Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Pytania kategoria: Sprawy obywatelskie

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Robert

Opublikowano: 02-04-2021
Dlaczego pan wprowadza mieszkańców w błąd? Palenie w piecach odpadami nie zgłasza się na policję, gdyż nie posiadają środków ani wiedzy na temat palenia odpadami. Od tego jest Straż Miejska, o ile istnieje w danym mieście, lub pana pracownicy z UM z Wydziału Ochrony Środowiska.

ODPOWIEDŹ:

 Jeśli tak gdzieś napisałem, to przepraszam. Prawo ma straż miejska, której nie powołujemy po negatywnym odbiorze tego tematu przez mieszkańców oraz upoważniony pracownik Urzędu Miejskiego.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kamyk

Opublikowano: 05-03-2021
Dlaczego pan zamyka obiekty sportowe? Proszę sie przejść na targ przy ul. Legnickiej - tysiąc ludzi bez maseczek, jeden przy drugim. To jest walka z pandemią w Strzegomiu?

 

ODPOWIEDŹ:

 Nic nie zamykam, stosuję się tylko do przepisów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Obywatel

Opublikowano: 08-02-2021
Panie burmistrzu, gdzie można zgłaszać lub komu w gminie Strzegom ewidentne przypadki palenia odpadami plastikowymi w piecu CO?

 

ODPOWIEDŹ:

Przypadki palenia odpadami w piecu należy zgłaszać w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu oraz na Komisariat Policji w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Renia

Opublikowano: 22-01-2021
Witam panie burmistrzu, chciałam się dowiedzieć, jak długo jeszcze duży zielony pojemnik na odpady będzie szpecił chodnik przy ul. Świdnickiej 21-25 i Kościelnej ustawiony od strony wewnętrznej tych ulic. Z tego co zauważyłam swoje śmieci wrzucają do niego mieszkańcy ulicy Kościelnej nr: 17-19, 21,23,25,25A,27 oraz ul. Świdnickiej 21-25 i 29. Taka sytuacja trwa od dawna i najwyższy już czas, aby wreszcie została odpowiednio załatwiona. Nie może być tak, że pod bokiem Bazyliki i pomnika JPII znajdowało się wysypisko śmieci. Odpady te często pod postacią drzwi, gruzu, zużytego sprzętu gospodarstwa domowego podrzucane są pod osłoną nocy przez innych mieszkańców z całego Strzegomia. Powoduje to zakłócenia w ruchu pieszych, a nawet utrudnia dojazd do posesji przy ul. Świdnickiej 21-25. Proszę więc o załatwienie tej sprawy niezwłocznie, bo taki stan nie może i nie powinien trwać dłużej. Najwyższa pora, aby służby za to odpowiedzialne wyznaczyły miejsca do lokalizacji boksów na śmieci dla mieszkańców wymienionych przeze mnie ulic. Nie jest tym miejscem chyba środek chodnika? Z moich obserwacji wynika, że swoje odpady wrzucają to również nawet mieszkańcy, którzy mają już wybudowane boksy z ul. Ogrodowej i innych numerów Kościelnej, bo tak im jest wygodniej.

 

ODPOWIEDŹ:

Ze względu na brak boksów śmietnikowych pojemnik na odpady dla mieszkańców ul. Kościelnej od nr 17 do 27 obecnie musi być użytkowany, ale nie znaczy to, że odpady trzeba pozostawiać w miejscach innych niż w ustawionym pojemniku. Informuję, że wspólnota mieszkaniowa przy ul. Kościelnej 17-19 uzyskała zgodę spółdzielni mieszkaniowej wspólnego użytkowania boksu śmietnikowego. Obecnie oczekują na przesłanie stosownej umowy oraz kluczy dla mieszkańców. Wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Kościelnej 21, 23, 25, 25A mają wyznaczone miejsca na boksy i obecnie są w trakcie projektu. Mieszkańcy ul. Świdnickiej, której zarządcą jest spółdzielnia mieszkaniowa posiadają boks śmietnikowy i powinny zbierać odpady w miejscu do tego przeznaczonym. Po wybudowaniu boksów przez wspólnoty mieszkaniowe pojemnik Kp-7 znajdujący się przy ul. Kościelnej zostanie usunięty.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Stanisław

Opublikowano: 22-01-2021
Szanowny panie burmistrzu, proszę o wykonanie korekty drzew iglastych posadzonych na posesjach osiedla Domki. Posesje przeradzają się w las, drzewa przesłaniają krajobraz i stanowią zagrożenie. Myślę, że wysokość drzew iglastych nie powinna przekraczać 4 metrów. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Ustawa o ochronie przyrody nie określa wysokości, do jakiej mogą rosnąć drzewa. Jedynym organem, który może rozstrzygnąć spór sąsiedzki jest sąd. W związku z tym sprawę należy skierować na drogę cywilną.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Obywatel

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, gdzie można zgłaszać lub komu w gminie Strzegom ewidentne przypadki palenia odpadami plastikowymi w piecu CO?

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę o kontakt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi pod numerem telefonu 74 8560-531. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 

Imię/nick: Malwina

Opublikowano: 18-12-2020
Panie burmistrzu, jestem bardzo wdzięczna za uruchomienie linii autobusowej na trasie Goczałków-Strzegom. Bardzo ułatwia to dojazd do pracy w godzinach wczesno- południowych. Dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Cieszę się bardzo i dziękuję za dobre słowo w tym temacie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jolka

Opublikowano: 09-10-2020
Te miejskie autobusy nie są przypadkiem za duże? Większość miejsc pusta, lepsze byłyby takie busiki po 10-12 miejsc.


ODPOWIEDŹ:

To czy duży, czy mały - dla ceny usługi nie ma znaczenia, bo jest zlecona w ramach zapytania ofertowego. Ma pani rację, że dziwnie to wygląda, dlatego gmina złożyła wniosek do "Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych", w ramach którego chcemy kupić 4 autobusy na linie gminne i jeden na linie "0" i "10". Będzie on mniejszy, ok. 20-osobowy, niskopodłogowy, dostosowany dla niepełnosprawnych oraz osób z wózkiem dziecięcym. Wszystkie autobusy będą w jednym kolorze z tablicami świetlnymi. Ministerstwo klimatu zapowiedziało ogłoszenie konkursu na dotacje do autobusów hybrydowych i elektrycznych na rok 2021. Tam chcemy złożyć wniosek na trzy autobusy z dotacją 80% i w ten sposób mielibyśmy swój tabor. Usługa będzie dalej zlecana, nie musimy zakładać żadnej spółki.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Teresa

Opublikowano: 25-09-2020
Witam, właśnie dostałam podwyżkę czynszu za mieszkanie komunalne i aż się przeraziłam. Podwyżka jak nigdy ok. 120 zł. Za stare mieszkanie, w którym miasto nic nie zrobiło, ani nie robi mam płacić 362 zł? To jakaś kpina. Takie czynsze płacą mieszkańcy osiedli, gdzie mają ogrzewanie na okrągło. Myślę, że ci co zdecydowali o takiej podwyżce powinni się trochę zastanowić, kto mieszka w mieszkaniach komunalnych, a jak nie wiedzą to napiszę – ludzie, których nie stać na mieszkanie własnościowe i własne domy. Niektórzy mają tylko minimum na przeżycie każdego miesiąca. Mimo tego, że płacimy czynsze, jak każdy, nie traktuje się nas poważnie i nie możemy decydować o niczym. Taka podwyżka 50 % nigdy nie miała miejsca. Dojdzie do tego, że większość mieszkańców nie będzie miała z czego płacić czynszów. Najwyższy czas się zatrzymać i zastanowić, co robicie.

 

ODPOWIEDŹ:

Domyślam się że jest to mieszkanie w kamienicy wybudowanej przed 1945 rokiem. Ostatnia podwyżka w tych lokalach obowiązywała od kwietnia 2019 r. i w porównaniu z wcześniej obowiązującą od października 2015 roku wzrosła o 30 groszy za m2 powierzchni użytkowej lokali. Do tej pory obowiązywały dwie różne stawki bazowe czynszu za lokale mieszkalne: dla budynków wybudowanych po 1945 r. oraz dla budynków wybudowanych przed 1945 r.

Taki podział miał odzwierciedlać stan techniczny budynków. W obecnej chwili, zgodnie z orzecznictwem, podział ten nie stanowi kryterium oceny stanu technicznego nieruchomości. Wobec powyższego została wprowadzona jedna obowiązująca stawka, co w konsekwencji pociąga za sobą zmiany w stawkach za najem socjalny oraz najem pomieszczeń tymczasowych. Średnie nasze płatności odprowadzane do Wspólnot Mieszkaniowych z tytułu kosztów zarządu, w tym na fundusz remontowy i bieżącą administrację, to kwota ok. 3,30 zł za m2, ale i są takie wspólnoty, gdzie płacimy 10 zł za m2.

Oprócz kosztów utrzymania części wspólnych budynków gmina ponosi również koszty remontów lokali. Dla przykładu wymiana instalacji elektrycznej w lokalu to rząd kilku tysięcy złotych. Podwyżka stawek bazowych czynszu jest koniecznością wynikającą z wzrastających kosztów usług związanych z bieżącym utrzymaniem lokali, konserwacją i utrzymaniem należytego stanu technicznego nieruchomości oraz zwiększeniem zakresu przeprowadzanych remontów mieszkań i budynków. Zachęcam do wykupienia mieszkania z bonifikatą 95% lub 99%.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Obywatel Miasta

Opublikowano: 25-09-2020
Dzień dobry, panie burmistrzu. Jestem bardzo zadowolony z możliwości poruszania się miejskimi rowerami po Strzegomiu, ale czy jest możliwość, aby przy tych stacjach dokujących na terenie miasta były choćby po 3 rowery z bagażnikiem z tyłu, żeby wozić dzieci ? Koszt chyba nie jest aż tak duży do poniesionej inwestycji. Proszę o przemyślenie tej sprawy. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Zawnioskujemy do wykonawcy usługi , by w 2021 r. postawił kilka takich rowerów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta