Pytania kategoria: Drogi i oświetlenie

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 13-03-2020
Panie burmistrzu! Bardzo sie cieszę, że Strzegom tak pięknie wygląda, jednak poza nim są inne miejscowości w gminie, w których kompletnie nic sie nie zmienia. Chodzi mi o Goczałków. Mieszkam tam od 5 lat, a w tym czasie nic tam nie było zrobione. Chodnikiem nie da sie przejść z wózkiem, droga dziurawa, że strach autem jechać. Miejsce odjazdu szynobusa - nie nazwę tego stacją PKP - po deszczu wygląda okropnie, nie wspomnę już o błocie, w którym pasażerowie mają stać. Postawianie przystanku to chyba nie jest milionowy koszt?! Place zabaw tylko postawione, bo już o opróżnianiu koszy, ścięciu trawy i naprawie zjeżdżalni nikt nie pamięta… A, i jeszcze park (jeśli tak ten las można nazwać) - brud, trawa po kolana. Naprawdę jestem w stanie mnóstwo zrozumieć, ale skoro obywatele pana wybrali, to dlatego, że liczyli na jakieś zmiany, nie tylko w Strzegomiu. Liczę, że ktoś się zainteresuje naszą wsią i sukcesywnie będą wykonywane prace polepszające nasze życie.

 

ODPOWIEDŹ:

Pani Aniu! Ja mam inne zdanie. Wymienię: kanalizacja, budowa sali gimnastycznej dla szkoły i mieszkańców, dwa place zabaw, wyremontowana super świetlica, wyremontowane budynki szkolne, biblioteka, pomoc finansowa przy remoncie kościoła, wyremontowane wszystkie drogi na Osiedlu. Aktualnie przygotowywany jest projekt na remont drogi - ul. Parkowa. Pisze pani o dziurach - chciałbym powiedzieć, że są, ale na drogach powiatowych. Wiem, bo jeżdżę do Niedaszowa czy Goczałkowa Górnego. Przystanek PKP też nie jest nasz. Nie wolno gminie na terenie PKP wykonywać żadnych prac. Wielokrotnie na prośbę sołtysa i radnego - Krzysztofa Grondowskiego prosiliśmy o ustawienie wiaty na przystanku PKP. W ostatniej korespondencji otrzymaliśmy informację, że zostanie ustawiona wiata z demontażu w Kamieńcu. Oczywiście pani uwagi przekażę PKP i staroście świdnickiemu. Zwrócę także uwagę na konieczność opróżniania koszy na placach zabaw przez naszą firmę.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieczysław

Opublikowano: 13-03-2020
Witam pana burmistrza. Jak długo jeszcze nie będzie działało oświetlenie na ul. Świebodzkiej i Olszańskiej w Stanowicach? Miałbym prośbę, aby to uruchomić, bo po okolicy grasują złodzieje. Myślę, że brakiem światła na ulicy to się im bardziej pomaga w kradzieży. Czekam na szybką interwencję w tej sprawie. Z góry dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawa została zgłoszona do firmy Tauron, która prowadzi w gminie Strzegom usługę konserwacji oświetlenia ulicznego. Przypadki braku oświetlenia, wymiany żarówek, awarii oświetlenia proszę zgłaszać do Wydziału Gospodarki komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi - nr telefonu 74-8560-532.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marcin

Opublikowano: 13-03-2020
Witam. Mam pytanie odnośnie przejścia dla pieszych drogi krajowej nr 5 na osiedlu Domki, zaraz koło ul. Lipowej. Bardzo często z niego korzystam, także po zmroku, i uważam że to przejście jest źle oznakowane i niewidoczne dla kierowców. Codziennie dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji i na pewno wszyscy mieszkańcy okolicy to potwierdzą. Wiem, że zarządcą drogi jest GDDKiA, ale czy można by na nich wpłynąć, aby zmieniło oznakowanie tego przejścia - może takie duże znaki świetlne, co są na Grabach, pokazujące prędkość. I doświetlenie w nocy, gdzie obecne oświetlenie wyłącza się i włącza. Może takie lampki led w drodze na przejściu. Codziennie widzę jak rozpędzeni kierowcy nie widzą tego przejścia, jadąc z Jeleniej Góry skupiają swoją uwagę na rondzie, natomiast w przeciwnym kierunku uwaga zwrócona jest na wylocie z miasta i długiej prostej. Oprócz tego znaki informacyjne też są za blisko ustawione, zasłaniając przechodniów. Wiem, że wina też leży po stronie kierowców, jednak to się zdarza tam tak często, że i zawodowi kierowcy po prostu w ostatniej chwili dostrzegają to przejście. Proszę bardzo o rozpatrzenie tej sprawy.

 

ODPOWIEDŹ:

Kilka lat temu przejście to zostało oznakowane znakami pulsacyjnymi, których pan nie widzi, przechodząc przez jezdnię. Sprawdzimy, co jest ze światłem. Nie można tam ustawić znaków jak na ul. Dolnej, bo sam pan wie, że nie jest to droga gminy. Przechodząc w tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność. Biorąc pod uwagę pana sugestie, ponownie wystąpię do zarządcy dróg krajowych o doznakowanie przejścia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Dobromira

Opublikowano: 28-02-2020
Szanowny panie burmistrzu, coraz częściej mówi się, że nasze miasto pięknieje dzięki remontom i licznym rewitalizacjom lokalnych dróg i osiedli. Nie twierdzę, że tak nie jest, jednak ubolewam bardzo nad brakiem zainteresowania dzielnicą Domki, w szczególności mam na myśli ul. Wrzosową i Polną. W ostatnim czasie wymieniono nawierzchnię ulicy Kwiatowej, teraz ulica Olszowa jest w trakcie przebudowy. Ulica Wrzosowa jest łącznikiem między ulicą Brzozową a Polną, więc jest o wiele częściej użytkowana niż ulica Kwiatowa, która nie jest "przelotowa". Jako mieszkanka ulicy Wrzosowej muszę z przykrością stwierdzić, że od blisko 30 lat nie wydarzyło się nic w temacie remontu całej drogi. Skrzyżowanie przy cmentarzu ulicy Polnej/Lipowej/Starzyńskiego jest w opłakanym stanie. Proszę o konkretną odpowiedź, dlaczego osiedle Domki jest tak bardzo pomijane w planach modernizacji oraz kiedy można spodziewać się remontu w/w dróg. Przypominam, że Strzegom nie kończy się tylko na Rynku, stadionie i ul. Promenady. Z poważaniem Dobromira.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna pani! W ostatnich dwóch latach wydatki na Osiedle Domki są rekordowe. Do września br. trwa najważniejsza inwestycja warta ponad 7,6 mln zł. Jest to obwodnica Osiedla dla ciężarówek, które nie jeżdżą już przez Osiedle, ale także kapitalny remont - przebudowa ul. Olszowej. Taką mamy zasadę, że remontujemy drogi strategiczne, a następnie przechodzimy do dróg mniejszych. Nie mogę obiecać kiedy - będzie to wynikało z projektów, które są obecnie w przygotowaniu i będą realizowane. Wtedy to będą powstawać nowe projekty, także z tego Osiedla. Pisze pani o centrum. Tu akurat udało się pozyskać środki zewnętrzne, dlatego zostały wyremontowane. W projekcie budżetu chyba dwa lata temu były wpisane dwie drogi do wymiany asfaltu, na które nikt się nie zgłosił, bo były to wąskie uliczki. Znalazł się chętny na ul. Kwiatową i ona została zrobiona.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 28-02-2020
Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Jako obywatel tego miasta jestem zadowolony, że ten komunikator działa i możemy wspólnie pod pana przywództwem zarządzać naszym miastem i sołectwami, żeby wszystkim mieszkańcom było tu dobrze i miło. Z treści odpowiedzi nie jestem zadowolony, bo nic konkretnego nie wnosi na dzień dzisiejszy, a ja jestem zwolennikiem konkretnego działania - małymi konkretnymi krokami w ramach tego, na co nas stać na dzień dzisiejszy. I widząc, że województwo uruchomiło sprawną kolej na trasie Wrocław-Jelenia Góra przez Wałbrzych natychmiast uruchomiłbym transport publiczny łączący wszystkie miejscowości gminy Strzegom ze stacjami w Jaworzynie Śląskiej, Żarowie i Świebodzicach lub do jednej z nich, tak żeby można było dojechać na każdy i z każdego pociągu, oczywiście wykorzystując także szynobusy jadące przez Strzegom. Wiem jedyna i najlepsza odpowiedź, żeby mieć spokój to .... "nie ma pieniędzy". Ale pieniądze nie są tu najważniejsze. Najważniejsze są dobre pomysły i chęć działania, których w naszym mieście i gminie trochę brakuje na każdym szczeblu władzy wykonawczej i ustawodawczej. I myślę, że mały kosztem można byłoby wysłać trochę światła z naszego terenu i za nasze pieniądze na stację kolejową, żeby nasi mieszkańcy spokojnie trafili do pociągu, no chyba, że poczekamy na dłuższy dzień i od kwietnia do listopada problem zniknie. Pozdrawiam i życzę skuteczniejszego działania w otwieraniu naszego miasta na świat i dla świata.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za pozdrowienia. Niestety nie zawsze tak można. Jeśli teren, a tak jest w przypadku ul. Dworcowej nie należy do gminy, nie możemy wydać ani złotówki na drogę, oświetlenie, czy też na inne prace. Do odpowiednich instytucji zostały wysłane pisma i mam nadzieję na szybką reakcję. Pisałem też, że od 1 października uruchamiamy miejską komunikację i tu prośba o konkretne propozycje.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigniew

Opublikowano: 28-02-2020
Szanowny panie burmistrzu! W ostatnich dniach zaintrygowała mnie sytuacja panująca na łączniku między ul. Wesołą a Dworcową. Otóż idąc tym łącznikiem, ominąłem i szedłem wzdłuż pomalowanych na zielono i z napisem TEREN PRYWATNY betonowych bloków. Czyżby nastąpi koniec przejść tym łącznikiem, a tym samym wydłuży się droga z miasta do Przychodni Stomatologicznej i Centrum Rehabilitacji Helios? Kolejna niespodzianka utrudniająca życie?

 

ODPOWIEDŹ:

To fakt, że część terenu jest terenem firmy, do której ta ścieżka przylega, a druga część jest własnością PKP. Dlatego też nie prowadzimy na tej ścieżce żadnej inwestycji poprawiającej jej jakość. Wypadałoby ułożyć tam puzzle i zrobić ścieżkę rowerową. Rozmowy są trudne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigi

Opublikowano: 28-02-2020
Panie burmistrzu, czy wjazd na parking przy ul. Kościelnej musi być tak tragiczny? Kamienia w Strzegomiu jest pod dostatkiem!

 

ODPOWIEDŹ:

Wjazd na parking był już w lutym poprawiony. W związku z faktem, że wspólnoty postawiły już boksy śmietnikowe w czerwcu, postaram się wprowadzić do budżetu pieniądze na projekt drogi dojazdowej (wykonanie jej w przyszłym roku). Sprawa może trochę potrwać, bo droga przylega do kościoła św. Barbary, więc projekt będzie uzgadniany z konserwatorem zabytków.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 31-01-2020
Od stycznia 2020 r. dojeżdżam do pracy do Wrocławia pociągiem ze stacji Strzegom Główny i codziennie 2 razy zadaję sobie pytanie, na które nie mogę znaleźć żadnej rozsądnej odpowiedzi, więc przekazuję je panu. Dlaczego wszędzie wokół świecą lampy tylko nie na ulicy prowadzącej do stacji kolejowej? Dlaczego tyle naszej wspólnej kasy wydaje się na promocję miasta, a tu u jednej z bram do Strzegomia jest ciemno jak w przysłowiowej d... Ja rozumiem, że władza wprowadza nieodpornych na wyższą orbitę, z której nie widać tak przyziemnych rzeczy, ale jako jeden z wielu płatników urzędniczych wypłat proszę o przeznaczenie części naszych wspólnych pieniędzy na oświetlenie tej ulicy. Zadaję sobie jeszcze jedno pytanie z troski o nasze przyszłe pokolenia i także przekazuję je panu. Dlaczego władze naszego miasta - głównie znani i cenieni nauczyciele i wychowawcy - nie ułatwiają mieszkańcom, głównie młodzieży, możliwości dotarcia do aglomeracji wrocławskiej, wałbrzyskiej czy legnickiej, otwierając w ten sposób codzienne przysłowiowe okno na świat, mając ku temu możliwości finansowe i organizacyjne. A smutne dla mnie jest to, że codziennie widzę jak "mały świat" wokół się otwiera, a Strzegom pozostaje w tej kwestii w przysłowiowej czarnej d... Pozdrawiam i dziękuję za wysłuchanie moich pytań.

 

ODPOWIEDŹ:

Informuję, że działka Nr 38, AM-6, Obręb Osiedle Wschód Nr 2 w Strzegomiu, na której zlokalizowana jest część ul. Kolejowej wraz ze znajdującą się tam siecią oświetlenia nie jest własnością gminy Strzegom. Mając na uwadze powyższą sytuację, gmina Strzegom wystąpiła z pismem do właściciela nieruchomości – Polskich Kolei Państwowych z prośbą o oświetlenie ul. Kolejowej. Gmina Strzegom nie wchodzi w skład aglomeracyjnego połączenia z Wrocławiem ze względu na odległość. Od wielu, wielu lat to połączenie jest realizowane przez Jaworzynę Śl., a o skomunikowaniu decyduje PKP. Przygotowywane są dwa projekty: remont linii Legnica-Dzierżoniów oraz elektryfikacja linii Legnica – Kędzierzyn-Koźle. Do obu tych projektów gmina złożyła wniosek, który został zaakceptowany, by na skrzyżowaniu torów z ul. Armii Krajowej, po lewej stronie, uruchomić przystanek kolejowy, który naszym zdaniem ułatwi dostęp do szyno busa, bo odległość z miasta jest o wiele mniejsza niż na Strzegom Główny. Ponadto zarząd województwa przejmuje linię kolejową Strzegom Główny – Marciszów celem jej odnowienia i uruchomienia. Moim zdaniem nastąpi to w kolejnej transzy środków z Unii Europejskiej dla Polski.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 22-11-2019
Dzień dobry panie burmistrzu. Kieruję do pana pytanie w sprawie ul. Kościelnej. Czy jest możliwa zmiana organizacji ruchu z dwukierunkowej na jednokierunkową na odcinku od ul. Świdnickiej do ul. Dąbrowskiego? Na tym odcinku parkują samochody i niemożliwością jest, aby minęły się tam dwa auta (z ledwością nawet czasami jedno). W trakcie dużego ruchu jest to bardzo uciążliwe. Pozdrawiam serdecznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Na chwilę obecną nie jest przewidziana zmiana w istniejącej organizacji ruchu na ul. Kościelnej w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Tomasz

Opublikowano: 22-11-2019
Witam, na ul. Olszowej zostały postawione już nowe lampy, czy mogłyby zostać już także uruchomione? Sam remont jeszcze pewnie trochę potrwa, a coraz wcześniej robi się ciemno. Dodatkowo jedna z nowych lamp znajduje się na skrzyżowaniu, na którym została postawiona również lampa solarna na ul. Andersa. Dobrze by było przesunąć tę solarną w wyjątkowo nieoświetlone miejsce na pograniczu działek 2647 i 2648. Czy jest to planowane?

 

ODPOWIEDŹ:

Nowe lampy na ul. Olszowej w Strzegomiu zostaną włączone w najbliższym czasie. Aktualnie gmina przesłała do TAURON Dystrybucja wniosek o zawarcie umowy oświetleniowej. Ponadto informuję, że na ul. Andersa w 2020 r. planowane jest dostawienie jednej latarni, która doświetli nieoświetlone miejsce. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 4 Następna strona