia.

 

Mieszkanka:

Witam serdecznie, panie burmistrzu. Moje pytanie dotyczy wywozu nieczystości. Właśnie w "Gminnych Wiadomościach Strzegom" wyczytałam, że w zabudowach jednorodzinnych w mieście i na wioskach odpady komunalne będą zabieranie co dwa tygodnie. To jest kpina i żenada. Płacimy tyle samo za śmieci od osoby, co zabudowy wielorodzinne i dlaczego mamy mieć gorzej. Teraz w lecie będzie więcej odpadów bio i plastiku. Będzie skupisko szczurów i innych gryzoni. Mamy zaśmiecać odpadami własne podwórka do czasu, aż łaskawie Eneris odbierze odpady. Nie do pojęcia. Z poważaniem mieszkanka Modlęcina.

*   *  *

Józef:

Dziękujemy panu wszem i wobec panującemu burmistrzowi oraz wszystkim radnym durnej decyzji o wywozie śmieci dwa razy w miesiącu. Ludzie maja ogrody, trawa ścinana będzie śmierdzieć na ulicach naszego miasta. Śmieci będą się piętrzyć stosami, bo nie stać gminy na wywiezienie śmieci raz w tygodniu. Autobusy puste jeżdżą po gminie, może one by odbierały śmieci z naszych gospodarstw domowych. Oczywiście podwyżki szykować mieszkańcom to priorytet, ale już wywieźć śmieci to już nie. Dobrze, że mamy blisko park - będzie gdzie składować śmieci. Po co segregować? Teraz jak nam braknie miejsca w pojemnikach i będziemy umieszczać wszystko we wszystkim, szukacie oszczędności, tam gdzie nie trzeba. Pan mieszka sobie w bloku, a co mają zrobić ludzie mieszkający w domach jednorodzinnych? Mają sobie zrobić składnice śmieci?

*   *  *

Teresa:

Na stronie Strzegomia pokazano opłaty za nieczystości stałe od kwietnia 2023 r. Napisano na czerwono, że niby wśród innych miejscowości w Strzegomiu najmniej się płaci za osobę tj. 32,00 zł, ale nie pokazano, gdzie się płaci mniej np. Świebodzice 22,00 zł na osobę. To jest skandal! 5-osobowa rodzina płaci 160,00 zł miesięcznie więcej jak za zużycie prądu i gazu . Dla kogo te stawki? Na pewno nie dla rodzin rozwojowych.

*   *  *

Mateusz:
 
Jakiś czas temu pojawiła się informacja odnośnie odbioru odpadów, jak to będą odbierane co dwa tygodnie, aby odbiorcy nie doznali podwyżek. Firma Eneris odbiera co 2 tygodnie, czyli obniżyła sobie koszty pięknie. Gmina podniosła sobie cenę, więc obniżyła sobie koszty pięknie. A mieszkaniec płaci więcej, zmuszony jest magazynować odpady plus zakupić kolejny pojemnik, żeby je zapakować. Pytanie, czy widzi pan w tym jakieś oszczędności dla mieszkańca? Pytanie drugie, gmina czy ta firma stoi za takim przekrętem roku (pół usługi po cenie 100% +)? Czy może to nowy program śmieci plus?
 
 
ODPOWIEDŹ:
 
Wprowadzenie nowej częstotliwości odbioru odpadów miało na celu obniżenie kosztów realizacji usługi przez firmę wywozową, a tym samym zapewnienie jak najmniejszej stawki opłaty dla mieszkańca. Dzięki tej zmianie stawka dla mieszkańca wynosi tylko 32 zł. Przed podjęciem decyzji o zmianie częstotliwości, dokonaliśmy analizy ilości odbieranych odpadów ze wszystkich punktów odbioru. W wyniku analizy stwierdzono, że w 90% przypadków w części wiejskiej oraz w domkach jednorodzinnych w Strzegomiu firma wywozowa odbierała w systemie raz na tydzień pojemniki wypełnione w połowie lub maksymalnie w 3/4 pojemności.
 
Z opłat pobranych od mieszkańców gmina pokrywa koszt odbioru odpadów przez firmę wywozową. Od 1 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe, wyższe ceny odbioru odpadów. W przypadku pozostawienia odbioru raz w tygodniu opłata dla każdego mieszkańca musiałaby wynieść około 70 zł. Tak więc oszczędność dla mieszkańca jest znacząca.
 
Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za odbiór odpadów płacą mieszkańcy. Gmina opłaca faktury z wpłat dokonanych przez mieszkańców. W związku z tym należy zadać pytanie, czy mieszkańców stać na uiszczanie opłaty w wysokości 70 zł?   
 
