Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Pytania kategoria: Sprawy obywatelskie

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Mieszkańcy ul. św. Anny i Rynku

Opublikowano: 02-02-2024
Wczoraj (22 stycznia - przyp. red.) w godzinach nocnych tj. 22:30 już nam pan zafundował odbiór wozów strażackich. Obudził pan mieszkańców, którzy rano wstają do pracy, i śpiące dzieci, które były przestraszone na skutek ryczących syren. Życzę panu powodzenia w wyborach.

 

ODPOWIEDŹ:

Bardzo przepraszam. Nie planowałem takiego powitania samochodów pożarniczych. Radość strażaków-ochotników zwyciężyła nad rozsądkiem. Zdawałem sobie sprawę z godzin, jakie były. Strażacy porozumieli się między sobą. Niezbyt miałem wpływ na tę sytuację. Jeszcze raz przepraszam.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Rynku

Opublikowano: 28-04-2023
Dzień dobry, czy jako burmistrz może pan wpłynąć na zachowanie właściciela sklepu…

 

ODPOWIEDŹ:

Wszyscy właściciele sklepów zostali poinformowani o obowiązku wystawiania kartonów na dzień przed ich odbiorem lub w dniu odbioru. Odbiór tych odpadów odbywa się w każdy wtorek.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Tomek

Opublikowano: 28-04-2023
Witam. Mam pytanie, skąd się wzięła stawka 44,99, skoro w wywiadzie dla Sudety24 podał pan stawkę 41,23?

 

ODPOWIEDŹ:

Z nowej ceny maksymalnej, która ukazała się w tegorocznym rozporządzeniu. 41,23 było, a jest 44,99.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Pytania mieszkańców

Opublikowano: 14-04-2023
Poniżej przedstawiamy cztery pytania i jedną wspólną odpowiedź Burmistrza Strzegomia.

 

Mieszkanka:

Witam serdecznie, panie burmistrzu. Moje pytanie dotyczy wywozu nieczystości. Właśnie w "Gminnych Wiadomościach Strzegom" wyczytałam, że w zabudowach jednorodzinnych w mieście i na wioskach odpady komunalne będą zabieranie co dwa tygodnie. To jest kpina i żenada. Płacimy tyle samo za śmieci od osoby, co zabudowy wielorodzinne i dlaczego mamy mieć gorzej. Teraz w lecie będzie więcej odpadów bio i plastiku. Będzie skupisko szczurów i innych gryzoni. Mamy zaśmiecać odpadami własne podwórka do czasu, aż łaskawie Eneris odbierze odpady. Nie do pojęcia. Z poważaniem mieszkanka Modlęcina.

*   *  *

Józef:

Dziękujemy panu wszem i wobec panującemu burmistrzowi oraz wszystkim radnym durnej decyzji o wywozie śmieci dwa razy w miesiącu. Ludzie maja ogrody, trawa ścinana będzie śmierdzieć na ulicach naszego miasta. Śmieci będą się piętrzyć stosami, bo nie stać gminy na wywiezienie śmieci raz w tygodniu. Autobusy puste jeżdżą po gminie, może one by odbierały śmieci z naszych gospodarstw domowych. Oczywiście podwyżki szykować mieszkańcom to priorytet, ale już wywieźć śmieci to już nie. Dobrze, że mamy blisko park - będzie gdzie składować śmieci. Po co segregować? Teraz jak nam braknie miejsca w pojemnikach i będziemy umieszczać wszystko we wszystkim, szukacie oszczędności, tam gdzie nie trzeba. Pan mieszka sobie w bloku, a co mają zrobić ludzie mieszkający w domach jednorodzinnych? Mają sobie zrobić składnice śmieci?

