Mieszkańcy pytają? - Burmistrz odpowiada

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Ola

Opublikowano: 22-11-2019
Panie burmistrzu. Mam pytanie, czy wejściówki na R. Rynkowskiego rozeszły sie tylko wśród znajomych SCK? Jeszcze plakaty dobrze nie zawisły, a już można było zapomnieć o koncercie.

 

ODPOWIEDŹ:

Koncert Ryszarda Rynkowskiego odbył się w ramach uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na koncercie w Strzegomskim Centrum Kultury wystąpiły też zespoły z terenu naszej Gminy tj. Kostrzanie, Goczałkowianie, Olszaniacy, Retro. Część miejsc siedzących organizatorzy byli zmuszeni zapewnić członkom wymienionych zespołów, w większości osobom starszym oraz gościom zaproszonym na uroczystości. Informacje o koncercie ukazały się na plakatach, a wcześniej w lokalnej prasie i radio oraz na stronie internetowej SCK. Miejsca na balkonie oraz część na parterze były przeznaczone dla osób z bezpłatnymi wejściówkami, które zainteresowani odbierali w SCK. Pomimo, że wydawane były maksymalnie po dwie wejściówki dla jednej osoby i decydowała kolejność zgłoszeń, rozeszły się one bardzo szybko. Strzegomskie Centrum Kultury zapewniło jednak dużą ilość miejsc nieobjętych wejściówkami, na dostawionych krzesłach, a ze sceny w dniu koncertu podawana była wielokrotnie informacja, że koncertu będzie mogło wysłuchać więcej osób niż nominalnie mieści sala. Ilość widzów ograniczały tylko względy bezpieczeństwa. Podczas koncertu okazało się jednak, że wszystkie osoby, które przyszły na koncert - również te nie posiadające wejściówek (kilkadziesiąt osób) - zmieściły się na sali i mogły wysłuchać koncertu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Artur

Opublikowano: 22-11-2019
3 Maja tragedia do kładki.

 

ODPOWIEDŹ:

Po przeprowadzeniu wizji w terenie gmina zleci usunięcie zakrzaczeń oraz posprzątanie zalegających odpadów. Korzystając z okazji, apeluję do wszystkich mieszkańców naszej gminy - nie róbmy wysypisk pod własnym nosem, wychowujmy nasze dzieci, dając dobre przykłady.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 22-11-2019
Dzień dobry panie burmistrzu. Kieruję do pana pytanie w sprawie ul. Kościelnej. Czy jest możliwa zmiana organizacji ruchu z dwukierunkowej na jednokierunkową na odcinku od ul. Świdnickiej do ul. Dąbrowskiego? Na tym odcinku parkują samochody i niemożliwością jest, aby minęły się tam dwa auta (z ledwością nawet czasami jedno). W trakcie dużego ruchu jest to bardzo uciążliwe. Pozdrawiam serdecznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Na chwilę obecną nie jest przewidziana zmiana w istniejącej organizacji ruchu na ul. Kościelnej w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Tomasz

Opublikowano: 22-11-2019
Witam, na ul. Olszowej zostały postawione już nowe lampy, czy mogłyby zostać już także uruchomione? Sam remont jeszcze pewnie trochę potrwa, a coraz wcześniej robi się ciemno. Dodatkowo jedna z nowych lamp znajduje się na skrzyżowaniu, na którym została postawiona również lampa solarna na ul. Andersa. Dobrze by było przesunąć tę solarną w wyjątkowo nieoświetlone miejsce na pograniczu działek 2647 i 2648. Czy jest to planowane?

 

ODPOWIEDŹ:

Nowe lampy na ul. Olszowej w Strzegomiu zostaną włączone w najbliższym czasie. Aktualnie gmina przesłała do TAURON Dystrybucja wniosek o zawarcie umowy oświetleniowej. Ponadto informuję, że na ul. Andersa w 2020 r. planowane jest dostawienie jednej latarni, która doświetli nieoświetlone miejsce. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 22-11-2019
Panie burmistrzu, jak to jest? Na moim akcie małżeństwa wkradł się błąd - pomyłka Urzędu Stanu Cywilnego. Musiałam się zwrócić do USC o wydanie nowego dokumentu i niestety ponownie zapłacić. Dlaczego, skoro to nie jest mój błąd? Nie wspominając, że nie usłyszałam słowa przepraszam za pomyłkę.

 

ODPOWIEDŹ:

Opłata skarbowa została pobrana za wydanie odpisu aktu stanu cywilnego (tj. aktu małżeństwa), a nie sprostowanie tego aktu. Z uwagi na to, iż wydawanie kolejnych odpisów aktu stanu cywilnego podlega opłacie skarbowej zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej, dlatego należało tę opłatę uiścić na konto gminy Strzegom.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 22-11-2019
Czy mógłbym się dowiedzieć, na jakim etapie jest inwestycja obwodnicy miasta Strzegom. Bielawa, Dzierżoniów i Strzegom razem startowały do budowy obwodnic. W Dzierżoniowie już się buduje obwodnicę, a w Strzegomiu temat ucichł. Dziękuję za odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Obecna budowa obwodnicy Dzierżoniowa to inwestycja niezwiązana z analizą techniczno-ekonomiczną obwodnicy Strzegomia, Dzierżoniowa i Bielawy, która została przygotowana w tym roku. Jest bardzo interesująca, bo zakłada, że rozpocznie się od zjazdu na drogę gminną z drogi 374 w stronę zakładów drobiarskich, ma przechodzić koło Podstrefy Strzegomskiej, następnie przez rzekę Strzegomkę przejdzie między Żelazowem a Kostrzą w stronę Rogoźnicy, kończyć się będzie w Siekierzycach. Jest to ciekawy pomysł, bo zjazd na tę obwodnicę byłby dla wszystkich kopalni na terenie gminy Strzegom (z wyjątkiem złoża Graniczna, dla którego realizowany jest inny projekt). Projekt ciekawy, ale też kosztowny. Moim zdaniem realizacja może się odbyć dopiero przy kolejnej puli środków z Unii Europejskiej. Kiedy? Tego nikt nie potrafi określić. Jak państwo wiecie, dopiero teraz trwają negocjacje w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Tyśka

Opublikowano: 22-11-2019
Witam serdecznie panie burmistrzu. Mam pytanie odnośnie wsi Modlęcin, a mianowicie chodnika we wsi (a raczej jego brak). Dzieciaki idąc do szkoły, chodzą ulicą, bo niestety nie mają innej alternatywy. Wiem, że robicie wszystko po kolei i we wsi są robione inne inwestycje, ale przyłączacie chodnikiem wieś Wieśnica do Strzegomia i na to są pieniądze. Gdzie tak naprawdę tam jest kilka domów na krzyż, a dzieci jeżdżą busami do szkoły, a nie chodzą spacerem ze Strzegomia do Wieśnicy. W Modlęcinie bardzo jest potrzebny chodnik, niektórzy kierowcy jeżdżą jak wariaty, a dzieci są w niebezpieczeństwie. Nawet nie mają jak dojść bezpiecznie na plac zabaw. Proszę mi tylko nie mówić, że nie ma możliwości zrobić tam chodnika, bo wiem że da radę, nawet po stronie rzeczki (wystarczy zrobić tak jak w Nowym Jaworowie). Z poważaniem mieszkanka Modlęcina.

 

ODPOWIEDŹ:

Dzieci dowożone są do szkoły transportem organizowanym przez gminę. Droga jest drogą powiatową, dlatego budowa chodnika musi być sfinansowana ze środków powiatowych, a z moich informacji wynika, że powiat w ogóle wycofał się z budowy chodników przy swoich drogach. Ścieżkę Strzegom - Wieśnica realizujemy w porozumieniu z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei, bo to ich droga. DSDiK współfinansuje tę inwestycję w 50%. Łącznik ten ma docelowo służyć pieszym i rowerzystom, którzy będą mogli dojechać przez Wieśnicę i Żółkiewkę na teren scaleniowy, gdzie już niebawem rozpocznie się budowa prawie 10 km dróg asfaltowych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 22-11-2019
Czy byłaby możliwość zainwestowania w orientacje sportową na terenie naszej gminy (np. instalując urządzenia na Górze Krzyżowej w formie podobnej do tej użytej w parku młodzieżowym w Świdnicy)?

 

ODPOWIEDŹ:

Niezbyt rozumiem pytanie. Z informacji, które uzyskałem, to w parku w Świdnicy zorganizowany został bieg na orientację, w którym mapy, kompasy i inny sprzęt były wypożyczone na tę okoliczność z jednej z firm.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 22-11-2019
Witam. Czy jest szansa, że podejmie pan działania w kierunku zmniejszenia smrodu ze słodowni? Czy może tak jak liternik z Al. Wojska Polskiego mamy obanerować miasto? Świetnie będzie wyglądać centrum i główne ulice z podobnymi banerami. A może wzorem Żarowa zorganizujemy protest zbiorowy? Tylko czy ma pan w sobie tyle iskry, by jak burmistrz Żarowa stanąć po odpowiedniej stronie barykady. Jak do tej pory stać pana tylko na tyle, by słać pisma do zarządu słodowni.

 

ODPOWIEDŹ:

Zdecydowanie nie zgadzam się z pana opinią. Słodownia znacznie ograniczyła emisję dla jednych - smrodu, dla drugich - nie. Są dni kiedy produkuje się słód czarny i wtedy są te zapachy. W Polsce Sejm nie podjął ustawy o odorze i gmina nie ma żadnych narzędzi, by występować przeciwko tej sprawie. Jedyna możliwość to tylko postępowanie sądowe z powództwa cywilnego. Gmina nic nie może. Co do drugiej części, nie wypowiadam się. Są to pana oceny. Merytorycznie jest pan nieprzygotowany, dlatego prostymi słowami wytłumaczyłem, że gmina nic prawnie nie może. A prawo powinno być - i jest - w Polsce przestrzegane.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Strzegomia

Opublikowano: 22-11-2019
Dzień dobry panie burmistrzu! Jestem osobą, która jest zakochana w zabytkach naszego miasta. Wyrażam jednak ubolewanie nad oświetleniem zewnętrznym Bazyliki Mniejszej. Lampy od bardzo długiego czasu są spalone i nie oświetlają całego obiektu, co odbiera odpowiedni klimat temu miejscu. Podobnie pomnik Trójcy Św. nie jest oświetlony przez spalenie lampy. Bardzo ważnym aspektem są drzewa, które zasłaniają lampy, uniemożliwiając jeszcze działającym dostatecznie pełne oświetlenie murów czy dachu kościoła. Czy mógłby pan skierować tę sprawę do odpowiedniego organu? Będę bardzo wdzięczny! Bazylika to wizytówka naszego miasta - również nocą.

 

ODPOWIEDŹ:

Porozmawiam na ten temat z ks. prałatem Markiem Babuśką. Zobaczymy, co da się zrobić.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Monika

Opublikowano: 22-11-2019
Dzień dobry, czy w naszej gminie są przeprowadzane bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV? Jeśli tak, kogo one obejmują i w jakim wieku są przeprowadzane. Dziękuję i pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Miały być rozpoczęte w tym roku, ale osoby z branży medycznej, które się zobowiązały do przygotowania programu profilaktycznego HPV, nie wywiązały się z deklaracji. Dlatego też zaplanowałem środki w budżecie gminy na zlecenie tego opracowania, by rozpocząć szczepienia dziewcząt i chłopców jeszcze w 2020 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Janina

Opublikowano: 22-11-2019
Witam, chciałabym zapytać pana kiedy zniknie stara reklama, która została zdemontowana podczas remontu Al. Wojska Polskiego (Aleja Rzeźb). A obecnie stoi oparta o płot i zapomniana przez właściciela. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Prosiłem właściciela o usunięcie osobiście. Jeszcze raz poproszę. Jeśli jej nie zabierze, to my ją zabierzemy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Dorota

Opublikowano: 31-10-2019
Dzień dobry panie burmistrzu. Moje pytanie dot. oświetlenia ul. Dembińskiego (wzdłuż terenu zielonego przy parkingu Lidl-a). Na całej długości tego odcinka nie świeci się żadna z 3 lamp oświetlenia ulicznego. Pozostałe ulice osiedla są oświetlone. Z czego to wynika? Czy jest szansa, że idąc tą ulicą wieczorem, będzie można czuć się bezpiecznie? Na placu Lidl-a są wygaszane lampy, więc jest naprawdę ciemno. Pozdrawiam mieszkanka osiedla.

 

ODPOWIEDŹ:

Awaria oświetlenia została zgłoszona do Tauron Dystrybucja. Z informacji zwrotnej wynika, że usterka została usunięta. Przypominam, że niesprawność oświetlenia ulicznego można zgłaszać całodobowo pod numerem telefonu 991 lub w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - pod numerem telefonu 74-8560-532.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Inwestor

Opublikowano: 31-10-2019
Witam pana, czy istnieje szansa na montaż oświetlenia na końcowym odcinku ul. Starzyńskiego? Jest to droga dojazdowa do nowo powstającego osiedla domów jednorodzinnych. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom rozważy w przyszłości możliwość punktowego doświetlenia szutrowego odcinka ul. Starzyńskiego w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 

Imię/nick: Mariusz

Opublikowano: 29-10-2019
Witam serdecznie. Czy ma pan wpływ na firmę Eneris? Po raz kolejny, mimo harmonogramu, nie odbierają odpadów gabarytowych. Jedną ulicę wezmą, drugą pominą. Infolinia odział w Świdnicy w chamski sposób zbywa klientów. Wczoraj był termin odbioru ul. Starzyńskiego -została uprzątnięta, a Brzozowa pominięta. Nie wiem, kto za to odpowiada, ale za każdym razem jest tak samo. W mieście syf na każdym kroku, nie mają pojęcia o gospodarce odpadami komunalnymi, a harmonogramy można sobie w kanał włożyć. Z niczym się nie pokrywają.


ODPOWIEDŹ:

Pytanie przekazałem interwencyjnie do Biura Obsługi Interesanta firmy Eneris, które zostało uruchomione na parterze w siedzibie Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o., Al. Wojska Polskiego 75, nr tel. 884 201 912.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Rogoźniczanin

Opublikowano: 29-10-2019
Panie burmistrzu, mam pytanie gdzie jest kosz na śmieci koło cmentarza parafialnego w Rogoźnicy? Ludzie sprzątający groby wynoszą śmieci do parku. Kto ten park później posprząta? Proszę o interwencje w tej sprawie.


ODPOWIEDŹ:

Cmentarz w Rogoźnicy jest cmentarzem parafialnym. Za brak pojemnika odpowiada zarządca lub Rada Parafialna. Sprawa już została przekazana odpowiednim jednostkom i jest w trakcie realizacji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Irek

Opublikowano: 29-10-2019
Dzień dobry. Czytając "Gminne Wiadomości" ucieszyła mnie informacja o budowie ścieżki pieszo rowerowej do Wieśnicy. Jednak czy nie uważa pan iż dopełnieniem tej inwestycji powinno być przedłużenie ścieżki rowerowej przy ul. Kościuszki do drogi rowerowej na Wieśnicę? Co prawda przegapiono tę możliwość przy remoncie ul. Kościuszki, ale w dalszym ciągu istnieje możliwość poszerzenia istniejącego chodnika przy ul. Kościuszki od strony osiedla na ciąg pieszo-rowerowy. Wówczas byłaby to super trasa. Proszę to przemyśleć. Pozdrawiam.


ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom posiada gotowy projekt organizacji ruchu dla sieci i dróg rowerowych opracowany w granicach administracyjnych Strzegomia. W przedmiotowym projekcie zostało ujęte przejście pieszo-rowerowe przez ul. Sosnową w kierunku ul. Kościuszki. Ponadto na ul. Sosnowej zostaną namalowane piktogramy, które połączą ruch rowerowy odbywający się ul. Sosnową z ul. Promenada.

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Sławek

Opublikowano: 29-10-2019
Witam panie burmistrzu. Proszę pana o zmniejszenie opłat jakie drastycznie wzrosły po wakacjach, jest to wzrost 2-3 krotny. Mając dwoje czy troje dzieci na zajęciach, to spore obciążenie dla rodziców. Wszyscy rozumiemy, że koszty ponosi gmina, która sponsoruje miejski klub. Wydaje się jednak że inwestycja w najmłodsze dzieci, trenujące w różnych sekcjach, to najlepsza inwestycja miasta i gminy Strzegom. Te dzieci są uczone kultury, chęci rozwijania się i oczywiście też jest to podnoszenie sprawności najmłodszych pociech. Inwestujmy w dzieci, które zamiast do komputera, idą na salę i ćwiczą 2-3 razy w tygodniu. Te dzieci też przynoszą gminie i miastu Strzegom blasku, gdy uczestniczą w zawodach krajowych, jak i zagranicznych. Wszyscy rodzice z różnych sekcji będą panu za to wdzięczni. Dziękuję i pozdrawiam.


ODPOWIEDŹ: 

Informuję, że każde ze stowarzyszeń samo określa wysokość opłat i często uzależnione jest to od dyscypliny. Pana prośba prawdopodobnie dot. sekcji judo AKS. Z informacji, jakie otrzymałem - faktycznie wzrosła stawka z kwoty 10 zł do 40 i 50 zł. Jak się dowiedziałem, stawka 10 zł obowiązywała od blisko 20 lat i nijak się to nie ma do opłat w innych sekcjach. Od wielu lat wysokość wpłaty w piłce nożnej czy wspinaczce jest to 50 zł, a w podobnych klubach jak karate czy judo to kwoty rzędu 70 zł i więcej. Dodam, że zgodnie z ofertą klub musi zabezpieczyć środki rzędu 72 tys. zł rocznie jako wkład pieniężny do projektu szkolenia dzieci i jedną z form powszechnie stosowaną SA opłaty wnoszone przez rodziców. Myślę, że w dzisiejszych czasach stawka 40 zł lub 50 zł za miesiąc nie jest stawką wygórowaną, szczególnie odnosząc się do innych zajęć np. lekcji angielskiego czy choćby nauki pływania.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Strzegomia

Opublikowano: 29-10-2019
Drogi panie burmistrzu! Mam pytanie odnośnie strzegomskich cmentarzy. Czy byłaby możliwość nawiązania współpracy z firmą, która zaopatruje cmentarze w tzw. "wkładomaty"? Byłoby to świetne rozwiązanie dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych odwiedzających groby swoich bliskich. Podobne urządzenia zamontowane są na cmentarzu w Żarowie i świetnie spełniają swoją rolę. Nieocenioną pomocą byłoby to na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie nie ma w pobliżu sklepu.


ODPOWIEDŹ:

Sprawa dotycząca ustawienia "zniczomatów" przy cmentarzach komunalnych została przekazana do zarządcy cmentarzy komunalnych - Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o. celem przeanalizowania.

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 29-10-2019
Czy w szkołach podległych gminie zostaną wprowadzone "mlegitymacje" (https://www.gov.pl/web/mobywatel/mlegitymacja-szkolna) oraz czy zostaną wprowadzone plastikowe legitymacje szkolne (np. https://e-legitymacja.pl/)?


ODPOWIEDŹ:

Część szkół przystąpiła już do programu "mlegitymacje". Są to PSP nr 2, PSP w Goczałkowie, ZSP w Stanowicach, ZSP w Jaroszowie. W tych szkołach będzie możliwość korzystania z "mlegitymacji" oraz legitymacji papierowych. W pozostałych szkołach uczniowie korzystają z legitymacji papierowych. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 29-10-2019
Kamieniołom Barcz ma nagminne przekroczone normy hałasu. O 6.00 rano wyrzucany jest gruz do metalowej koleby. Czy my mieszkańcy osiedla pod Górą Krzyżową nie mamy prawa się wysypiać? Kto wydał zgodę na pracę w stronę osiedla? Czy ktoś kontroluje pracę i rozrost okolicznych kamieniołomów w nieodpowiednim kierunku? Praca palnika wrębowego jest już od dawna zabroniona. Nawet te zakazy są nagminnie łamane. Idzie zima, zamknę okno i po temacie. Ale nie o to chodzi, aby przy osiedlu wydać zgodę na pracę emitująca tak znaczny i długotrwały hałas. Pozdrawiam Adam.


ODPOWIEDŹ:

Nadzór nad zakładami górniczymi pełni Urząd Górniczy we Wrocławiu lub Delegatura Urzędu Górniczego w Wałbrzychu. Natomiast nadzór nad emisją hałasu do środowiska pełni Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W celu wysłania zgłoszenia do tych instytucji należy dokładnie doprecyzować problem kontroli.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kierowca

Opublikowano: 29-10-2019
Witam panie burmistrzu, chciałbym zadać pytanie w sprawie drogi znajdującej się na terenie gminy Strzegom - droga od skrzyżowania Rusko/ Lasek w kierunku miejscowości Lasek. Droga jest w tragicznym stanie, dziura na dziurze. W miejscu gdzie zaczyna się gmina Udanin droga nagle się zmienia na "bez dziur" Czy ktoś tym się zajmie? Czy tylko miasto zasługuje na remonty? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Ta droga jest drogą powiatową. Pytanie przekażę do starostwa powiatowego.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anonim