Tak jak pisałem wcześniej, w 90% przypadków pojemniki w domkach jednorodzinnych wypełnione są w połowie lub maksymalnie w 3/4 pojemności, dlatego też zakładamy, że posiadane pojemniki będą wystarczające do gromadzenia odpadów. Oczywiście niektórzy mieszkańcy będą musieli zakupić większe pojemniki, ale koszt zakupu jest niewspółmiernie niższy, niż opłata za odbiór co tydzień, gdybyśmy przy takiej częstotliwości pozostali.
 
Opłata jest jednakowa, ponieważ każdy mieszkaniec ponosi opłatę za potencjalnie wytworzoną ilość odpadów. Przyjmuje się, że każdy statystyczny mieszkaniec gminy wytwarza taką samą ilość odpadów.
 
Ilość gromadzonych odpadów w zabudowie jednorodzinnej oraz w zabudowie wielolokalowej różni się  od siebie w sposób znaczący. W związku z powyższym, utrzymanie porządku w zabudowie jednorodzinnej jest znacznie łatwiejsze niż w zabudowie wielolokalowej, gdzie z boksu śmietnikowego korzysta kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rodzin. Biorąc powyższe pod uwagę, przepisy prawa uwzględniły możliwość zróżnicowania częstotliwości odbioru odpadów w zależności od ilości ich gromadzenia z podziałem na domki jednorodzinne oraz wielolokalowe oraz z podziałem na część miejską i wiejską.
 
Przedstawione na stronie www.strzegom.pl stawki opłat w innych miejscowościach dotyczą stawek wprowadzonych pod koniec 2022 r. lub na początku 2023 r., które są wynikiem nowych przetargów na usługi odbioru odpadów. Niektóre miejscowości, w tym Świebodzice wprowadziły swoje stawki jeszcze w 2021 r., gdy koszt usługi odbioru odpadów był niższy. W 2022 r. nastąpił wzrost inflacji, wzrost cen paliw, gazu i energii oraz kosztów pracowniczych, co ma wpływ na koszt obecnych usług w zakresie odbioru odpadów, które są wyższe o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Niskie stawki ustalone w 2021 r. będą obowiązywać do końca starych umów. Ponadto na stronie gminy Świebodzice wyjaśniono, że już w 2021 roku gmina chciała podnieść stawki do 31 zł, ale decyzją Rady Miejskiej obniżono je do 22 zł. Jak czytamy, stawka ta nie pozwala na pokrycie kosztów odbioru odpadów, czyli zadecydowano o dopłacie do systemu gospodarowania odpadami  z budżetu gminy, a nie z opłat od mieszkańców. Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem, że nie pokazujemy, gdzie się płaci mniej.  W tabeli podano mniejsze opłaty w Jaworze – 28 zł oraz w Wądrożu Wielkim – 28 zł. Takie same opłaty jak w Strzegomiu obowiązują w Legnicy – 32 zł.
 
Maksymalna możliwa stawka opłaty dla mieszkańca, wynikająca z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynosi 44,99 zł. Liczba mieszkańców gminy zadeklarowanych do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi to 21 390 osób.
 
3 334 273,20 zł to oszczędności, których mieszkańcy nie zapłacą i pozostaną w budżetach rodzinnych kosztem reorganizacji systemu. 

 W związku z powyższym możliwy maksymalny koszt odbioru odpadów mógłby wynieść:
 • miesięcznie: 21 390 x 44,99 zł = 962 336,10 zł
 • rocznie: 962 336,10 zł x 12 miesięcy = 11 548 033,20 zł
Na dzień dzisiejszy przy stawce 32 zł od mieszkańca koszt odbioru wynosi:
 • miesięcznie: 21 390 x 32 zł = 684 480,00 zł
 • rocznie: 684 480,00 zł x 12 miesięcy = 8 213 760,00 zł
Daje to oszczędności w wysokości:
 • miesięcznie: 962 336,10 zł – 684 480,00 zł = 277 856,10 zł
 • rocznie: 277 856,10 zł x 12 miesięcy = 3 334 273,20 zł

Ogólne roczne oszczędności dla rodziny 6-osobowej.
 
Możliwy maksymalny koszt odbioru odpadów od rodziny 6-ścio osobowej mógłby wynieść:
 • miesięcznie: 6 x 44,99 zł = 269,40 zł
 • rocznie: 269,40 zł x 12 miesięcy = 3 232,80 zł
Na dzień dzisiejszy przy stawce 32 zł od mieszkańca koszt odbioru od rodziny 6-ścio osobowej wynosi:
 • miesięcznie: 6 x 32 zł = 192,00 zł
 • rocznie: 192,00 zł x 12 miesięcy = 2 304,00 zł
Daje to oszczędności w wysokości:
 • miesięcznie: 269,40 zł – 192,00 zł = 77,40 zł
 • rocznie: 77,40 zł x 12 miesięcy = 928,80 zł

 Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 15-04-2022
Dzień dobry, panie Burmistrzu. Czy istnieje możliwość zorganizowania dodatkowego stanowiska ds. meldunkowych i PESEL w Wydziale Spraw Obywatelskich? 28 lutego i 1 marca byłem w Urzędzie Miejskim i naprawdę są duże kolejki. Pracują tylko dwie panie (ukłony za ciężką i profesjonalną obsługę), a niestety petentów przybywa i będzie ich więcej w związku z sytuacją w Ukrainie. Mam nadzieję, że zależy panu na profesjonalnej obsłudze każdego petenta i oczywiście "rozładowania" kolejki czekających ludzi na załatwienie pilnych spraw. Z poważaniem.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny panie! Gdybyśmy mieli obsłużyć tylko uchodźców z terenu gminy, to już zakończylibyśmy prace przy numerach PESEL. Niestety, w innych miastach szło to znacznie wolniej i do Strzegomia zjeżdżało bardzo dużo uchodźców z innych miast, także z Wrocławia. Uchodźcy zapisywani są na godzinę, a ten tłum tworzą ci, którzy są niezapisani.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paweł

Opublikowano: 03-09-2021
Dlaczego nie ma interwencji policji na terenie przystanku na ul. Dworcowej, skoro dzień w dzień są czynione dziwne przypadki? A jest okres wakacyjny. Są zawieszane zasłony do zabaw lubieżnych i innych. A wiadomo wszystkim, że nieraz przebywają tam same kobiety i się boją.

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawę przekazałem na policję i do wydziału nadzoru, choć niezbyt rozumiem treść pytania.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ola

Opublikowano: 02-04-2021
Witam panie burmistrzu, od kilku lat dojeżdżałam do pracy busem na Świebodzice, zawsze połączenie było dobre. Od ponad miesiąca nic nie kursuje. Dużo ludzi tym busem dojeżdżało. Czy w najbliższej przyszłości będzie znów połączenie w kierunku Świebodzic? Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

W chwili obecnej mam niedobrą informację. Planowaliśmy w naszej komunikacji kursy Strzegom-Świebodzice, lecz Rada Miejska w Świebodzicach nie wyraziła na to zgody, a jest to konieczne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 23-10-2020
Witam, 12 miesięcy czekam na dotacje 4 tys. zł za wymianę pieca węglowego na kocioł gazowy. Po co było obiecywać i oszukiwać ludzi?


ODPOWIEDŹ:

Nikogo nie oszukiwaliśmy, na bieżąco informowaliśmy o problemach, które nie zależą od Urzędu Miejskiego.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Irena

Opublikowano: 22-05-2020
Panie burmistrzu, proszę się przyjrzeć, jak funkcjonuje urząd w chwili obecnej tj. obsługa klienta w holu. Czy uważa pan, że zachowane są wszelkie środki bezpieczeństwa i zachowania odległości pomiędzy osobami, skoro wpuszczanych jest po parę osób naraz. Stoją one w holu, czekają na obsługę i słuchają, w jakiej sprawie przyszli inni. Co z RODO w tym przypadku? Kolejna rzecz, przy jednej z lad przyjmowane są naraz po 2 osoby - a co z odległością między nimi, przecież 1,5 metra czy 2 metry nie są zachowane. Lada nie ma pleksy, a mieć powinna, osoby mają tylko maseczki, tu znowu brak zachowania RODO. Sprawa dla Sanepidu, Inspekcji pracy i Prezesa UODO.

 

ODPOWIEDŹ:

Informuję, że od wtorku 19 maja br. Urząd Miejski w Strzegomiu jest ponownie otwarty dla klientów. W przestrzenni publicznej klient ma obowiązek nosić maskę, natomiast nie ma obowiązku noszenia rękawiczek. Na parterze (przy Wydziale Podatkowym) i na II piętrze ustawione są specjalne lady dla klientów. Przy głównym wejściu znajduje się mata dezynfekująca. Należy również korzystać z płynu dezynfekującego - dozownik znajduje się w pobliżu schodów na parterze.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Henryk

Opublikowano: 24-04-2020
Szanowny panie burmistrzu. Czy widzi pan możliwość zainicjowania przez urząd we współdziałaniu np. z parafiami działań w kierunku takim, by np. wolontariusze, a także sąsiedzi mogli pomagać samotnym rencistom i emerytom, mającym problemy z wyjściem z domu oraz osobom chorym poprzez dostarczanie im zakupów i obiadów kupowanych przez nich w barze mlecznym lub restauracji? Może warto w obecnej sytuacji temat nagłośnić w mieście? Łączę wyrazy szacunku Henryk Pietraszkiewicz.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za inicjatywę. Z chęcią ją nagłośnimy, tylko jaka organizacja i które osoby będą to organizować, jak w innych miastach?! Siedzibę też udostępnimy. Gmina dostarcza posiłki osobom, które są na kwarantannach i osobom starszym, które zgłoszą potrzebę w Ośrodku Pomocy Społecznej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Renata

Opublikowano: 31-01-2020
Dzień dobry panie burmistrzu. Od kilku miesięcy opłacam czynsz w kasie urzędu, a nie jak wcześniej w kasie ZUK-u. Kolejki do kasy są coraz dłuższe. Ostatnio czekałam ponad 30 minut. Ponadto, na końcu korytarza przy kasie znajduje się toaleta dla użytku wszystkich czekających. Prawdopodobnie z uwagi na brak wentylacji niejednokrotnie wydobywa się stamtąd okropny fetor, który wszyscy czekający w kolejce do kasy muszą znosić. Bardzo proszę o próbę rozwiązania tych problemów. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Przepraszam za kolejki w kasie, ale ze względu na chorobę jednej kasjerki, która się przedłuża, mają one miejsce. Jesteśmy już po konkursie na kasjera. Planowaliśmy, że od połowy lutego będą już dwie kasjerki i trzecia, która będzie wchodzić na trzecią kasę w razie kolejek. Niestety, poinformowano nas, że zwolnienie prawdopodobnie zostanie przedłużone. Zostajemy przy dwóch kasjerkach i podejmuję działania dot. przygotowania kasjerki rezerwowej na trzecie stanowisko. Jeśli chodzi o drugi problem, to znamy go i podjęliśmy kolejną próbę, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach. Czekamy na uzyskanie technicznej opinii eksperta na wykonanie wentylacji mechanicznej tego pomieszczenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ja

Opublikowano: 31-01-2020
Dzień dobry. Chcę zapytać, jak to się dzieje, że na gminnych imprezach, wyjazdach, wycieczkach, sponsorowaniu wszędzie widać "Kostrzan", "Goczałkowian" itp. Może troszkę umiaru by się przydało. Przypominam tylko, że to nie jest pana podwórko, a pan jest naszym kontraktowym pracownikiem, dlatego my - ludzie którzy pana na tym stanowisku postawiliśmy - prosimy o promocję jednej z naszych pereł w koronie, czyli zespołu "Ślad". I to nawet nie na poziomie Kostrzan, wystarczy połowa moim zdaniem. Czy pan nie widzi, że folkloru słucha garść ludzi, zupełnie odwrotnie niż zespołu Ślad. Myślę że skoro pomógł pan sfinansować nagranie płyty z kolędami przez zespół "Kostrzanie", to teraz kolej na pomoc finansową na nagranie płyty przez "Ślad". Co pan na to?

 

ODPOWIEDŹ:

Zespół "Ślad" to ciekawa sprawa. Piosenka "Na kamieniu kamień" jest świetną reklamą Strzegomia i za tę piosenkę zespołowi sfinansowano zeszłoroczny wyjazd na festiwal do Mrągowa. Myślę, że o nagraniu płyty członkowie zespołu powinni porozmawiać z dyrektorem Strzegomskiego Centrum Kultury. Do mnie taka informacja nie dotarła. Nie wiem, czy mają wystarczający materiał. Panie "Ja", chciałbym bardzo, żeby pan wiedział ile energii wkładają w swoją pracę członkowie grup artystycznych, by pokazać się na scenie, festynie, czy też na deskach SCK. W gminie Strzegom istnieją 4 zespoły, które trwają nieprzerwanie od wielu lat: "Kostrzanie" od 45 lat, "Goczałkowianie" od 46 lat, "Olszaniacy" od 25 lat i zespół "Retro" od 18 lat. W ZF "Kostrzanie" występuje już kolejne pokolenie młodych mieszkańców gminy Strzegom i cieszy mnie bardzo wysoki poziom artystyczny, który utrzymują przez wiele lat. W przeglądzie kolęd w Złotym Stoku na 12 zespołów folklorystycznych "Kostrzanie" zajęli 1. miejsce. Wysoki poziom dotyczy także pozostałych zespołów. Artyści w zespołach nie otrzymują żadnych gratyfikacji finansowych. Jeden z członków zespołu "Ślad" pracuje w SCK i myślę, że powinien rozmawiać na temat płyty z dyrektorem. Skąd "Ja" wie o chęci wydania płyty, nie wie o tym nic dyrektor SCK.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 Następna strona