Mieszkańcy pytają? - Burmistrz odpowiada

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 03-03-2023
Kto był inicjatorem wniosku o zmianę planu dla miejscowości Międzyrzecze, by wprowadzić funkcję gospodarowanie odpadami dla nieruchomości stanowiącej mienie niczyje, a która to proponowana zmiana spowodowała takie niezadowolenie mieszkańców tej wsi.

 

ODPOWIEDŹ:

Wnioskodawcą była osoba fizyczna. W poniedziałek 27 lutego br. potwierdziłem na zebraniu wiejskim, że negatywne stanowisko wsi - zgodnie z moją wcześniejszą deklaracją - spowodowało usunięcie z projektu planu przestrzennego wprowadzenie nowej funkcji na działkach 105, 106, 107, 108/1.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michał

Opublikowano: 03-03-2023
Dzień dobry, ktoś dewastuje nasze miasto, wypisując na murach i budynkach napis "Rdz"... Czy miasto robi coś w sprawie, aby zostało to zaprzestane?

 

ODPOWIEDŹ:

Już któreś pytanie ma stwierdzenie - czy miasto coś robi? To miasto jest także pana, panie Michale. Może pan wie, kto to robi, ma pan podejrzenia. My możemy i zgłaszamy do organów ścigania. Nie ma możliwości okamerowania całego miasta.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 03-03-2023
Panie burmistrzu, odnosimy wrażenie, że zostaliśmy ostatnio odstawieni w zapomnienie przez naszą władzę.

 

ODPOWIEDŹ:

Czemu pan tak myśli?!Chyba jest pan niedoinformowany. Rozpoczynamy budowę boiska wielofunkcyjnego za ponad pół miliona zł. Złożony jest wniosek o dofinansowanie remontu dróg (zgodnie z projektem). Decyzje zapadną najpóźniej pod koniec kwietnia. Staramy się o dofinansowanie rzędu 63,3%. Mamy kłopot z lokalizacją placu zabaw. Na tę chwilę jedyna lokalizacja to plac na ogródkach działkowych naprzeciwko trzech budynków w stronę byłej fabryki krzeseł (po prawej stronie). Szukamy jeszcze innego miejsca. Jeśli wieś zaakceptuje teren wymieniony wcześniej, to przystąpimy do projektu. Więcej planów nie mamy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jakub

Opublikowano: 03-03-2023
Mam pytanie dot. przystanku kolejowego w Strzegomiu, bo to nie jest dworzec z jedną ławką na peronie, dechami zabite okna, juz nie mówiąc o jakiejś toalecie i "ciemności egipskie" przed przystankiem. Kuzyn, który przyjechał z Krakowa był zszokowany tą nasza wizytówką. Według zapowiedzi pana przed kamerami, z 2 lata temu z posłami, miało to się zmienić, więc kiedy się tego doczekamy?

 

ODPOWIEDŹ:

Niestety zapowiedzi spełniły się tylko częściowo. Wyremontowane zostały perony, które są pięknie oświetlone. Na dworzec czekamy. Przypomnę, że dworzec kolejowy jest własnością PKP.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 03-03-2023
Witam. Panie burmistrzu, widziałem ostatnio ładny artykuł o kolejnych remontach dróg w naszej gminie. Chciałbym zapytać - na jakim etapie jest remont drogi w miejscowości Rusko? Czy temat jest nadal aktualny?

 

ODPOWIEDŹ:

Temat jest aktualny - do końca kwietnia oczekujemy na wyniki naboru dróg, w którym złożony został wniosek o remont dróg w Rusku.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 03-03-2023
Dzień dobry, zwracam się z zapytaniem, czy mieszkańcy mogą już przyjść i brać udział w obradach sesji?

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, mogą przyjść obserwować sesję.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Bartek

Opublikowano: 03-03-2023
Witam panie burmistrzu, chciałbym się dowiedzieć, czy nasza gmina jest na tyle bogata, że może sobie pozwolić na utwardzanie placu kamieniarza? Chodzi o sytuację przy markecie Dino, gdzie na chodnikach stoją płyty granitowe, na trawnikach stare auta, bo jeśli to nie gmina utwardza temu panu plac, to dlaczego się na to zgadza, przecież tylko czekać aż kogoś potrąci auto, z powodu tego, że gmina nie ma czasu/ chęci zająć się tym tematem.

 

ODPOWIEDŹ:

Zajmujemy się tym tematem na razie bez powodzenia. Proszę poczekać jeszcze trochę na załatwienie tej sprawy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Haneczka17

Opublikowano: 03-03-2023
Witam, mam pytanie. Czy można liczyć od Urzędu Miejskiego na dofinansowanie prądu na działkach na kolonii pod krzyżem?

 

ODPOWIEDŹ:

Zarząd ogródków działkowych zgłosił dwa projekty o dofinansowanie. Nie ma tam tematu dofinansowania zadania, o którym pani mówi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 03-02-2023
Proszę o przekazanie informatykom, że podczas oglądania sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu na YOUTUBE słychać ciągły szum z mikrofonów lub całkowity brak dźwięku. To już 2 sesja z uszkodzonym dźwiękiem.

 

ODPOWIEDŹ:

Prace naprawcze zostały już wykonane. Na następnej sesji problemy nie powinny już występować.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec kierowca

Opublikowano: 03-02-2023
Szanowny panie burmistrzu. Nasze miasto ponownie zostało pobłogosławione awarią sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej. Wczoraj (poniedziałek 23 stycznia) przejeżdżałem tamtędy kilka razy o różnych porach. Żadnego korka, brak sznura aut z każdej strony (od Rynku także - o dziwo), ruch płynny. Dziś rano (wtorek godzina UWAGA! 7:50) dokładnie to samo. Co się dzieje? Dlaczego tak uparcie trzyma się pan tezy o bezpieczeństwie i utrzymaniu tego szaleństwa, jakim są te "światła", blokujące ruch o każdej możliwej porze? Proszę wziąć pod uwagę, że gros aut to tranzyt ciężarowy na Legnicę, a jedynie część osobowych kieruje się od ronda do Rynku - zaczekają tę chwilę, jeśli będzie potrzeba. Po co na siłę tamować ruch takiej arterii?

 

ODPOWIEDŹ:

To nie ja trzymam się uparcie, że te światła mają działać. Mam podobne zdanie jak pan.

To światła na drodze wojewódzkiej, którymi zarządza Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która ma siedzibę we Wrocławiu. Skieruję pana sugestie do DSDiK. W rozmowach otrzymywałem informację, że zależy to od natężenia ruchu, które jest mierzone przez właściciela drogi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 03-02-2023
Panie burmistrzu! Tyle było medialnego szumu, był ogłoszony konkurs na nazwę, ale gdzie podział się nasz "Granitobus"? Znowu jeżdżą olbrzymie landary przewożące powietrze.

 

ODPOWIEDŹ:

"Granitobus" ma usterkę - jest w warsztacie. Firma, która wykonuje usługę przewozową niezgodnie z umową przekazała go do warsztatu i trochę trwa załatwianie spraw formalnych. Ze sposobem załatwienia naprawy nie zgodziła się gmina i producent. Jest już po rozmowach i autobus trafił do firmy wskazanej przez producenta.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Barbara

Opublikowano: 03-02-2023
Panie burmistrzu, mam pytanie. Dziś tj. 26 stycznia br. autobus komunikacji miejskiej (linia nr 1) o godzinie 10.58 z centrum handlowego w kierunku miasta - pomimo stojących na oznakowanym przystanku przy Pepco kilku osób - nie zajechał, tylko pojechał prosto, bezczelnie patrząc po jego lewej stronie na stojących obywateli gminy Strzegom, w tym starszych ludzi, którzy zamówili sobie taxi. Reszta poszła pieszo, a mało tego - za 8 minut przyjechały 2 pociągi z Legnicy i Kłodzka, które się mijały i też ludzie poszli pieszo w kierunku miasta. Podzielam zdanie pasażerów, którzy wyrazili swoją opinię w "Gminnych Wiadomościach Strzegom". W związku z powyższym, po co stoi słup z zaznaczeniem przystanku z rozkładem jazdy - naprzeciw jest jakaś dzika zatoczka bez przejścia dla pieszych. Autobusy miejskie np. w Świdnicy czy stoją ludzie, czy nie, się zatrzymują. Jeszcze pytanie, gdzie się podział słynny "Granitobus", na którego nazwę był ogłoszony konkurs? Może on by się przydał. Odkładanie problemu na przyszły rok jest lekceważeniem potencjalnych wyborców i obywateli naszej pięknej gminy. Porażka.

 

ODPOWIEDŹ:

W wyniku przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z koordynatorem firmy przewozowej POLBUS oraz z kierowcą autobusu ustalono, że kierujący, jadąc Al. Wojska Polskiego w kierunku centrum, zatrzymał się w zatoczce znajdującej się przy centrum handlowym na prośbę oczekujących tam pasażerów. Po wejściu tych pasażerów do autobusu uzyskał informację, że na właściwym przystanku przy centrum handlowym nie ma już innych pasażerów, wobec tego nie zjechał na przystanek, tylko pojechał prosto w kierunku centrum Strzegomia. Sytuacja taka nie powinna mieć miejsca, ponieważ autobus powinien zatrzymywać się na wyznaczonych przystankach zgodnie z godzinami określonymi w rozkładzie jazdy, nawet wtedy gdy nie ma na przystanku pasażerów. W związku z powyższym kierowca autobusu został pouczony w tym zakresie. W odniesieniu do nowopowstałej zatoczki informuję, że powstała ona w celu utworzenia przystanku dla potrzeb mieszkańców podróżujących w kierunku centrum. Jego uruchomienie planowane jest od połowy lutego br. po podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Strzegomiu w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest gmina Strzegom. Do zatoczki jest wyznaczone i oznakowane przejście dla pieszych. Odnośnie pytania dotyczącego "GRANITOBUSU" informuję, że po dłuższej nieobecności związanej z koniecznością wykonania prac serwisowych, autobus ten wznowi kursowanie od 6 lutego 2023 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Pasażerowie

Opublikowano: 20-01-2023
Panie burmistrzu, proste pytanie. Dlaczego nie można zsynchronizować połączeń Kolei Dolnośląskich, które dowożą mieszkańców naszej gminy do miejskiej komunikacji, która mogłaby odbierać pasażerów na pętli dworzec PKP. Przystanek na Al. Wojska Polskiego nie wystarczy, bo autobusy, które wożą powietrze, i tak sie nie zatrzymują. Myślę, że dyrektor DSDiK we Wrocławiu jako strzegomianin zezwoli na wjazd autobusów na teren PKP. Prywatni przewoźnicy, którzy obsługują dojazd do Świdnicy jeżdżą, jak im się podoba, bez żadnego rozkładu. Pora na kolej.

