Mieszkańcy pytają? - Burmistrz odpowiada

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 13-03-2020
Panie burmistrzu! Bardzo sie cieszę, że Strzegom tak pięknie wygląda, jednak poza nim są inne miejscowości w gminie, w których kompletnie nic sie nie zmienia. Chodzi mi o Goczałków. Mieszkam tam od 5 lat, a w tym czasie nic tam nie było zrobione. Chodnikiem nie da sie przejść z wózkiem, droga dziurawa, że strach autem jechać. Miejsce odjazdu szynobusa - nie nazwę tego stacją PKP - po deszczu wygląda okropnie, nie wspomnę już o błocie, w którym pasażerowie mają stać. Postawianie przystanku to chyba nie jest milionowy koszt?! Place zabaw tylko postawione, bo już o opróżnianiu koszy, ścięciu trawy i naprawie zjeżdżalni nikt nie pamięta… A, i jeszcze park (jeśli tak ten las można nazwać) - brud, trawa po kolana. Naprawdę jestem w stanie mnóstwo zrozumieć, ale skoro obywatele pana wybrali, to dlatego, że liczyli na jakieś zmiany, nie tylko w Strzegomiu. Liczę, że ktoś się zainteresuje naszą wsią i sukcesywnie będą wykonywane prace polepszające nasze życie.

 

ODPOWIEDŹ:

Pani Aniu! Ja mam inne zdanie. Wymienię: kanalizacja, budowa sali gimnastycznej dla szkoły i mieszkańców, dwa place zabaw, wyremontowana super świetlica, wyremontowane budynki szkolne, biblioteka, pomoc finansowa przy remoncie kościoła, wyremontowane wszystkie drogi na Osiedlu. Aktualnie przygotowywany jest projekt na remont drogi - ul. Parkowa. Pisze pani o dziurach - chciałbym powiedzieć, że są, ale na drogach powiatowych. Wiem, bo jeżdżę do Niedaszowa czy Goczałkowa Górnego. Przystanek PKP też nie jest nasz. Nie wolno gminie na terenie PKP wykonywać żadnych prac. Wielokrotnie na prośbę sołtysa i radnego - Krzysztofa Grondowskiego prosiliśmy o ustawienie wiaty na przystanku PKP. W ostatniej korespondencji otrzymaliśmy informację, że zostanie ustawiona wiata z demontażu w Kamieńcu. Oczywiście pani uwagi przekażę PKP i staroście świdnickiemu. Zwrócę także uwagę na konieczność opróżniania koszy na placach zabaw przez naszą firmę.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 13-03-2020
Witam, pytanie moje dotyczy wstępnej deklaracji udziału w projekcie - poprawa stanu powietrza w Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dokumenty te zbierane były w roku 2019 do 15 lutego. Czy może udzielić pan więcej informacji na temat tego projektu, czy będzie on realizowany? Minął rok i w Urzędzie Miejskim niestety nie można uzyskać jednoznacznej informacji na ten temat. Osoby wymieniające piece kaflowe na tamten czas mogły złożyć tylko tę deklarację, nie obejmowała ich możliwość złożenia deklaracji w ramach programu priorytetowego "Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego". Oczywiście wiem, że nie można składać obydwu tych deklaracji na raz, tylko wtedy w urzędzie poinformowano mnie, że jeśli chcę skorzystać z dofinansowania, to na tą chwilę dostępna jest tylko ta - Aglomeracja Wałbrzyska. W obecnej sytuacji jeśli okaże się, że projekt Aglomeracji Wałbrzyskiej nie dojdzie do skutku, co można zrobić, aby skorzystać z dofinansowania? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Projekt Aglomeracji Wałbrzyskiej otrzymał dofinansowanie. Nabór wniosków planowany jest od kwietnia br., co jeszcze może ulec zmianie. Mieszkańcy o naborze wniosków zostaną poinformowani. W przypadku braku otrzymania dofinansowania z projektu Aglomeracji Wałbrzyskiej, można wystąpić o dofinansowanie do gminy Strzegom w ramach programu "Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego".

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieczysław

Opublikowano: 13-03-2020
Witam pana burmistrza. Jak długo jeszcze nie będzie działało oświetlenie na ul. Świebodzkiej i Olszańskiej w Stanowicach? Miałbym prośbę, aby to uruchomić, bo po okolicy grasują złodzieje. Myślę, że brakiem światła na ulicy to się im bardziej pomaga w kradzieży. Czekam na szybką interwencję w tej sprawie. Z góry dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawa została zgłoszona do firmy Tauron, która prowadzi w gminie Strzegom usługę konserwacji oświetlenia ulicznego. Przypadki braku oświetlenia, wymiany żarówek, awarii oświetlenia proszę zgłaszać do Wydziału Gospodarki komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi - nr telefonu 74-8560-532.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkanka

Opublikowano: 13-03-2020
Witam. Czy będzie wyremontowana druga strona chodnika przy ul. Chopina?

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, będzie remontowana druga strona chodnika przy ul. Chopina.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strażak

Opublikowano: 13-03-2020
Panie burmistrzu! Super, że gmina Strzegom inwestuje w OSP. Ale są też inne jednostki w gminie - proszę o nich też nie zapominać. Kolejny nowy samochód dla OSP Strzegom? Może zadbajmy o inne jednostki. Są jeszcze Kostrza, Tomkowice, Granica, Żelazów, w których są stare proszące się o wymianę pojazdy. Pewnie powie pan, bo mają ponad 200 wyjazdów, że są w KSRG. Może warto postarać się wprowadzić więcej jednostek do KSRG… Gdyby jednostki były alarmowane tyle razy co Strzegom, też miałyby tyle wyjazdów.

 

ODPOWIEDŹ:

Temat jest trudny. Jeśli chodzi o wyjazdy, decyduje o tym dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Z rozmowy z komendantem PSP w Świdnicy wynika, że najwięcej zdarzeń jest w Strzegomiu, dlatego ta jednostka jest najczęściej alarmowana. Nie ma możliwości w tej chwili wprowadzenia nowych jednostek do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jeśli uda się zakupić samochód ze środków zewnętrznych, to gmina zadeklarowała w budżecie 200 tys. zł. Jeden z samochodów z OSP Strzegom zostanie przesunięty do innej jednostki.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Maria

Opublikowano: 13-03-2020
Panie burmistrzu! Pięknie wygląda strzegomska starówka przy ulicy Świdnickiej. Wymontowany wiadukt, mury obronne, baszta, skwer z kolorową fontanną. Teren ten stanowi piękną wizytówkę Strzegomia. Estetykę tego miejsca psuje jedynie stojąca zdewastowana komórka. Czy może pan coś w tej sprawie zrobić?