Opublikowano: 08-10-2019
Zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie spożywania alkoholu w parku przy ul. Dolnej, ponieważ po interwencji policji nagminnie i codziennie się to powtarza. Policja nie daje sobie z tym rady, ponieważ przy policjantach ci ludzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, a policja w żaden sposób na to nie reaguje. Tam bawią się nasze najmłodsze pociechy i codziennie muszą to oglądać. Pan jest za to odpowiedzialny jako burmistrz Strzegomia, czyli pan powinien zapewnić bezpieczeństwo w naszym mieście. Są zamontowane kamery i co z tego? Jeżeli pan, który je obsługuje pracuje tak jak Urząd Miejski, więc może było by trzeba uruchomić kamery na trzyzmianowy tryb pracy. Policja zamiast patrzeć w kamery na komisariacie, ogląda na telewizorze filmy. Panie Burmistrzu proszę otworzyć oczy i zobaczyć tak naprawdę, co się dzieje w naszym mieście. Jest bardzo brudno, kosze na śmieci w parku są cały czas pełne, na placu zabaw nikt nie sprząta, zarośnięte krzewami. Nikt tam już nie zagląda. Nikt już się nie interesuje. Zapraszam pana na spacer po parku od ul. Krótkiej do ul. Dolnej. Jest to bardzo irytujące, że nikt już o ten przepiękny park nie dba. Oto jak to było kiedyś, jak został wyremontowany. Szkoda, że w naszej gminie nie ma pieszych patroli policji. Ale jak pan tak twierdzi, że są kamery i jest wszystko w porządku? Pozdrawiam pana i myślę, że pan coś z tym zrobi jako burmistrz naszego miasteczka.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: mieszkaniec

Opublikowano: 08-10-2019
Jak długo chodnik we wsi Granica przy lokalu nr 28 będzie służył za prywatny parking tego pana? Świetna inwestycja gminy w naszej wsi, szkoda tylko, że nie da się z niej swobodnie skorzystać. Liczę, że jest pan w stanie ten problem rozwiązać, nim konieczna będzie wymiana wyjeżdżonego fragmentu chodnika z kieszeni podatników.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 08-10-2019
Zwracam się do pana z prośbą o obejrzenie nagrania z dnia 25.08.2019 r. od godziny 17 do godziny 18 z parku koło fontanny od ul. Świdnickiej, gdzie jest spożywany alkohol i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na chodniku i pytam się, gdzie jest policja, która ma podgląd na kamery? Czy nie jest konieczne w naszej gminie zatrudnienia kilka osób, które by śledziły monitoring 24 godziny, tak jak jest to w innych miastach? Może też są potrzebne piesze patrole policji? To nie jest pojedynczy incydent. Spaceruję po parkach codziennie i szokuje mnie taka anarchia i brak konsekwencji. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Monika

Opublikowano: 08-10-2019
Dzień dobry, chciałabym prosić pana o interwencję do naszej policji w sprawie codziennych szaleństw kierowców, jeśli można ich tak nazwać, w Rynku w godzinach wieczornych (ok. godz. 22). Rynek to nie tor wyścigowy. Szybka jazda oraz wyścigi stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla osób spacerujących po mieście. Zainwestował pan w monitoring, który nie służy w pełni mieszkańcom. W zeszłym roku przez tak brawurową szaleńczą jazdę ucierpiał mieszkaniec Rynku, ponieważ spadła na niego lampa, w którą uderzył jeden z "kierowców rajdowych". Szczęście w nieszczęściu, ponieważ tuż obok stała dość liczna grupa młodzieży. Strach pomyśleć, co by było gdyby w nich wjechał. Uważam że policja powinna zrobić z tym porządek, a nie tylko pojawiać się w momencie, kiedy ktoś stanie na chwilkę pod bankomatem. Jestem mieszkanką Rynku i widzę jak mało jest patrolowane to miejsce. Pozdrawiam Monika.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Młodzież Miasta

Opublikowano: 08-10-2019
Witam, czy istnieje możliwość zrobienia dodatkowej tablicy w parku kalistenicznym informującej o tym, że park jest przeznaczony dla trochę starszej młodzieży? Niejednokrotnie byłem tam ćwiczyć i widziałem jak dzieci obrzucają się piaskiem, wchodząc po rurkach służących do podciągania i z nich spadają. Mogą sobie naprawdę zrobić krzywdę, łamiąc sobie rękę czy nogę. Opiekunowie tych dzieci wcale nie widzą problemu, a jak zwraca się uwagę, to jest niepotrzebna wymiana zdań itd. Proszę o interwencję w tej sprawie. Młodzież z miasta Strzegom.

 

ODPOWIEDŹ:

Rozważymy postawienie takiej tablicy. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 08-10-2019
Witam, jestem mieszkańcem gminy Strzegom i ostatnio Panie Burmistrzu będąc w Strzegomiu, przypomniałem sobie, że obok Bazyliki jest wykonany nowy parking. Moje pytanie jest następujące. Od której strony można do niego dojechać, czy od ulicy Kościelnej czy od ulicy Dąbrowskiego? Panie Burmistrzu czekam na odpowiedź. Pozdrawiam, Krzysztof.

 

ODPOWIEDŹ:

Można dojechać od ul. Dąbrowskiego poprzez ul. Prałata Stanisława Siwca.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Alicja

Opublikowano: 08-10-2019
Dzień dobry, dlaczego po zmianie wizerunku strony internetowej miasta i gminy Strzegom brak jest możliwości pokazywania z kamery internetowej Rynku Strzegomia?

 

ODPOWIEDŹ:

Operator internetowy wyłączył sygnał. Postaramy się, aby kamera z Rynku była dostępna na naszej stronie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jaaa

Opublikowano: 08-10-2019
Witam. Pięknieje nasze miasteczko, fajnie... Mamy już kilka ścieżek rowerowych, masę atrakcji dla emerytów, które tak do końca chyba nie spełniają swojej funkcji, jest też wiele "cudownych" pomników z granitowego serca Polski, coraz więcej zieleni w parkach, z atrakcjami dla maluchów. A czy nie rzuciło się Panu w oczy coś takiego, jak zabłąkane dzieciaki na wyczynowych rowerach, hulajnogach itp.? Przecież wybudowanie jakiegoś fajnego skate parku, monitorowanego, byłoby bardziej pożyteczne jak nic nie mówiące często kamienne figury. Te kilka "gruszek betonu" sprawiłoby większą frajdę dzieciakom, jak i ich rodzicom, niż te "figury, parki, siłownie, rowery...".

 

ODPOWIEDŹ:

Jest dostępny skate park przy ul. Krótkiej, a jeszcze w tym roku doczekamy się przebudowy dirt parku.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 

Imię/nick:  Obywatelka

Opublikowano: 08-10-2019
Witam panie burmistrzu. Dlaczego 16.08.2019 urząd był zamknięty? Specjalnie wzięłam wolne w pracy, żeby załatwić sprawę, a tu co? Rano podjeżdżam pod urząd i zamknięte. Była karta na drzwiach z informacją, ale na stronie internetowej było podane, że urząd będzie nieczynny w dniu 13.08.2019. Nie dość że w piątki godziny pracy są skrócone do 13.30, z tego co widziałam (bo to przecież okres letni), to jeszcze teraz zamknięte... Następnym razem proszę o bardziej sprecyzowaną informację, w jakie dni i godziny urząd jest otwarty.

 

ODPOWIEDŹ:

Decyzja o tym, że urząd będzie zamknięty w dniu 16 sierpnia została podjęta ze względu na dużą liczbę urlopów pracowników i długi weekend. Ten dzień będzie odpracowany w sobotę, 14 września br. Na stronie www.strzegom.pl była informacja o zamknięciu urzędu w dniu 16.08.2019, a 13.08.2019 to data zamieszczenia komunikatu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 08-10-2019
Witam, p. burmistrzu czy jest pan świadomy skali przestępczości narkotykowej w naszym mieście? Na pewno nie. Z autopsji wiem, że kupić u nas amfetaminę, mefedron, trawę czy lsd to jak splunąć. Informowałam o tym naszą policję, przesyłałam dane ludzi, którzy mają do tego dostęp i handlują, ale bez rezultatu.

 

ODPOWIEDŹ:

Problem narkotyków w Strzegomiu jak i w innych miastach jest taki sam. Komisariat Policji w Strzegomiu we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy i Komendą Wojewódzką we Wrocławiu wykonują czynności mające na celu zatrzymanie sprawców przestępstw. Ilość ujawnionych przestępstw narkotykowych w 2019 - na koniec lipca jest na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie zeszłego roku. Jeżeli autor e-maila, pani Ania, ma jakieś informacje to zapraszam do komendanta KP w Strzegomiu. Do 7 września br. przyjmuje w dni robocze w godz. 8.00-15.00, a po 7 września - we wtorki w godz. 15.00-17.00.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paulina

Opublikowano: 08-10-2019
Dzień dobry, piszę w sprawie możliwości dzierżawy działki w ogrodach działkowych w Strzegomiu…

 

ODPOWIEDŹ:

Bardzo przepraszam, ale odpowiedź na pani pytanie nie jest w moich kompetencjach. Pytanie przekazałem panu prezesowi ROD w Strzegomiu. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kryśka

Opublikowano: 08-10-2019
Panie burmistrzu, dlaczego na stronie internetowej urzędu nie ma od dłuższego już czasu informacji o lekarzach przyjmujących w przychodni przy ul. Witosa? Skoro przychodnia ta nie posiada własnej strony www. - a szkoda - to może powinno pozostać to na stronie urzędu. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie mamy takich informacji, dlatego ich nie zamieszczamy. Korzystam z przychodni na ul. Witosa i mam wiedzę, jacy lekarze tam przyjmują. Myślę, że publiczne ogłaszanie takich informacji jest trudne. Lekarze mają dyżury też w różnych instytucjach. Pani Krysiu, trzeba zadzwonić i w ten sposób uzyska pani informację.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marcin

Opublikowano: 13-09-2019
Obiecywał pan, że zajmiecie się poprawieniem drogi i bezpieczeństwa na odcinku ul. Rybna i 3-go Maja. Codziennie pokonuję tę trasę z dzieckiem do szkoły i niemal codziennie zdarza się nam na tym odcinku niebezpieczna sytuacja. Dziś idąc skrajnie poboczem drogi (gdyż chodnika brak) na łuku ulicy Rybnej, zostałem niemal uderzony przez auto. Zapomnieliście zupełnie o tej części miasta i nie zdajecie sobie sprawy, jak tu jest piekielnie niebezpiecznie! To nie do pomyślenia! Sprawa nadaje się do telewizji.

 

ODPOWIEDŹ:

Projekt przebudowy ul. 3 Maja został zakończony. Realizacja w 2020 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Uczennica

Opublikowano: 13-09-2019
Witam. Z początku chciałam pochwalić komunikację miejską na wakacje - bardzo fajna inicjatywa. Szkoda, że tak mało kursów, ale rozumiem trzeba myśleć o wszystkich miejscowościach gminy Strzegom. Chciałabym zapytać - czy jest możliwość zainwestowania w komunikację miejską (chodzi o dojazd z wiosek do Strzegomia - jeżeli byłaby możliwość do Świdnicy) w roku szkolnym?

 

ODPOWIEDŹ:

Komunikacja miejska ruszy na przełomie września i października 2020 r. W tej chwili robimy badania jak, ile i gdzie. Chcemy pozostawić obecnych przewoźników na swoich liniach, a uruchomić te, które dla nich są nieopłacalne. Wieczorem Świdnica, sobota, dojazd do stref ekonomicznych. To takie przykłady. Badania pokażą rozwiązania. Podstawą będzie skomunikowanie wiosek z miastem.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Hanna  

Opublikowano: 13-09-2019
Panie burmistrzu, czy w związku z planowanym remontem ul. Dąbrowskiego będzie zmiana organizacji ruchu na tej ulicy? Chciałabym zgłosić swoją sugestię, aby otworzyć wjazd na ul Dąbrowskiego od strony ul. Św. Anny. W trakcie dożynek przejazd był otwarty i miałam nadzieję, że tak zostanie. Byłoby to wygodniejsze niż objeżdżanie dookoła całego rynku.

 

ODPOWIEDŹ:

Też tak myślę. Jest on sztuczny i niczemu nie służy, ale to dopiero po przebudowie, a ona jest dopiero na etapie projektu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kierowca

Opublikowano: 13-09-2019
Witam pana, panie burmistrzu. Moje pytanie dotyczy wyremontowanej ulicy Czerwonego Krzyża/ łącznik ulicy Paderewskiego z Al. Wojska Polskiego/. Miał być oddany na koniec czerwca.

 

ODPOWIEDŹ:

Jest i to dawno. Skąd to pytanie?

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michał

Opublikowano: 13-09-2019
Witam, mam pytanie. Kiedy można spodziewać się remontu drogi z Goczałkowa do Granicznej na Strzegom do Sikorskiego? Stan fatalny, dziury i koleiny, nawet nikt nie łata porządnie tej drogi. Kilka lat temu pytałem się już o to, otrzymałem odpowiedź, że droga należy do powiatu świdnickiego i pytanie zostanie przekazane.

 

ODPOWIEDŹ:

Teraz też tak zrobimy - przekażemy do powiatu. Nie jest to droga gminy. Tam prosimy kierować pytania i zastrzeżenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Rychu

Opublikowano: 13-09-2019
Kiedy będziecie robić chodniki w miejscach przedeptów w parkach?

 

ODPOWIEDŹ:

Na razie mamy tyle remontów chodników w całej gminie, że nie planujemy robić chodników na przedeptach. Jest to uzasadnione, ale niestety aktualnie trzeba chodzić chodnikami, które są.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 13-09-2019
Witam. Panie burmistrzu, odpowiedź na moje pytanie dotyczące przestępczości narkotykowej w Strzegomiu w ogóle mnie nie satysfakcjonuje.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna pani, nie drukuję całości pytania. Ta rubryka to pytanie - odpowiedź, bez polemiki. Skoro jest tak strasznie, to proszę działać. Ja zajmuję się tym, co do mnie należy. Zwracam pani uwagę, że używanie nazwisk nie jest tu wskazane. Tyle odwagi, tylko nie w tą stronę co trzeba. Są odpowiednie służby i tam proszę kierować swoje sugestie i propozycje.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Lecreusot

Opublikowano: 13-09-2019
Szanowny panie burmistrzu! Przed ostatnimi wyborami do samorządów, kandydat na radnego … obiecał, że postara się, że zostanie zamontowane oświetlenie solarne w Skarżycach, w miejscu niedostępnym dla energii elektrycznej, tak jak to się wykonuje w innych rejonach naszej gminy. Zaznaczam, że ten punkt świetlny był już zgłaszany do wykonania. Z poważaniem!

 

ODPOWIEDŹ:

Robimy lustrację tych miejsc. Projekt zaczniemy w tym roku, realizacja w 2020 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ola

Opublikowano: 13-09-2019
Panie burmistrzu! Tak piękne miasto, a tak zarośnięte! Trawa po kolana! Czy już nikt o to nie dba?

 

ODPOWIEDŹ:

To też kosztuje i to bardzo dużo w tym roku. Też to widzę i sukcesywnie kosimy. Jestem po rozmowie z panią prezes ZUK Sp. z o. o. i jest pomysł, bu umowa między spółką a gminą była w formie ryczałtowej, gdzie my wymagalibyśmy by miasto było wykoszone, a o częstotliwości koszenia decydowałby ZUK Sp. z o.o.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianka

Opublikowano: 13-09-2019
Szanowny panie burmistrzu, bardzo podobają mi się strzegomskie planty. Często tam spaceruję i odpoczywam. Jednak do pełnego relaksu przeszkadza fetor dochodzący z koszy na śmieci, które stoją przy samych ławkach, szczególnie kiedy wiatr wieje z ich kierunku. Uważam, że takie umiejscowienie koszy było nie do końca przemyślane. Pomiędzy nimi jest na tyle dużo miejsca, że można je tam przestawić. Nie jest to chyba jakiś wielki problem. Proszę o przyglądnięcie się tematowi i szybkie jego rozwiązanie. Podobne zdanie mają inni strzegomianie odwiedzający planty. Z poważaniem strzegomianka


ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z tym, co widzę w innych miejscowościach, też tak jest. Nie ma możliwości zmiany. Pojemniki opróżniane są codziennie od poniedziałku do soboty. Zakupujemy nowe, by dostawić w niektórych miejscach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 13-09-2019
Zwracam się do pana z prośbą o obejrzenie nagrania z dnia 25.08.2019 r. - od godziny 17.00 do godziny 18.00 - z parku koło fontanny od ulicy Świdnickiej, gdzie jest spożywany alkohol i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na chodniku. Pytam się gdzie jest policja, która ma podgląd na kamery? Czy nie jest konieczne w naszej gminie zatrudnienie kilka osób, które by śledziły monitoring 24 godziny, tak jak jest to w innych miastach? Może też są potrzebne piesze patrole policji? To nie jest pojedynczy incydent. Spaceruję po parkach codziennie i szokuje mnie taka anarchia i brak konsekwencji. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za to pytanie. Ciągle apeluję o to, by informować o takich zdarzeniach. Nasz monitoring nagrywa, więc taka informacja spowoduje odzyskanie zdarzenia i przekazanie do organów ścigania.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anonim

Opublikowano: 30-08-2019
Zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie spożywania alkoholu w parku przy ul. Dolnej, ponieważ po interwencji policji nagminnie i codziennie się to powtarza. Policja nie daje sobie z tym rady, ponieważ przy policjantach ci ludzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, a policja w żaden sposób na to nie reaguje. Tam bawią się nasze najmłodsze pociechy i codziennie muszą to oglądać. Pan jest za to odpowiedzialny jako burmistrz Strzegomia, czyli pan powinien zapewnić bezpieczeństwo w naszym mieście. Są zamontowane kamery i co z tego? Jeżeli pan, który je obsługuje pracuje tak jak Urząd Miejski, więc może było by trzeba uruchomić kamery na trzyzmianowy tryb pracy. Policja zamiast patrzeć w kamery na komisariacie, ogląda na telewizorze filmy. Panie Burmistrzu proszę otworzyć oczy i zobaczyć tak naprawdę, co się dzieje w naszym mieście. Jest bardzo brudno, kosze na śmieci w parku są cały czas pełne, na placu zabaw nikt nie sprząta, zarośnięte krzewami. Nikt tam już nie zagląda. Nikt już się nie interesuje. Zapraszam pana na spacer po parku od ul. Krótkiej do ul. Dolnej. Jest to bardzo irytujące, że nikt już o ten przepiękny park nie dba. Oto jak to było kiedyś, jak został wyremontowany. Szkoda, że w naszej gminie nie ma pieszych patroli policji. Ale jak pan tak twierdzi, że są kamery i jest wszystko w porządku? Pozdrawiam pana i myślę, że pan coś z tym zrobi jako burmistrz naszego miasteczka.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. Pozdrawiam.

 

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: mieszkaniec

Opublikowano: 30-08-2019
Jak długo chodnik we wsi Granica przy lokalu nr 28 będzie służył za prywatny parking tego pana? Świetna inwestycja gminy w naszej wsi, szkoda tylko, że nie da się z niej swobodnie skorzystać. Liczę, że jest pan w stanie ten problem rozwiązać, nim konieczna będzie wymiana wyjeżdżonego fragmentu chodnika z kieszeni podatników.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. Pozdrawiam. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 30-08-2019
Zwracam się do pana z prośbą o obejrzenie nagrania z dnia 25.08.2019 r. od godziny 17 do godziny 18 z parku koło fontanny od ul. Świdnickiej, gdzie jest spożywany alkohol i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na chodniku i pytam się, gdzie jest policja, która ma podgląd na kamery? Czy nie jest konieczne w naszej gminie zatrudnienia kilka osób, które by śledziły monitoring 24 godziny, tak jak jest to w innych miastach? Może też są potrzebne piesze patrole policji? To nie jest pojedynczy incydent. Spaceruję po parkach codziennie i szokuje mnie taka anarchia i brak konsekwencji. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. Pozdrawiam.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Monika

Opublikowano: 30-08-2019
Dzień dobry, chciałabym prosić pana o interwencję do naszej policji w sprawie codziennych szaleństw kierowców, jeśli można ich tak nazwać, w Rynku w godzinach wieczornych (ok. godz. 22). Rynek to nie tor wyścigowy. Szybka jazda oraz wyścigi stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla osób spacerujących po mieście. Zainwestował pan w monitoring, który nie służy w pełni mieszkańcom. W zeszłym roku przez tak brawurową szaleńczą jazdę ucierpiał mieszkaniec Rynku, ponieważ spadła na niego lampa, w którą uderzył jeden z "kierowców rajdowych". Szczęście w nieszczęściu, ponieważ tuż obok stała dość liczna grupa młodzieży. Strach pomyśleć, co by było gdyby w nich wjechał. Uważam że policja powinna zrobić z tym porządek, a nie tylko pojawiać się w momencie, kiedy ktoś stanie na chwilkę pod bankomatem. Jestem mieszkanką Rynku i widzę jak mało jest patrolowane to miejsce. Pozdrawiam Monika.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. Pozdrawiam. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Młodzież Miasta

Opublikowano: 30-08-2019
Witam, czy istnieje możliwość zrobienia dodatkowej tablicy w parku kalistenicznym informującej o tym, że park jest przeznaczony dla trochę starszej młodzieży? Niejednokrotnie byłem tam ćwiczyć i widziałem jak dzieci obrzucają się piaskiem, wchodząc po rurkach służących do podciągania i z nich spadają. Mogą sobie naprawdę zrobić krzywdę, łamiąc sobie rękę czy nogę. Opiekunowie tych dzieci wcale nie widzą problemu, a jak zwraca się uwagę, to jest niepotrzebna wymiana zdań itd. Proszę o interwencję w tej sprawie. Młodzież z miasta Strzegom.

 

ODPOWIEDŹ:

Rozważymy postawienie takiej tablicy. Pozdrawiam. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 Następna strona