*   *  *

Teresa:

Na stronie Strzegomia pokazano opłaty za nieczystości stałe od kwietnia 2023 r. Napisano na czerwono, że niby wśród innych miejscowości w Strzegomiu najmniej się płaci za osobę tj. 32,00 zł, ale nie pokazano, gdzie się płaci mniej np. Świebodzice 22,00 zł na osobę. To jest skandal! 5-osobowa rodzina płaci 160,00 zł miesięcznie więcej jak za zużycie prądu i gazu . Dla kogo te stawki? Na pewno nie dla rodzin rozwojowych.

*   *  *

Mateusz:
 
Jakiś czas temu pojawiła się informacja odnośnie odbioru odpadów, jak to będą odbierane co dwa tygodnie, aby odbiorcy nie doznali podwyżek. Firma Eneris odbiera co 2 tygodnie, czyli obniżyła sobie koszty pięknie. Gmina podniosła sobie cenę, więc obniżyła sobie koszty pięknie. A mieszkaniec płaci więcej, zmuszony jest magazynować odpady plus zakupić kolejny pojemnik, żeby je zapakować. Pytanie, czy widzi pan w tym jakieś oszczędności dla mieszkańca? Pytanie drugie, gmina czy ta firma stoi za takim przekrętem roku (pół usługi po cenie 100% +)? Czy może to nowy program śmieci plus?
 
 
ODPOWIEDŹ:
 
Wprowadzenie nowej częstotliwości odbioru odpadów miało na celu obniżenie kosztów realizacji usługi przez firmę wywozową, a tym samym zapewnienie jak najmniejszej stawki opłaty dla mieszkańca. Dzięki tej zmianie stawka dla mieszkańca wynosi tylko 32 zł. Przed podjęciem decyzji o zmianie częstotliwości, dokonaliśmy analizy ilości odbieranych odpadów ze wszystkich punktów odbioru. W wyniku analizy stwierdzono, że w 90% przypadków w części wiejskiej oraz w domkach jednorodzinnych w Strzegomiu firma wywozowa odbierała w systemie raz na tydzień pojemniki wypełnione w połowie lub maksymalnie w 3/4 pojemności.
 
Z opłat pobranych od mieszkańców gmina pokrywa koszt odbioru odpadów przez firmę wywozową. Od 1 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe, wyższe ceny odbioru odpadów. W przypadku pozostawienia odbioru raz w tygodniu opłata dla każdego mieszkańca musiałaby wynieść około 70 zł. Tak więc oszczędność dla mieszkańca jest znacząca.
 
Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za odbiór odpadów płacą mieszkańcy. Gmina opłaca faktury z wpłat dokonanych przez mieszkańców. W związku z tym należy zadać pytanie, czy mieszkańców stać na uiszczanie opłaty w wysokości 70 zł?   
 
Tak jak pisałem wcześniej, w 90% przypadków pojemniki w domkach jednorodzinnych wypełnione są w połowie lub maksymalnie w 3/4 pojemności, dlatego też zakładamy, że posiadane pojemniki będą wystarczające do gromadzenia odpadów. Oczywiście niektórzy mieszkańcy będą musieli zakupić większe pojemniki, ale koszt zakupu jest niewspółmiernie niższy, niż opłata za odbiór co tydzień, gdybyśmy przy takiej częstotliwości pozostali.
 
Opłata jest jednakowa, ponieważ każdy mieszkaniec ponosi opłatę za potencjalnie wytworzoną ilość odpadów. Przyjmuje się, że każdy statystyczny mieszkaniec gminy wytwarza taką samą ilość odpadów.
 
Ilość gromadzonych odpadów w zabudowie jednorodzinnej oraz w zabudowie wielolokalowej różni się  od siebie w sposób znaczący. W związku z powyższym, utrzymanie porządku w zabudowie jednorodzinnej jest znacznie łatwiejsze niż w zabudowie wielolokalowej, gdzie z boksu śmietnikowego korzysta kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rodzin. Biorąc powyższe pod uwagę, przepisy prawa uwzględniły możliwość zróżnicowania częstotliwości odbioru odpadów w zależności od ilości ich gromadzenia z podziałem na domki jednorodzinne oraz wielolokalowe oraz z podziałem na część miejską i wiejską.
 
Przedstawione na stronie www.strzegom.pl stawki opłat w innych miejscowościach dotyczą stawek wprowadzonych pod koniec 2022 r. lub na początku 2023 r., które są wynikiem nowych przetargów na usługi odbioru odpadów. Niektóre miejscowości, w tym Świebodzice wprowadziły swoje stawki jeszcze w 2021 r., gdy koszt usługi odbioru odpadów był niższy. W 2022 r. nastąpił wzrost inflacji, wzrost cen paliw, gazu i energii oraz kosztów pracowniczych, co ma wpływ na koszt obecnych usług w zakresie odbioru odpadów, które są wyższe o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Niskie stawki ustalone w 2021 r. będą obowiązywać do końca starych umów. Ponadto na stronie gminy Świebodzice wyjaśniono, że już w 2021 roku gmina chciała podnieść stawki do 31 zł, ale decyzją Rady Miejskiej obniżono je do 22 zł. Jak czytamy, stawka ta nie pozwala na pokrycie kosztów odbioru odpadów, czyli zadecydowano o dopłacie do systemu gospodarowania odpadami  z budżetu gminy, a nie z opłat od mieszkańców. Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem, że nie pokazujemy, gdzie się płaci mniej.  W tabeli podano mniejsze opłaty w Jaworze – 28 zł oraz w Wądrożu Wielkim – 28 zł. Takie same opłaty jak w Strzegomiu obowiązują w Legnicy – 32 zł.
 
Maksymalna możliwa stawka opłaty dla mieszkańca, wynikająca z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynosi 44,99 zł. Liczba mieszkańców gminy zadeklarowanych do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi to 21 390 osób.
 
3 334 273,20 zł to oszczędności, których mieszkańcy nie zapłacą i pozostaną w budżetach rodzinnych kosztem reorganizacji systemu. 

 W związku z powyższym możliwy maksymalny koszt odbioru odpadów mógłby wynieść:
 • miesięcznie: 21 390 x 44,99 zł = 962 336,10 zł
 • rocznie: 962 336,10 zł x 12 miesięcy = 11 548 033,20 zł
Na dzień dzisiejszy przy stawce 32 zł od mieszkańca koszt odbioru wynosi:
 • miesięcznie: 21 390 x 32 zł = 684 480,00 zł
 • rocznie: 684 480,00 zł x 12 miesięcy = 8 213 760,00 zł
Daje to oszczędności w wysokości:
 • miesięcznie: 962 336,10 zł – 684 480,00 zł = 277 856,10 zł
 • rocznie: 277 856,10 zł x 12 miesięcy = 3 334 273,20 zł

Ogólne roczne oszczędności dla rodziny 6-osobowej.
 
Możliwy maksymalny koszt odbioru odpadów od rodziny 6-ścio osobowej mógłby wynieść:
 • miesięcznie: 6 x 44,99 zł = 269,40 zł
 • rocznie: 269,40 zł x 12 miesięcy = 3 232,80 zł
Na dzień dzisiejszy przy stawce 32 zł od mieszkańca koszt odbioru od rodziny 6-ścio osobowej wynosi:
 • miesięcznie: 6 x 32 zł = 192,00 zł
 • rocznie: 192,00 zł x 12 miesięcy = 2 304,00 zł
Daje to oszczędności w wysokości:
 • miesięcznie: 269,40 zł – 192,00 zł = 77,40 zł
 • rocznie: 77,40 zł x 12 miesięcy = 928,80 zł

 Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Daria

Opublikowano: 31-03-2023
Dzień dobry. Szanowny panie burmistrzu, mam pytanie. W jakich godzinach jest otwarty Fort Gaj? Ze zdjęć zdążyłam zauważyć, że jest pięknie odrestaurowany. Coraz rzadziej udaje mi się wrócić do rodzinnego miasta choć na chwilę. Byłam wczoraj, pomyślałam udam sie na spacer po mieście, przy okazji pokażę jego piękne zakątki narzeczonemu i znajomym z Ukrainy. I o ile widok z Góry Krzyżowej był urzekający, czy Bazylika Mniejsza zachwyciła po raz kolejny, tak Fort Gaj po godz. 18:00 już był zamknięty. Troszkę to smutne, że nie ma do niego dostępu przez cały czas. Rozumiem obawy, że zostanie zniszczony, jednak o ile zrozumiałe jest zamknięcie Baszty, tak sam Fort Gaj chyba jest troszkę zbyt chroniony. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.

 

ODPOWIEDŹ:

Fort Gaj jest otwarty w godz. 7:00-22:00. Wyjątkiem jest okres jesienno-zimowy (od 15 października do 31 marca), kiedy to zamknięcie obiektu następuje o godz. 18:00. Uzależnione jest to przede wszystkim od pogody.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Renia

Opublikowano: 31-03-2023
Już dwukrotnie zwracałam się do pana w sprawie usunięcia pojemników na odpady znajdujących się przy budynku ul. Świdnickiej 21-25 i vis a vis ul. Kościelnej. Sprawa do tej pory załatwiona została częściowo, co mnie bardzo ucieszyło, ale pozostała do rozwiązania sprawa składowania odpadów przez lokatorów ul. Kościelnej 17-19. Problemu związanego ze składowaniem śmieci przez tych mieszkańców nie da się odsunąć, bo jak pan chyba zauważył - ciągle wraca i to ze zdwojoną siłą. Pojemniki na śmieci postawione na chodniku uprzykrzają życie, mocno wpływając na komfort tego życia oraz prestiż miejsca, w którym mieszkamy. Śmieci z kolei nie mogą kojarzyć z higieną, są przecież odpadkami, resztkami. Wylęgarnią bakterii oraz doskonałym miejscem posiłku dla szczurów oraz myszy, nie mówiąc już o wydobywającym się smrodzie odpadów. Jeszcze innym problemem jest niechlujstwo ludzi w kwestii wyrzucania śmieci, które dosłownie walają się wokół pojemników. Wiem, że nie mamy wpływu na takie zachowania, kulturę osób wyrzucających odpady. Dlatego sprawa miejsca składowania śmieci przez lokatorów ul. Kościelnej 17-19 powinna być rozwiązana niezwłocznie. Mam nadzieję, że zostanie ona jednak załatwiona jeszcze przed zakończeniem pana kadencji na stanowisku burmistrza i nie będzie się ciągnąc przez kolejne lata.

 

ODPOWIEDŹ:

W odpowiedzi na pani pytania z lutego i marca br. dotyczące usunięcia pojemników na odpady komunalne należących do Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Kościelna 17-19 informuję, że w porozumieniu z zarządcą wspólnoty zostało wydzielone miejsce na altanę śmietnikową. W chwili obecnej trwają prace remontowe związane z przystosowaniem pomieszczenia. Po zakończeniu prac pojemniki z ul. Kościelnej zostaną usunięte. Szczegółowych informacji w tej sprawie udziela Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Transportu w UM w Strzegomiu - tel. 74 8560 570 oraz 74 8560 562.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jakub

Opublikowano: 03-03-2023
Mam pytanie dot. przystanku kolejowego w Strzegomiu, bo to nie jest dworzec z jedną ławką na peronie, dechami zabite okna, juz nie mówiąc o jakiejś toalecie i "ciemności egipskie" przed przystankiem. Kuzyn, który przyjechał z Krakowa był zszokowany tą nasza wizytówką. Według zapowiedzi pana przed kamerami, z 2 lata temu z posłami, miało to się zmienić, więc kiedy się tego doczekamy?

 

ODPOWIEDŹ:

Niestety zapowiedzi spełniły się tylko częściowo. Wyremontowane zostały perony, które są pięknie oświetlone. Na dworzec czekamy. Przypomnę, że dworzec kolejowy jest własnością PKP.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 03-02-2023
Proszę o przekazanie informatykom, że podczas oglądania sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu na YOUTUBE słychać ciągły szum z mikrofonów lub całkowity brak dźwięku. To już 2 sesja z uszkodzonym dźwiękiem.

 

ODPOWIEDŹ:

Prace naprawcze zostały już wykonane. Na następnej sesji problemy nie powinny już występować.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Barbara

Opublikowano: 03-02-2023
Panie burmistrzu, mam pytanie. Dziś tj. 26 stycznia br. autobus komunikacji miejskiej (linia nr 1) o godzinie 10.58 z centrum handlowego w kierunku miasta - pomimo stojących na oznakowanym przystanku przy Pepco kilku osób - nie zajechał, tylko pojechał prosto, bezczelnie patrząc po jego lewej stronie na stojących obywateli gminy Strzegom, w tym starszych ludzi, którzy zamówili sobie taxi. Reszta poszła pieszo, a mało tego - za 8 minut przyjechały 2 pociągi z Legnicy i Kłodzka, które się mijały i też ludzie poszli pieszo w kierunku miasta. Podzielam zdanie pasażerów, którzy wyrazili swoją opinię w "Gminnych Wiadomościach Strzegom". W związku z powyższym, po co stoi słup z zaznaczeniem przystanku z rozkładem jazdy - naprzeciw jest jakaś dzika zatoczka bez przejścia dla pieszych. Autobusy miejskie np. w Świdnicy czy stoją ludzie, czy nie, się zatrzymują. Jeszcze pytanie, gdzie się podział słynny "Granitobus", na którego nazwę był ogłoszony konkurs? Może on by się przydał. Odkładanie problemu na przyszły rok jest lekceważeniem potencjalnych wyborców i obywateli naszej pięknej gminy. Porażka.

 

ODPOWIEDŹ:

W wyniku przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z koordynatorem firmy przewozowej POLBUS oraz z kierowcą autobusu ustalono, że kierujący, jadąc Al. Wojska Polskiego w kierunku centrum, zatrzymał się w zatoczce znajdującej się przy centrum handlowym na prośbę oczekujących tam pasażerów. Po wejściu tych pasażerów do autobusu uzyskał informację, że na właściwym przystanku przy centrum handlowym nie ma już innych pasażerów, wobec tego nie zjechał na przystanek, tylko pojechał prosto w kierunku centrum Strzegomia. Sytuacja taka nie powinna mieć miejsca, ponieważ autobus powinien zatrzymywać się na wyznaczonych przystankach zgodnie z godzinami określonymi w rozkładzie jazdy, nawet wtedy gdy nie ma na przystanku pasażerów. W związku z powyższym kierowca autobusu został pouczony w tym zakresie. W odniesieniu do nowopowstałej zatoczki informuję, że powstała ona w celu utworzenia przystanku dla potrzeb mieszkańców podróżujących w kierunku centrum. Jego uruchomienie planowane jest od połowy lutego br. po podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Strzegomiu w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest gmina Strzegom. Do zatoczki jest wyznaczone i oznakowane przejście dla pieszych. Odnośnie pytania dotyczącego "GRANITOBUSU" informuję, że po dłuższej nieobecności związanej z koniecznością wykonania prac serwisowych, autobus ten wznowi kursowanie od 6 lutego 2023 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Adam

Opublikowano: 23-12-2022
Witam pana. Panie burmistrzu, czy gmina będzie handlować, jak tego chce minister Sasin, tańszym węglem?

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, handlujemy tańszym i bardzo dobrym, polskim, węglem. Jest w tym roku jeszcze ekogroszek. Wszystko w cenie 2 tys. zł za tonę. Jak kupić? W artykułach na naszej stronie można było się wszystkiego dowiedzieć. Jeśli ktoś jeszcze nie otrzymał dodatku węglowego w wys. 3 tys. zł, a ma przyznane, informuję, że otrzyma te pieniądze niezwłocznie po otrzymaniu ich od wojewody.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 4 ... 6 Następna strona