ODPOWIEDŹ:
Jeśli chodzi o nieodnowione nagrobki to była nasza inicjatywa odnowienia ich i przeniesienia na teren przyległy do pomnika. Zgodę wyraził konserwator zabytków, ale warunki co do ekshumacji zwłok, które postawił nam Dolnośląski Urząd Wojewódzki, nie były do spełnienia z powodu olbrzymich kosztów. Dlatego sytuacja pozostaje taka jaka jest. Nie planujemy już żadnych prac na tym terenie. Przypomnę, że prace, które wykonaliśmy były dotowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Euroregionu Glacensis w ramach wspólnego projektu z miastem partnerskim Horice.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta
ODPOWIEDŹ:
Panie Kazimierzu, dostaję często pytania odnośnie zaniedbanych prywatnych nieruchomości, szczególnie niezabudowanych. Nie odpowiadam na nie, bo jest to własność prywatna i nic mi do tego. W ostatnim czasie wpłynęło tych pytań sporo, też to widzę i czasami mam wrażenie, że robi się to specjalnie, by było trochę bałaganu, a zwłaszcza, że stać tych właścicieli na ogrodzenie, koszenie i remont zwalonego ogrodzenia. Wręcz przeciwnie, ten bałagan ich zadowala. Dopóki nie zagraża to bezpieczeństwu, nie mogę nic z tym zrobić. Trudnym tematem jest także składowanie kamiennych materiałów poprodukcyjnych w pasie drogowym czy też bezpośrednio na drogach. Wiem, że wiele naszych ulic, chodników i nieruchomości jest w złym stanie, ale staramy się stopniowo realizować coraz więcej działań, czego przykładem jest Fort Gaj. Koszt modernizacji - 4,5 mln zł.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta
ODPOWIEDŹ:
Jest to podwórko wspólnot, nie gminy, dlatego nie możemy tego podwórka remontować.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta
ODPOWIEDŹ:
Wielokrotnie pisałem na ten temat - dlaczego. Niewielka część chodników przy ul. Olszowej nie jest wyłożona brukiem. Gdybyśmy położyli bruk vis-a-vis wejścia na cmentarz, musielibyśmy zlikwidować parking. Natomiast na dalszych odcinkach, gdzie chodnik nie ma odpowiedniej szerokości, przez rok musi być też nieutwardzonym poboczem. Wszystko związane jest z programem, z którego gmina na realizację tej inwestycji dostała ponad 2 mln zł. Gdybyśmy w tych miejscach położyli bruk, nie dostalibyśmy tego dofinansowania. Pod koniec roku (listopad-grudzień) lub na początku 2022 r. gmina wyłoży pobocze kostką brukową. Zapewniam, że tak będzie. Nie mogłem zrezygnować z tak wielkiej dotacji, bo dziś jeździlibyście państwo po starej drodze. Co do jednego wjazdu na początku ulicy po lewej stronie - zostanie wyłożony do końca wakacji. Pani wie, dlaczego teraz tego nie robimy.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta
ODPOWIEDŹ:
Proszę o dane osoby piszącej wiadomość i nr umowy o remont. Ponadto proszę o przesłanie zgłoszenia zakończenia i odbioru prac. W zależności od wymienionych w umowie prac do zrealizowania potrzebne również będą niezbędne dokumenty potwierdzające prawidłowość ich wykonania np. skuteczność zerowania w przypadku wymiany instalacji elektrycznej. W razie pytań proszę o kontakt z Wydziałem Gospodarki Lokalowej w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu - nr telefonu 74 8560522 lub 74 8560534.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta
ODPOWIEDŹ:
Zacznę od pytania drugiego. Szanowna pani, bardzo mi przykro, że po tych latach zmian w zasadach gospodarki odpadami, nie zna pani tych zasad. Nie ma żadnego wysypiska miejskiego. Każda wspólnota ma mieć swój boks i ma segregować śmieci. Jeśli śmieci są poza kontenerem, firma wywozowa ich nie zabierze i nie będzie sprzątać pani boksu. Prawdopodobnie jest za mało kontenerów. ZUK Sp. z o. o. sprzątała i wyszła na bardzo wielkim minusie finansowym. Apeluję do wspólnot o porządek w boksach i segregację śmieci. Co do pierwszego pytania - ja też wątpię, czy wszyscy (większość sprząta po psach) będą sprzątać. Psy muszą gdzieś spacerować i tu popieram panią, że do czasu wzejścia i ukorzenienia się trawy właściciele nie powinni wpuszczać tam psów. Dziękuję też za pani i mieszkańców uwagi skierowane do tych osób, które to czynią. Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta
ODPOWIEDŹ:
Tak, będzie remontowana druga strona chodnika przy ul. Chopina.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta
ODPOWIEDŹ:
Dzieci dowożone są do szkoły transportem organizowanym przez gminę. Droga jest drogą powiatową, dlatego budowa chodnika musi być sfinansowana ze środków powiatowych, a z moich informacji wynika, że powiat w ogóle wycofał się z budowy chodników przy swoich drogach. Ścieżkę Strzegom - Wieśnica realizujemy w porozumieniu z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei, bo to ich droga. DSDiK współfinansuje tę inwestycję w 50%. Łącznik ten ma docelowo służyć pieszym i rowerzystom, którzy będą mogli dojechać przez Wieśnicę i Żółkiewkę na teren scaleniowy, gdzie już niebawem rozpocznie się budowa prawie 10 km dróg asfaltowych.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta
ODPOWIEDŹ:
Ta droga jest drogą powiatową. Pytanie przekażę do starostwa powiatowego.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta
ODPOWIEDŹ:
Pnie drzew zostały usunięte. Jeżeli chodzi o szerokość chodnika, to został on zawężony do ok. 1,60 m.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta