Pytania kategoria: Inne

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 20-01-2023
Dzień dobry, panie burmistrzu. Może pan lub Rada Miejska ma pomysł, jak walczyć z wyrzucaniem odpadków na ulice? Mam na myśli resztki jedzenia, które ludzie zamiast do śmietnika - wyrzucają na chodniki, ulice, trawniki, wynoszą do parku itp. Teraz w okresie poświątecznym to jest wysyp niedojedzonych szynek i ciast, a tak to na bieżąco: mnóstwo obgryzionych kości, skóry z boczku, ryb, szynki, o chlebie nie wspominając. Zwracam na to szczególną uwagę, bo mieszkam w środku miasta i jestem właścicielką psa, o którego dbam i zależy mi na jego zdrowiu. Ostatnio pies się bardzo mocno zatruł, spacery z nim, kiedy musiał być na diecie, to prawdziwa męczarnia, co kilka metrów resztki spleśniałego, zepsutego jedzenia. Nawet nie wiadomo kogo upomnieć. Z tego, co rozmawiałam z innymi mieszkańcami, to często robią to starsi ludzie, do których w ogóle nie dociera, że robią coś złego. Liczę, ze władze miasta poruszą ten problem. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę pani, psa prowadza się na kagańcu i na smyczy. W każdym boksie śmietnikowym jest pojemnik na odpady bio i tam trzeba wyrzucać resztki jedzenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mietek

Opublikowano: 20-01-2023
Panie burmistrzu, jak to jest z korzystaniem komórki po zmarłym na podwórku? Nikt jej nie odebrał, a mój sąsiad używa i nie płaci. Kto to ustala?

 

ODPOWIEDŹ:

Używa nielegalnie. Nie wiemy, która to komórka.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Grzegorz Nowak

Opublikowano: 03-01-2023
Witam panie burmistrzu. Najlepsze życzenia w Nowym Roku! Chciałem zapytać o realizację programu sprzedaży opału po cenach preferencyjnych. Ostatnia informacja na stronie UM jest z 8 grudnia, i przypomnę, że nie była to dobra informacja dla mieszkańców. Czy na pismo wysłane 7 grudnia do PGG o zwiększenie dostaw, ktoś odpowiedział? Jeśli tak, to jaka była ta odpowiedź? Jak wygląda realizacja podań złożonych w 2022 roku? Od stycznia 2023 roku już można składać podania o następną transzę, a jak wiemy pierwsza transza nie została zrealizowana w całości. Ja składałem podanie przez e-puap na początku grudnia i do tej pory nie mam żadnej odpowiedzi. Bardzo proszę o przedstawienie, jak wygląda realizacja dotychczasowych podań i jak wygląda plan na początek 2023 roku? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie dostaliśmy zwiększenia wolumenu węgla na 2022 r. z Polskiej Grupy Górniczej S. A., natomiast dostaliśmy większą transzę na 2023 r. w wys. 2 241 ton węgla. Te osoby, które nie otrzymały w 2022 r. węgla mogą wnioskować o cały wolumen, czyli 3 tony w 2023 r. Muszą donieść tylko aktualizację wniosku i będą traktowane priorytetowo - w pierwszej kolejności otrzymają węgiel.

Proszę czekać na telefon, jeżeli chodzi o odpowiedź na wniosek. Panie z naszego urzędu dzwonią telefonicznie według kolejności składania wniosków i informują, kiedy można przyjść do magistratu, by dopełnić pozostałych formalności.

Reszta informacji znajduje się na stronie www.strzegom.pl i na profilu facebookowym gminy Strzegom. Proszę śledzić najnowsze komunikaty w tej sprawie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kierowca

Opublikowano: 23-12-2022
Ma pan może informację, czy w jakiejś dającej się przewidzieć przyszłości powstanie w Strzegomiu stacja ładowania samochodów elektrycznych? Może gmina ma jakieś plany w tej kwestii? A może np. na którejś stacji paliw albo przy markecie taki punkt ładowania powstanie? Motoryzacja zmienia się dynamicznie, auta spalinowe drożeją i pewnie wkrótce te elektryczne nie będą już wydawać się drogie. Myślę, że warto podjąć jakieś działania, by zlokalizować stacje ładowania pojazdów elektrycznych w naszej gminie. Nie chodzi o darmowe ładowanie, ale o możliwość szybkiego doładowania auta elektrycznego, czy to dla mieszkańców, czy też np. turystów i osób jadących tranzytem przez naszą gminę.

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, rozeznajemy temat. Jest szansa, że taka stacja będzie na jednej ze stacji paliw.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ania

Opublikowano: 23-12-2022
Dzień dobry. Czy nasze miasto jest na tyle bogate, że w Strzegomiu ciągle są jakieś festyny, imprezy, oświetlenie całą noc? Czy mamy się spodziewać bardzo dużego wzrostu podatków od przyszłego roku?

 

ODPOWIEDŹ:

Ciągle to nie, ale gmina organizuje 3 duże imprezy: Święto Granitu Strzegomskiego, Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Dożynki Gminne. Zmieniamy zakres festiwalu "Strzegom A Cappella" w 2023 r. Organizatorami pozostałych festynów są instytucje i organizacje pozarządowe.

Podwyżka podatku od nieruchomości została ustalona w wys. 8%. W skali gminy jest to kwota ok. 1,54 mln zł, którą trzeba podzielić na wszystkich właścicieli nieruchomości w zależności od ich wielkości. Podatki od środków transportu pozostają na najniższym poziomie, zgodnie z tabelą Ministerstwa Finansów. Podatek rolny jest zgodny z komunikatem prezesa GUS ws. średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2023. Podatek leśny jest zgodny z komunikatem prezesa GUS ws. średniej ceny sprzedaży ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2022 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Iza

Opublikowano: 16-09-2022
Dzień dobry. Czy w Strzegomiu, tak samo jak w Krakowie, można by było postawić ławeczki dla karmiących matek? Uważam to za bardzo przydatną i fajną sprawę.

ODPOWIEDŹ:

Po programie, który został wyemitowany w jednej ze stacji telewizyjnych, były już takie sygnały. Sprawę przedstawię na zebraniu sołectwa Strzegom, by przeznaczyć na ten cel środki z funduszu sołeckiego na 2023 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Bogusław

Opublikowano: 08-07-2022
Panie burmistrzu, czy można prosić o uprzątnięcie tego złomowiska przy ul. 3 Maja 29 lub o zmuszenie wspólnoty. Tam się bawią dzieci, a pełno tam złomu, opiłków, starych telewizorów i nie tylko, a to jest podwórko, do tego gminne. Uwagi były zwracane i echo.

 

ODPOWIEDŹ:

Byłem, widziałem i ręce mi opadły. Przecież to siatka z byłego ogrodzenia, której nie przyniósł nikt obcy, podobnie śmieci (plastiki - posegregowane). Droga Wspólnoto, może warto byłoby uporządkować to we własnym zakresie. Śmieci do pojemników, a siatka do PSZOK-u lub jako gabaryt można też sprzedać. Te zabawki przy drzwiach chyba nie przeszkadzają, ale walizka czyja - to ja nie wiem.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 15-04-2022
Panie burmistrzu, dlaczego podczas remontu podwórka między ulicami Dąbrowskiego - Szkolną - Świętej Anny - Kościelną tak bezmyślnie i po barbarzyńsku po kolei wycina się wszystkie drzewa? Wycięto już wszystkie rosnące tam od lat piękne brzozy, wycięto rosnącego z boku koło śmietnika dużego orzecha (notabene najpierw go przycięto - ok, a po kilku dniach bezmyślnie całkiem wycięto). Rozumiem remont, rozumiem, że czasami wycięcie czegoś jest konieczne, ale nie tak, że się tnie po kolei wszystkie drzewa z całkowitym brakiem poszanowania dla przyrody. Mentalnie to jest podejście z minionej epoki. Przecież, aby ewentualnie nowo posadzone drzewa odrosły do takiej postaci, jak tam były, potrzeba kilkudziesięciu lat. Obecnie (stan na 12.03.2022r.) ostały się już tylko dwa drzewa, które pewnie też lada moment zostaną wycięte. My mieszkający przy tym podwórku ludzie chcemy oddychać tlenem, a nie wyłącznie spalinami z mieszczącego się tam dużego miejskiego parkingu. I jeszcze pytanie dodatkowe. Co się dzieje z drewnem z wyciętych drzew? Gmina je komuś sprzedaje, czy ktoś sobie je bierze za darmo?

ODPOWIEDŹ:

Wycięto brzozy, które miały odsłonięty system korzeniowy. Rosły na skarpie i w każdej chwili mogły przewrócić się na budynek mieszkańców. Będą wykonane nowe nasadzenia. Nie zgadzam się ze słowami: "bezmyślnie", "barbarzyńsko", bo kiedy przygotowywano projekt, sprawy były szczegółowo analizowane. Drewno jest przekazywane na opał osobom, które korzystają z opieki Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Manfred:

Opublikowano: 18-02-2022
Z jakiego powodu na stronie BIP nie są zamieszczane protokoły z sesji od 2018 r. do nadal?

 

ODPOWIEDŹ:

Protokoły z sesji Rady Miejskiej są dostępne w Biurze Rady w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Ponadto dostęp do informacji publicznej realizowany jest poprzez transmisje z obrad w kanale gminy Strzegom w serwisie YOUTUBE. Zachęcam do oglądania transmisji na żywo i z odtworzenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 18-02-2022
Kiedy pojawi się harmonogram odbioru odpadów dla gminy Strzegom?

 

ODPOWIEDŹ:

Harmonogramy wywozu odpadów w gminie Strzegom zostały udostępnione na poniższych stronach internetowych:

1. https://strzegom.pl w zakładce "Aktualności" w dniu 31.12.2021 r.
link do harmonogramów: https://strzegom.pl/aktualnosci/n,240646,nowe-harmonogramy-wywozu-odpadow.html

2. http://czysty.strzegom.pl w zakładce "Wywóz odpadów" w dniu 04.01.2022 r.
link do harmonogramów: http://czysty.strzegom.pl/harmonogram-odbioru-odpadow

Ponadto harmonogramy ukazały się w lokalnej prasie "Gminne Wiadomości STRZEGOM" nr 232 z dnia 21.01.2022 r. oraz zostały dostarczone w styczniu 2022 r. w formie ulotek do skrzynek pocztowych na terenie gminy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 4 ... 9 Następna strona