Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Pytania kategoria: Remonty

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Magdalena

Opublikowano: 19-01-2024
Dzień dobry, zwracam się z zapytaniem, czy jest możliwość uzyskania dotacji/zwrotu części kosztów wymiany pokrycia dachowego budynku mieszkalnego, który znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Na tę chwilę nie widzę możliwości pokrycia kosztów wymiany pokrycia dachowego. Są programy dotyczące termomodernizacji takich obiektów, ale one nie mogą ograniczyć się tylko do wymiany okien. Informacja na ten temat pod nr tel. 740-8560-564.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Świdnicki Portal Historyczny

Opublikowano: 08-07-2022
Dzień dobry, panie burmistrzu. Zakończona została renowacja miejsca pamięci żołnierzy poległych i zmarłych podczas I wojny światowej. Pozostało jednak kilkanaście nieodnowionych nagrobków, położonych nieco z boku. Czy i kiedy planowana jest ich renowacja? Czy biorą państwo pod uwagę możliwość odtworzenia sentencji na pomniku i jednoczesne przeniesienie w inne miejsce zamontowanych przy nim współczesnych tablic?

 

ODPOWIEDŹ:

Jeśli chodzi o nieodnowione nagrobki to była nasza inicjatywa odnowienia ich i przeniesienia na teren przyległy do pomnika. Zgodę wyraził konserwator zabytków, ale warunki co do ekshumacji zwłok, które postawił nam Dolnośląski Urząd Wojewódzki, nie były do spełnienia z powodu olbrzymich kosztów. Dlatego sytuacja pozostaje taka jaka jest. Nie planujemy już żadnych prac na tym terenie. Przypomnę, że prace, które wykonaliśmy były dotowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Euroregionu Glacensis w ramach wspólnego projektu z miastem partnerskim Horice.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kazimierz

Opublikowano: 20-11-2020
Szanowny panie burmistrzu, wielki szacunek dla pana względem tego, jak wiele udało zrobić się podczas pana rządów jako gospodarza naszego ukochanego miasta. Mam jednak jedno zastrzeżenie, które chciałbym panu przekazać. Rozchodzi się o lokal przy ul. Paderewskiego, w samym centrum Strzegomia. Niestety ta nieruchomość straszy i aż włos na głowie się jeży, gdy przechodzi się obok tego cudu natury. Przyjechał ostatnio do mnie kolega z Krakowa i bardzo spodobało mu się nasze miasto, gdy spacerowaliśmy jego ulicami. Jednak przechodząc obok tego przybytku, po prostu się roześmiał. To miejsce przynosi nam wstyd. Czy istnieje możliwość interwencji w tym temacie? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Kazimierz.

 

ODPOWIEDŹ:

Panie Kazimierzu, dostaję często pytania odnośnie zaniedbanych prywatnych nieruchomości, szczególnie niezabudowanych. Nie odpowiadam na nie, bo jest to własność prywatna i nic mi do tego. W ostatnim czasie wpłynęło tych pytań sporo, też to widzę i czasami mam wrażenie, że robi się to specjalnie, by było trochę bałaganu, a zwłaszcza, że stać tych właścicieli na ogrodzenie, koszenie i remont zwalonego ogrodzenia. Wręcz przeciwnie, ten bałagan ich zadowala. Dopóki nie zagraża to bezpieczeństwu, nie mogę nic z tym zrobić. Trudnym tematem jest także składowanie kamiennych materiałów poprodukcyjnych w pasie drogowym czy też bezpośrednio na drogach. Wiem, że wiele naszych ulic, chodników i nieruchomości jest w złym stanie, ale staramy się stopniowo realizować coraz więcej działań, czego przykładem jest Fort Gaj. Koszt modernizacji - 4,5 mln zł.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Haneczka

Opublikowano: 25-09-2020
Witam, mam pytanie, czy będzie wyremontowane podwórko od strony Świdnickiej za Apteka Śląską i kiedy? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

 Jest to podwórko wspólnot, nie gminy, dlatego nie możemy tego podwórka remontować.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Halina

Opublikowano: 19-06-2020
Dzień dobry, moje pytanie dotyczy remontu ul. Olszowej, a konkretnie chodników. Mieszkam na ul. Brzozowej, na której tylko wjazd na posesje jest wyłożony kostką, na ulicy Olszowej kostką jest wyłożony cały chodnik, dlaczego nie u nas w całości? Wygląd w końcowej fazie remontu na pewno by był o wiele lepszy niż obecnie. Chodnik wyłożony kostką lepiej się prezentuje i lepiej utrzymać go w czystości. Nie wymaga dużego nakładu finansowego. Proszę o pozytywne rozpatrzenie tej sprawy.

 

ODPOWIEDŹ:

Wielokrotnie pisałem na ten temat - dlaczego. Niewielka część chodników przy ul. Olszowej nie jest wyłożona brukiem. Gdybyśmy położyli bruk vis-a-vis wejścia na cmentarz, musielibyśmy zlikwidować parking. Natomiast na dalszych odcinkach, gdzie chodnik nie ma odpowiedniej szerokości, przez rok musi być też nieutwardzonym poboczem. Wszystko związane jest z programem, z którego gmina na realizację tej inwestycji dostała ponad 2 mln zł. Gdybyśmy w tych miejscach położyli bruk, nie dostalibyśmy tego dofinansowania. Pod koniec roku (listopad-grudzień) lub na początku 2022 r. gmina wyłoży pobocze kostką brukową. Zapewniam, że tak będzie. Nie mogłem zrezygnować z tak wielkiej dotacji, bo dziś jeździlibyście państwo po starej drodze. Co do jednego wjazdu na początku ulicy po lewej stronie - zostanie wyłożony do końca wakacji. Pani wie, dlaczego teraz tego nie robimy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marta

Opublikowano: 08-05-2020
Czy jeżeli skończyłam remont, mogę podejść po umowę odbioru mieszkania i jakie dokumenty muszę mieć?

ODPOWIEDŹ:

Proszę o dane osoby piszącej wiadomość i nr umowy o remont. Ponadto proszę o przesłanie zgłoszenia zakończenia i odbioru prac. W zależności od wymienionych w umowie prac do zrealizowania potrzebne również będą niezbędne dokumenty potwierdzające prawidłowość ich wykonania np. skuteczność zerowania w przypadku wymiany instalacji elektrycznej. W razie pytań proszę o kontakt z Wydziałem Gospodarki Lokalowej w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu - nr telefonu 74 8560522 lub 74 8560534.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Teresa

Opublikowano: 24-04-2020
Witam panie burmistrzu. Chcę poruszyć 2 sprawy związane z remontowanym podwórkiem znajdującym się między ulicami Bohaterów Getta i Świdnicką. 1. To podwórko, którego remont pociąga za sobą duże koszty, stało się popularnym miejscem wyprowadzania psów z obszaru Rynku i okolicznych ulic. W parku jest monitoring, który działa skutecznie, w pola za daleko, więc najbliżej tu. Niedawno na przygotowanych terenach posiano trawę, to nie przeszkadza, by wyprowadzane pieski na długich smyczach lub bez "załatwiały" się na przyszłych trawnikach i zagrzebywały odchody. Mieszkańcy naszego bloku (okna wychodzą na podwórko) zwracają uwagę właścicielom "pupilków", ale bez żadnego skutku. Czy to będą kiedyś zielone trawniki? Wątpię. 2. Miejski śmietnik, który odkąd wywożeniem śmieci zajęła się firma Eneris jest brudny, zawalony odpadkami walającymi się dookoła kontenera. Nikt tego nie uprząta, nie zamiata. Interwencje w firmie nie przynoszą żadnego skutku. Kiedy wywozem śmieci zajmował się ZUK, nigdy nie było takiej sytuacji. Pracownice ZUK zawsze dbały tam o porządek. Wierzę, że pana interwencja (pana pracowników) na pewno odniesie pożądany skutek. Pozdrawiam serdecznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Zacznę od pytania drugiego. Szanowna pani, bardzo mi przykro, że po tych latach zmian w zasadach gospodarki odpadami, nie zna pani tych zasad. Nie ma żadnego wysypiska miejskiego. Każda wspólnota ma mieć swój boks i ma segregować śmieci. Jeśli śmieci są poza kontenerem, firma wywozowa ich nie zabierze i nie będzie sprzątać pani boksu. Prawdopodobnie jest za mało kontenerów. ZUK Sp. z o. o. sprzątała i wyszła na bardzo wielkim minusie finansowym. Apeluję do wspólnot o porządek w boksach i segregację śmieci. Co do pierwszego pytania - ja też wątpię, czy wszyscy (większość sprząta po psach) będą sprzątać. Psy muszą gdzieś spacerować i tu popieram panią, że do czasu wzejścia i ukorzenienia się trawy właściciele nie powinni wpuszczać tam psów. Dziękuję też za pani i mieszkańców uwagi skierowane do tych osób, które to czynią. Pozdrawiam.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkanka

Opublikowano: 13-03-2020
Witam. Czy będzie wyremontowana druga strona chodnika przy ul. Chopina?

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, będzie remontowana druga strona chodnika przy ul. Chopina.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Tyśka

Opublikowano: 22-11-2019
Witam serdecznie panie burmistrzu. Mam pytanie odnośnie wsi Modlęcin, a mianowicie chodnika we wsi (a raczej jego brak). Dzieciaki idąc do szkoły, chodzą ulicą, bo niestety nie mają innej alternatywy. Wiem, że robicie wszystko po kolei i we wsi są robione inne inwestycje, ale przyłączacie chodnikiem wieś Wieśnica do Strzegomia i na to są pieniądze. Gdzie tak naprawdę tam jest kilka domów na krzyż, a dzieci jeżdżą busami do szkoły, a nie chodzą spacerem ze Strzegomia do Wieśnicy. W Modlęcinie bardzo jest potrzebny chodnik, niektórzy kierowcy jeżdżą jak wariaty, a dzieci są w niebezpieczeństwie. Nawet nie mają jak dojść bezpiecznie na plac zabaw. Proszę mi tylko nie mówić, że nie ma możliwości zrobić tam chodnika, bo wiem że da radę, nawet po stronie rzeczki (wystarczy zrobić tak jak w Nowym Jaworowie). Z poważaniem mieszkanka Modlęcina.

 

ODPOWIEDŹ:

Dzieci dowożone są do szkoły transportem organizowanym przez gminę. Droga jest drogą powiatową, dlatego budowa chodnika musi być sfinansowana ze środków powiatowych, a z moich informacji wynika, że powiat w ogóle wycofał się z budowy chodników przy swoich drogach. Ścieżkę Strzegom - Wieśnica realizujemy w porozumieniu z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei, bo to ich droga. DSDiK współfinansuje tę inwestycję w 50%. Łącznik ten ma docelowo służyć pieszym i rowerzystom, którzy będą mogli dojechać przez Wieśnicę i Żółkiewkę na teren scaleniowy, gdzie już niebawem rozpocznie się budowa prawie 10 km dróg asfaltowych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kierowca

Opublikowano: 29-10-2019
Witam panie burmistrzu, chciałbym zadać pytanie w sprawie drogi znajdującej się na terenie gminy Strzegom - droga od skrzyżowania Rusko/ Lasek w kierunku miejscowości Lasek. Droga jest w tragicznym stanie, dziura na dziurze. W miejscu gdzie zaczyna się gmina Udanin droga nagle się zmienia na "bez dziur" Czy ktoś tym się zajmie? Czy tylko miasto zasługuje na remonty? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Ta droga jest drogą powiatową. Pytanie przekażę do starostwa powiatowego.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 Następna strona