Mieszkańcy pytają? - Burmistrz odpowiada

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Schronisko w Świdnicy

Opublikowano: 26-11-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Piszę w imieniu Fundacji Mam Pomysł, która jest operatorem Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Jako pracownicy schroniska poczuwamy się społecznie odpowiedzialni za bezdomne zwierzęta domowe i egzotyczne. Jesteśmy bardzo blisko Strzegomia, niemalże po sąsiedzku i chętnie chcielibyśmy pomóc w zapobieganiu bezdomności zwierząt z gminy Strzegom. Jako Schronisko mamy już duży kontakt z mieszkańcami gminy. Wizytujemy szkoły i przedszkola, gdzie przeprowadzamy pogadanki dla najmłodszych. Mieszkańcy gminy Strzegom są naszymi wolontariuszami, darczyńcami i adoptującymi zwierzęta. Moglibyśmy być uzupełnieniem we współpracy gminy z weterynarzami, którzy obsługują interwencje i wypadki. Pragniemy realizować program opieki nad bezdomnymi zwierzętami z gminy Strzegom. Chętnie spotkamy się celem omówienia naszej propozycji i przedstawimy ofertę.

 

ODPOWIEDŹ:

Chętnie spotkam się z Fundacją Mam Pomysł w kontekście ewentualnej współpracy w najbliższych latach. Aktualnie mamy podpisaną umowę z innym schroniskiem.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 26-11-2021
Witam panie burmistrzu. Mam pytanie - jak wygląda postęp prac związanych z budową mieszkań TBS na ul. Armii Krajowej?

 

ODPOWIEDŹ:

W pierwszej kolejności będzie realizowane osiedle na ul. Parkowej w Strzegomiu. Bardzo proszę o przeczytanie artykułu na 1. stronie naszej gazety. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Świdnicy budowę ma rozpocząć w 2022 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Elka

Opublikowano: 26-11-2021
Czy komunikacja gminna przynosi jakiś zysk? Do których linii trzeba dopłacać, a które są rentowne?

 

ODPOWIEDŹ:

Komunikacja gminna nie przynosi zysku, ale też jest finansowana z kilku źródeł. Pierwsze - najważniejsze - to 2,60 zł dopłaty do kilometra z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Drugie źródło to połączenie dowozu uczniów do szkół z transportem zbiorowym i niewielki zysk (z biletów miesięcznych) - dwie linie są dochodowe. Komunikacja gminna to wniosek nr 1 w Strategii Rozwoju Gminy Strzegom, którą konsultowaliśmy na wielu zebraniach i to mieszkańcy wystawili takie zadanie do realizacji - szczególnie mieszkańcy 22 wiosek. I jeszcze jedno, nie znam miasta czy gminy, gdzie komunikacja byłaby dochodowa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Maciek

Opublikowano: 12-11-2021
Panie Burmistrzu, jak długo zamierza pan finansować narkomanię i patologię w naszym mieście? Jak długo będzie pan mówił, że nic nie da się z tym zrobić? Tyle młodych rodzin szuka dla siebie mieszkania, a pan woli sponsorować mieszkanie narkomanom, którzy zajmują bezprawnie lokal i od lat nie opłacają czynszu ani rachunków za media. Do ogrzewania używają prowizorycznego pieca, w którym palą meblami i śmieciami (…).

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina podjęła kroki zmierzające do odzyskania lokalu mieszkalnego, o którym pan pisze. Niestety, z uwagi na zapisy "ustawy covidowej" z marca 2020 r. w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. Oznacza to tyle, że eksmisja w czasie pandemii, z nielicznymi wyjątkami, jest niemożliwa. Ograniczenia eksmisji nie obowiązują, jeśli powodem opróżnienia lokalu jest stosowanie przemocy w rodzinie, rażące i uporczywe wykraczanie przeciwko porządkowi domowemu, zajęcie lokalu bez tytułu prawnego lub też uciążliwe zachowanie uniemożliwiające normalne korzystanie z innych lokali mieszkalnych w budynku. W październiku 2019 r. gmina wystąpiła z zapytaniem na policję w sprawie osób zamieszkujących w przedmiotowym lokalu. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że na przestrzeni ostatnich 4 lat policja odnotowała 2 interwencje, z czego w jednym przypadku nie została potwierdzona jej zasadność, a drugi raz dotyczył kradzieży prądu. Jednocześnie policja poinformowała, że do Komisariatu Policji w Strzegomiu nie wpływały żadne skargi od mieszkańców bloku, które miałyby dotyczyć zachowania osób przebywających w przedmiotowym mieszkaniu. W grudniu 2019 r. pracownicy Urzędu Miejskiego przeprowadzili kontrole w lokalu i nie ujawniono żadnych nieprawidłowości. W styczniu 2021 r. wpłynęła skarga mieszkańca budynku na zachowanie użytkowników przedmiotowego lokalu, w związku z czym zostało wystosowane do nich pismo upominające, wzywające do przestrzegania porządku domowego. Od tego czasu nie było zgłoszeń o niewłaściwym korzystaniu z lokalu, w związku z powyższym brak jest dowodów na uporczywe wykraczanie przeciwko porządkowi domowemu. Dodatkowo informuję pana, że w przypadku powzięcia informacji o procederze przestępczym powinien pan złożyć zawiadomienie na policję, która w uzasadnionym przypadku może rozpatrywać takie sprawy zgodnie z posiadanymi kompetencjami. Potwierdzone przez policję zgłoszenia o istniejących nieprawidłowościach w korzystaniu z lokalu (np. zakłócanie porządku, awantury, libacje alkoholowe) mogą posłużyć jako dowody w ewentualnej sprawie o eksmisję z lokalu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Artur

Opublikowano: 12-11-2021
Panie burmistrzu, bardzo mnie cieszy, że w Strzegomiu mamy duże zainteresowanie judo, tylko nie potrafię zrozumieć, dlaczego tylko jeden klub jest chwalony, a drugi jest pomijany w informacjach gminnych. Dotyczy to Stowarzyszenia TATAMI. AKS chwali się wynikami na łamach lokalnej gazety, czy stronie urzędu, a przecież TATAMI też zdobywa medale i promuje Strzegom. Każdorazowo jest wywieszany baner z logo stowarzyszenia, gdzie jest także nazwa miasta i herb naszego Strzegomia, i co najważniejsze, rodzice sami pokrywają wszelkie koszty bez pomocy Urzędu Miejskiego. Myślę że miasto powinno to docenić, informując mieszkańców, że są dwa kluby judo i obydwa mają zasługi w promocji Strzegomia. Pozdrawiam i liczę, że jednak pomoże pan to zmienić.

 

ODPOWIEDŹ:

W odróżnieniu od sekcji judo AKS-u Strzegom, TATAMI nie wysyła w ostatnim okresie do Urzędu Miejskiego informacji o wynikach swoich zawodników. Jeżeli takie informacje otrzymamy, z pewnością chętnie zamieścimy je w naszych mediach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 12-11-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Moje pytanie dotyczy budowy obwodnicy wsi Jaroszów. Wiem, że temat istnieje już od dawna, ale jest o tym jakoś cicho. Czy jest szansa, że takowa obwodnica powstanie? Jeśli tak, to kiedy? Myślę, że budowa takiej obwodnicy byłaby rozsądnym rozwiązaniem i zapewne wpłynęłaby bardzo mocno na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. W Jaroszowie dochodzi często do wypadków (o ostatnim nieszczęśliwym potrąceniu kobiety było bardzo głośno), do tego jest sporo kolizji drogowych. Martwi mnie też sznur samochodów, szczególnie w piątek i niedzielę popołudniu, kiedy to turyści jadą i powracają z gór. Bardzo proszę o rzetelną odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Moim zdaniem nadzieja jest nikła. Bardzo zaawansowany jest projekt budowy S35, który z Wrocławia będzie przebiegał na wysokości Świdnicy. W okolicach Olszan przejdzie przez naszą gminę, by włączyć się do S3. Taki jest pomysł i realizacja, by zamiast autostradą w kierunku Karpacza i Szklarskiej Poręby - jechać S35, co ma znacznie odciążyć DK5, w tym Jaroszów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigniew

Opublikowano: 12-11-2021
Witam serdecznie! Chciałbym się dowiedzieć, bo to jest wielki obciach dla miasta, kto jest odpowiedzialny za porządek i sprzątanie chodnika na odcinku: wiadukt kolejowy-Netto? Cały czas panuje tam wielki bałagan i nikt do niego się nie przyznaje. W tej chwili - ale to jest już od paru lat - na chodniku leżą przegniłe liście, dzięki którym można zaliczyć upadek i mocno się potłuc. A nadchodzą deszcze i będzie jeszcze gorzej. Wspomnę jeszcze, że w porze zimowej ten odcinek chodnika nie jest odśnieżany i sypany piaskiem. Wręcz powiem, ten odcinek chodnika to jest czarna rozpacz, wychodzi na to, że ktoś się czai na ludzkie zdrowie, a może i życie. Ciekaw jestem, czy władze miasta przechodzą tamtędy, a jak przechodzą - chyba nie - to dlaczego nie reagują? Nawet, jak to jest odcinek kolei, to czy nie można z nimi się dogadać? To jest tylko ok. 50 metrów. Proszę o odpowiedź i jeszcze chcę przypomnieć, że istnieje chodnik na odcinku pogotowie ratunkowe-wiadukt. A przypominam, bo na tymże odcinku przez prawie całą zimę nikt nie pracuje. Już kiedyś o tym pisałem. Z poważaniem mieszkaniec Strzegomia.

 

ODPOWIEDŹ:

Wskazany chodnik zlokalizowany jest w pasie drogi wojewódzkiej. Niejednokrotnie występowałem do zarządcy drogi o rozwiązanie problemu, sprzątania chodnika, utrzymania i prowadzenia "Akcji Zima". Ponownie wystąpię do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei o utrzymywanie chodnika w odpowiednim stanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Robert

Opublikowano: 12-11-2021
Witam pana. Widzę, że trudne pytania pozostawia pan bez odpowiedzi bądź ich w ogóle unika. Pytam po raz kolejny, dlaczego gmina nie ma podpisanej żadnej umowy jak inne miasta w powiecie dot. zabierania bezpańskich psów. Wiem, że w godzinach urzędowania UM pani po wielkich wymianach zdań psa zabiera przez kogoś tam. Po zamknięciu UM psy mogą biegać swobodnie. Nie oczekuję tu odpowiedzi, że proszę dzwonić na policję, gdyż wiem, że policjanci nie są od psów. Do nikogo nie zadzwonią, ponieważ nikt nie ma podpisanej umowy z urzędem. Do siebie też nie zabiorą, bo nie mogą, nie ma Straży Miejskiej. Więc pytanie, do kogo dzwonić w takim przypadku. Również wyprzedzam pana odpowiedź, ze schroniska też przyjmują, a nikt takiego psa nie będzie przewoził swoim samochodem. Na takie rzeczy UM posiada finanse. Może tym razem pan coś odpowie.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina ma podpisaną umowę ze schroniskiem AZYL w Dzierżoniowie na wyłapywanie i przetrzymanie w schronisku bezdomnych zwierząt. Gmina ma również podpisaną umowę z lekarzem weterynarii na opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych i losowych z udziałem zwierząt. W godzinach popołudniowych i w święta Komisariat Policji w Strzegomiu przejmuje dyżur w sprawach związanych z bezdomnymi zwierzętami zgodnie z przepisami prawa. Szczegółowo temat opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Strzegom przedstawia uchwała nr 29/21 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 24 marca 2021 r. - dostępna na stronie internetowej BIP.STRZEGOM.PL (zakładka Uchwały 2021).

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegom

Opublikowano: 15-10-2021
Były już pytania w tej sprawie wysyłane do pana, ale odpowiedzi brak, więc zapytam ponownie - kiedy wyprofilujecie wyjazd na ul. Niepodległości z terenu zakładów kamieniarskich? Auta ciężarowe naprawdę mają problem z wyjazdem!

 

ODPOWIEDŹ:

Zjazd został naprawiony poprzez uzupełnienie ubytków. Nowa konstrukcja przebudowanego zjazdu jest możliwa do realizacji po wykonaniu dokumentacji projektowej. W chwili obecnej zadanie nie jest ujęte w budżecie gminy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Ruska

Opublikowano: 15-10-2021
Panie burmistrzu, niech ktoś się w końcu zlituje nad naszą wioską. Nie możemy patrzeć, jak nasza miejscowości idzie w zapomnienie. Wiemy, że czas w Rusku się zatrzymał, ale tu się cofa. Z niecierpliwością czekamy na nowy asfalt i na obiecane boisko przy placu zabaw.

 

ODPOWIEDŹ: 

Szkoda, że mieszkaniec nie zauważył, że wydano w ostatnim czasie 5 mln zł na kanalizację, do której mieszkańcy nie chcą się przyłączać. Aktualnie za ok. 115 tys. zł wykonywany jest projekt remontów dróg gminnych, budowa chodnika świetlica - przystanek PKS - kościół. W budżecie na 2022 rok znajdzie się projekt na wykonanie boiska sportowego z nawierzchnią poliuretanową. Odbędą się także rozmowy z prezesem RSP, by przejąć niewielki kawałek ziemi i tam urządzić plac zabaw. Taka kolej rzeczy, najpierw trzeba wybudować kanalizację, a później infrastrukturę. Tak jak obiecałem, tak czynię. Firma Eneris dalej podtrzymuje chęć pomocy w budowie boiska i placu zabaw. Pozdrawiam zniecierpliwionego mieszkańca i rozumiem pana, bo to długo trwa, ale w naszej pięknej gminie są 22 wsie, a 3 jeszcze nie mają kanalizacji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 15-10-2021
Witam panie burmistrzu, mam pytanie dot. "zapomnianego" osiedla Wschód. Czy jest możliwość zadbania o bezpieczeństwo mieszkających tam ludzi (postawienie świateł, wybudowanie ronda, estakady, cokolwiek) na wyjazdach od ul. Gronowskiej lub ul. Armii Krajowej? Dostanie się do centrum (samochodem) w weekendy graniczy z cudem, ruch na "piątce" jest ogromny, często włączenie się do ruchu trwa 10-15 minut i jest bardzo niebezpieczne (pieszo ze względu na brak chodników to w ogóle "samobójstwo"). Rozumiem, że nie ma tam chodników, wody i kanalizacji na wszystkich ulicach, bo jest to nowe osiedle i są starsze ulice wymagające inwestycji, ale tu też mieszkają ludzie, którzy płacą podatki. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Jak czytam zapomnianego i zaniedbanego, to mi ręce opadają. Mieszkaniec nie zauważył, że wybudowano tam plac zabaw i miejsce do spotkań. W chwili obecnej są pieniądze w budżecie na projekt przebudowy odcinka ul. Armii Krajowej od "5" do ul. Gronowskiej - będzie to droga ze ścieżką rowerową. To trochę potrwa, jeśli chodzi o nową część to w większości zakupiliście państwo tereny od prywatnych właścicieli i to oni powinni zapewnić wodę, kanalizację, drogi, które nie są nasze. Z tego co pamiętam tylko jedna jest drogą gminną, czyli ul. Jagodowa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mania

Opublikowano: 01-10-2021
Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy dofinansowania do wymiany pieca. Chodzi o wymianę w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Gdzie się udać w tej sprawie? Proszę o wszelkie informacje.

 

ODPOWIEDŹ:

W sprawie dotacji wnioski należy składać do 31.10.2021 r. Wnioski składa się po zakończeniu wymiany pieca. Wszelkich informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu (1 piętro, pokój 26) lub pod numerem tel. (74) 8 560 531.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 01-10-2021
Panie burmistrzu, piszę do pana w sprawie wybiegu/parku/placu zabaw dla psów. Czy taki park kiedykolwiek powstanie w Strzegomiu? Jeśli chodzi o miejsce, to wydaje mi się, że dawny teren placu zabaw przy ul. Agatowej byłby dobrym miejscem na taką inwestycję.

 

ODPOWIEDŹ:

W lipcu br. została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę wybiegu i parku zabaw dla psów na działce nr 1120 obr. Krzyżowa Góra – teren za halą sportową przy ul. św. Jana. Zgodnie z projektem powstanie ogrodzony wybieg wraz z oświetleniem i monitoringiem o powierzchni ok. 800 m kw. Termin wykonania dokumentacji to 30.11.2021 r. O tym, czy realizacja zadania rozpocznie się już w przyszłym roku, zadecyduje Rada Miejska.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kasia

Opublikowano: 01-10-2021
Witam. Moje pytanie dotyczy wyznaczenia miejsca na budowę garażu w miejscowości Goczałków na tzw. Osiedlu Manhattan. Gdzie się udać w tej sprawie? Zaznaczę, że jestem właścicielką nieruchomości na tym osiedlu. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Zapraszam panią do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego (pokój nr 34, II piętro) w celu uzgodnienia lokalizacji działki, na której będzie można wybudować garaż.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Entuzjasta

Opublikowano: 20-09-2021
Witam serdecznie. Nazywam się Radosław i piszę do pana w sprawie zapomnianego miejsca rekreacji w naszym mieście jakim jest skate park. Po wielu latach przerwy powróciłem do sportu, jakim jest agresywna jazda na rolkach, ucząc tym samym swego siostrzeńca jazdy na rolkach. W obecnych czasach młodzież wybiera inne rodzaje sportu z racji popularności i ogólnej dostępności. Sporty ekstremalne wydają się nie istnieć w Strzegomiu tak jak za dawnych lat, czego dowodem jest ogólny stan naszego skate-parku na dzień dzisiejszy. Niemniej jednak dostrzegłem grupkę młodzieży w przedziale wiekowym 10-18 lat, którzy jednak korzystają z tego miejsca. Staram się jeździć na rolkach dwa razy w tygodniu. Dwa razy w tygodniu sprzątam też tym samym powierzchnię skate-parku, bym nie tylko ja miał dobre warunki do jeżdżenia. Inwestując w miotły pochowane na skate-parku staram się uczyć napotkaną młodzież, by sama podjęła inicjatywę i zaczęła dbać o to miejsce, skoro zostało zapomniane, skoro są użytkownikami tego miejsca i to do ich sportów potrzebny jest skate- park. Widząc różnicę w wyglądzie jak i jakości jazdy przed i po sprzątnięciu resztek gałęzi i pozostałości po każdym większym deszczu, ku memu miłemu zaskoczeniu młodzież wykazała się, pomagając w sprzątaniu. Piszę obszernie, albowiem chciałbym naświetlić panu obraz tego, co się tam dzieje na dzień dzisiejszy. Dlatego też zwracam się z uprzejmą prośbą o naprawę oświetlenia skate-parku- działa jedna z dwóch lamp oświetlających stricte płytę, naprawę ogrodzenia łączącego z dirt parkiem - brakuje jednego przęsła przez co użytkownicy dirt-parku nanosząc na płytę piach i ziemię, dokładają pracy. Drugie przęsło przy łączeniu z garażami było wyrwane dla ułatwienia przejścia między skate-parkiem a dirtem dla osób niemających nic wspólnego ze sportami, jakie ćwiczy się w danych miejscach. Nie minął tydzień jak po przykręceniu drugiego przęsła zostało ono ponownie zerwane ze śrub, dlatego też prosiłbym o wzięcie tego pod uwagę. Od strony ulicy brakuje kawałka siatki w narożniku przy garażach. Naprawa tych miejsc ograniczyłaby możliwości jakie dają te "skróty" osobom, które nie potrafią zostawić po sobie porządku, jak i bezpieczeństwa, albowiem wiele rozbitych butelek można napotkać na skate-parku, szczególnie w trawie. Brakuje też kawałka siatki między parkingiem Zespołu Szkół. Prosiłbym, aby tego miejsca nie naprawiać. Dirt- park, skate-park, boisko Zespołu Szkół, jak i parking za szkołą są zacisznymi miejscami spotkań mieszkańców Strzegomia. Ten jedyny, niekolidujący skrót daje możliwość pokazać przechodniom "sporty ekstremalne" Prosiłbym aby zamieszczono tablice z regulaminem użytkowania, albowiem kilka lat już go brakuje. Niegdyś nie był potrzebny tak jak jest potrzebny na dzień dzisiejszy. Rodzice jeżdżący z wózkiem po płycie, doglądając jak pociecha stawia pierwsze kroki w pokonywaniu przeszkód w swoim życiu, są strasznie roszczeniowi wobec młodzieży, która rzeczywiście korzysta z danego miejsca w taki sposób, jakie jest jego przeznaczenie. Traktują to miejsce jak piaskownicę dla swoich pociech. Młodzież używa przeszkód jako ławek do siedzenia, tym samym zaśmiecając skate-park. W regulaminie prosiłbym, aby zawarto informację o tym, że jeżeli ktoś przerywa użytkowanie przeszkód, to powinien usunąć z płyty skate-parku swój "sprzęt do jazdy". Na koniec prosiłbym o częstsze opróżnianie dwóch śmietników oraz tabliczkę informującą o terenie monitorowanym zamocowaną na furtce wejściowej do skate-parku - daje to do myślenia niespokojnym odwiedzającym. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za podjętą inicjatywę i zaangażowanie młodzieży w sport, a w szczególności sprzątanie przez nich terenu, z którego sami korzystają. Skate-park i dirt-park są miejscami licznie odwiedzanymi przez młodych mieszkańców i jest to rzecz naturalna i pożądana, te miejsca temu służą. Niestety dirt-park i skate-park stały się miejscami bardzo licznie odwiedzanymi w porach wieczornych i nocnych przez młodzież w celach innych niż "sportowych". Te "wieczorne spotkania" skutkują zaśmiecaniem i aktami wandalizmu. Pracownicy OSiR-u sprzątają ten teren co najmniej dwa razy w tygodniu i bardzo często dokonują napraw. W okresie wakacyjnym zaśmiecanie i akty wandalizmu nasilają się i OSiR nie zawsze jest w stanie błyskawicznie je usunąć. Przykładem jest tablica z regulaminem, która w tym roku została zniszczona już trzy razy. OSiR Sp. z o. o. zamówiła trzy energooszczędne żarniki do latarni oświetleniowych i czeka na ich dostawę. Zepsute punkty oświetleniowe zostaną zastąpione nowymi. Niestety od kilku miesięcy na rynku artykułów elektrycznych i budowlanych są bardzo liczne opóźnienia i czas dostawy jest wydłużony. Pozostałe szkody zostały naprawione. Skate-park i dirt-park jest zarządzany przez spółkę OSiR i wszystkie uwagi dotyczące tych obiektów prosimy kierować do zarządu spółki. Ułatwi to sprawne i szybsze reagowanie na zaistniałe problemy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 


Imię/nick: Cyklista

Opublikowano: 20-09-2021
Panie burmistrzu, czy droga rowerowa w kierunku Wieśnicy będzie przedłużona o odcinek Wieśnica - Rogoźnica?

 

ODPOWIEDŹ:

Jest to inwestycja realizowana wspólnie z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei. Nie ma planów przedłużenia tej ścieżki.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michu

Opublikowano: 20-09-2021
Witam, ponownie w okolicy dworca PKS i stacji pogotowia ratunkowego nie pali się kilka lamp ulicznych.

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę takie sprawy zgłaszać, dzwoniąc na nr telefonu 74 8560 532 (Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w UM w Strzegomiu) - będzie szybciej. Informację tę przekazałem pracownikowi, który zgłosił sprawę do firmy, która prowadzi konserwację i obsługę naszego oświetlenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ciekawy

Opublikowano: 20-09-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Kiedy mieszkańcy osiedla Wschód doczekają się położenia asfaltu na ul. Agrestowej, ul. Jagodowej i innych? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Uprzejmie informuję, że ul. Agrestowa w Strzegomiu nie jest własnością gminy Strzegom. Odnośnie ul. Jagodowej i innych dróg gminnych - w pierwszej kolejności przebudowywane są ulice, na które gmina otrzymała dofinansowanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Renia

Opublikowano: 03-09-2021
Panie burmistrzu Minęło już 6 miesięcy, kiedy prosiłam pana o interwencję w sprawie pojemnika KP-7 na odpady postawionego na chodniku przy ul. Świdnickiej i ul. Kościelnej (opublikowano 22.01.202 r.; a cała sprawa ciągnie się ok. 2 lat). Zgodnie z pana odpowiedzią "wspólnoty mieszkaniowe mają wyznaczone miejsca na boksy i obecnie są w trakcie projektu” (opuścił pan budynek przy Kościelnej 27). Nie wmówi mi pan, że projekt na boksy na odpady jest tak skomplikowany, iż jego wykonanie musi trwać tak długo. Obawiam się, że biorąc pod uwagę pana chęć rozwiązania problemu postawienia boksów będzie to trwało tak długo, jak budowa Tadź Mahal. W tym czasie nie będzie pan już sprawował swojego urzędu i cały problem dostanie w spadku Pana następca. Zauważyłam, jak w trakcie pana kadencji wypiękniało nasze miasto i szkoda, aby problem, o którym piszę, był "kleksem" pana rządów w mieście; przynajmniej z mojego punktu widzenia. Mam jednak wiarę, że mnie pan zaskoczy i problem zostanie rozwiązany niezwłocznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Ze względu na brak boksów śmietnikowych w dalszym ciągu pojemnik na odpady dla mieszkańców ul. Kościelnej od nr 17 do 27 obecnie musi być użytkowany, ale nie znaczy to, że odpady trzeba pozostawiać w miejscach innych niż w ustawionym pojemniku. Wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Kościelnej pomimo, że mają wyznaczone miejsca na boksy śmietnikowe, w dalszym ciągu ich nie wybudowały. Ustawienie boksów jest po stronie wspólnot mieszkaniowych ze środków własnych, także czekamy na ich wybudowanie. Mieszkańcy ul. Świdnickiej, której zarządcą jest Spółdzielnia Mieszkaniowa posiadają boks śmietnikowy i powinny zbierać odpady w miejscu do tego przeznaczonym. Po wybudowaniu boksów przez wspólnoty mieszkaniowe pojemnik Kp-7 znajdujący się przy ul. Kościelnej zostanie usunięty.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 03-09-2021
Dzień dobry. Kto i na jakiej podstawie zezwolił na znakowanie prywatnych koszów na śmieci jakimiś chipami? Która ustawa/uchwała/regulamin wymaga/zezwala na takie znakowanie prywatnych koszy na śmieci? Niestety wydział ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim nie jest w stanie odpowiedzieć na to proste pytanie.

 

ODPOWIEDŹ:

Jednym z warunków umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych jest punkt, który mówi, że wykonawca zobowiązany jest na własny koszt oznakować pojemniki do gromadzenia odpadów należących do właściciela nieruchomości przeznaczonych na odpady mieszane, tworzywa sztuczne i metale, elektronicznymi znacznikami w technologii RFID oraz ich prawidłowe (co do zawartości) zaewidencjonowanie w elektronicznej i analogowej ewidencji pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych. Jest to potrzebne do prowadzenia kontroli ilości odebranych odpadów oraz zgodności z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych przez wykonawcę.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paweł

Opublikowano: 03-09-2021
Poczekalnia na ul. Leśnej czynna jest niby od poniedziałku do piątku do 22.00. A wczoraj nie było wstępu już o 18.00.

 

ODPOWIEDŹ:

W związku z ograniczaniem ilości kursów wykonywanych przez  przewoźników z przystanku przy ul. Leśnej oraz z dworca autobusowego przy ul. Dworcowej, wynikającym z trwającej epidemii Covid-19, od marca br. obiekty te były czynne od poniedziałku do piątku do godz. 21. Informacja o zmianach pojawiła w „Gminnych Wiadomościach Strzegom” (wydanie z 5 marca 2021r.), w mediach społecznościowych oraz w tych obiektach. W okresie wakacyjnym obiekty dworcowe były czynne w dni powszednie do godziny 20:00, a informacja na drzwiach tych obiektów zaktualizowana. Od 1 września obiekty dworcowe będą czynne: poczekalnia przy ul. Leśnej poniedziałek - piątek 5:00-21:00, dworzec autobusowy poniedziałek - piątek 5:30-21:00. Fakt zamknięcia poczekalni przed godziną 21:00 w piątek 11 czerwca br. nie znalazł potwierdzenia. Pracownicy dworca wykonują swoje obowiązki sumiennie, a do tej pory nie zdarzały się tego typu skargi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paweł

Opublikowano: 03-09-2021
Dlaczego nie ma interwencji policji na terenie przystanku na ul. Dworcowej, skoro dzień w dzień są czynione dziwne przypadki? A jest okres wakacyjny. Są zawieszane zasłony do zabaw lubieżnych i innych. A wiadomo wszystkim, że nieraz przebywają tam same kobiety i się boją.

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawę przekazałem na policję i do wydziału nadzoru, choć niezbyt rozumiem treść pytania.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:

Opublikowano: 03-09-2021
Szanowny panie burmistrzu, będę monotematyczny, ale sposobność do napisania ponownie w tej samej sprawie dała mi niedziałająca sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Kasztelańskiej w sobotę 24 lipca 2021 r. . Nie wiem, czy miał pan okazję przejeżdżać tamtędy w sobotę, natomiast mi się to przytrafiło czterokrotnie o różnych porach tego dnia. Powiem krótko: TAK CHCIAŁOBY SIĘ TAM JEŹDZIĆ! Brak korków, ruch płynny z każdej strony, czyli mniej spalin ze stojących samochodów, szybszy dojazd do miasta, cmentarzy, Lidla, mniej uciążliwy tranzyt przez miasto. Błagam Opatrzność o kolejne takie awarie, bo na nic innego w tej sprawie nie można liczyć. Ja wiem, że tzw. "światła" mają poprawiać bezpieczeństwo, ale czy ktoś myśli o innych aspektach wynikających z niesłusznego zastosowania sygnalizacji w tym miejscu, coraz większej liczbie samochodów, coraz bardziej zatłoczonym i zakorkowanym mieście? Sztucznie wstrzymuje się ruch na drodze głównej Kasztelańska - Świdnicka (i z powrotem), po to, by na krótko puścić ruch od Rynku Świdnicką, gdzie akurat widoczność jest doskonała i można bez pomocy świateł bezpiecznie włączyć się do ruchu. Jedynym "problemem" jest jazda od Świdnicy do Rynku, tu kierowcy muszą rzeczywiście zachować ostrożność przy zjeździe z drogi głównej, ale czy w związku z tym warto stosować sygnalizację, która zatyka miasto już na wjeździe? Pisałem o tym już jakiś czas temu, a problem się pogłębia i będzie narastał, bo w naszym mieście i w Polsce aut przybywa z każdym rokiem. Proszę o rozsądek i interwencję w tej sprawie, przecież to, o czym napisałem, widać nie tylko gołym okiem, ale można też zweryfikować, policzyć, sprawdzić... Sygnalizacja jest tam zbędna.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie zgadzam się z panem. Miałem okazję być samochodem na tym skrzyżowaniu w godzinach południowych, kiedy były wyłączone światła. Coś strasznego. Momentami sparaliżowany ruch. Samochody z ul. Świdnickiej i te które wjeżdżały do Rynku, stały sparaliżowane. Korki na ul. Świdnickiej z obu stron. Ustąpienie przez kierowców z drogi z pierwszeństwem przejazdu dla tych z podporządkowanej żadne. Zdenerwowany kierowca z ul. Świdnickiej mało nie doprowadził do stłuczki. Coś okropnego. Pomyślałem sobie – dobrze że są te światła i niestety nie ma pan we mnie wsparcia, co do pana pomysłu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Iza

Opublikowano: 03-09-2021
Panie burmistrzu, czy pan zdaje sobie sprawę…

 

ODPOWIEDŹ:

Pytanie w sprawie uzależnień przekazałem odpowiednim instytucjom.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mama z Piłsudskiego

Opublikowano: 03-09-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Moje pytanie dotyczy chodnika przy ul. Bema, a konkretnie odcinka łączącego ul. Piłsudskiego z il. Bema (pomiędzy działkami nr 2413 a 2416). Przy działce nr 2416 jest pas wyznaczony na chodnik, jednak właściciel posesji posadził sobie na nim żywopłot i aby pójść z dziećmi na plac zabaw, trzeba iść po ulicy, na której nawet nie widać, czy coś może jechać za zakrętem. Prosimy o interwencję w tej sprawie. Tam idealna nawierzchnia nie jest potrzebna, aczkolwiek na pewno poprawiłaby jakość przejścia, ale już sam pas wyznaczony dla pieszych poprawi bezpieczeństwo przy ul. Piłsudskiego-Bema. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Informuję, że żywopłot rośnie w pasie drogi gminnej. Ze względu na poprawę bezpieczeństwa pieszych żywopłot zostanie usunięty w terminie do 15 września br.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: IZA

Opublikowano: 03-09-2021
Witam, informuję, że od tegorocznej zimy przy Al. Wojska Polskiego 49 stoi samochód niewiadomego pochodzenia. Proszę o sprawdzenie i ewentualne usunięcie.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za informację. Sprawę przekazałem do komendanta Komisariatu Policji w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marcin

Opublikowano: 03-09-2021
Witam, mam pytanie dotyczące wraków pozostawionych na parkingach i ulicach Strzegomia. Zabierają miejsca parkingowe, z których powinni mieć możliwość korzystać mieszkańcy. W obrębie samego Rynku czy Al. Wojska Polskiego takich wraków, pozostawionych aut, które obrósł już bluszcz naliczyłem 10. Jakie organy w naszej gminie powinny zajmować się takimi wrakami, ustaleniem właściciela i zmuszeniem go do zezłomowania bądź odholowania takiego pojazdu? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szczegóły przekazujemy na Komisariat Policji w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marcin

Opublikowano: 03-09-2021
Witam. Na basenie Delfinek pojawiła się informacja mówiąca o tym, że osoby zaszczepione przeciw Covid-19 obsługiwane są bez kolejki. Pytania są takie: jaka jest podstawa prawna, która upoważnia władze miasta do traktowania osób zaszczepionych jako uprzywilejowanych? Czemu to ma służyć? Takie decyzje powinny mieć podstawę prawną.

 

ODPOWIEDŹ:

Ja widziałem napis, że zaszczepieni nie są wliczani w limit klientów, który obowiązuje na basenie. Zgodnie z rozporządzeniem jest tak, że jeśli limit został wykorzystany, to każdy kto ma paszport covidowy ma prawo wejść. Kto nie ma, musi czekać. Ten kto wchodzi na paszport, nie liczy się w limicie. Jest to zgodne z prawem. Tak w ogóle, często jestem na Delfinku i myślę, że niezaszczepieni to dla nas - zaszczepionych to wielkie zagrożenie, szczególnie w saunach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 03-09-2021
Witam panie burmistrzu, czy temat szkodliwych smrodów ze Słodowni został zakończony? Czy będziemy już całe życie w Strzegomiu w tym smrodem żyć? Wychodzi na to, że z tego Strzegom słynie i trzeba będzie się najlepiej wyprowadzić, bo zdrowie jest najważniejsze niż zatrudnienie kilku osób. Mieli wypuszczać dym w nocy, robią co chcą.

 

ODPOWIEDŹ:

Już wiele razy pisałem, że dla jednych to jest smród, a dla drugich przyjemny chlebowy zapach. Nie stwierdzono żadnych szkodliwych substancji w parze wodnej, która uchodzi kominami. Firma wydała wiele milionów na poprawę sytuacji i moim zdaniem jest znacznie lepiej, choć zdaję sobie sprawę, że nie dla wszystkich. Firma istnieje w Strzegomiu już ponad 100 lat i nie widzę żadnych szans na jej zamknięcie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Piotr

Opublikowano: 03-09-2021
Dzień dobry, czy w najbliższym czasie ruszy znowu komunikacja busem Strzegom-Świebodzice, Świebodzice-Strzegom?

 

ODPOWIEDŹ:

Prywatna komunikacja z Olszan do Świebodzic funkcjonuje. Wiem, że przewoźnik rezygnuje już z kursów sobotnich i wieczornych, bo nie ma klientów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 03-09-2021
Panie burmistrzu, rozumiemy że współpraca z sołtysami wsi układa się bardzo dobrze, ale niekoniecznie sołtysów z mieszkańcami…

 

ODPOWIEDŹ:

Współpraca z sołtysami układa się bardzo dobrze. Państwa uwagi przekazałem do Wydziału Komunalnego. Rozpocząłem już wizyty na wsiach w czasie zebrań wiejskich. Z chęcią wstąpię także do państwa, bo jest o czym rozmawiać.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomiak

Opublikowano: 03-09-2021
Witam. Zdecydował pan o zorganizowaniu Festiwalu Folkloru i Święta Granitu Strzegomskiego. Jak zamierza pan zapanować nad tymi tłumami ludzi, którzy przybędą na te imprezy, organizowane bądź co bądź w czasie pandemii. Myśli pan, że ci przybysze będą utrzymywać dystans i stosować maseczki? Czy raczej pójdzie to wszystko na żywioł. Na rozsądek ludzki bym tu nie liczył. Nie ma pan wyrzutów sumienia, że przyczyni się pan do wzrostu zachorowań? Panu i urzędnikom to raczej wzrost zachorowań nie będzie przeszkadzał. Co najwyżej znowu zamknięcie się w urzędzie przed ludźmi. Pozdrawiam i życzę mniej festiwalowych przemyśleń.

 

ODPOWIEDŹ:

Już informowałem pana na medium społecznościowym - impreza jest dla zaszczepionych i my się nie boimy. Niezaszczepieni niech się boją. Moim zdaniem nie powinni chodzić na imprezy i siedzieć w domu. Nawet jak przyjdzie czwarta fala, to urzędu nie zamkniemy. Pracownicy o tym wiedzą i ci, którzy się nie zaszczepili też wiedzą, że nie będzie żadnych ograniczeń w urzędzie. Inaczej było, jak nie było dostępu do szczepionek.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Grabów

Opublikowano: 03-09-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. W imieniu wszystkim mieszkańców dzielnicy Grabów chcielibyśmy podziękować za rewitalizację naszej okolicy. Mamy piękny plac zabaw, chodniki, ławeczki, za co serdecznie dziękujemy, jednakże pozostaje jeszcze tylko jeden mankament. Mianowicie z racji naszej lokalizacji obiekty strzegomskiego OSiR-u są dość oddalone i dzieci nie mogę się na nie udać samodzielnie, aby skorzystać z boisk itd. U nas na Grabach też jest piękne boisko tylko niestety w połowie wykoszone, co uniemożliwia korzystanie i granie w gry zespołowe. Ponadto taki obraz w połowie wykoszonego boiska wygląda bardzo szpetnie i stanowi zagrożenie dla zdrowia użytkowników w związku z rosnącymi tam niebezpiecznymi roślinami. Będziemy bardzo zadowoleni za pozytywne rozpatrzenie naszej prośby. Pozdrowienia, mieszkańcy Grabów.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie planuję uruchamiać tego boiska, gdyż ta część wykoszona stanowi obowiązkowe dla miasta i gminy lądowisko Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ta niewykoszona część to wielki skarb. Jak wiem, takie łąki mają o wiele większy wpływ na czyste powietrze niż wiele drzew. Teraz nazywa się je kwietne łąki i nie kosi się ich, a boiska nie są tak daleko. Dzieci mają je w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 i nr 4. Stadion dla dzieci nie stanowi też lokalizacji niedostępnej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 11-06-2021
Panie burmistrzu, dziękuję za kanalizację w Modlęcinie Małym, ale niestety jest problem, bo wodociągi zrobiły straszne dziury w drodze, topimy się w błocie. Sąsiadom błoto leci na ogrodzenie i podwórko z kostki. Dzieci nie mogą przejść bezpiecznie, bo kałuże są jak jeziora. Proszę o interwencję.

 

ODPOWIEDŹ:

Do 15 czerwca br. pracownicy WiK Sp. z o. o. dokonają przeglądu nawierzchni drogi, na trasie wykonanych sieci wod-kan. W przypadku stwierdzonych uszkodzeń nawierzchni drogi gruntowej, na trasie tych rurociągów, uszkodzenia zostaną usunięte.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Strzegomia

Opublikowano: 11-06-2021
Witam, czy w tym roku odbędą się Dni Ziemi Strzegomskiej?

 

ODPOWIEDŹ:

Święto Granitu Strzegomskiego i Dożynki Gminne odbędą się w terminie 3-5 września br.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paweł

Opublikowano: 11-06-2021
Dzień dobry, chciałem zapytać dlaczego Strzegom nie wykorzystuje potencjału nowych terenów zielonych wzdłuż estakady kolejowej w centrum miasta? Jest to miejsce, które powinno tętnic życiem nie tylko mieszkańców, ale i przyrody. Są to wspaniałe tereny pod założenia ogrodowe np. Rosarium, czy na wzór ogrodów botanicznych lub ogrodów krakowian. Jest to miejsce, które aż się prosi o fontannę lub aleję wystawową - rzeźby kamienne lub aleje popiersi zasłużonych dla miasta. Proszę o więcej roślin, o jakąś spójną, bogatą w zieleń, kwiaty, drzewa wizytówkę Strzegomiu. Zawsze kojarzy mi się Strzegom z pięknymi założeniami roślinnymi w centrum. Proszę to przełożyć na tamte połacie pod estakadą.

 

ODPOWIEDŹ:

Panie Pawle, chyba dawno nie był pan w Strzegomiu. Jeśli pan się pojawi, to zapraszam na spacer od marketu Netto wzdłuż estakady i dalej na Graby. Wiele pana dobrych pomysłów już jest zrealizowanych np. piękna kolorowa fontanna. Też myśleliśmy o małym ogrodzie botanicznym, ale na wiele spraw nie wyraził zgody konserwator zabytków. Zapraszam też na wiele imprez, które już się odbywają i będą się odbywać na plantach. Zapraszam też na Aleję Rzeźb, która przebiega wzdłuż Al. Wojska Polskiego - tam też jest fontanna. Rzeźb przybywa, w tym roku kolejny plener rzeźbiarski.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anchem

Opublikowano: 11-06-2021
Dzień dobry. Szanowny panie burmistrzu! Chciałbym zapytać się o ulokowany do niedawna pomnik Himilsbacha. Wydaje mi się, że to był znakomity i oryginalny pomysł, aby w Rynku umieścić jego pomnik. Ostatnio zauważyłem, że zniknął. Co się z nim stało? Czy został przeniesiony? Będę wdzięczny za odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

W chwili obecnej wszystkie rzeźby są eksponowane na skwerze w okolicy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W tym roku odbywać się będzie kolejny plener i rzeźby z tego pleneru będą ustawione na Rynku. Rzeźby z Wrocławia wrócą pod koniec roku na Aleję Rzeźb w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Jan III Wspaniały

Opublikowano: 11-06-2021
W związku z planami budowy obwodnicy miejscowości Graniczna, która ma odciążyć ruch tranzytowy pojazdów ciężarowych dla mieszkańców pobliskich okolic, mam pytanie. Czy istnieje szansa na rewitalizację małego odcinka linii kolejowej nr 302 Malczyce-Marciszów, która akurat przebiega przez planowaną budowę wspomnianej obwodnicy Granicznej? Linia ta znajduje się zaraz przy pobliskich kamieniołomach, niszczeje od około 30 lat, wcześniej była również wykorzystywana m.in. do wywożenia granitu. Linia jest połączona ze stacją Strzegom Miasto - rewitalizując kawałek tej linii, utworzyłoby się "bocznicę" do stacji Strzegom Miasto i powstałby dodatkowy kanał dystrybucji granitu, odciążając przy tym duży już ruch drogowy w tej okolicy, zwiększajac bezpieczeństwo. Remont estakady i wznowienie ruchu pociągów towarowych z Grabiny jest dobrym przykładem na powodzenie tego typu działań. Pozdrawiam serdecznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Jest to dobry pomysł, ale o takie inwestycje muszą starać się przedsiębiorcy. Nie wiem na ile PKP chciałoby inwestować w ten krótki odcinek na tzw. bocznicę. Nie są to tanie sprawy. Inicjatywa jest po stronie firm kamieniarskich. My mamy inną inicjatywę, by linię 302 zmienić w ścieżkę rowerową Strzegom-Malczyce, by do Odry dojechać rowerem. Czynimy w tym temacie starania, ale to nie przeszkadza bocznicy, bo przy drodze tzw. "Obwodnicy Granicznej" planujemy ciąg pieszo-rowerowy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Katarzyna Kotowicz

Opublikowano: 28-05-2021
Dzień dobry panie burmistrzu! Mam do pana pytanie – czy ma pan mieszkania do remontu i kiedy można składać wnioski?

 

ODPOWIEDŹ:

Dopiero we wrześniu będziemy informować, czy mamy jakieś mieszkania do remontu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mariusz

Opublikowano: 28-05-2021
Witam. Na temat remontu na ul. Piłsudskiego przez 1 niezabudowaną działkę, która w dodatku prawdopodobnie już nie będzie zabudowana, cały projekt ma przepaść? Drogą nie będzie robiona z powodu działki, która prawdopodobnie nie zostanie zabudowana?

 

ODPOWIEDŹ:

Poleciłem sprawdzić pana informację.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec ulicy

Opublikowano: 28-05-2021
Dzień dobry. Pytanie jakie do pana kieruję, dotyczy ul. Bukowej. W kampanii wyborczej obiecywał pan remont ulicy, wymianę nawierzchni drogi, oświetlenia i chodników. Dwa lata temu miałem przyjemność już zapytać pana o tą sprawę. Uzyskałem odpowiedź, w której prosi pan o cierpliwość. Wiem, że problemem mogą być chodniki, które niejednokrotnie są uszczuplone przez posesje mieszkańców, ale zaznaczam, że na ul. Klonowej nie było to problemem. Chodniki zostały wyremontowane tak jak istniały i nikt do tego żalu nie miał. Jako osoba mieszkająca na terenie tej ulicy wielokrotnie myślałem o remoncie chodnika przy swojej posesji we własnym zakresie, ale ze względu na tragiczny stan krawężników zapał ten szybko tracił na sile. Proszę w imieniu własnym, jak również wszystkich mieszkańców o rozważenie remontu tej drogi, jest to najgorsze osiedle domków jednorodzinnych pod tym względem, wystarczy przejechać się po sąsiednich osiedlach i szybko wyciągnie się wnioski. Osiedla są wyremontowane i zagospodarowane, być może dlatego, że mieszkają tam bardziej wpływowi mieszkańcy. Pozdrawiam i czekam na pana odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Jeszcze w tym roku zostanie wykonane okazanie granic celem wyeliminowania lub potwierdzenia problemu zajęcia przez osoby prywatne terenu gminy poprzez zagospodarowanie go ogrodzeniami bądź chodnikami. Wtedy zobaczymy, co dalej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna Maria:

Opublikowano: 28-05-2021
Panie burmistrzu, moje pytanie dotyczy opieki całodobowej nad osobami starszymi, schorowanymi, niepełnosprawnymi fizycznie lub intelektualnie, niesamodzielnymi. Dlaczego w naszej gminie nie ma ośrodka/ placówki świadczącej takie usługi dla swoich mieszkańców, tak jak ma to Żarów, który nie dość że jest małą gminą o mniejszym budżecie, to ma taką placówkę i pobyt w niej finansuje z własnego budżetu dla swoich mieszkańców? Proszę pomyśleć o sytuacji opiekunów takich osób, które nie mają możliwości nigdzie umieścić swoich podopiecznych, by chociaż na kilka dni móc odpocząć, wyjechać na krótki urlop. Dlaczego w naszej gminie nie myśli się o takich potrzebach? Proszę mi nie odpowiadać, że mamy DDP „Senior-Wigor”, bowiem ta placówka jest nastawiona na osoby starsze, ale w pełni sprawne i fizycznie, i intelektualnie. Wykluczeniu podlegają osoby, o których wspomniano wyżej. Może to już czas i pora na takie zadania. Nie tylko drogi i parki są ważne. Potrzeby mieszkańców należy równoważyć.

 

ODPOWIEDŹ:

My też płacimy i kierujemy – tak jak gmina Żarów – do takich placówek naszych mieszkańców, którzy nie mają opieki, a wymagają jej przez 24 godziny. Anno Mario!
W Żarowie jest PLACÓWKA PRYWATNA, w której przebywają nasi mieszkańcy. Nie znam gminy w okolicy, która prowadziłaby całodobowy dom opieki nad ludźmi nie tylko starszymi, ale też niewydolnymi społecznie i życiowo. Chyba, że placówkę taką finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia lub osoba prywatna, spółka. Nie zgadzam się z ostatnimi dwoma zdaniami. Żyjemy chyba w dwóch różnych gminach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ewa

Opublikowano: 14-05-2021
Witam serdecznie. Chciałam zapytać, kiedy będzie wykoszona trawa na podwórku za sklepem Rossmann? Trawa już jest bardzo wysoka. Dziękuję, pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Będzie systematycznie utrzymywana. Wiosną zawsze tak jest, że mamy wąskie gardło, w tym roku szczególnie (COVID-19 wśród pracowników) oraz opady deszczu. Z rozmowy z panią prezes spółki ZUK wiem, że po pierwszym uporządkowaniu terenu podwórek będzie szczególnie o niego dbała.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Haneczka 17

Opublikowano: 14-05-2021
Witam, mam pytanie. Czy w Strzegomiu mogłaby być organizowana akcja "Beczka plus", tak jak w innych miastach np. we Wrocławiu, żeby oszczędzać wodę i wykorzystywać deszczówkę w związku ociepleniem klimatu? Chodzi mi oczywiście o działki ROD. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie znałem tematu. Myślę, że to dobry pomysł. Poleciłem odpowiedniemu wydziałowi przygotowanie propozycji i mówię - czemu nie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krystyna

Opublikowano: 14-05-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Mam pytanie (stare, bo już się tu pojawiało nie raz). Czy kiedykolwiek Urząd Miejski planuje remont ul. Morskiej od ul. Szarych Szeregów do drogi krajowej nr 5? Czy 35 lat czekania to mało? Na ul. Wodnej mieszkańcy nie musieli czekać aż tyle. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

A ja kolejny raz odpowiadam, że w 2020 r. projektant zrezygnował z wykonania projektu ul. Morskiej. Nawet nie mogłem zastosować kar w związku z COVID-19 - miał taką możliwość. Powrócimy do tematu w 2022 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jolka

Opublikowano: 14-05-2021
Gratulacje dla pana burmistrza za pozyskanie środków na budowę mieszkań. Super! Ale do tego miodu muszę dodać łyżkę dziegciu, a mianowicie drogi dojazdowe. Fajnie, że ul. Konopnickiej będzie piękną drogą, ale taka inwestycja mieszkaniowa na tak bliskim terenie i do tego budowa przez prywatnego inwestora spowoduje - obym się myliła - że ul. Parkowa będzie "pięknie" zakorkowana. Załóżmy, że w sumie będzie ok. 250 mieszkań (gminne i prywatne), każda rodzina z autem, albo i dwoma, czyli średnio 300 aut i teraz spróbujmy wyjechać ok. godz. 7.00, jak wszyscy wybierają się do pracy. No, nie ma szans bez poszerzenia ul. Parkowej zwłaszcza, że przy domu jednorodzinnym przy zjeździe z ul. Dolnej jest "zwężka" i dwa auta nie przejadą koło siebie czy ul. Krótkiej, a gdzie jeszcze chodniki? Proszę wziąć to pod uwagę. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za czujność. To miłe, że są mieszkańcy, którzy myślą w tych kategoriach wsparcia i rady. Zagospodarowanie tego terenu to także rozwiązanie problemu kanalizacji deszczowej, sanitarnej, no i przede wszystkim dróg. Na odcinku ul. Krótkiej od ul. Bohaterów Getta przejęliśmy już kilka lat temu teren po lewej stronie i możemy budować tam szerszą drogę. Jadąc w lewo - ul. Krótką - koło garaży będziemy przebudowywać ul. Parkową - też na szerszą z chodnikiem. Najtrudniejszy odcinek, który pozostanie jednokierunkowy wyjazdowy, to odcinek od zjazdu z górki do ul. Dolnej. Mieliśmy w tym temacie spotkanie 13 maja br. Prawdopodobnie będzie to odcinek jednokierunkowy, tylko na wyjazd z tego terenu, wjazd na ten teren budownictwa byłby od ul. Parkowej, ul. Krótkiej, ul. Miodowej przez ul. Konopnicką. Wyjazd ul. Konopnicka - ul. Miodowa, ul. Krótka i jednokierunkowa ul. Dolna. Sprawy cały czas są dyskutowane. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Barbara

Opublikowano: 14-05-2021
Witam, proszę o informację na temat działki w miejscowości…

 

ODPOWIEDŹ:

 dpowiedzi udzieliła naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mariusz

Opublikowano: 14-05-2021
Witam. Jak wygląda sprawa z remontem na ul. Piłsudskiego? Droga miała być robiona, 2 z 4 zostały wyremontowane, a co z resztą?

 

ODPOWIEDŹ:

Były już, panie Mariuszu, odpowiedzi. Zaktualizowaliśmy projekty na wszystkie cztery zatoki. Niestety dwie, które nie zostały wykonane, nie będą robione, bo nie są w pełni zagospodarowane. Przecież prowadziliśmy z państwem konsultacje, rozmowy i niestety nie osiągnęliśmy konsensusu. Nie będziemy robić inwestycji, by za kilka miesięcy ją rozbierać, bo idzie nowe przyłącze gazowe, energetyczne, wodne, zjazd. Nie stać nas na takie luksusy. Uważam, że to państwo/społeczeństwo obywatelskie powinniście się dogadać, by te wszystkie elementy wykonać i wtedy gmina zrobi swoje. Taka jest nasza decyzja. Szkoda pieniędzy na projekt, bo straci ważność.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Haneczka17

Opublikowano: 29-04-2021
Witam, mam pytanie. Czy jest możliwość założenia monitoringu na ul. Promenada w stronę drogi na Górę Krzyżową, gdzie kończy się ścieżka rowerowa? Młodzi się tam zbierają, imprezują, a później okradają działki i też dodatkowo, żeby patrol tam jeździł. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawę patrolu przekazałem do Komisariatu Policji w Strzegomiu. Jeśli założymy kamerę w jednym miejscu, grupa ta przeniesie się w drugie – tak to wygląda w wielu miejscach w gminie. Mógłbym je wskazać na długiej liście. Kultura, szacunek do mienia wspólnego, do ludzi, którzy są na swoich posesjach to kierunek w wychowaniu kolejnych pokoleń. W tym temacie potrzebna jest praca moja, pani, rodziców, rówieśników i szkoły. Czy dożyjemy takich czasów, że będziemy się wzajemnie szanować. Mam nadzieję, że tak.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Spacerowicz

Opublikowano: 29-04-2021
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, co dzieje się z drogami gruntowymi między polami. Z niektórych zostały smętne, wąziutkie ścieżki, inne zniknęły całkowicie zaorane przez użytkowników pól. Drzewa i krzewy rosnące przy tych drogach są podorane do samych korzeni. Kto jest odpowiedzialny za sieć gruntowych dróg polnych?

 

ODPOWIEDŹ:

Jest to duży problem, z którym szybko sobie nie poradzimy. Nagminnym stało się podorywanie przez rolników dróg dojazdowych do gruntów rolnych. By wyegzekwować szerokość drogi zgodnie z dokumentacją geodezyjną, gmina musi wziąć geodetę – a nie jest to tanie – i na nowo wyznaczyć granicę. Faktem jest, że jeśli rolnik naruszył granicę, płaci za geodetę. Jednak czynności takie wykonujemy tylko na wniosek mieszkańców. Inaczej jest na terenie wiosek poscaleniowych, gdzie w procesie scalania wyznaczono granice nowych dróg. Mimo to widziałem już, że właściciele gruntów podorywują te granice. Chciałem dodać, że naruszenie granic i zniszczenie znaczników jest karalne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 4 ... 6 Następna strona