 

ODPOWIEDŹ:

Na chwilę obecną wszystkie linie dostosowane są do dowozu dzieci do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a istniejący rozkład jazdy uzyskał dofinansowanie od wojewody dolnośląskiego. Możliwość synchronizacji połączeń będzie możliwa dopiero od 1 stycznia 2024 r., po wcześniejszym zaplanowaniu linii autobusowych na 2024 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marzena

Opublikowano: 20-01-2023
Panie burmistrzu, moje pytanie dotyczy dowozu dzieci do szkół. Mianowicie chodzi mi o szkołę w Goczałkowie. Wiem, że autobus dowozi dzieci z Górnego Goczałkowa, ale w tym wszystkim zostały pominięte dzieci z osiedla tzw. Manhattan. Dzieci mieszkające na tym osiedlu mają prawie kilometr do szkoły. Większość rodziców nie ma możliwości dowozu osobistego i dzieci chodzą same. Szczególnie teraz, kiedy rano jest jeszcze ciemno, te dzieci chodzą same. Może jest możliwość, aby autobus odbierał dzieci z tego osiedla?

 

ODPOWIEDŹ:

W 2023 r. nie ma możliwości zorganizowania takiego dowozu ze względu na uzyskanie dofinansowania od wojewody dolnośląskiego na zorganizowane linie autobusowe. Aktualnie gmina Strzegom zorganizowała dowóz uczniów do szkół zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe, które nakłada na organizatora transportu zbiorowego obowiązek dowiezienia ucznia do szkoły i zapewnienia mu opieki transportu w przypadku, gdy uczeń ten mieszka w odległości 3 km (uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej) lub 4 km (uczniowie klas V-VIII szkoły podstawowej). Zorganizowanie dodatkowego dowozu możliwe będzie dopiero po 1 stycznia 2024 r., po uwzględnieniu przebiegu linii autobusowej przez osiedle.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Goczałków

Opublikowano: 20-01-2023
Witam panie burmistrzu. Czy autobus, który jeździ i dowozi dzieci do szkoły w Goczałkowie mógłby zabierać dzieci z osiedla tzw. Manhattan? Mają one kawałek do szkoły, a rodzice są pracujący, więc trochę strach puszczać dzieci same, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdzie po godz. 7:00 rano jest jeszcze ciemnawo trochę.

 

ODPOWIEDŹ:

W 2023 r. nie ma możliwości zorganizowania takiego dowozu ze względu na uzyskanie dofinansowania od wojewody dolnośląskiego na zorganizowane linie autobusowe. Aktualnie gmina Strzegom zorganizowała dowóz uczniów do szkół zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe, które nakłada na organizatora transportu zbiorowego obowiązek dowiezienia ucznia do szkoły i zapewnienia mu opieki transportu w przypadku, gdy uczeń ten mieszka w odległości 3 km (uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej) lub 4 km (uczniowie klas V-VIII szkoły podstawowej). Zorganizowanie dodatkowego dowozu możliwe będzie dopiero po 1 stycznia 2024 r., po uwzględnieniu przebiegu linii autobusowej przez osiedle.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jakub

Opublikowano: 20-01-2023
Dzień dobry panie burmistrzu, pytanie odnośnie bezpieczeństwa na drodze, a dokładniej wyjazdu z marketu DINO w Rogoźnicy. Nieraz byłem świadkiem niebezpiecznej sytuacji, gdy to kierowca wyjeżdżający z terenu sklepu wymusił pierwszeństwo przejazdu drugiemu kierowcy, który poruszał się od strony Jawora. Wyjazd ten jest bardzo niebezpieczny, gdyż praktycznie nic nie widać od strony Jawora (lekki zakręt, dodatkowo sporo krzewów i drzew utrudniających obserwowanie ruchu). Czy jest możliwość montażu lustra, aby ułatwić wyjazd kupującym w tymże sklepie? Pozdrawiam, mieszkaniec Rogoźnicy.

 

ODPOWIEDŹ:

Jest to droga wojewódzka w zarządzie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Przesłałem pana uwagi. Jak dostaniemy odpowiedź, to ją opublikujemy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 20-01-2023
Dzień dobry, panie burmistrzu. Może pan lub Rada Miejska ma pomysł, jak walczyć z wyrzucaniem odpadków na ulice? Mam na myśli resztki jedzenia, które ludzie zamiast do śmietnika - wyrzucają na chodniki, ulice, trawniki, wynoszą do parku itp. Teraz w okresie poświątecznym to jest wysyp niedojedzonych szynek i ciast, a tak to na bieżąco: mnóstwo obgryzionych kości, skóry z boczku, ryb, szynki, o chlebie nie wspominając. Zwracam na to szczególną uwagę, bo mieszkam w środku miasta i jestem właścicielką psa, o którego dbam i zależy mi na jego zdrowiu. Ostatnio pies się bardzo mocno zatruł, spacery z nim, kiedy musiał być na diecie, to prawdziwa męczarnia, co kilka metrów resztki spleśniałego, zepsutego jedzenia. Nawet nie wiadomo kogo upomnieć. Z tego, co rozmawiałam z innymi mieszkańcami, to często robią to starsi ludzie, do których w ogóle nie dociera, że robią coś złego. Liczę, ze władze miasta poruszą ten problem. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę pani, psa prowadza się na kagańcu i na smyczy. W każdym boksie śmietnikowym jest pojemnik na odpady bio i tam trzeba wyrzucać resztki jedzenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mietek

Opublikowano: 20-01-2023
Panie burmistrzu, jak to jest z korzystaniem komórki po zmarłym na podwórku? Nikt jej nie odebrał, a mój sąsiad używa i nie płaci. Kto to ustala?

 

ODPOWIEDŹ:

Używa nielegalnie. Nie wiemy, która to komórka.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 20-01-2023
Po co w "Małpim gaju" zamontowano stojaki rowerowe, skoro tylna brama jest ciągle zamknięta i nie da się tam wjechać? Po co robiono tam WC, skoro jest ciągle zamknięte?

 

ODPOWIEDŹ:

Kiedy skończymy basztę (mam nadzieję, że w 2023 r.), to brama będzie otwierana. WC w tej chwili jest zamknięte na czas zimy, ale cały czas było i będzie otwarte.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Grzegorz Nowak

Opublikowano: 03-01-2023
Witam panie burmistrzu. Najlepsze życzenia w Nowym Roku! Chciałem zapytać o realizację programu sprzedaży opału po cenach preferencyjnych. Ostatnia informacja na stronie UM jest z 8 grudnia, i przypomnę, że nie była to dobra informacja dla mieszkańców. Czy na pismo wysłane 7 grudnia do PGG o zwiększenie dostaw, ktoś odpowiedział? Jeśli tak, to jaka była ta odpowiedź? Jak wygląda realizacja podań złożonych w 2022 roku? Od stycznia 2023 roku już można składać podania o następną transzę, a jak wiemy pierwsza transza nie została zrealizowana w całości. Ja składałem podanie przez e-puap na początku grudnia i do tej pory nie mam żadnej odpowiedzi. Bardzo proszę o przedstawienie, jak wygląda realizacja dotychczasowych podań i jak wygląda plan na początek 2023 roku? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie dostaliśmy zwiększenia wolumenu węgla na 2022 r. z Polskiej Grupy Górniczej S. A., natomiast dostaliśmy większą transzę na 2023 r. w wys. 2 241 ton węgla. Te osoby, które nie otrzymały w 2022 r. węgla mogą wnioskować o cały wolumen, czyli 3 tony w 2023 r. Muszą donieść tylko aktualizację wniosku i będą traktowane priorytetowo - w pierwszej kolejności otrzymają węgiel.

Proszę czekać na telefon, jeżeli chodzi o odpowiedź na wniosek. Panie z naszego urzędu dzwonią telefonicznie według kolejności składania wniosków i informują, kiedy można przyjść do magistratu, by dopełnić pozostałych formalności.

Reszta informacji znajduje się na stronie www.strzegom.pl i na profilu facebookowym gminy Strzegom. Proszę śledzić najnowsze komunikaty w tej sprawie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Romek

Opublikowano: 23-12-2022
Dzień dobry, czy planowana jest w najbliższym czasie naprawa nawierzchni ul. Starzyńskiego? Jej stan, zwłaszcza na odcinku od skrzyżowania z ulicą Brzozową do nowo powstającego osiedla, to tragedia. Zwracam się z prośbą o interwencję w tym temacie. Z góry dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Na ul. Starzyńskiego i ul. Brzozowej występują ubytki, które zostaną uzupełnione w okresie wiosennym. Jednocześnie informuję, że po zakończeniu prac budowlanych zw. z nowym osiedlem zostaną podjęte decyzje o możliwości przebudowy ulicy i wykonania nowej nawierzchni. W chwili obecnej jest to nieuzasadnione ze względu na poruszające się pojazdy obsługujące prace.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Fred

Opublikowano: 23-12-2022
Od tygodnia są informacje że będzie śnieżyca a strzegomscy drogowcy zaskoczeni! Drogi i chodniki są nieodśnieżone, nieposypane!

 

ODPOWIEDŹ:

Za odśnieżanie dróg odpowiada Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Strzegomiu. Koszty odśnieżania pokrywane są z budżetu gminy Strzegom. W tym numerze naszej gazety podajemy zarządców dróg i numery telefonów, pod które należy zadzwonić, aby zgłosić konieczność odśnieżania drogi. Przypominam jeszcze, że to właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Beata

Opublikowano: 23-12-2022
Czy planowane jest zrobienie oświetlenia chodnika pomiędzy Strzegomiem a Wieśnicą?

 

ODPOWIEDŹ:

Nie, nie planujemy. Jest to teren Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, i gmina nie może tam inwestować.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 23-12-2022
Panie Burmistrzu. Ul. Dąbrowskiego przed remontem: drzewka, klomby, żywopłoty bukszpanowe. Ul. Dąbrowskiego po remoncie: zero drzewek, zero klombów, zero żywopłotów. Granitoza! Co to ma być?

 

ODPOWIEDŹ:

Drzewek to ja na tej ulicy nie widziałem. Proszę poczekać do wiosny. Będzie zieleń. Nie chcieliśmy robić nic na zimę, bo szkoda pieniędzy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kierowca

Opublikowano: 23-12-2022
Ma pan może informację, czy w jakiejś dającej się przewidzieć przyszłości powstanie w Strzegomiu stacja ładowania samochodów elektrycznych? Może gmina ma jakieś plany w tej kwestii? A może np. na którejś stacji paliw albo przy markecie taki punkt ładowania powstanie? Motoryzacja zmienia się dynamicznie, auta spalinowe drożeją i pewnie wkrótce te elektryczne nie będą już wydawać się drogie. Myślę, że warto podjąć jakieś działania, by zlokalizować stacje ładowania pojazdów elektrycznych w naszej gminie. Nie chodzi o darmowe ładowanie, ale o możliwość szybkiego doładowania auta elektrycznego, czy to dla mieszkańców, czy też np. turystów i osób jadących tranzytem przez naszą gminę.

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, rozeznajemy temat. Jest szansa, że taka stacja będzie na jednej ze stacji paliw.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 23-12-2022
Proszę o naprawę oświetlenia lampy ulicznej Rynek 48.

 

ODPOWIEDŹ:

Awarie oświetlenia proszę zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu pod numerem telefonu 74 8560 532.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ania

Opublikowano: 23-12-2022
Dzień dobry. Czy nasze miasto jest na tyle bogate, że w Strzegomiu ciągle są jakieś festyny, imprezy, oświetlenie całą noc? Czy mamy się spodziewać bardzo dużego wzrostu podatków od przyszłego roku?

 

ODPOWIEDŹ:

Ciągle to nie, ale gmina organizuje 3 duże imprezy: Święto Granitu Strzegomskiego, Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Dożynki Gminne. Zmieniamy zakres festiwalu "Strzegom A Cappella" w 2023 r. Organizatorami pozostałych festynów są instytucje i organizacje pozarządowe.

Podwyżka podatku od nieruchomości została ustalona w wys. 8%. W skali gminy jest to kwota ok. 1,54 mln zł, którą trzeba podzielić na wszystkich właścicieli nieruchomości w zależności od ich wielkości. Podatki od środków transportu pozostają na najniższym poziomie, zgodnie z tabelą Ministerstwa Finansów. Podatek rolny jest zgodny z komunikatem prezesa GUS ws. średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2023. Podatek leśny jest zgodny z komunikatem prezesa GUS ws. średniej ceny sprzedaży ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2022 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 23-12-2022
Panie burmistrzu, czy na alejkach obok przystanku mogą powstać miejsca parkingowe dla ludzi, którzy czekają na autobus na strefy typu Mercedes lub Amazon? Niedługo będą nam parkować na klatkach, bo stają jak im się podoba, nie patrząc na bramki czy zastawianie bram.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie rozumiem, o które miejsce chodzi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Adam

Opublikowano: 23-12-2022
Witam pana. Panie burmistrzu, czy gmina będzie handlować, jak tego chce minister Sasin, tańszym węglem?

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, handlujemy tańszym i bardzo dobrym, polskim, węglem. Jest w tym roku jeszcze ekogroszek. Wszystko w cenie 2 tys. zł za tonę. Jak kupić? W artykułach na naszej stronie można było się wszystkiego dowiedzieć. Jeśli ktoś jeszcze nie otrzymał dodatku węglowego w wys. 3 tys. zł, a ma przyznane, informuję, że otrzyma te pieniądze niezwłocznie po otrzymaniu ich od wojewody.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ola

Opublikowano: 14-10-2022
Panie Burmistrzu, dlaczego w naszym mieście przedszkola czy żłobki nie są otwarte od 5:30 - tak jak w sąsiednich miastach? Przecież większość rodziców pracuje od godz. 6:00 i mają problem, co z tym dzieckiem zrobić.

 

ODPOWIEDŹ:

Na podstawie informacji otrzymanych od dyrektorów szkół, przedszkoli oraz żłobka informuję, że godziny pracy w wymienionych placówkach zostały ustalone według deklaracji/wniosków dot. godzin przebywania dziecka w przedszkolu składanych przez rodziców. W roku szkolnym 2022/2023 rodzice nie deklarowali potrzeby objęcia opieką dzieci przed godziną 6:00 rano.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mania

Opublikowano: 30-09-2022
Jak długo trwa weryfikacja wniosków dotyczących grantów PPGR w związku z laptopami? W jaki sposób beneficjenci dostaną decyzję?

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawa jest już załatwiona. Gmina rozpatrzyła 480 wniosków i pozytywnie zweryfikowała 371. W chwili obecnej trwa szybki, dodatkowy nabór.

Terminarz:

  • do końca września br. - trwa nabór;
  • do końca października br. - rozpatrywanie wniosków (okres może zostać wydłużony o 1-2 tygodnie w zależności od informacji spływających z KOWR);
  • w listopadzie br. - ogłoszenie w bazie konkurencyjności (wybór wykonawcy);
  • w grudniu br. - przekazanie sprzętu beneficjentom.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jolka

Opublikowano: 30-09-2022
Panie burmistrzu, bardzo proszę o informację, w jaki sposób została ustalona kolejność wydawania laptopów z grantu PPGR, bo ani po dacie złożenia wniosku, ani alfabetycznie. Rozmawiałam ze znajomymi, którzy złożyli wniosek później niż ja, a już ich dzieci cieszą się sprzętem, a ich nazwiska są na późniejsza literę alfabetu. Czyżby w pierwszej kolejności laptopy otrzymali wszyscy znajomi i urzędnicy, a reszta niech sobie czeka? Druga sprawa - czy pana, jako człowieka, tym bardziej że na stanowisku, nie obowiązują jakieś zasady kultury osobistej? Byłam w urzędzie i czy nie wydaje się panu, że "uzewnętrznianie" się na pół urzędu na pracownika jest raczej nie na miejscu? Gabinetu pan nie ma?ODPOWIEDŹ:

Nie było ustalonej kolejności. Decydowała data rozpatrzenia wniosku - i co ważne otrzymywania kolejnych dostaw - a nie złożenia wniosku. Druga sprawa. Była to zwykła informacja dot. braku reakcji na sprawę, która w tym dniu była realizowana. Ani poufna, ani tajna. Szkoda, że nie zapytała się pani o kolejność przekazywania komputerów, bo te osoby były obok pani, tylko pyta pani mnie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Joanna

Opublikowano: 30-09-2022
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie zagospodarowania skweru na Grabach (róg ul. Dolnej i Wałbrzyskiej). Instalacja z rur i siatek nikomu specjalnie nie służy - po co w ogóle taki wynalazek? Dzieciom brakuje placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, takiego np. jak jest na OSiR-ze. To, co tam stoi, jest dziwnym pomysłem na zagospodarowanie tak dużego terenu. Czy jest szansa, że nastąpi zmiana? Park w końcu wygląda pięknie, ale ta metalowa konstrukcja to okropny pomysł.

 

ODPOWIEDŹ:

Może pani nie służy. Ja z wnukami tam przyjeżdżam i świetnie się bawią. Plac zabaw - jak to pani nazywa "z prawdziwego zdarzenia" - będzie za parę miesięcy na ul. Konopnickiej. Przed aktualnie budowanymi budynkami komunalnymi a ostatnim budynkiem na ul. Miodowej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michał

Opublikowano: 30-09-2022
Dzień dobry, panie burmistrzu. Czy jest możliwość oświetlenia drogi między Międzyrzeczem a ul. 3Maja? Głównie przy przejściu nad rzeką wieczorami jest bardzo ciemno i niebezpiecznie. Miałbym wielką prośbę - czy istnieje możliwość poinformowania kolei o poprawienie drogi, ponieważ kopali światłowód i zostawili pozapadane wykopy i kamienie, a na telefony prywatne nie reagują. Jest to jedyna droga dla osób z Międzyrzecza, aby pójść na pieszo. Nie każdy ma samochód.

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawę uporządkowania terenu przekażę do PKP. Oświetlenie terenu nad rzeką jest niemożliwe, bo to nie jest nasz teren, tylko Wód Polskich.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 30-09-2022
Witam. Panie burmistrzu, czy może pan spowodować, aby nasza policja częściej kontrolowała panów siedzących na ławkach i spożywających alkohol przy przystanku na Al. Wojska Polskiego (przy dawnym klubie ZREMB) oraz dalej przy ogrodzeniu ogrodów działkowych w pobliżu wjazdu do słodowni? Kontrole, jak zaobserwowałem, wyglądają tak jak na amerykańskich filmach. Policja się zbliża to alkohol znika w torbach papierowych albo znikają panowie. Patrol przejedzie, panowie się pojawiają i patrol mają gdzieś. A może, jak nie ma innego sposobu na tych gości, rozważyć cofnięcie pozwolenia na sprzedaż alkoholu dla placówek handlowych z tego regionu? Skoro policja sobie nie radzi, to czemu nie?

 

ODPOWIEDŹ:

W dniu, kiedy odpowiadam na to pytanie (środa 28 września - dop. red.) mam coroczne spotkanie z komendantem Komisariatu Policji w Strzegomiu, dzielnicowymi, radnymi i mieszkańcami. Pana pytanie odczytam publicznie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 16-09-2022
Panie burmistrzu, mam pytanie. Dlaczego baseny w sezonie nie mogły być otwarte do 22:00?

ODPOWIEDŹ:

Po pierwsze, frekwencja była znikoma, kiedy baseny były otwarte dłużej. Po drugie, są to olbrzymie koszty związane z obsługą garstki klientów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Iza

Opublikowano: 16-09-2022
Dzień dobry. Czy w Strzegomiu, tak samo jak w Krakowie, można by było postawić ławeczki dla karmiących matek? Uważam to za bardzo przydatną i fajną sprawę.

ODPOWIEDŹ:

Po programie, który został wyemitowany w jednej ze stacji telewizyjnych, były już takie sygnały. Sprawę przedstawię na zebraniu sołectwa Strzegom, by przeznaczyć na ten cel środki z funduszu sołeckiego na 2023 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kasia

Opublikowano: 16-09-2022
Dzień dobry. Dlaczego ratownicy, którzy powinni pilnować bezpieczeństwa osób przy dużym basenie, tworzą grupę ludzi siedzących z telefonem i nie zwracają uwagi na to, co się dzieje w basenie? Nie jest to tylko jednorazowy incydent.

ODPOWIEDŹ:

Pytanie zostało przekierowane do OSiR Sp. z o.o. w Strzegomiu. Natychmiast zostały podjęte przez prezesa czynności dyscyplinujące ratowników.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mania

Opublikowano: 16-09-2022
Jeśli chodzi pasy o Goczałkowie, to na pewno przydałyby się koło sklepu niedaleko kościoła. Fakt, pasy są kawałek dalej, jednak dla osób starszych to trochę bariera nie do ominięcia. Byłoby naprawdę bezpieczniej, gdyby te pasy się pojawiły.

ODPOWIEDŹ:

Sprawę przekazałem do odpowiedniego wydziału. Jest to droga powiatowa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Kolejowej

Opublikowano: 05-08-2022
Witam, szanowny panie burmistrzu. Chciałbym poprosić o pana interwencję w sprawie ul. Kolejowej. Jestem świadom tego, że to teren PKP i gmina ma związane ręce. Jednak parę lat temu w innej sprawie interweniowaliśmy miesiącami do Kolei, a po zgłoszeniu sprawy do pana nagle cudownie opamiętali się i rozwiązali problem, więc liczę, że teraz będzie podobnie. Chodzi o kompletne zaniedbanie tej ulicy. Od lat nikt nie ściął tutaj trawy ani nie przyciął drzew. Przyjeżdżający pociągiem ludzie czują się jakby wchodzili do dzikiej dżungli, a nie do pięknego miasta, jakim niewątpliwie jest Strzegom. Proszę podjechać któregoś dnia i zobaczyć to na własne oczy. Gałęzie z drzew spadają i rozbijają się o chodnik. Obawiam się, że ktoś przechodząc akurat może stracić życie. Straż miejska czy policja są w stanie ukarać prywatnego mieszkańca za nieodśnieżony chodnik przed domem, a nikt nie jest w stanie wyegzekwować ogarnięcia terenu, gdzie przewija się przecież codziennie masa ludzi. Liczę na to, że znajdzie pan jakieś rozwiązania w tej kwestii, ponieważ nie raz pokazał pan, że można załatwić to, przy czym inni dawno się poddali.

 

ODPOWIEDŹ:

Byłem tam i zrobiłem zdjęcia, które wysłałem do zarządcy. Będę rozmawiał. Zobaczymy, co się uda zrobić w tym temacie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 05-08-2022
Panie burmistrzu, chcielibyśmy się zapytać, kiedy zacznie się kolejny etap prac związany z remontem dróg w Rusku?

 

ODPOWIEDŹ:

Zacznę od innej sprawy. Szanowni państwo, co się dzieje z przyłączami kanalizacyjnymi? Znikoma ilość wykonanych we wsi Rusko. Inwestycja, której domagali się mieszkańcy - bardzo kosztowna i co? Jeśli chodzi o drogi, kończymy projekt i dopiero wtedy, kiedy będzie gotowy - będziemy szukać źródeł finansowania. W piątek 5 sierpnia zapraszam na zebranie wiejskie, na którym będę.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Nikola

Opublikowano: 05-08-2022
Panie burmistrzu, będąc na spacerze w pięknym miejscu, jakim stał się nasz Fort Gaj, spotkały mnie bardzo przykre okoliczności. Doszło do sytuacji, gdy mały ptaszek spadł z drzewa. Zwierzęciu na szczęście nie dolegało nic więcej oprócz dużego odwodnienia. Chciałabym więc bardzo prosić o zamontowanie w forcie poideł dla ptaków, gdyż niestety znajdujący się w forcie zbiornik wodny z fontanną jest zbyt głęboki, aby tak małe zwierzątka mogły wygodnie się napić. Przy tych temperaturach, gdy termometr wskazuje powyżej 30 stopni, nawodnienie naszych leśnych przyjaciół jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że moja prośba zostanie wysłuchana i zadba pan o życie także zwierzęcych obywateli miasta. Pozdrawiam. Harcerka, 22 Strzegomskiej Drużyny Starszo Harcerskiej "Arsenał".

 

ODPOWIEDŹ:

Bardzo dziękuję droga harcerko! Jak zapewne wiesz, reakcja była natychmiastowa. Mam prośbę, jak będziecie w Forcie Gaj, a nie będzie wody w poidełkach, to dolejcie. Woda jest w toaletach i fontannach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 05-08-2022
Panie burmistrzu, chciałbym się przypomnieć z pytaniem, które zadałem kilka miesięcy temu dotyczącym załatania dziur na drodze wyjazdowej z Ruska w stronę Gościsławia. Dziury są coraz większe i jest ich coraz więcej. Dziur nie widać, bo są na wzniesieniu i można stracić koło lub spowodować wypadek. Proszę o interwencję.

 

ODPOWIEDŹ:

Ubytki w drodze zostały naprawione, jednak ze względu na zły stan techniczny nawierzchni będą powstawać nowe. Wszelkie naprawy proszę zgłaszać bezpośrednio pod numerem telefonu 74 8560 536.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 05-08-2022
Dzień dobry, panie burmistrzu. Od czasu nawałnicy na początku lipca nie działa w ogóle oświetlenie na ul. Kochanowskiego. Kiedy zostanie to naprawione? Mamy tutaj egipskie ciemności. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Oświetlenie na ul. Kochanowskiego zostało naprawione przez firmę Tauron. Bardzo proszę o zgłaszanie podobnych awarii do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu pod numerem telefonu 74 8560 532.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paweł

Opublikowano: 08-07-2022
Dzień dobry, panie burmistrzu! Czy jest możliwość postawienia kamiennej figury przedstawiającej psa na terenie Fortu Gaj pod ścianą, gdzie były dawniej grzebane bezdomne psy? Historia wzgórza wisielców jest przeogromna i moim zdaniem warto też o tym epizodzie pamiętać. Można przywołać jakaś sentencje o kochaniu, szanowaniu zwierząt. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Już w poprzednim z pytań napisałem, że w chwili obecnej koncentrujemy się na innych tematach związanych z tym wzgórzem i nie planujemy na razie żadnych innych działań.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paweł

Opublikowano: 08-07-2022
Czy magistrat zamierza postawić na terenie odnowionego "wzgórza wisielców" kolumnę z okazji "zjednoczenia ziem Polskich" na wzór stojącej tam kolumny "zjednoczenia ziem Prus"?

 

ODPOWIEDŹ:

Nie. Nie zamierzamy w obecnej chwili. Koncentrujemy się na dalszej odnowie terenów przyległych (Baszta Prochowa) i dalszej części murów. Po ostatnich ulewach rozpoczynamy negocjacje z konserwatorem zabytków, by ścieżki pochyłe wyłożyć materiałem, który nie będzie spływał po deszczach, jak kruszywo, które jest obecnie. Spodziewaliśmy się takich efektów, ale konserwator nie wyraził zgody na puzzle.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jarek

Opublikowano: 08-07-2022
Dzień dobry. Czy na ul. Wodnej jest przewidziane oznakowanie do 3.5 tony? Dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie, nie jest przewidziane.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 08-07-2022
Witam, panie burmistrzu. Piszę w sprawie bałaganu, jaki panuje przy drodze prowadzącej do marketu "Dino" w Strzegomiu. Czemu ten, kto użytkuje działki po byłym POM-ie wystawia odpady kamienne, oflisy i jakieś resztki poprodukcyjne wzdłuż drogi przyległej do swojego ogrodzenia. Czy nie wystarczy, że ma bałagan na swoim terenie? Poza tym, te płyty i inne odpady mają ostre krawędzie i złożone blisko krawędzi drogi powodują zagrożenie dla kierowców jadących do marketu. Nie mówiąc już o tym, że jest kłopot, gdy mają minąć się dwa samochody. Przecież ta działka nr 212, na której jest zlokalizowana droga od POM-u do zakrętu drogi w kierunku Granicznej, jest gminy. Ta osoba nie ma chyba prawa z niej korzystać i trzymać tam swojego bałaganu. Proszę o spowodowanie, aby ten bałagan został uprzątnięty, bo to ani ładne, ani bezpieczne. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 

ODPOWIEDŹ:

Niestety, mimo wielu starań i interwencji różnych służb jest jak jest. W obecnej chwili kończymy projekt drogi-łącznika ul. Sikorskiego i ul. Legnickiej, która będzie drogą publiczną i wtedy gmina załatwi wszystkie sprawy w tym temacie. W obecnej chwili jestem bezradny - takie prawo, z którego ktoś korzysta.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 08-07-2022
Witam panie burmistrzu. Mam pytanie - czy ze względu na panującą inflację zostanie przesunięte na następny rok budowa TBS?

 

ODPOWIEDŹ:

Prace trwają dalej. Projekt ze względu na wzrost cen został zmieniony w systemie ogrzewania na pompy ciepła. Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego gmina jest współwłaścicielem, planuje rozpoczęcie tej inwestycji w 2023 r. Oczekujemy też na nowelizację ustawy, która ma zapewnić dotację do tego rodzaju budownictwa w wysokości 60%, a nie jak jest teraz 30%. Pilnuję tego tematu, bo bardzo mi na nim zależy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jerzy

Opublikowano: 08-07-2022
Dzień dobry. Chciałbym zapytać, czy w tym roku planowane jest zwiedzanie miasta z przewodnikiem? A jeżeli tak, to od kiedy? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Niedzielne spacery z przewodnikiem są realizowane w okresie 19 czerwca do 25 września br.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 4 ... 8 Następna strona