Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Pytania kategoria: Sprawy obywatelskie

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 08-05-2020
Szanowny panie burmistrzu! Każdego roku przyjeżdżam do Strzegomia do rodziny i naprawdę widzę jak miasto pięknie obecnie wygląda: strzegomska starówka, wyremontowany wiadukt, mury obronne, baszta, skwer z kolorową fontanną. To wszystko stanowi piękną wizytówkę Strzegomia. Jednak po zmianie wizerunku strony internetowej miasta i gminy Strzegom brak jest możliwości pokazywania z kamery internetowej Rynku. Jest mi żal, że nie mogę zobaczyć czasami na odległość mojej rodziny, może uda się panu nawiązać współpracę ponownie z operatorem internetowym i udostępnić działanie. Pozdrawiam, serdecznie życzę panu jednocześnie dużo zdrowia i wewnętrznego spokoju, a negatywne wpisy niech pana nie przerażają.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za przypomnienie sprawy. Kamera już niedługo ponownie będzie działać.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marcin

Opublikowano: 24-04-2020
Witam panie burmistrzu. Proszę sprawdzić działalność strzegomskiej Słodowni. Mam wrażenie, że w ostatnim czasie (praca UMiG w trybie ograniczonym) jej działalność jest jeszcze bardziej intensywna, a przez to uciążliwa. W mieście śmierdzi spalonym słodem, zarówno w dzień, jak i w nocy. Przecież w urzędzie są odpowiednie komórki do takich spraw. Pozdrawiam.
 

ODPOWIEDŹ:

Tryb ograniczony polega na tym, że to pracownicy schodzą do klienta. Wykonujemy wszystkie czynności zgodnie z zadaniami gminy. Wykonujemy też wszystkie czynności w terenie. Do mnie łatwiej się też dodzwonić, a jeśli mnie nie ma w urzędzie, to panie w sekretariacie zapisują nr klienta i ja oddzwaniam. Uważam, że w kontekście działań Słodowni, by ograniczyć wydobywanie się na miasto zapachów z produkcji słodu, a szczególnie czarnego do produkcji ciemnego piwa, jest znacznie lepiej. Mamy tez ustalenia, że produkcja ta nie może być robiona w weekendy. Siedzimy teraz w domach, stąd to wrażenie. Prześlę e-maila do Słodowni.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Granitowy Strzegom

Opublikowano: 24-04-2020
Witam, jak wygląda sprawa związana z antenami 5G w naszej gminie? Czy jest możliwość zatrzymania budowy i stawiania takich anten? Sprawa jest zbyt nieciekawa, bo przy takich antenach promieniowane ma bardzo duży wpływ na człowieka, roślinność i zwierzęta - to tak w skrócie. Skutki takich anten są bardzo niepokojące.

 

ODPOWIEDŹ:

Kwestia anten 5G przypomina mi sprawę budowy wiatraków. Cały świat stawia, a w Polsce nie, bo wolimy dla czystego powietrza energię produkować z węgla i zanieczyszczać środowisko. Nie mam żadnych informacji, by w Strzegomiu budowano maszty 5G. Jeśli buduje się je na świecie, to znaczy, że technologia została sprawdzona. Z tego co czytałem w Internecie, ta technologia będzie się szybko rozwijać na świecie. Pewnie także dotrze do Polski i Strzegomia. Chyba, że wszyscy wyrzucimy komórki i zrezygnujemy z szybkich łączy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 24-04-2020
Witam panie burmistrzu. Pytanie dotyczy pańskiego wystąpienia przed pomnikiem i zapalenia zniczy w hołdzie poległym w katastrofie smoleńskiej. Czy to było aż takie niezbędne, by w dobie pandemii się pokazywać tak demonstracyjnie jak ten ze stolicy nawiedzony prezes. Nie podoba mi się pańskie wystąpienie. Dla mnie miało niezdrowy wydźwięk. Ukazuje arogancję władzy, a panu mogę przypisać swego rodzaju lans. Przecież niektórzy z nas też by mogli się przyłączyć i razem z panem uczcić tę tragedię. Ale nie, to pan jest ważny, najważniejszy. Reszta to niech siedzi w areszcie domowym.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna pani mieszkanko Strzegomia. Chciałbym poinformować, że zamówienie na znicze zostało zlecone i zapłacone, kiedy o koronawirusie nikt nie myślał. Wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej złożyliśmy hołd poległym w katastrofie smoleńskiej w imieniu społeczeństwa gminy Strzegom - mamy do tego upoważnienie jak pokazały ostatnie wybory. Z jednej strony pisze pani o lansie mojej osoby, a z drugiej strony pisze pani, że także inni mogliby się przyłączyć. Rozumiem, że pani też mogłaby przyłączyć się do tego gestu zapalenia zniczy. W przyszłym roku, jak Bóg pozwoli, zaprosimy mieszkańców na tę uroczystość. Skąd tyle tej nienawiści do mojej osoby, szczególnie w tych trudnych czasach. Życzę pani zdrowia, optymizmu i spokoju ducha.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 13-03-2020
Witam, pytanie moje dotyczy wstępnej deklaracji udziału w projekcie - poprawa stanu powietrza w Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dokumenty te zbierane były w roku 2019 do 15 lutego. Czy może udzielić pan więcej informacji na temat tego projektu, czy będzie on realizowany? Minął rok i w Urzędzie Miejskim niestety nie można uzyskać jednoznacznej informacji na ten temat. Osoby wymieniające piece kaflowe na tamten czas mogły złożyć tylko tę deklarację, nie obejmowała ich możliwość złożenia deklaracji w ramach programu priorytetowego "Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego". Oczywiście wiem, że nie można składać obydwu tych deklaracji na raz, tylko wtedy w urzędzie poinformowano mnie, że jeśli chcę skorzystać z dofinansowania, to na tą chwilę dostępna jest tylko ta - Aglomeracja Wałbrzyska. W obecnej sytuacji jeśli okaże się, że projekt Aglomeracji Wałbrzyskiej nie dojdzie do skutku, co można zrobić, aby skorzystać z dofinansowania? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Projekt Aglomeracji Wałbrzyskiej otrzymał dofinansowanie. Nabór wniosków planowany jest od kwietnia br., co jeszcze może ulec zmianie. Mieszkańcy o naborze wniosków zostaną poinformowani. W przypadku braku otrzymania dofinansowania z projektu Aglomeracji Wałbrzyskiej, można wystąpić o dofinansowanie do gminy Strzegom w ramach programu "Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego".

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Maria

Opublikowano: 13-03-2020
Panie burmistrzu! Pięknie wygląda strzegomska starówka przy ulicy Świdnickiej. Wymontowany wiadukt, mury obronne, baszta, skwer z kolorową fontanną. Teren ten stanowi piękną wizytówkę Strzegomia. Estetykę tego miejsca psuje jedynie stojąca zdewastowana komórka. Czy może pan coś w tej sprawie zrobić?

 

ODPOWIEDŹ:

Komórka została jako magazyn dla osoby niepełnosprawnej. Uspokajam - będzie wyremontowana. W chwili obecnej jesteśmy na etapie sprzedaży tej nieruchomości. Mam deklarację firmy, która wykonywała rewitalizację, że wykona ten remont. Obiekt będzie wyglądał jak przylegający garaż.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Sven Kato

Opublikowano: 31-01-2020
Czy gmina ma jakiś wpływ na to, czym mieszkańcy palą w swoich kotłach i piecach? To co się czuje i widzi, zwłaszcza popołudniami i wieczorem to zgroza. Z kominów leci czarny, brunatny i gryzący dym, ścieląc się między ulicami. Wyjście w tym czasie na spacer lub bieganie to po prostu działanie przeciwko własnemu zdrowiu i życiu. To kwalifikuje się do aktywności w masce przeciwpyłowej. W tym niechlubnym procederze przodują zwłaszcza mieszkańcy oś. Kamionka, ul. Mickiewicza, ul. Kościuszki i Al. Wojska Polskiego. Po zgłoszeniu takiego faktu (straszne zadymienie z konkretnego komina) na policję zostałem poinformowany, że policja nie zajmuje się tego typu sprawami i należy to zgłosić do UM. Stąd moje pytanie, czy jest jakieś przełożenie włodarzy miasta na tych - delikatnie mówiąc - trucicieli i czy są podejmowane jakieś kroki do walki z tym jakże obecnie ważkim problemem? Proponuję zamontować pyłomierze w w/w miejscach, to gwarantuję, że przekroczenia stężeń PM2,5 i PM10 będą przekroczone o kilkaset procent. Słodownia to przy tym miód-malina. Łączę pozdrowienia, aby do wiosny, może będzie czyściej.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom ma wpływ na to, czym palą jej mieszkańcy w swoich paleniskach w takim zakresie, iż inspektorzy ds. ochrony środowiska mają uprawnienia do kontroli przedmiotowych palenisk. Kontrole takie odbyły się w Granicznej w niezbędnej asyście policji, która na podstawie posiadanych kompetencji może nałożyć mandat w razie stwierdzonych nieprawidłowości.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 22-11-2019
Panie burmistrzu, jak to jest? Na moim akcie małżeństwa wkradł się błąd - pomyłka Urzędu Stanu Cywilnego. Musiałam się zwrócić do USC o wydanie nowego dokumentu i niestety ponownie zapłacić. Dlaczego, skoro to nie jest mój błąd? Nie wspominając, że nie usłyszałam słowa przepraszam za pomyłkę.

 

ODPOWIEDŹ:

Opłata skarbowa została pobrana za wydanie odpisu aktu stanu cywilnego (tj. aktu małżeństwa), a nie sprostowanie tego aktu. Z uwagi na to, iż wydawanie kolejnych odpisów aktu stanu cywilnego podlega opłacie skarbowej zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej, dlatego należało tę opłatę uiścić na konto gminy Strzegom.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 22-11-2019
Witam. Czy jest szansa, że podejmie pan działania w kierunku zmniejszenia smrodu ze słodowni? Czy może tak jak liternik z Al. Wojska Polskiego mamy obanerować miasto? Świetnie będzie wyglądać centrum i główne ulice z podobnymi banerami. A może wzorem Żarowa zorganizujemy protest zbiorowy? Tylko czy ma pan w sobie tyle iskry, by jak burmistrz Żarowa stanąć po odpowiedniej stronie barykady. Jak do tej pory stać pana tylko na tyle, by słać pisma do zarządu słodowni.

 

ODPOWIEDŹ:

Zdecydowanie nie zgadzam się z pana opinią. Słodownia znacznie ograniczyła emisję dla jednych - smrodu, dla drugich - nie. Są dni kiedy produkuje się słód czarny i wtedy są te zapachy. W Polsce Sejm nie podjął ustawy o odorze i gmina nie ma żadnych narzędzi, by występować przeciwko tej sprawie. Jedyna możliwość to tylko postępowanie sądowe z powództwa cywilnego. Gmina nic nie może. Co do drugiej części, nie wypowiadam się. Są to pana oceny. Merytorycznie jest pan nieprzygotowany, dlatego prostymi słowami wytłumaczyłem, że gmina nic prawnie nie może. A prawo powinno być - i jest - w Polsce przestrzegane.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Monika

Opublikowano: 22-11-2019
Dzień dobry, czy w naszej gminie są przeprowadzane bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV? Jeśli tak, kogo one obejmują i w jakim wieku są przeprowadzane. Dziękuję i pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Miały być rozpoczęte w tym roku, ale osoby z branży medycznej, które się zobowiązały do przygotowania programu profilaktycznego HPV, nie wywiązały się z deklaracji. Dlatego też zaplanowałem środki w budżecie gminy na zlecenie tego opracowania, by rozpocząć szczepienia dziewcząt i chłopców jeszcze w 2020 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta