Pytania kategoria: Sprawy obywatelskie

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Jakub

Opublikowano: 03-03-2023
Mam pytanie dot. przystanku kolejowego w Strzegomiu, bo to nie jest dworzec z jedną ławką na peronie, dechami zabite okna, juz nie mówiąc o jakiejś toalecie i "ciemności egipskie" przed przystankiem. Kuzyn, który przyjechał z Krakowa był zszokowany tą nasza wizytówką. Według zapowiedzi pana przed kamerami, z 2 lata temu z posłami, miało to się zmienić, więc kiedy się tego doczekamy?

 

ODPOWIEDŹ:

Niestety zapowiedzi spełniły się tylko częściowo. Wyremontowane zostały perony, które są pięknie oświetlone. Na dworzec czekamy. Przypomnę, że dworzec kolejowy jest własnością PKP.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 03-02-2023
Proszę o przekazanie informatykom, że podczas oglądania sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu na YOUTUBE słychać ciągły szum z mikrofonów lub całkowity brak dźwięku. To już 2 sesja z uszkodzonym dźwiękiem.

 

ODPOWIEDŹ:

Prace naprawcze zostały już wykonane. Na następnej sesji problemy nie powinny już występować.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Barbara

Opublikowano: 03-02-2023
Panie burmistrzu, mam pytanie. Dziś tj. 26 stycznia br. autobus komunikacji miejskiej (linia nr 1) o godzinie 10.58 z centrum handlowego w kierunku miasta - pomimo stojących na oznakowanym przystanku przy Pepco kilku osób - nie zajechał, tylko pojechał prosto, bezczelnie patrząc po jego lewej stronie na stojących obywateli gminy Strzegom, w tym starszych ludzi, którzy zamówili sobie taxi. Reszta poszła pieszo, a mało tego - za 8 minut przyjechały 2 pociągi z Legnicy i Kłodzka, które się mijały i też ludzie poszli pieszo w kierunku miasta. Podzielam zdanie pasażerów, którzy wyrazili swoją opinię w "Gminnych Wiadomościach Strzegom". W związku z powyższym, po co stoi słup z zaznaczeniem przystanku z rozkładem jazdy - naprzeciw jest jakaś dzika zatoczka bez przejścia dla pieszych. Autobusy miejskie np. w Świdnicy czy stoją ludzie, czy nie, się zatrzymują. Jeszcze pytanie, gdzie się podział słynny "Granitobus", na którego nazwę był ogłoszony konkurs? Może on by się przydał. Odkładanie problemu na przyszły rok jest lekceważeniem potencjalnych wyborców i obywateli naszej pięknej gminy. Porażka.

 

ODPOWIEDŹ:

W wyniku przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z koordynatorem firmy przewozowej POLBUS oraz z kierowcą autobusu ustalono, że kierujący, jadąc Al. Wojska Polskiego w kierunku centrum, zatrzymał się w zatoczce znajdującej się przy centrum handlowym na prośbę oczekujących tam pasażerów. Po wejściu tych pasażerów do autobusu uzyskał informację, że na właściwym przystanku przy centrum handlowym nie ma już innych pasażerów, wobec tego nie zjechał na przystanek, tylko pojechał prosto w kierunku centrum Strzegomia. Sytuacja taka nie powinna mieć miejsca, ponieważ autobus powinien zatrzymywać się na wyznaczonych przystankach zgodnie z godzinami określonymi w rozkładzie jazdy, nawet wtedy gdy nie ma na przystanku pasażerów. W związku z powyższym kierowca autobusu został pouczony w tym zakresie. W odniesieniu do nowopowstałej zatoczki informuję, że powstała ona w celu utworzenia przystanku dla potrzeb mieszkańców podróżujących w kierunku centrum. Jego uruchomienie planowane jest od połowy lutego br. po podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Strzegomiu w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest gmina Strzegom. Do zatoczki jest wyznaczone i oznakowane przejście dla pieszych. Odnośnie pytania dotyczącego "GRANITOBUSU" informuję, że po dłuższej nieobecności związanej z koniecznością wykonania prac serwisowych, autobus ten wznowi kursowanie od 6 lutego 2023 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Adam

Opublikowano: 23-12-2022
Witam pana. Panie burmistrzu, czy gmina będzie handlować, jak tego chce minister Sasin, tańszym węglem?

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, handlujemy tańszym i bardzo dobrym, polskim, węglem. Jest w tym roku jeszcze ekogroszek. Wszystko w cenie 2 tys. zł za tonę. Jak kupić? W artykułach na naszej stronie można było się wszystkiego dowiedzieć. Jeśli ktoś jeszcze nie otrzymał dodatku węglowego w wys. 3 tys. zł, a ma przyznane, informuję, że otrzyma te pieniądze niezwłocznie po otrzymaniu ich od wojewody.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 30-09-2022
Witam. Panie burmistrzu, czy może pan spowodować, aby nasza policja częściej kontrolowała panów siedzących na ławkach i spożywających alkohol przy przystanku na Al. Wojska Polskiego (przy dawnym klubie ZREMB) oraz dalej przy ogrodzeniu ogrodów działkowych w pobliżu wjazdu do słodowni? Kontrole, jak zaobserwowałem, wyglądają tak jak na amerykańskich filmach. Policja się zbliża to alkohol znika w torbach papierowych albo znikają panowie. Patrol przejedzie, panowie się pojawiają i patrol mają gdzieś. A może, jak nie ma innego sposobu na tych gości, rozważyć cofnięcie pozwolenia na sprzedaż alkoholu dla placówek handlowych z tego regionu? Skoro policja sobie nie radzi, to czemu nie?

 

ODPOWIEDŹ:

W dniu, kiedy odpowiadam na to pytanie (środa 28 września - dop. red.) mam coroczne spotkanie z komendantem Komisariatu Policji w Strzegomiu, dzielnicowymi, radnymi i mieszkańcami. Pana pytanie odczytam publicznie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Nikola

Opublikowano: 05-08-2022
Panie burmistrzu, będąc na spacerze w pięknym miejscu, jakim stał się nasz Fort Gaj, spotkały mnie bardzo przykre okoliczności. Doszło do sytuacji, gdy mały ptaszek spadł z drzewa. Zwierzęciu na szczęście nie dolegało nic więcej oprócz dużego odwodnienia. Chciałabym więc bardzo prosić o zamontowanie w forcie poideł dla ptaków, gdyż niestety znajdujący się w forcie zbiornik wodny z fontanną jest zbyt głęboki, aby tak małe zwierzątka mogły wygodnie się napić. Przy tych temperaturach, gdy termometr wskazuje powyżej 30 stopni, nawodnienie naszych leśnych przyjaciół jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że moja prośba zostanie wysłuchana i zadba pan o życie także zwierzęcych obywateli miasta. Pozdrawiam. Harcerka, 22 Strzegomskiej Drużyny Starszo Harcerskiej "Arsenał".

 

ODPOWIEDŹ:

Bardzo dziękuję droga harcerko! Jak zapewne wiesz, reakcja była natychmiastowa. Mam prośbę, jak będziecie w Forcie Gaj, a nie będzie wody w poidełkach, to dolejcie. Woda jest w toaletach i fontannach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 08-07-2022
Witam, panie burmistrzu. Piszę w sprawie bałaganu, jaki panuje przy drodze prowadzącej do marketu "Dino" w Strzegomiu. Czemu ten, kto użytkuje działki po byłym POM-ie wystawia odpady kamienne, oflisy i jakieś resztki poprodukcyjne wzdłuż drogi przyległej do swojego ogrodzenia. Czy nie wystarczy, że ma bałagan na swoim terenie? Poza tym, te płyty i inne odpady mają ostre krawędzie i złożone blisko krawędzi drogi powodują zagrożenie dla kierowców jadących do marketu. Nie mówiąc już o tym, że jest kłopot, gdy mają minąć się dwa samochody. Przecież ta działka nr 212, na której jest zlokalizowana droga od POM-u do zakrętu drogi w kierunku Granicznej, jest gminy. Ta osoba nie ma chyba prawa z niej korzystać i trzymać tam swojego bałaganu. Proszę o spowodowanie, aby ten bałagan został uprzątnięty, bo to ani ładne, ani bezpieczne. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 

ODPOWIEDŹ:

Niestety, mimo wielu starań i interwencji różnych służb jest jak jest. W obecnej chwili kończymy projekt drogi-łącznika ul. Sikorskiego i ul. Legnickiej, która będzie drogą publiczną i wtedy gmina załatwi wszystkie sprawy w tym temacie. W obecnej chwili jestem bezradny - takie prawo, z którego ktoś korzysta.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Goczałków

Opublikowano: 15-04-2022
Panie burmistrzu, jestem od paru lat mieszkanką gminy Strzegom. Jestem pod wrażeniem rozwoju miasta Strzegom, jednak załamuje mnie stan okolicznych wsi. Jestem mieszkanką Goczałkowa, który od paru lat (odkąd tu przybyłam) stoi w miejscu. Piękny park stoi ugorem. Zaniedbany, brudny. Rowy wzdłuż ul. Strzegomskiej koszone w sezonie wiosenno letnim parę razy (czekać tylko aż z powodu złej widoczności dojdzie do wypadku). Place zabaw - zarówno na wsi, jak i na nowym osiedlu - koszone sporadycznie (nie wspomnę o opróżnianiu koszy i bieżących naprawach sprzętów na placach). Z tego, co się orientuję (po uzyskaniu informacji w urzędzie) jest w zakresie obowiązków gminy. Uważam, że nie sztuką jest postawienie placu zabaw i niedbanie o bezpieczeństwo postawionych tam sprzętów. Biorąc pod uwagę fakt, iż otaczają nas piękne tereny, warto by zadbać nie tylko o miasto gminne, ale również o okolicę, która nas otacza. Jestem częstym gościem wsi Żółkiewka. Za każdym razem zastanawiam się, czy przypadkiem nie uszkodzę auta na tamtejszej drodze. W okolicach pięknego placu zabaw jest dziura w asfalcie, dość głęboka. Rozumiem, że szkody, które są na tej drodze wyrządzone, to głównie wina dużego gospodarstwa rolnego, które tam się znajduje. Czy nie ma możliwości zobowiązania tamtejszych gospodarzy do napraw szkód, które ich traktory wyrządziły? W sezonie wiosenno-letnim nie da się tą drogą przejechać (błoto, różne pozostałości po żniwach). Sądzę, że jest możliwość zobowiązania gospodarzy do sprzątania i napraw po sobie. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Wiele tematów i spostrzeżeń. Chciałoby się, żeby było idealnie. Jeśli chodzi o park, to z gminnego funduszu sołeckiego jest projekt na częściową rewitalizację parku, który ma być skreślony z rejestru zabytków i wtedy łatwiej będzie coś zrobić. Czy Goczałków stoi w miejscu? Nie zgodzę się z tym określeniem. Już za mojej kadencji - kanalizacja, drogi (ostatnia w ubiegłym roku), jedyna sala gimnastyczna na terenie sołectw z prawdziwego zdarzenia, 2 place zabaw, remont świetlicy, chodników. Moim zdaniem w Goczałkowie wykonano najwięcej inwestycji w ostatnim 10-leciu ze wszystkich 22 wsi. Co do koszenia, to też mam wątpliwości, bo w tej chwili nie kosi się tak często jak kiedyś ze względów ekologicznych. Kwietne łąki, tak się je określa, produkują wielokrotnie więcej tlenu niż drzewa. Kwestia porządku na placach zabaw zostanie skierowana do odpowiedniego wydziału i spółki ZUK.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Schronisko w Świdnicy

Opublikowano: 26-11-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Piszę w imieniu Fundacji Mam Pomysł, która jest operatorem Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Jako pracownicy schroniska poczuwamy się społecznie odpowiedzialni za bezdomne zwierzęta domowe i egzotyczne. Jesteśmy bardzo blisko Strzegomia, niemalże po sąsiedzku i chętnie chcielibyśmy pomóc w zapobieganiu bezdomności zwierząt z gminy Strzegom. Jako Schronisko mamy już duży kontakt z mieszkańcami gminy. Wizytujemy szkoły i przedszkola, gdzie przeprowadzamy pogadanki dla najmłodszych. Mieszkańcy gminy Strzegom są naszymi wolontariuszami, darczyńcami i adoptującymi zwierzęta. Moglibyśmy być uzupełnieniem we współpracy gminy z weterynarzami, którzy obsługują interwencje i wypadki. Pragniemy realizować program opieki nad bezdomnymi zwierzętami z gminy Strzegom. Chętnie spotkamy się celem omówienia naszej propozycji i przedstawimy ofertę.

 

ODPOWIEDŹ:

Chętnie spotkam się z Fundacją Mam Pomysł w kontekście ewentualnej współpracy w najbliższych latach. Aktualnie mamy podpisaną umowę z innym schroniskiem.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Ruska

Opublikowano: 15-10-2021
Panie burmistrzu, niech ktoś się w końcu zlituje nad naszą wioską. Nie możemy patrzeć, jak nasza miejscowości idzie w zapomnienie. Wiemy, że czas w Rusku się zatrzymał, ale tu się cofa. Z niecierpliwością czekamy na nowy asfalt i na obiecane boisko przy placu zabaw.

 

ODPOWIEDŹ: 

Szkoda, że mieszkaniec nie zauważył, że wydano w ostatnim czasie 5 mln zł na kanalizację, do której mieszkańcy nie chcą się przyłączać. Aktualnie za ok. 115 tys. zł wykonywany jest projekt remontów dróg gminnych, budowa chodnika świetlica - przystanek PKS - kościół. W budżecie na 2022 rok znajdzie się projekt na wykonanie boiska sportowego z nawierzchnią poliuretanową. Odbędą się także rozmowy z prezesem RSP, by przejąć niewielki kawałek ziemi i tam urządzić plac zabaw. Taka kolej rzeczy, najpierw trzeba wybudować kanalizację, a później infrastrukturę. Tak jak obiecałem, tak czynię. Firma Eneris dalej podtrzymuje chęć pomocy w budowie boiska i placu zabaw. Pozdrawiam zniecierpliwionego mieszkańca i rozumiem pana, bo to długo trwa, ale w naszej pięknej gminie są 22 wsie, a 3 jeszcze nie mają kanalizacji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 Następna strona