 

ODPOWIEDŹ:

Komórka została jako magazyn dla osoby niepełnosprawnej. Uspokajam - będzie wyremontowana. W chwili obecnej jesteśmy na etapie sprzedaży tej nieruchomości. Mam deklarację firmy, która wykonywała rewitalizację, że wykona ten remont. Obiekt będzie wyglądał jak przylegający garaż.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zosia

Opublikowano: 13-03-2020
Witam serdecznie pana burmistrza. Zwracam się do pana z prośbą o interwencję w sprawie podwórka Rynek 44-48, za Urzędem Miejskim. Chodzi mi o to że jest tam znak (zakaz ruchu w obu kierunkach) i adnotacja - nie dotyczy mieszkańców. Po podwyżkach za postój w mieście nie jesteśmy w stanie postawić tam swoich samochodów, ponieważ stawiają tam auta ludzie, którzy unikają opłat za parkowanie. Policja nie reaguje na nasze zgłoszenia, ponieważ teren należy do Urzędu Miejskiego, więc dlatego moja prośba, żeby pan mógł jakoś na to zareagować.

 

ODPOWIEDŹ:

Był u mnie w tej sprawie mieszkaniec jednego z budynków przylegających do tego podwórka. Informuję, że nie ma możliwości kontroli, kto tam parkuje.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Filip

Opublikowano: 13-03-2020
Dzień dobry, chcę zamontować na swoim domu instalację fotowoltaiczną. Czy na tego typu inwestycje są w gminie jakieś dotacje poza rządowym programem Mój Prąd?

 

ODPOWIEDŹ:

Nie mamy żadnych dotacji na instalacje fotowoltaiczne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Dorota

Opublikowano: 13-03-2020
Dzień dobry panie burmistrzu, proszę dać nadzieję mieszkańcom Strzegomia, że dołoży pan wszelkich starań, aby poruszyć temat skomunikowania Strzegomia linią kolejową z miastem Wrocław. Na chwilę obecną mieszkańcy nie mają szans na dojazd do Wrocławia w godzinach porannych (są zupełnie bez szans, aby być na miejscu o godzinie 7.00). Brakuje bezpośrednich połączeń w godzinach wczesnorannych. Poza tym jako miasto jesteśmy zupełnie odcięci od kolei, która przecież jest jednym z najbardziej ekologiczny środków transportu. Mamy XXI wiek, a my jako miasto jesteśmy daleko w tyle na pozycji straconej. Dlaczego?

 

ODPOWIEDŹ:

Będę miał w tym tygodniu spotkanie z dyrektorem PKP we Wrocławiu i poruszę ten temat. Mam też taką propozycję. Spotkajmy się z osobami, którym potrzebne jest takie połączenie. Może to być nawet w sobotę, żebyście państwo mogli przyjść. Przegadamy temat. Mam pewien pomysł. Proszę o propozycję kiedy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marcin

Opublikowano: 13-03-2020
Witam. Mam pytanie odnośnie przejścia dla pieszych drogi krajowej nr 5 na osiedlu Domki, zaraz koło ul. Lipowej. Bardzo często z niego korzystam, także po zmroku, i uważam że to przejście jest źle oznakowane i niewidoczne dla kierowców. Codziennie dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji i na pewno wszyscy mieszkańcy okolicy to potwierdzą. Wiem, że zarządcą drogi jest GDDKiA, ale czy można by na nich wpłynąć, aby zmieniło oznakowanie tego przejścia - może takie duże znaki świetlne, co są na Grabach, pokazujące prędkość. I doświetlenie w nocy, gdzie obecne oświetlenie wyłącza się i włącza. Może takie lampki led w drodze na przejściu. Codziennie widzę jak rozpędzeni kierowcy nie widzą tego przejścia, jadąc z Jeleniej Góry skupiają swoją uwagę na rondzie, natomiast w przeciwnym kierunku uwaga zwrócona jest na wylocie z miasta i długiej prostej. Oprócz tego znaki informacyjne też są za blisko ustawione, zasłaniając przechodniów. Wiem, że wina też leży po stronie kierowców, jednak to się zdarza tam tak często, że i zawodowi kierowcy po prostu w ostatniej chwili dostrzegają to przejście. Proszę bardzo o rozpatrzenie tej sprawy.

 

ODPOWIEDŹ:

Kilka lat temu przejście to zostało oznakowane znakami pulsacyjnymi, których pan nie widzi, przechodząc przez jezdnię. Sprawdzimy, co jest ze światłem. Nie można tam ustawić znaków jak na ul. Dolnej, bo sam pan wie, że nie jest to droga gminy. Przechodząc w tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność. Biorąc pod uwagę pana sugestie, ponownie wystąpię do zarządcy dróg krajowych o doznakowanie przejścia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Dobromira

Opublikowano: 28-02-2020
Szanowny panie burmistrzu, coraz częściej mówi się, że nasze miasto pięknieje dzięki remontom i licznym rewitalizacjom lokalnych dróg i osiedli. Nie twierdzę, że tak nie jest, jednak ubolewam bardzo nad brakiem zainteresowania dzielnicą Domki, w szczególności mam na myśli ul. Wrzosową i Polną. W ostatnim czasie wymieniono nawierzchnię ulicy Kwiatowej, teraz ulica Olszowa jest w trakcie przebudowy. Ulica Wrzosowa jest łącznikiem między ulicą Brzozową a Polną, więc jest o wiele częściej użytkowana niż ulica Kwiatowa, która nie jest "przelotowa". Jako mieszkanka ulicy Wrzosowej muszę z przykrością stwierdzić, że od blisko 30 lat nie wydarzyło się nic w temacie remontu całej drogi. Skrzyżowanie przy cmentarzu ulicy Polnej/Lipowej/Starzyńskiego jest w opłakanym stanie. Proszę o konkretną odpowiedź, dlaczego osiedle Domki jest tak bardzo pomijane w planach modernizacji oraz kiedy można spodziewać się remontu w/w dróg. Przypominam, że Strzegom nie kończy się tylko na Rynku, stadionie i ul. Promenady. Z poważaniem Dobromira.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna pani! W ostatnich dwóch latach wydatki na Osiedle Domki są rekordowe. Do września br. trwa najważniejsza inwestycja warta ponad 7,6 mln zł. Jest to obwodnica Osiedla dla ciężarówek, które nie jeżdżą już przez Osiedle, ale także kapitalny remont - przebudowa ul. Olszowej. Taką mamy zasadę, że remontujemy drogi strategiczne, a następnie przechodzimy do dróg mniejszych. Nie mogę obiecać kiedy - będzie to wynikało z projektów, które są obecnie w przygotowaniu i będą realizowane. Wtedy to będą powstawać nowe projekty, także z tego Osiedla. Pisze pani o centrum. Tu akurat udało się pozyskać środki zewnętrzne, dlatego zostały wyremontowane. W projekcie budżetu chyba dwa lata temu były wpisane dwie drogi do wymiany asfaltu, na które nikt się nie zgłosił, bo były to wąskie uliczki. Znalazł się chętny na ul. Kwiatową i ona została zrobiona.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 28-02-2020
Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Jako obywatel tego miasta jestem zadowolony, że ten komunikator działa i możemy wspólnie pod pana przywództwem zarządzać naszym miastem i sołectwami, żeby wszystkim mieszkańcom było tu dobrze i miło. Z treści odpowiedzi nie jestem zadowolony, bo nic konkretnego nie wnosi na dzień dzisiejszy, a ja jestem zwolennikiem konkretnego działania - małymi konkretnymi krokami w ramach tego, na co nas stać na dzień dzisiejszy. I widząc, że województwo uruchomiło sprawną kolej na trasie Wrocław-Jelenia Góra przez Wałbrzych natychmiast uruchomiłbym transport publiczny łączący wszystkie miejscowości gminy Strzegom ze stacjami w Jaworzynie Śląskiej, Żarowie i Świebodzicach lub do jednej z nich, tak żeby można było dojechać na każdy i z każdego pociągu, oczywiście wykorzystując także szynobusy jadące przez Strzegom. Wiem jedyna i najlepsza odpowiedź, żeby mieć spokój to .... "nie ma pieniędzy". Ale pieniądze nie są tu najważniejsze. Najważniejsze są dobre pomysły i chęć działania, których w naszym mieście i gminie trochę brakuje na każdym szczeblu władzy wykonawczej i ustawodawczej. I myślę, że mały kosztem można byłoby wysłać trochę światła z naszego terenu i za nasze pieniądze na stację kolejową, żeby nasi mieszkańcy spokojnie trafili do pociągu, no chyba, że poczekamy na dłuższy dzień i od kwietnia do listopada problem zniknie. Pozdrawiam i życzę skuteczniejszego działania w otwieraniu naszego miasta na świat i dla świata.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za pozdrowienia. Niestety nie zawsze tak można. Jeśli teren, a tak jest w przypadku ul. Dworcowej nie należy do gminy, nie możemy wydać ani złotówki na drogę, oświetlenie, czy też na inne prace. Do odpowiednich instytucji zostały wysłane pisma i mam nadzieję na szybką reakcję. Pisałem też, że od 1 października uruchamiamy miejską komunikację i tu prośba o konkretne propozycje.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigniew

Opublikowano: 28-02-2020
Szanowny panie burmistrzu! W ostatnich dniach zaintrygowała mnie sytuacja panująca na łączniku między ul. Wesołą a Dworcową. Otóż idąc tym łącznikiem, ominąłem i szedłem wzdłuż pomalowanych na zielono i z napisem TEREN PRYWATNY betonowych bloków. Czyżby nastąpi koniec przejść tym łącznikiem, a tym samym wydłuży się droga z miasta do Przychodni Stomatologicznej i Centrum Rehabilitacji Helios? Kolejna niespodzianka utrudniająca życie?

 

ODPOWIEDŹ:

To fakt, że część terenu jest terenem firmy, do której ta ścieżka przylega, a druga część jest własnością PKP. Dlatego też nie prowadzimy na tej ścieżce żadnej inwestycji poprawiającej jej jakość. Wypadałoby ułożyć tam puzzle i zrobić ścieżkę rowerową. Rozmowy są trudne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Drogowiec

Opublikowano: 28-02-2020
100 obwodnic w 10 lat... Dlaczego w zestawieniu zabrakło miasta Strzegom?

 

ODPOWIEDŹ:

Jest to wykaz obwodnic dotyczących dróg krajowych. Nasza obwodnica dotyczy drogi wojewódzkiej 374. W ubiegłym tygodniu byłem na spotkaniu burmistrzów i wójtów Aglomeracji Wrocławskiej, gdzie były rozmowy na ten temat. O szczegółach nie mogę jeszcze mówić, bo muszę otrzymać upoważnienie od radnych, które będzie stanowić uchwała intencyjna. Liczę na to, że realne wykonawstwo to środki europejskie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Artur

Opublikowano: 28-02-2020
Witam panie burmistrzu. Pytanie odnośnie cmentarzy i maszyn do sprzedaży zniczy. Czy takie automaty zostaną zainstalowane na naszych cmentarzach? Jestem niepełnosprawny i bardzo zależy mi, by takie automaty powstały w naszej gminie. Dodam, że korzystam z takich automatów w Świebodzicach. Proszę o podjecie działań, by nasze miasto mogło korzystać z takich udogodnień.

 

 ODPOWIEDŹ:

Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Strzegomiu zakupił już jeden automat na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej. Po obserwacji zainteresowania nim będą dokonywane kolejne zakupy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigi

Opublikowano: 28-02-2020
Panie burmistrzu, czy wjazd na parking przy ul. Kościelnej musi być tak tragiczny? Kamienia w Strzegomiu jest pod dostatkiem!

 

ODPOWIEDŹ:

Wjazd na parking był już w lutym poprawiony. W związku z faktem, że wspólnoty postawiły już boksy śmietnikowe w czerwcu, postaram się wprowadzić do budżetu pieniądze na projekt drogi dojazdowej (wykonanie jej w przyszłym roku). Sprawa może trochę potrwać, bo droga przylega do kościoła św. Barbary, więc projekt będzie uzgadniany z konserwatorem zabytków.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: jw1969

Opublikowano: 28-02-2020
Witam panie burmistrzu. Kiedy nastąpi wypłata dotacji związanych z wnioskami o dofinansowanie kosztów wymiany pieców, złożonych w 2019 r.? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

W grudniu 2019 r. zostały wypłacone pierwsze transze dotacji, które obejmowały realizację wymiany pieców do czerwca 2019 r. Pozostałe inwestycje obejmujące realizację wymiany pieców w okresie od lipca do grudnia 2019 r., zostały ujęte we wniosku o dofinansowanie "Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego poprzez wymianę źródeł ciepła w gminie Strzegom w 2019 r. - Etap II" złożonym do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Oddział w Wałbrzychu. W chwili obecnej oczekujemy na ocenę wniosku. W przypadku pozytywnej oceny wniosku przewidywany termin wypłaty kolejnych transzy dotacji to maj/ czerwiec 2020 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Renata

Opublikowano: 31-01-2020
Dzień dobry panie burmistrzu. Od kilku miesięcy opłacam czynsz w kasie urzędu, a nie jak wcześniej w kasie ZUK-u. Kolejki do kasy są coraz dłuższe. Ostatnio czekałam ponad 30 minut. Ponadto, na końcu korytarza przy kasie znajduje się toaleta dla użytku wszystkich czekających. Prawdopodobnie z uwagi na brak wentylacji niejednokrotnie wydobywa się stamtąd okropny fetor, który wszyscy czekający w kolejce do kasy muszą znosić. Bardzo proszę o próbę rozwiązania tych problemów. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Przepraszam za kolejki w kasie, ale ze względu na chorobę jednej kasjerki, która się przedłuża, mają one miejsce. Jesteśmy już po konkursie na kasjera. Planowaliśmy, że od połowy lutego będą już dwie kasjerki i trzecia, która będzie wchodzić na trzecią kasę w razie kolejek. Niestety, poinformowano nas, że zwolnienie prawdopodobnie zostanie przedłużone. Zostajemy przy dwóch kasjerkach i podejmuję działania dot. przygotowania kasjerki rezerwowej na trzecie stanowisko. Jeśli chodzi o drugi problem, to znamy go i podjęliśmy kolejną próbę, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach. Czekamy na uzyskanie technicznej opinii eksperta na wykonanie wentylacji mechanicznej tego pomieszczenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Sven Kato

Opublikowano: 31-01-2020
Czy gmina ma jakiś wpływ na to, czym mieszkańcy palą w swoich kotłach i piecach? To co się czuje i widzi, zwłaszcza popołudniami i wieczorem to zgroza. Z kominów leci czarny, brunatny i gryzący dym, ścieląc się między ulicami. Wyjście w tym czasie na spacer lub bieganie to po prostu działanie przeciwko własnemu zdrowiu i życiu. To kwalifikuje się do aktywności w masce przeciwpyłowej. W tym niechlubnym procederze przodują zwłaszcza mieszkańcy oś. Kamionka, ul. Mickiewicza, ul. Kościuszki i Al. Wojska Polskiego. Po zgłoszeniu takiego faktu (straszne zadymienie z konkretnego komina) na policję zostałem poinformowany, że policja nie zajmuje się tego typu sprawami i należy to zgłosić do UM. Stąd moje pytanie, czy jest jakieś przełożenie włodarzy miasta na tych - delikatnie mówiąc - trucicieli i czy są podejmowane jakieś kroki do walki z tym jakże obecnie ważkim problemem? Proponuję zamontować pyłomierze w w/w miejscach, to gwarantuję, że przekroczenia stężeń PM2,5 i PM10 będą przekroczone o kilkaset procent. Słodownia to przy tym miód-malina. Łączę pozdrowienia, aby do wiosny, może będzie czyściej.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom ma wpływ na to, czym palą jej mieszkańcy w swoich paleniskach w takim zakresie, iż inspektorzy ds. ochrony środowiska mają uprawnienia do kontroli przedmiotowych palenisk. Kontrole takie odbyły się w Granicznej w niezbędnej asyście policji, która na podstawie posiadanych kompetencji może nałożyć mandat w razie stwierdzonych nieprawidłowości.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jasia

Opublikowano: 31-01-2020
Jakie służby przeprowadzają w naszym mieście kontrolę, czym pali się w piecach? Mamy sąsiada, który pali czym popadnie, np. porąbane meble, panele podłogowe itp., komu mamy zgłosić, by została u niego przeprowadzona kontrola pieca... Policja odmawia, straż pożarna też, straży miejskiej w naszym mieście brak....to może pracownicy wydziału ochrony środowiska taką kontrolę przeprowadzą po zgłoszeniu im miejsca zdarzenia? Proszę o udzielenie odpowiedzi, bo chcemy by jeszcze w tym sezonie grzewczym były wobec tej osoby wyciągnięte konsekwencje. Mamy dość bezkarności takiego zachowania.

 

ODPOWIEDŹ:

Kontrola palenisk leży w kompetencjach inspektorów ds. ochrony środowiska, jednakże taka kontrola powinna być przeprowadzona w asyście pracowników policji, którzy na podstawie posiadanych kompetencji mogą nałożyć mandat w razie stwierdzonych nieprawidłowości.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ja

Opublikowano: 31-01-2020
Dzień dobry. Chcę zapytać, jak to się dzieje, że na gminnych imprezach, wyjazdach, wycieczkach, sponsorowaniu wszędzie widać "Kostrzan", "Goczałkowian" itp. Może troszkę umiaru by się przydało. Przypominam tylko, że to nie jest pana podwórko, a pan jest naszym kontraktowym pracownikiem, dlatego my - ludzie którzy pana na tym stanowisku postawiliśmy - prosimy o promocję jednej z naszych pereł w koronie, czyli zespołu "Ślad". I to nawet nie na poziomie Kostrzan, wystarczy połowa moim zdaniem. Czy pan nie widzi, że folkloru słucha garść ludzi, zupełnie odwrotnie niż zespołu Ślad. Myślę że skoro pomógł pan sfinansować nagranie płyty z kolędami przez zespół "Kostrzanie", to teraz kolej na pomoc finansową na nagranie płyty przez "Ślad". Co pan na to?

 

ODPOWIEDŹ:

Zespół "Ślad" to ciekawa sprawa. Piosenka "Na kamieniu kamień" jest świetną reklamą Strzegomia i za tę piosenkę zespołowi sfinansowano zeszłoroczny wyjazd na festiwal do Mrągowa. Myślę, że o nagraniu płyty członkowie zespołu powinni porozmawiać z dyrektorem Strzegomskiego Centrum Kultury. Do mnie taka informacja nie dotarła. Nie wiem, czy mają wystarczający materiał. Panie "Ja", chciałbym bardzo, żeby pan wiedział ile energii wkładają w swoją pracę członkowie grup artystycznych, by pokazać się na scenie, festynie, czy też na deskach SCK. W gminie Strzegom istnieją 4 zespoły, które trwają nieprzerwanie od wielu lat: "Kostrzanie" od 45 lat, "Goczałkowianie" od 46 lat, "Olszaniacy" od 25 lat i zespół "Retro" od 18 lat. W ZF "Kostrzanie" występuje już kolejne pokolenie młodych mieszkańców gminy Strzegom i cieszy mnie bardzo wysoki poziom artystyczny, który utrzymują przez wiele lat. W przeglądzie kolęd w Złotym Stoku na 12 zespołów folklorystycznych "Kostrzanie" zajęli 1. miejsce. Wysoki poziom dotyczy także pozostałych zespołów. Artyści w zespołach nie otrzymują żadnych gratyfikacji finansowych. Jeden z członków zespołu "Ślad" pracuje w SCK i myślę, że powinien rozmawiać na temat płyty z dyrektorem. Skąd "Ja" wie o chęci wydania płyty, nie wie o tym nic dyrektor SCK.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Patrycja

Opublikowano: 31-01-2020
Co gmina zamierza zrobić z wykluczeniem transportowym?

 

ODPOWIEDŹ:

Z tym wykluczeniem to trochę przesada. Posiadamy - jak żadne inne miasto w okolicy - dwa dworce autobusowe z klimatyzacją. Kursy autobusowe realizowane są przez firmy zewnętrzne, a decyduje o nich niestety czynnik ekonomiczny. Od października ruszy komunikacja gminna. W tej chwili mamy otwartą komunikację dla wiosek w ramach dowozów do szkół. Mamy połączenia pociągowe z Jaworzyną Śląską, a tam dalej można jechać w wielki świat. Planowany jest remont dworca Strzegom Główny od 2021 r. Mam nadzieję, że prezes PKP dotrzyma słowa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Justyna

Opublikowano: 31-01-2020
Dzień dobry panie burmistrzu. Mam pytanie odnośnie terenu przy ul. Armii Krajowej. Czy budynek, który tam powstanie będzie dla mieszkańców ul. Armii Krajowej 25, gdyż ten budynek nie nadaje się, moim zdaniem, do naprawy jeszcze w jakikolwiek sposób. Proszę o odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie, nie jest to budynek zamienny.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Janusz

Opublikowano: 31-01-2020
Witam panie burmistrzu, piszę z zapytaniem, czy skwer przy Al. Wojska Polskiego /Bankowa zostanie w jakiś sposób odrestaurowany?

 

ODPOWIEDŹ:

Niestety, w ramach użyczenia tego terenu (nie jest on własnością gminy Strzegom) wykonujemy tylko koszenie trawy. Teren ten w planie przestrzennym przeznaczony jest pod usługi. To od właściciela zależy, kiedy plac zostanie zagospodarowany zgodnie z przeznaczeniem. Braku estetyki dopełniają kubły, z których wysypują się śmieci. Skieruję tam kontrolę, czy są one segregowane, bo wspólnota otrzymała w użyczenie teren pod boks śmietnikowy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 31-01-2020
Od stycznia 2020 r. dojeżdżam do pracy do Wrocławia pociągiem ze stacji Strzegom Główny i codziennie 2 razy zadaję sobie pytanie, na które nie mogę znaleźć żadnej rozsądnej odpowiedzi, więc przekazuję je panu. Dlaczego wszędzie wokół świecą lampy tylko nie na ulicy prowadzącej do stacji kolejowej? Dlaczego tyle naszej wspólnej kasy wydaje się na promocję miasta, a tu u jednej z bram do Strzegomia jest ciemno jak w przysłowiowej d... Ja rozumiem, że władza wprowadza nieodpornych na wyższą orbitę, z której nie widać tak przyziemnych rzeczy, ale jako jeden z wielu płatników urzędniczych wypłat proszę o przeznaczenie części naszych wspólnych pieniędzy na oświetlenie tej ulicy. Zadaję sobie jeszcze jedno pytanie z troski o nasze przyszłe pokolenia i także przekazuję je panu. Dlaczego władze naszego miasta - głównie znani i cenieni nauczyciele i wychowawcy - nie ułatwiają mieszkańcom, głównie młodzieży, możliwości dotarcia do aglomeracji wrocławskiej, wałbrzyskiej czy legnickiej, otwierając w ten sposób codzienne przysłowiowe okno na świat, mając ku temu możliwości finansowe i organizacyjne. A smutne dla mnie jest to, że codziennie widzę jak "mały świat" wokół się otwiera, a Strzegom pozostaje w tej kwestii w przysłowiowej czarnej d... Pozdrawiam i dziękuję za wysłuchanie moich pytań.

 

ODPOWIEDŹ:

Informuję, że działka Nr 38, AM-6, Obręb Osiedle Wschód Nr 2 w Strzegomiu, na której zlokalizowana jest część ul. Kolejowej wraz ze znajdującą się tam siecią oświetlenia nie jest własnością gminy Strzegom. Mając na uwadze powyższą sytuację, gmina Strzegom wystąpiła z pismem do właściciela nieruchomości – Polskich Kolei Państwowych z prośbą o oświetlenie ul. Kolejowej. Gmina Strzegom nie wchodzi w skład aglomeracyjnego połączenia z Wrocławiem ze względu na odległość. Od wielu, wielu lat to połączenie jest realizowane przez Jaworzynę Śl., a o skomunikowaniu decyduje PKP. Przygotowywane są dwa projekty: remont linii Legnica-Dzierżoniów oraz elektryfikacja linii Legnica – Kędzierzyn-Koźle. Do obu tych projektów gmina złożyła wniosek, który został zaakceptowany, by na skrzyżowaniu torów z ul. Armii Krajowej, po lewej stronie, uruchomić przystanek kolejowy, który naszym zdaniem ułatwi dostęp do szyno busa, bo odległość z miasta jest o wiele mniejsza niż na Strzegom Główny. Ponadto zarząd województwa przejmuje linię kolejową Strzegom Główny – Marciszów celem jej odnowienia i uruchomienia. Moim zdaniem nastąpi to w kolejnej transzy środków z Unii Europejskiej dla Polski.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ola

Opublikowano: 22-11-2019
Panie burmistrzu. Mam pytanie, czy wejściówki na R. Rynkowskiego rozeszły sie tylko wśród znajomych SCK? Jeszcze plakaty dobrze nie zawisły, a już można było zapomnieć o koncercie.

 

ODPOWIEDŹ:

Koncert Ryszarda Rynkowskiego odbył się w ramach uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na koncercie w Strzegomskim Centrum Kultury wystąpiły też zespoły z terenu naszej Gminy tj. Kostrzanie, Goczałkowianie, Olszaniacy, Retro. Część miejsc siedzących organizatorzy byli zmuszeni zapewnić członkom wymienionych zespołów, w większości osobom starszym oraz gościom zaproszonym na uroczystości. Informacje o koncercie ukazały się na plakatach, a wcześniej w lokalnej prasie i radio oraz na stronie internetowej SCK. Miejsca na balkonie oraz część na parterze były przeznaczone dla osób z bezpłatnymi wejściówkami, które zainteresowani odbierali w SCK. Pomimo, że wydawane były maksymalnie po dwie wejściówki dla jednej osoby i decydowała kolejność zgłoszeń, rozeszły się one bardzo szybko. Strzegomskie Centrum Kultury zapewniło jednak dużą ilość miejsc nieobjętych wejściówkami, na dostawionych krzesłach, a ze sceny w dniu koncertu podawana była wielokrotnie informacja, że koncertu będzie mogło wysłuchać więcej osób niż nominalnie mieści sala. Ilość widzów ograniczały tylko względy bezpieczeństwa. Podczas koncertu okazało się jednak, że wszystkie osoby, które przyszły na koncert - również te nie posiadające wejściówek (kilkadziesiąt osób) - zmieściły się na sali i mogły wysłuchać koncertu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Artur

Opublikowano: 22-11-2019
3 Maja tragedia do kładki.

 

ODPOWIEDŹ:

Po przeprowadzeniu wizji w terenie gmina zleci usunięcie zakrzaczeń oraz posprzątanie zalegających odpadów. Korzystając z okazji, apeluję do wszystkich mieszkańców naszej gminy - nie róbmy wysypisk pod własnym nosem, wychowujmy nasze dzieci, dając dobre przykłady.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 22-11-2019
Dzień dobry panie burmistrzu. Kieruję do pana pytanie w sprawie ul. Kościelnej. Czy jest możliwa zmiana organizacji ruchu z dwukierunkowej na jednokierunkową na odcinku od ul. Świdnickiej do ul. Dąbrowskiego? Na tym odcinku parkują samochody i niemożliwością jest, aby minęły się tam dwa auta (z ledwością nawet czasami jedno). W trakcie dużego ruchu jest to bardzo uciążliwe. Pozdrawiam serdecznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Na chwilę obecną nie jest przewidziana zmiana w istniejącej organizacji ruchu na ul. Kościelnej w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Tomasz

Opublikowano: 22-11-2019
Witam, na ul. Olszowej zostały postawione już nowe lampy, czy mogłyby zostać już także uruchomione? Sam remont jeszcze pewnie trochę potrwa, a coraz wcześniej robi się ciemno. Dodatkowo jedna z nowych lamp znajduje się na skrzyżowaniu, na którym została postawiona również lampa solarna na ul. Andersa. Dobrze by było przesunąć tę solarną w wyjątkowo nieoświetlone miejsce na pograniczu działek 2647 i 2648. Czy jest to planowane?

 

ODPOWIEDŹ:

Nowe lampy na ul. Olszowej w Strzegomiu zostaną włączone w najbliższym czasie. Aktualnie gmina przesłała do TAURON Dystrybucja wniosek o zawarcie umowy oświetleniowej. Ponadto informuję, że na ul. Andersa w 2020 r. planowane jest dostawienie jednej latarni, która doświetli nieoświetlone miejsce. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 22-11-2019
Panie burmistrzu, jak to jest? Na moim akcie małżeństwa wkradł się błąd - pomyłka Urzędu Stanu Cywilnego. Musiałam się zwrócić do USC o wydanie nowego dokumentu i niestety ponownie zapłacić. Dlaczego, skoro to nie jest mój błąd? Nie wspominając, że nie usłyszałam słowa przepraszam za pomyłkę.

 

ODPOWIEDŹ:

Opłata skarbowa została pobrana za wydanie odpisu aktu stanu cywilnego (tj. aktu małżeństwa), a nie sprostowanie tego aktu. Z uwagi na to, iż wydawanie kolejnych odpisów aktu stanu cywilnego podlega opłacie skarbowej zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej, dlatego należało tę opłatę uiścić na konto gminy Strzegom.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 22-11-2019
Czy mógłbym się dowiedzieć, na jakim etapie jest inwestycja obwodnicy miasta Strzegom. Bielawa, Dzierżoniów i Strzegom razem startowały do budowy obwodnic. W Dzierżoniowie już się buduje obwodnicę, a w Strzegomiu temat ucichł. Dziękuję za odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Obecna budowa obwodnicy Dzierżoniowa to inwestycja niezwiązana z analizą techniczno-ekonomiczną obwodnicy Strzegomia, Dzierżoniowa i Bielawy, która została przygotowana w tym roku. Jest bardzo interesująca, bo zakłada, że rozpocznie się od zjazdu na drogę gminną z drogi 374 w stronę zakładów drobiarskich, ma przechodzić koło Podstrefy Strzegomskiej, następnie przez rzekę Strzegomkę przejdzie między Żelazowem a Kostrzą w stronę Rogoźnicy, kończyć się będzie w Siekierzycach. Jest to ciekawy pomysł, bo zjazd na tę obwodnicę byłby dla wszystkich kopalni na terenie gminy Strzegom (z wyjątkiem złoża Graniczna, dla którego realizowany jest inny projekt). Projekt ciekawy, ale też kosztowny. Moim zdaniem realizacja może się odbyć dopiero przy kolejnej puli środków z Unii Europejskiej. Kiedy? Tego nikt nie potrafi określić. Jak państwo wiecie, dopiero teraz trwają negocjacje w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Tyśka

Opublikowano: 22-11-2019
Witam serdecznie panie burmistrzu. Mam pytanie odnośnie wsi Modlęcin, a mianowicie chodnika we wsi (a raczej jego brak). Dzieciaki idąc do szkoły, chodzą ulicą, bo niestety nie mają innej alternatywy. Wiem, że robicie wszystko po kolei i we wsi są robione inne inwestycje, ale przyłączacie chodnikiem wieś Wieśnica do Strzegomia i na to są pieniądze. Gdzie tak naprawdę tam jest kilka domów na krzyż, a dzieci jeżdżą busami do szkoły, a nie chodzą spacerem ze Strzegomia do Wieśnicy. W Modlęcinie bardzo jest potrzebny chodnik, niektórzy kierowcy jeżdżą jak wariaty, a dzieci są w niebezpieczeństwie. Nawet nie mają jak dojść bezpiecznie na plac zabaw. Proszę mi tylko nie mówić, że nie ma możliwości zrobić tam chodnika, bo wiem że da radę, nawet po stronie rzeczki (wystarczy zrobić tak jak w Nowym Jaworowie). Z poważaniem mieszkanka Modlęcina.

 

ODPOWIEDŹ:

Dzieci dowożone są do szkoły transportem organizowanym przez gminę. Droga jest drogą powiatową, dlatego budowa chodnika musi być sfinansowana ze środków powiatowych, a z moich informacji wynika, że powiat w ogóle wycofał się z budowy chodników przy swoich drogach. Ścieżkę Strzegom - Wieśnica realizujemy w porozumieniu z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei, bo to ich droga. DSDiK współfinansuje tę inwestycję w 50%. Łącznik ten ma docelowo służyć pieszym i rowerzystom, którzy będą mogli dojechać przez Wieśnicę i Żółkiewkę na teren scaleniowy, gdzie już niebawem rozpocznie się budowa prawie 10 km dróg asfaltowych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 22-11-2019
Czy byłaby możliwość zainwestowania w orientacje sportową na terenie naszej gminy (np. instalując urządzenia na Górze Krzyżowej w formie podobnej do tej użytej w parku młodzieżowym w Świdnicy)?

 

ODPOWIEDŹ:

Niezbyt rozumiem pytanie. Z informacji, które uzyskałem, to w parku w Świdnicy zorganizowany został bieg na orientację, w którym mapy, kompasy i inny sprzęt były wypożyczone na tę okoliczność z jednej z firm.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 22-11-2019
Witam. Czy jest szansa, że podejmie pan działania w kierunku zmniejszenia smrodu ze słodowni? Czy może tak jak liternik z Al. Wojska Polskiego mamy obanerować miasto? Świetnie będzie wyglądać centrum i główne ulice z podobnymi banerami. A może wzorem Żarowa zorganizujemy protest zbiorowy? Tylko czy ma pan w sobie tyle iskry, by jak burmistrz Żarowa stanąć po odpowiedniej stronie barykady. Jak do tej pory stać pana tylko na tyle, by słać pisma do zarządu słodowni.

 

ODPOWIEDŹ:

Zdecydowanie nie zgadzam się z pana opinią. Słodownia znacznie ograniczyła emisję dla jednych - smrodu, dla drugich - nie. Są dni kiedy produkuje się słód czarny i wtedy są te zapachy. W Polsce Sejm nie podjął ustawy o odorze i gmina nie ma żadnych narzędzi, by występować przeciwko tej sprawie. Jedyna możliwość to tylko postępowanie sądowe z powództwa cywilnego. Gmina nic nie może. Co do drugiej części, nie wypowiadam się. Są to pana oceny. Merytorycznie jest pan nieprzygotowany, dlatego prostymi słowami wytłumaczyłem, że gmina nic prawnie nie może. A prawo powinno być - i jest - w Polsce przestrzegane.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Strzegomia

Opublikowano: 22-11-2019
Dzień dobry panie burmistrzu! Jestem osobą, która jest zakochana w zabytkach naszego miasta. Wyrażam jednak ubolewanie nad oświetleniem zewnętrznym Bazyliki Mniejszej. Lampy od bardzo długiego czasu są spalone i nie oświetlają całego obiektu, co odbiera odpowiedni klimat temu miejscu. Podobnie pomnik Trójcy Św. nie jest oświetlony przez spalenie lampy. Bardzo ważnym aspektem są drzewa, które zasłaniają lampy, uniemożliwiając jeszcze działającym dostatecznie pełne oświetlenie murów czy dachu kościoła. Czy mógłby pan skierować tę sprawę do odpowiedniego organu? Będę bardzo wdzięczny! Bazylika to wizytówka naszego miasta - również nocą.

 

ODPOWIEDŹ:

Porozmawiam na ten temat z ks. prałatem Markiem Babuśką. Zobaczymy, co da się zrobić.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Monika

Opublikowano: 22-11-2019
Dzień dobry, czy w naszej gminie są przeprowadzane bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV? Jeśli tak, kogo one obejmują i w jakim wieku są przeprowadzane. Dziękuję i pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Miały być rozpoczęte w tym roku, ale osoby z branży medycznej, które się zobowiązały do przygotowania programu profilaktycznego HPV, nie wywiązały się z deklaracji. Dlatego też zaplanowałem środki w budżecie gminy na zlecenie tego opracowania, by rozpocząć szczepienia dziewcząt i chłopców jeszcze w 2020 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Janina

Opublikowano: 22-11-2019
Witam, chciałabym zapytać pana kiedy zniknie stara reklama, która została zdemontowana podczas remontu Al. Wojska Polskiego (Aleja Rzeźb). A obecnie stoi oparta o płot i zapomniana przez właściciela. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Prosiłem właściciela o usunięcie osobiście. Jeszcze raz poproszę. Jeśli jej nie zabierze, to my ją zabierzemy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Dorota

Opublikowano: 31-10-2019
Dzień dobry panie burmistrzu. Moje pytanie dot. oświetlenia ul. Dembińskiego (wzdłuż terenu zielonego przy parkingu Lidl-a). Na całej długości tego odcinka nie świeci się żadna z 3 lamp oświetlenia ulicznego. Pozostałe ulice osiedla są oświetlone. Z czego to wynika? Czy jest szansa, że idąc tą ulicą wieczorem, będzie można czuć się bezpiecznie? Na placu Lidl-a są wygaszane lampy, więc jest naprawdę ciemno. Pozdrawiam mieszkanka osiedla.

 

ODPOWIEDŹ:

Awaria oświetlenia została zgłoszona do Tauron Dystrybucja. Z informacji zwrotnej wynika, że usterka została usunięta. Przypominam, że niesprawność oświetlenia ulicznego można zgłaszać całodobowo pod numerem telefonu 991 lub w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - pod numerem telefonu 74-8560-532.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Inwestor

Opublikowano: 31-10-2019
Witam pana, czy istnieje szansa na montaż oświetlenia na końcowym odcinku ul. Starzyńskiego? Jest to droga dojazdowa do nowo powstającego osiedla domów jednorodzinnych. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom rozważy w przyszłości możliwość punktowego doświetlenia szutrowego odcinka ul. Starzyńskiego w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 

Imię/nick: Mariusz

Opublikowano: 29-10-2019
Witam serdecznie. Czy ma pan wpływ na firmę Eneris? Po raz kolejny, mimo harmonogramu, nie odbierają odpadów gabarytowych. Jedną ulicę wezmą, drugą pominą. Infolinia odział w Świdnicy w chamski sposób zbywa klientów. Wczoraj był termin odbioru ul. Starzyńskiego -została uprzątnięta, a Brzozowa pominięta. Nie wiem, kto za to odpowiada, ale za każdym razem jest tak samo. W mieście syf na każdym kroku, nie mają pojęcia o gospodarce odpadami komunalnymi, a harmonogramy można sobie w kanał włożyć. Z niczym się nie pokrywają.


ODPOWIEDŹ:

Pytanie przekazałem interwencyjnie do Biura Obsługi Interesanta firmy Eneris, które zostało uruchomione na parterze w siedzibie Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o., Al. Wojska Polskiego 75, nr tel. 884 201 912.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Rogoźniczanin

Opublikowano: 29-10-2019
Panie burmistrzu, mam pytanie gdzie jest kosz na śmieci koło cmentarza parafialnego w Rogoźnicy? Ludzie sprzątający groby wynoszą śmieci do parku. Kto ten park później posprząta? Proszę o interwencje w tej sprawie.


ODPOWIEDŹ:

Cmentarz w Rogoźnicy jest cmentarzem parafialnym. Za brak pojemnika odpowiada zarządca lub Rada Parafialna. Sprawa już została przekazana odpowiednim jednostkom i jest w trakcie realizacji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Irek

Opublikowano: 29-10-2019
Dzień dobry. Czytając "Gminne Wiadomości" ucieszyła mnie informacja o budowie ścieżki pieszo rowerowej do Wieśnicy. Jednak czy nie uważa pan iż dopełnieniem tej inwestycji powinno być przedłużenie ścieżki rowerowej przy ul. Kościuszki do drogi rowerowej na Wieśnicę? Co prawda przegapiono tę możliwość przy remoncie ul. Kościuszki, ale w dalszym ciągu istnieje możliwość poszerzenia istniejącego chodnika przy ul. Kościuszki od strony osiedla na ciąg pieszo-rowerowy. Wówczas byłaby to super trasa. Proszę to przemyśleć. Pozdrawiam.


ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom posiada gotowy projekt organizacji ruchu dla sieci i dróg rowerowych opracowany w granicach administracyjnych Strzegomia. W przedmiotowym projekcie zostało ujęte przejście pieszo-rowerowe przez ul. Sosnową w kierunku ul. Kościuszki. Ponadto na ul. Sosnowej zostaną namalowane piktogramy, które połączą ruch rowerowy odbywający się ul. Sosnową z ul. Promenada.

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Sławek

Opublikowano: 29-10-2019
Witam panie burmistrzu. Proszę pana o zmniejszenie opłat jakie drastycznie wzrosły po wakacjach, jest to wzrost 2-3 krotny. Mając dwoje czy troje dzieci na zajęciach, to spore obciążenie dla rodziców. Wszyscy rozumiemy, że koszty ponosi gmina, która sponsoruje miejski klub. Wydaje się jednak że inwestycja w najmłodsze dzieci, trenujące w różnych sekcjach, to najlepsza inwestycja miasta i gminy Strzegom. Te dzieci są uczone kultury, chęci rozwijania się i oczywiście też jest to podnoszenie sprawności najmłodszych pociech. Inwestujmy w dzieci, które zamiast do komputera, idą na salę i ćwiczą 2-3 razy w tygodniu. Te dzieci też przynoszą gminie i miastu Strzegom blasku, gdy uczestniczą w zawodach krajowych, jak i zagranicznych. Wszyscy rodzice z różnych sekcji będą panu za to wdzięczni. Dziękuję i pozdrawiam.


ODPOWIEDŹ: 

Informuję, że każde ze stowarzyszeń samo określa wysokość opłat i często uzależnione jest to od dyscypliny. Pana prośba prawdopodobnie dot. sekcji judo AKS. Z informacji, jakie otrzymałem - faktycznie wzrosła stawka z kwoty 10 zł do 40 i 50 zł. Jak się dowiedziałem, stawka 10 zł obowiązywała od blisko 20 lat i nijak się to nie ma do opłat w innych sekcjach. Od wielu lat wysokość wpłaty w piłce nożnej czy wspinaczce jest to 50 zł, a w podobnych klubach jak karate czy judo to kwoty rzędu 70 zł i więcej. Dodam, że zgodnie z ofertą klub musi zabezpieczyć środki rzędu 72 tys. zł rocznie jako wkład pieniężny do projektu szkolenia dzieci i jedną z form powszechnie stosowaną SA opłaty wnoszone przez rodziców. Myślę, że w dzisiejszych czasach stawka 40 zł lub 50 zł za miesiąc nie jest stawką wygórowaną, szczególnie odnosząc się do innych zajęć np. lekcji angielskiego czy choćby nauki pływania.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Strzegomia

Opublikowano: 29-10-2019
Drogi panie burmistrzu! Mam pytanie odnośnie strzegomskich cmentarzy. Czy byłaby możliwość nawiązania współpracy z firmą, która zaopatruje cmentarze w tzw. "wkładomaty"? Byłoby to świetne rozwiązanie dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych odwiedzających groby swoich bliskich. Podobne urządzenia zamontowane są na cmentarzu w Żarowie i świetnie spełniają swoją rolę. Nieocenioną pomocą byłoby to na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie nie ma w pobliżu sklepu.


ODPOWIEDŹ:

Sprawa dotycząca ustawienia "zniczomatów" przy cmentarzach komunalnych została przekazana do zarządcy cmentarzy komunalnych - Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o. celem przeanalizowania.

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 29-10-2019
Czy w szkołach podległych gminie zostaną wprowadzone "mlegitymacje" (https://www.gov.pl/web/mobywatel/mlegitymacja-szkolna) oraz czy zostaną wprowadzone plastikowe legitymacje szkolne (np. https://e-legitymacja.pl/)?


ODPOWIEDŹ:

Część szkół przystąpiła już do programu "mlegitymacje". Są to PSP nr 2, PSP w Goczałkowie, ZSP w Stanowicach, ZSP w Jaroszowie. W tych szkołach będzie możliwość korzystania z "mlegitymacji" oraz legitymacji papierowych. W pozostałych szkołach uczniowie korzystają z legitymacji papierowych. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 29-10-2019
Kamieniołom Barcz ma nagminne przekroczone normy hałasu. O 6.00 rano wyrzucany jest gruz do metalowej koleby. Czy my mieszkańcy osiedla pod Górą Krzyżową nie mamy prawa się wysypiać? Kto wydał zgodę na pracę w stronę osiedla? Czy ktoś kontroluje pracę i rozrost okolicznych kamieniołomów w nieodpowiednim kierunku? Praca palnika wrębowego jest już od dawna zabroniona. Nawet te zakazy są nagminnie łamane. Idzie zima, zamknę okno i po temacie. Ale nie o to chodzi, aby przy osiedlu wydać zgodę na pracę emitująca tak znaczny i długotrwały hałas. Pozdrawiam Adam.


ODPOWIEDŹ:

Nadzór nad zakładami górniczymi pełni Urząd Górniczy we Wrocławiu lub Delegatura Urzędu Górniczego w Wałbrzychu. Natomiast nadzór nad emisją hałasu do środowiska pełni Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W celu wysłania zgłoszenia do tych instytucji należy dokładnie doprecyzować problem kontroli.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kierowca

Opublikowano: 29-10-2019
Witam panie burmistrzu, chciałbym zadać pytanie w sprawie drogi znajdującej się na terenie gminy Strzegom - droga od skrzyżowania Rusko/ Lasek w kierunku miejscowości Lasek. Droga jest w tragicznym stanie, dziura na dziurze. W miejscu gdzie zaczyna się gmina Udanin droga nagle się zmienia na "bez dziur" Czy ktoś tym się zajmie? Czy tylko miasto zasługuje na remonty? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Ta droga jest drogą powiatową. Pytanie przekażę do starostwa powiatowego.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anonim

Opublikowano: 08-10-2019
Zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie spożywania alkoholu w parku przy ul. Dolnej, ponieważ po interwencji policji nagminnie i codziennie się to powtarza. Policja nie daje sobie z tym rady, ponieważ przy policjantach ci ludzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, a policja w żaden sposób na to nie reaguje. Tam bawią się nasze najmłodsze pociechy i codziennie muszą to oglądać. Pan jest za to odpowiedzialny jako burmistrz Strzegomia, czyli pan powinien zapewnić bezpieczeństwo w naszym mieście. Są zamontowane kamery i co z tego? Jeżeli pan, który je obsługuje pracuje tak jak Urząd Miejski, więc może było by trzeba uruchomić kamery na trzyzmianowy tryb pracy. Policja zamiast patrzeć w kamery na komisariacie, ogląda na telewizorze filmy. Panie Burmistrzu proszę otworzyć oczy i zobaczyć tak naprawdę, co się dzieje w naszym mieście. Jest bardzo brudno, kosze na śmieci w parku są cały czas pełne, na placu zabaw nikt nie sprząta, zarośnięte krzewami. Nikt tam już nie zagląda. Nikt już się nie interesuje. Zapraszam pana na spacer po parku od ul. Krótkiej do ul. Dolnej. Jest to bardzo irytujące, że nikt już o ten przepiękny park nie dba. Oto jak to było kiedyś, jak został wyremontowany. Szkoda, że w naszej gminie nie ma pieszych patroli policji. Ale jak pan tak twierdzi, że są kamery i jest wszystko w porządku? Pozdrawiam pana i myślę, że pan coś z tym zrobi jako burmistrz naszego miasteczka.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: mieszkaniec

Opublikowano: 08-10-2019
Jak długo chodnik we wsi Granica przy lokalu nr 28 będzie służył za prywatny parking tego pana? Świetna inwestycja gminy w naszej wsi, szkoda tylko, że nie da się z niej swobodnie skorzystać. Liczę, że jest pan w stanie ten problem rozwiązać, nim konieczna będzie wymiana wyjeżdżonego fragmentu chodnika z kieszeni podatników.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 08-10-2019
Zwracam się do pana z prośbą o obejrzenie nagrania z dnia 25.08.2019 r. od godziny 17 do godziny 18 z parku koło fontanny od ul. Świdnickiej, gdzie jest spożywany alkohol i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na chodniku i pytam się, gdzie jest policja, która ma podgląd na kamery? Czy nie jest konieczne w naszej gminie zatrudnienia kilka osób, które by śledziły monitoring 24 godziny, tak jak jest to w innych miastach? Może też są potrzebne piesze patrole policji? To nie jest pojedynczy incydent. Spaceruję po parkach codziennie i szokuje mnie taka anarchia i brak konsekwencji. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 Następna strona