Mieszkańcy pytają? - Burmistrz odpowiada

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 16-09-2022
Panie burmistrzu, mam pytanie. Dlaczego baseny w sezonie nie mogły być otwarte do 22:00?

ODPOWIEDŹ:

Po pierwsze, frekwencja była znikoma, kiedy baseny były otwarte dłużej. Po drugie, są to olbrzymie koszty związane z obsługą garstki klientów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Iza

Opublikowano: 16-09-2022
Dzień dobry. Czy w Strzegomiu, tak samo jak w Krakowie, można by było postawić ławeczki dla karmiących matek? Uważam to za bardzo przydatną i fajną sprawę.

ODPOWIEDŹ:

Po programie, który został wyemitowany w jednej ze stacji telewizyjnych, były już takie sygnały. Sprawę przedstawię na zebraniu sołectwa Strzegom, by przeznaczyć na ten cel środki z funduszu sołeckiego na 2023 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kasia

Opublikowano: 16-09-2022
Dzień dobry. Dlaczego ratownicy, którzy powinni pilnować bezpieczeństwa osób przy dużym basenie, tworzą grupę ludzi siedzących z telefonem i nie zwracają uwagi na to, co się dzieje w basenie? Nie jest to tylko jednorazowy incydent.

ODPOWIEDŹ:

Pytanie zostało przekierowane do OSiR Sp. z o.o. w Strzegomiu. Natychmiast zostały podjęte przez prezesa czynności dyscyplinujące ratowników.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mania

Opublikowano: 16-09-2022
Jeśli chodzi pasy o Goczałkowie, to na pewno przydałyby się koło sklepu niedaleko kościoła. Fakt, pasy są kawałek dalej, jednak dla osób starszych to trochę bariera nie do ominięcia. Byłoby naprawdę bezpieczniej, gdyby te pasy się pojawiły.

ODPOWIEDŹ:

Sprawę przekazałem do odpowiedniego wydziału. Jest to droga powiatowa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Kolejowej

Opublikowano: 05-08-2022
Witam, szanowny panie burmistrzu. Chciałbym poprosić o pana interwencję w sprawie ul. Kolejowej. Jestem świadom tego, że to teren PKP i gmina ma związane ręce. Jednak parę lat temu w innej sprawie interweniowaliśmy miesiącami do Kolei, a po zgłoszeniu sprawy do pana nagle cudownie opamiętali się i rozwiązali problem, więc liczę, że teraz będzie podobnie. Chodzi o kompletne zaniedbanie tej ulicy. Od lat nikt nie ściął tutaj trawy ani nie przyciął drzew. Przyjeżdżający pociągiem ludzie czują się jakby wchodzili do dzikiej dżungli, a nie do pięknego miasta, jakim niewątpliwie jest Strzegom. Proszę podjechać któregoś dnia i zobaczyć to na własne oczy. Gałęzie z drzew spadają i rozbijają się o chodnik. Obawiam się, że ktoś przechodząc akurat może stracić życie. Straż miejska czy policja są w stanie ukarać prywatnego mieszkańca za nieodśnieżony chodnik przed domem, a nikt nie jest w stanie wyegzekwować ogarnięcia terenu, gdzie przewija się przecież codziennie masa ludzi. Liczę na to, że znajdzie pan jakieś rozwiązania w tej kwestii, ponieważ nie raz pokazał pan, że można załatwić to, przy czym inni dawno się poddali.

 

ODPOWIEDŹ:

Byłem tam i zrobiłem zdjęcia, które wysłałem do zarządcy. Będę rozmawiał. Zobaczymy, co się uda zrobić w tym temacie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 05-08-2022
Panie burmistrzu, chcielibyśmy się zapytać, kiedy zacznie się kolejny etap prac związany z remontem dróg w Rusku?

 

ODPOWIEDŹ:

Zacznę od innej sprawy. Szanowni państwo, co się dzieje z przyłączami kanalizacyjnymi? Znikoma ilość wykonanych we wsi Rusko. Inwestycja, której domagali się mieszkańcy - bardzo kosztowna i co? Jeśli chodzi o drogi, kończymy projekt i dopiero wtedy, kiedy będzie gotowy - będziemy szukać źródeł finansowania. W piątek 5 sierpnia zapraszam na zebranie wiejskie, na którym będę.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Nikola

Opublikowano: 05-08-2022
Panie burmistrzu, będąc na spacerze w pięknym miejscu, jakim stał się nasz Fort Gaj, spotkały mnie bardzo przykre okoliczności. Doszło do sytuacji, gdy mały ptaszek spadł z drzewa. Zwierzęciu na szczęście nie dolegało nic więcej oprócz dużego odwodnienia. Chciałabym więc bardzo prosić o zamontowanie w forcie poideł dla ptaków, gdyż niestety znajdujący się w forcie zbiornik wodny z fontanną jest zbyt głęboki, aby tak małe zwierzątka mogły wygodnie się napić. Przy tych temperaturach, gdy termometr wskazuje powyżej 30 stopni, nawodnienie naszych leśnych przyjaciół jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że moja prośba zostanie wysłuchana i zadba pan o życie także zwierzęcych obywateli miasta. Pozdrawiam. Harcerka, 22 Strzegomskiej Drużyny Starszo Harcerskiej "Arsenał".

 

ODPOWIEDŹ:

Bardzo dziękuję droga harcerko! Jak zapewne wiesz, reakcja była natychmiastowa. Mam prośbę, jak będziecie w Forcie Gaj, a nie będzie wody w poidełkach, to dolejcie. Woda jest w toaletach i fontannach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 05-08-2022
Panie burmistrzu, chciałbym się przypomnieć z pytaniem, które zadałem kilka miesięcy temu dotyczącym załatania dziur na drodze wyjazdowej z Ruska w stronę Gościsławia. Dziury są coraz większe i jest ich coraz więcej. Dziur nie widać, bo są na wzniesieniu i można stracić koło lub spowodować wypadek. Proszę o interwencję.

 

ODPOWIEDŹ:

Ubytki w drodze zostały naprawione, jednak ze względu na zły stan techniczny nawierzchni będą powstawać nowe. Wszelkie naprawy proszę zgłaszać bezpośrednio pod numerem telefonu 74 8560 536.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 05-08-2022
Dzień dobry, panie burmistrzu. Od czasu nawałnicy na początku lipca nie działa w ogóle oświetlenie na ul. Kochanowskiego. Kiedy zostanie to naprawione? Mamy tutaj egipskie ciemności. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Oświetlenie na ul. Kochanowskiego zostało naprawione przez firmę Tauron. Bardzo proszę o zgłaszanie podobnych awarii do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu pod numerem telefonu 74 8560 532.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paweł

Opublikowano: 08-07-2022
Dzień dobry, panie burmistrzu! Czy jest możliwość postawienia kamiennej figury przedstawiającej psa na terenie Fortu Gaj pod ścianą, gdzie były dawniej grzebane bezdomne psy? Historia wzgórza wisielców jest przeogromna i moim zdaniem warto też o tym epizodzie pamiętać. Można przywołać jakaś sentencje o kochaniu, szanowaniu zwierząt. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Już w poprzednim z pytań napisałem, że w chwili obecnej koncentrujemy się na innych tematach związanych z tym wzgórzem i nie planujemy na razie żadnych innych działań.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paweł

Opublikowano: 08-07-2022
Czy magistrat zamierza postawić na terenie odnowionego "wzgórza wisielców" kolumnę z okazji "zjednoczenia ziem Polskich" na wzór stojącej tam kolumny "zjednoczenia ziem Prus"?

 

ODPOWIEDŹ:

Nie. Nie zamierzamy w obecnej chwili. Koncentrujemy się na dalszej odnowie terenów przyległych (Baszta Prochowa) i dalszej części murów. Po ostatnich ulewach rozpoczynamy negocjacje z konserwatorem zabytków, by ścieżki pochyłe wyłożyć materiałem, który nie będzie spływał po deszczach, jak kruszywo, które jest obecnie. Spodziewaliśmy się takich efektów, ale konserwator nie wyraził zgody na puzzle.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jarek

Opublikowano: 08-07-2022
Dzień dobry. Czy na ul. Wodnej jest przewidziane oznakowanie do 3.5 tony? Dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie, nie jest przewidziane.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 08-07-2022
Witam, panie burmistrzu. Piszę w sprawie bałaganu, jaki panuje przy drodze prowadzącej do marketu "Dino" w Strzegomiu. Czemu ten, kto użytkuje działki po byłym POM-ie wystawia odpady kamienne, oflisy i jakieś resztki poprodukcyjne wzdłuż drogi przyległej do swojego ogrodzenia. Czy nie wystarczy, że ma bałagan na swoim terenie? Poza tym, te płyty i inne odpady mają ostre krawędzie i złożone blisko krawędzi drogi powodują zagrożenie dla kierowców jadących do marketu. Nie mówiąc już o tym, że jest kłopot, gdy mają minąć się dwa samochody. Przecież ta działka nr 212, na której jest zlokalizowana droga od POM-u do zakrętu drogi w kierunku Granicznej, jest gminy. Ta osoba nie ma chyba prawa z niej korzystać i trzymać tam swojego bałaganu. Proszę o spowodowanie, aby ten bałagan został uprzątnięty, bo to ani ładne, ani bezpieczne. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 

ODPOWIEDŹ:

Niestety, mimo wielu starań i interwencji różnych służb jest jak jest. W obecnej chwili kończymy projekt drogi-łącznika ul. Sikorskiego i ul. Legnickiej, która będzie drogą publiczną i wtedy gmina załatwi wszystkie sprawy w tym temacie. W obecnej chwili jestem bezradny - takie prawo, z którego ktoś korzysta.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 08-07-2022
Witam panie burmistrzu. Mam pytanie - czy ze względu na panującą inflację zostanie przesunięte na następny rok budowa TBS?

 

ODPOWIEDŹ:

Prace trwają dalej. Projekt ze względu na wzrost cen został zmieniony w systemie ogrzewania na pompy ciepła. Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego gmina jest współwłaścicielem, planuje rozpoczęcie tej inwestycji w 2023 r. Oczekujemy też na nowelizację ustawy, która ma zapewnić dotację do tego rodzaju budownictwa w wysokości 60%, a nie jak jest teraz 30%. Pilnuję tego tematu, bo bardzo mi na nim zależy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jerzy

Opublikowano: 08-07-2022
Dzień dobry. Chciałbym zapytać, czy w tym roku planowane jest zwiedzanie miasta z przewodnikiem? A jeżeli tak, to od kiedy? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Niedzielne spacery z przewodnikiem są realizowane w okresie 19 czerwca do 25 września br.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Paulina

Opublikowano: 08-07-2022
Czy jest możliwość bardziej ukwiecić, stworzyć warstwy, roślinne piętra, obsadzić wieloletnimi roślinami tereny wzdłuż starego wiaduktu kolejowego? Jest tam pusto i nie wygląda to za dobrze. Może mała palmiarnia?

 

ODPOWIEDŹ:

Nie jest to teren gminy, tylko PKP i niestety nie możemy wykonywać tam żadnych inwestycji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Gosia

Opublikowano: 08-07-2022
Witam, panie burmistrzu. Moje pytanie dotyczy bezpieczeństwa na drogach w Goczałkowie. Czy jest możliwość żeby powstały dodatkowe pasy (zebry), żeby móc w niektórych miejscach bezpiecznie przejść przez drogę? Druga moja sugestia dotyczy progów zwalniających - czy jest opcja żeby takie powstały? Na tak duża wioskę z takim natężeniem ruchu nie mamy żadnych progów. Samochody jeżdżą bardzo szybko, a my boimy się o bezpieczeństwo nasze, naszych dzieci i wszystkich mieszkańców. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę o wskazanie konkretnych miejsc, gdzie powinny pojawić się przejścia dla pieszych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Świdnicki Portal Historyczny

Opublikowano: 08-07-2022
Dzień dobry, panie burmistrzu. Zakończona została renowacja miejsca pamięci żołnierzy poległych i zmarłych podczas I wojny światowej. Pozostało jednak kilkanaście nieodnowionych nagrobków, położonych nieco z boku. Czy i kiedy planowana jest ich renowacja? Czy biorą państwo pod uwagę możliwość odtworzenia sentencji na pomniku i jednoczesne przeniesienie w inne miejsce zamontowanych przy nim współczesnych tablic?

 

ODPOWIEDŹ:

Jeśli chodzi o nieodnowione nagrobki to była nasza inicjatywa odnowienia ich i przeniesienia na teren przyległy do pomnika. Zgodę wyraził konserwator zabytków, ale warunki co do ekshumacji zwłok, które postawił nam Dolnośląski Urząd Wojewódzki, nie były do spełnienia z powodu olbrzymich kosztów. Dlatego sytuacja pozostaje taka jaka jest. Nie planujemy już żadnych prac na tym terenie. Przypomnę, że prace, które wykonaliśmy były dotowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Euroregionu Glacensis w ramach wspólnego projektu z miastem partnerskim Horice.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Bogusław

Opublikowano: 08-07-2022
Panie burmistrzu, czy można prosić o uprzątnięcie tego złomowiska przy ul. 3 Maja 29 lub o zmuszenie wspólnoty. Tam się bawią dzieci, a pełno tam złomu, opiłków, starych telewizorów i nie tylko, a to jest podwórko, do tego gminne. Uwagi były zwracane i echo.

 

ODPOWIEDŹ:

Byłem, widziałem i ręce mi opadły. Przecież to siatka z byłego ogrodzenia, której nie przyniósł nikt obcy, podobnie śmieci (plastiki - posegregowane). Droga Wspólnoto, może warto byłoby uporządkować to we własnym zakresie. Śmieci do pojemników, a siatka do PSZOK-u lub jako gabaryt można też sprzedać. Te zabawki przy drzwiach chyba nie przeszkadzają, ale walizka czyja - to ja nie wiem.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ola

Opublikowano: 13-05-2022
Panie burmistrzu, dlaczego jest tak mało miejsc w naszych przedszkolach? Oboje z mężem pracujemy i to dla nas jedyne wyjście, aby dziecko uczęszczało do przedszkola. Niestety w tamtym roku się nie dostało i tym razem też. Ciekawa jestem, ile dzieci dostało się po znajomości, bo znam osobiście takie przypadki. Dla dzieci z Ukrainy pewnie też są wolne miejsca. I gdzie ta sprawiedliwość?

 

ODPOWIEDŹ:

W przyszłym roku, kiedy zakończy się remont Publicznego Przedszkola nr 3 i dzieci zostaną przeniesione do swojego przedszkola, w szkole nr 3 pozostanie przedszkole z co najmniej 4 oddziałami, co zwiększy liczbę miejsc o 100 osób. Co do znajomości. Nabór jest jawny, więc proszę o odwołanie bądź informację, że ta osoba jest przyjęta po znajomości. Wiem, że są takie osoby, nieliczne, które nie zawsze składają oświadczenia i zaświadczenia zgodne z prawdą i one są brane pod uwagę w naborze. Jest to nie fair, szczególnie kiedy mama nie pracuje, a zaświadcza, że pracuje. Wszystkie dzieci w gminie Strzegom mają zapewnioną opiekę przedszkolną. Jeśli nie w przedszkolu, to w oddziałach przedszkolnych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 13-05-2022
Panie burmistrzu, czy jest możliwość, aby zakleić kilka dziur w drodze przy wyjeździe z Ruska w kierunku Gościsławia? Chodzi o fragment drogi asfaltowej, która łączy się ze skrzyżowaniem krajowej 5. Dziury znajdują się na wzniesieniu, przez co ich nie widać, a nie są małe i można stracić koło.

 

ODPOWIEDŹ:

 Od 15 maja rozpoczyna się naprawa dróg. Na pewno ta część ulic zostanie załatana.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jarosław

Opublikowano: 13-05-2022
Witam serdecznie, czy jest przewidziany remont ul. Brzozowej w Strzegomiu? Droga jest zdewastowana przez ciężki sprzęt dojeżdżający do nowo powstającego osiedla - dziura na dziurze.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom nie posiada kompleksowego projektu na przebudowę ul. Brzozowej w Strzegomiu. Dodam, że w skład dokumentacji na przebudowę ul. Andersa wchodzi także częściowa przebudowa ul. Brzozowej na odcinku od nr 52 do końca. Co do realizacji, to szukamy sposobów dofinansowania.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 15-04-2022
Mam pomysł na usprawnienie przejścia dla pieszych naprzeciwko komisariatu Policji. Otóż codziennie rano autobusy dowożą ludzi do pracy i do szkół. Piesi chodzą pojedynczo i przez to co chwilę tamuje się ruch samochodowy . Gdyby w tym miejscu zrobić światła z przyciskiem dla ludzi (tak jak w dużych miastach) - pieszy naciska guzik, zbiera się grupka i dopiero dostają zielone światło do przechodzenia przez ulicę. Czy to dobry pomysł ? Przekaże go pan do odpowiednich ludzi w urzędzie, żeby to zrealizować?

ODPOWIEDŹ:

Pomysł świetny - gorzej z realizacją. Jest to droga pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, i niestety nie ma takiej zgody. Jest to inwestycja, która kosztowałaby ok. 200 tys. i nie ma na nią zgody. Dziękuję za pomysł.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Tomek O.

Opublikowano: 15-04-2022
Mam prośbę o załatanie dziur i spękanego asfaltu na skrzyżowaniu ulic Widokowa - Parkowa.

ODPOWIEDŹ:

Już niedługo rozpocznie się wiosenna naprawa, w trakcie której połatane zostaną także te fragmenty dróg.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Rys

Opublikowano: 15-04-2022
To chyba jakiś żart w czasie pandemii i sezonu grypowego przy roznoszeniu decyzji o podatku trzeba podpisać, że się odebrało wraz z datą na pokwitowaniu i do tego jeszcze palcem po ekranie tabletu, wycierając te zarazki po kimś.

ODPOWIEDŹ:

System taki jest praktykowany powszechnie. Jest pan jedyny, któremu się to nie podoba. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 15-04-2022
Dzień dobry, panie Burmistrzu. Czy istnieje możliwość zorganizowania dodatkowego stanowiska ds. meldunkowych i PESEL w Wydziale Spraw Obywatelskich? 28 lutego i 1 marca byłem w Urzędzie Miejskim i naprawdę są duże kolejki. Pracują tylko dwie panie (ukłony za ciężką i profesjonalną obsługę), a niestety petentów przybywa i będzie ich więcej w związku z sytuacją w Ukrainie. Mam nadzieję, że zależy panu na profesjonalnej obsłudze każdego petenta i oczywiście "rozładowania" kolejki czekających ludzi na załatwienie pilnych spraw. Z poważaniem.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny panie! Gdybyśmy mieli obsłużyć tylko uchodźców z terenu gminy, to już zakończylibyśmy prace przy numerach PESEL. Niestety, w innych miastach szło to znacznie wolniej i do Strzegomia zjeżdżało bardzo dużo uchodźców z innych miast, także z Wrocławia. Uchodźcy zapisywani są na godzinę, a ten tłum tworzą ci, którzy są niezapisani.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Goczałków

Opublikowano: 15-04-2022
Panie burmistrzu, jestem od paru lat mieszkanką gminy Strzegom. Jestem pod wrażeniem rozwoju miasta Strzegom, jednak załamuje mnie stan okolicznych wsi. Jestem mieszkanką Goczałkowa, który od paru lat (odkąd tu przybyłam) stoi w miejscu. Piękny park stoi ugorem. Zaniedbany, brudny. Rowy wzdłuż ul. Strzegomskiej koszone w sezonie wiosenno letnim parę razy (czekać tylko aż z powodu złej widoczności dojdzie do wypadku). Place zabaw - zarówno na wsi, jak i na nowym osiedlu - koszone sporadycznie (nie wspomnę o opróżnianiu koszy i bieżących naprawach sprzętów na placach). Z tego, co się orientuję (po uzyskaniu informacji w urzędzie) jest w zakresie obowiązków gminy. Uważam, że nie sztuką jest postawienie placu zabaw i niedbanie o bezpieczeństwo postawionych tam sprzętów. Biorąc pod uwagę fakt, iż otaczają nas piękne tereny, warto by zadbać nie tylko o miasto gminne, ale również o okolicę, która nas otacza. Jestem częstym gościem wsi Żółkiewka. Za każdym razem zastanawiam się, czy przypadkiem nie uszkodzę auta na tamtejszej drodze. W okolicach pięknego placu zabaw jest dziura w asfalcie, dość głęboka. Rozumiem, że szkody, które są na tej drodze wyrządzone, to głównie wina dużego gospodarstwa rolnego, które tam się znajduje. Czy nie ma możliwości zobowiązania tamtejszych gospodarzy do napraw szkód, które ich traktory wyrządziły? W sezonie wiosenno-letnim nie da się tą drogą przejechać (błoto, różne pozostałości po żniwach). Sądzę, że jest możliwość zobowiązania gospodarzy do sprzątania i napraw po sobie. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Wiele tematów i spostrzeżeń. Chciałoby się, żeby było idealnie. Jeśli chodzi o park, to z gminnego funduszu sołeckiego jest projekt na częściową rewitalizację parku, który ma być skreślony z rejestru zabytków i wtedy łatwiej będzie coś zrobić. Czy Goczałków stoi w miejscu? Nie zgodzę się z tym określeniem. Już za mojej kadencji - kanalizacja, drogi (ostatnia w ubiegłym roku), jedyna sala gimnastyczna na terenie sołectw z prawdziwego zdarzenia, 2 place zabaw, remont świetlicy, chodników. Moim zdaniem w Goczałkowie wykonano najwięcej inwestycji w ostatnim 10-leciu ze wszystkich 22 wsi. Co do koszenia, to też mam wątpliwości, bo w tej chwili nie kosi się tak często jak kiedyś ze względów ekologicznych. Kwietne łąki, tak się je określa, produkują wielokrotnie więcej tlenu niż drzewa. Kwestia porządku na placach zabaw zostanie skierowana do odpowiedniego wydziału i spółki ZUK.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Asunta

Opublikowano: 15-04-2022
Panie burmistrzu. Niedawno została oddana do użytku wyremontowana ul. Olszowa, przystosowana do ruchu ciężkich pojazdów. Niestety nie wszyscy z niej korzystają. Na przedłużeniu ul. Starzyńskiego powstaje nowe osiedle domów jednorodzinnych i obecnie tą ulicą oraz ul. Lipową codziennie przejeżdża kilka lub kilkanaście ciężkich pojazdów przewożących materiały. Najgorsze są "gruszki" z betonem, ważące kilkadziesiąt ton. Ul. Lipowa przy cmentarzu już teraz nie nadaje się praktycznie do przejechania samochodem osobowym, dziura na dziurze, a czekamy aż na ulicy Starzyńskiego zaczną pękać domy i ulegnie zniszczeniu wiekowa sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Poza tym jest to ulica wąska, bez chodników i pobocza, a samochody ciężarowe jadą bez zwracania uwagi na idących nią mieszkańców, często dzieci, i na zaparkowane przy posesjach aura osobowe. Czy nie należy rozpatrzyć postawienia znaków ograniczających tonaż wjeżdżających już z drogi krajowej 5 na ul. Lipową i ul. Starzyńskiego pojazdów? I czy można chociaż trochę połatać ul. Lipową? Jeżeli ktoś z mieszkańców uszkodzi przez stan drogi auto, będziemy żądać od miasta odszkodowań. Prosimy o szybką reakcję, bo będziemy musieli sami zacząć blokować przejazd dla ciężkich pojazdów.

ODPOWIEDŹ:

Droga zostanie naprawiona w ramach wiosennego remontu dróg. Ja się bardzo cieszę, że miasto się rozwija i powstają nowe budynki. Jest kłopot w czasie budowy, ale nie ma innego wyjścia, żeby wybudować dom. Fundament musi wylać tzw. "gruszka". Materiał też trzeba dowieźć.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 15-04-2022
Panie burmistrzu, dlaczego podczas remontu podwórka między ulicami Dąbrowskiego - Szkolną - Świętej Anny - Kościelną tak bezmyślnie i po barbarzyńsku po kolei wycina się wszystkie drzewa? Wycięto już wszystkie rosnące tam od lat piękne brzozy, wycięto rosnącego z boku koło śmietnika dużego orzecha (notabene najpierw go przycięto - ok, a po kilku dniach bezmyślnie całkiem wycięto). Rozumiem remont, rozumiem, że czasami wycięcie czegoś jest konieczne, ale nie tak, że się tnie po kolei wszystkie drzewa z całkowitym brakiem poszanowania dla przyrody. Mentalnie to jest podejście z minionej epoki. Przecież, aby ewentualnie nowo posadzone drzewa odrosły do takiej postaci, jak tam były, potrzeba kilkudziesięciu lat. Obecnie (stan na 12.03.2022r.) ostały się już tylko dwa drzewa, które pewnie też lada moment zostaną wycięte. My mieszkający przy tym podwórku ludzie chcemy oddychać tlenem, a nie wyłącznie spalinami z mieszczącego się tam dużego miejskiego parkingu. I jeszcze pytanie dodatkowe. Co się dzieje z drewnem z wyciętych drzew? Gmina je komuś sprzedaje, czy ktoś sobie je bierze za darmo?

ODPOWIEDŹ:

Wycięto brzozy, które miały odsłonięty system korzeniowy. Rosły na skarpie i w każdej chwili mogły przewrócić się na budynek mieszkańców. Będą wykonane nowe nasadzenia. Nie zgadzam się ze słowami: "bezmyślnie", "barbarzyńsko", bo kiedy przygotowywano projekt, sprawy były szczegółowo analizowane. Drewno jest przekazywane na opał osobom, które korzystają z opieki Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 15-04-2022
Witam panie burmistrzu, czy jest wiadomo, kiedy ruszy budowa TBS i jak będzie wyglądał przydział? Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Kończy się projektowanie. W związku ze zwyżką cen gazu następuje przeprojektowanie na ogrzewanie pompami ciepła.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Włodzimierz

Opublikowano: 15-04-2022
Dzień dobry panie burmistrzu, proszę o odpowiedź, jak mieszkańcy Międzyrzecza mają przedostać się w sposób bezpieczny do Strzegomia? Główna droga w ogóle nie jest oświetlona, co nie jest bezpieczne dla osób starszych. Przy moście, idąc w kierunku ul. 3 Maja, brak jest utwardzonego przejścia. Po deszczach wielkie błoto i bardzo ślisko. Ja rozumiem, że są busy do Strzegomia, ale do lekarza, kościoła czy na zakupy trzeba się dostać i nie zawsze starsza osoba może czekać godzinę na busa, a w dodatku kończąc remont drogi na ul. 3 Maja, został postawiony znak zakazu przejścia w kierunku Międzyrzecza, co jest absurdem!

ODPOWIEDŹ:

W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji złożyliśmy fiszkę zakładającą budowę ścieżki rowerowej Strzegom - Międzyrzecze - Morawa - Jaworzyna Śl. z odgałęzieniem w Morawie do Jaroszowa. Co z tego wyjdzie, nie wiem.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ewa

Opublikowano: 15-04-2022
Witam. Ja odnośnie dotacji na wymianę ogrzewania. Ile jeszcze będziemy czekać? Czekamy już rok na te 4.000,00 zł. Mniejsze gminy dostają po dwóch miesiącach, a my nadal czekamy.

ODPOWIEDŹ:

Pani Ewo. Nie wszystkie gminy realizują ten projekt. Jest to projekt realizowany wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Ostatni raz go realizujemy, bo WFOŚiGW zrezygnował z tego programu. Dostaliśmy z funduszu informację, że nasz wniosek otrzymał pozytywną opinię, dlatego u państwa był lub w najbliższych dniach będzie inspektor, który potwierdzi, że instalacja została wykonana. Jak tylko podpiszemy umowę, dostaniemy pieniądze i będziemy je szybko wypłacać. Ten program taki jest. Trzeba zrobić i dopiero możemy się starać o pieniądze. A procedury są niestety czasochłonne. Można by było też tak. Podpisujemy umowę z państwem, dajemy zaliczkę i zaczyna się rozliczenie, które jest bardzo ciężkie. Proszę o wyrozumiałość. Dodam, że w ramach tego projektu wpłynęło ok. 80 wniosków.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michu

Opublikowano: 18-02-2022
Witam, ogromna prośba o wymianę wszystkich niesprawnych żarówek w latarniach ulicznych na ul. Dworcowej. Nie świeci już chyba z 8-9 lamp.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom zgłosiła konieczność wymiany żarówek do firmy Tauron. Jednocześnie informuję, że wymianę żarówek i nieprawidłowe działanie oświetlenia można zgłaszać na infolinię firmy Tauron pod nr telefonu 991.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 18-02-2022
Czy ZUK mógłby się zająć drzewami rosnącymi wzdłuż drogi w Rusku od placu zabaw w kierunku budynku nr 62? Są to drzewa niskie o rozłożystej koronie dziko rosnące (sumak octowiec). Drzewa wystają nad drogę. Zagraża to bezpieczeństwu, ponieważ idąc drogą nie ma miejsca na poboczu, aby się schować przed nadjeżdżającym samochodem.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina dokona przeglądu drzewostanu. Gdy zajdzie taka konieczność, przeprowadzi cięcia korekcyjne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Manfred:

Opublikowano: 18-02-2022
Z jakiego powodu na stronie BIP nie są zamieszczane protokoły z sesji od 2018 r. do nadal?

 

ODPOWIEDŹ:

Protokoły z sesji Rady Miejskiej są dostępne w Biurze Rady w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Ponadto dostęp do informacji publicznej realizowany jest poprzez transmisje z obrad w kanale gminy Strzegom w serwisie YOUTUBE. Zachęcam do oglądania transmisji na żywo i z odtworzenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 18-02-2022
Kiedy pojawi się harmonogram odbioru odpadów dla gminy Strzegom?

 

ODPOWIEDŹ:

Harmonogramy wywozu odpadów w gminie Strzegom zostały udostępnione na poniższych stronach internetowych:

1. https://strzegom.pl w zakładce "Aktualności" w dniu 31.12.2021 r.
link do harmonogramów: https://strzegom.pl/aktualnosci/n,240646,nowe-harmonogramy-wywozu-odpadow.html

2. http://czysty.strzegom.pl w zakładce "Wywóz odpadów" w dniu 04.01.2022 r.
link do harmonogramów: http://czysty.strzegom.pl/harmonogram-odbioru-odpadow

Ponadto harmonogramy ukazały się w lokalnej prasie "Gminne Wiadomości STRZEGOM" nr 232 z dnia 21.01.2022 r. oraz zostały dostarczone w styczniu 2022 r. w formie ulotek do skrzynek pocztowych na terenie gminy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mariusz

Opublikowano: 18-02-2022
Witam. Ostatnio pisałem na temat 3 etapu remontu drogi na ul. Piłsudskiego. Do tej pory nie ma odpowiedzi. Przypominam tylko, że była to jedna z pańskich obietnic wyborczych, tymczasem nagle zrezygnowano z kolejnego etapu remontu tej drogi.

 

ODPOWIEDŹ:

Państwo wiecie, ze zrobiliśmy dwie zatoczki - pisałem o tym. Gdyby sprawy własności i budowlane byłyby załatwione, temat ten byłby zakończony. Niestety, sprawy przyłączy nie są uregulowane i nie będzie budowy. Przypominam, że już w poprzedniej zatoczce było wiele awantur o nic, a po wykonaniu jeden z awanturników przypomniał sobie o przyłączach gazu i trzeba było rozbierać nową nawierzchnię.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigniew

Opublikowano: 18-02-2022
Zwracam się z prośbą-pytaniem do pana burmistrza w następującej sprawie. Kto położył - i dlaczego - płyty polerowane obok fontanny w Rynku. Można powybijać sobie zęby i połamać nogi. Z poważaniem.

 

ODPOWIEDŹ:

Płyty te były kładzione kilkanaście lat temu i nie wiem dlaczego tak zrobiono.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jaroszowianin

Opublikowano: 18-02-2022
Witam serdecznie panie burmistrzu. Proszę o informację dotyczącą dojazdu samochodów ciężarowych do kopalni w Morawie. Z pewnych źródeł wiadomo mi, że kopalnia granitu w Morawie (Kopalnia Morstone - złoże Morów II) zmieniła właściciela, który z pewnością uruchomi proces wydobycia granitu z tej kopalni. Czy to prawda, że dojazd aut ciężarowych będzie odbywał się od strony Jaroszowa? Z drogi krajowej DK5 starą drogą wzdłuż kapliczek? Z tego co wiem, od strony Morawy jest ograniczenie dla aut ciężarowych. Czy ruch aut ciężarowy nie będzie miał negatywnego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców? Czy nie przyczyni się to do utrudnień na DK5 w rejonie skrzyżowania z drogą do kopalni?

 

ODPOWIEDŹ:

Jeśli ruch samochodów ciężarowych będzie odbywał się tą drogą, musi być zgodny z przepisami ruchu drogowego. W chwili obecnej nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkanka przy ul. Rybnej

Opublikowano: 18-02-2022
Panie burmistrzu! Kolejny raz poruszam temat braku chodnika na ul. Rybnej. Zrobiliście 3 Maja, kończą się też prace na ul. Wodnej. Jednak najniebezpieczniejsza i najczęściej uczęszczana ul. Rybna została zupełnie zaniedbana i zapomniana. Piesi mijają się z autami, uciekają "po rowach", bojąc się rozjechania. Dzieci wracający ze szkoły, matki prowadzące wózki z niemowlętami itd. Koszmar! W głowie się nie mieści! Mury na drodze, zwężki i do tego nieoczekiwani piechurzy to codzienność w pokonywaniu tej drogi przez kierowców aut. Czekać tylko tragedii. Należy zrobić bezpieczną drogę wraz z chodnikiem! To już kolejna prośba o interwencję i zainteresowanie się tym tematem. Sprawa nadaje się do telewizji.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowni państwo! Takich dróg mamy jeszcze kilkadziesiąt. Robimy dużo, ale na wszystko nie starcza. To jeszcze wiele lat inwestycji drogowych w mieście i na terenie sołectw. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie kiedy ul. Rybna.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mama

Opublikowano: 18-02-2022
Dzień dobry, panie burmistrzu. Proszę o podpowiedź - czy mamy w naszej gminie organizowane kursy i egzaminy na kartę rowerową dla uczniów szkół ponadpodstawowych? Z góry dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Tak. Kursy i egzaminy organizowane są w szkołach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Rafał

Opublikowano: 18-02-2022
Witam, czy to prawda, że ma być uruchomiony pociąg ze Strzegomia do Wrocławia? Jeśli tak, to kiedy?

 

ODPOWIEDŹ:

Z informacji, które posiadam w chwili uruchomienia linii Świdnica-Wrocław ma być uruchomiony pociąg relacji Jawor-Strzegom-Świdnica-Wrocław. Odjazd ze Strzegomia do Wrocławia nastąpi o godz. 5:44. Do Wrocławia pociąg przyjedzie o godz. 07:21 (całkowity czas podróży 1h:37m, 0 przesiadek). Pociąg powrotny z Wrocławia do Strzegomia wyruszy o godz. 16:35. W naszym mieście będzie o godz. 18:06 (czas podróży 1h:31 m, 0 przesiadek).

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Wiesiek

Opublikowano: 18-02-2022
Witam. Panie burmistrzu, kiedy dojdzie do remontu ul. Armii Krajowej od drogi nr 5 w stronę ul. Gronowskiej? Przecież ta ulica jest zniszczona od 20 lat i nie było tam żadnego remontu. Ludzie, zlitujcie się i naprawcie tę ulicę.

 

ODPOWIEDŹ:

Jesteśmy na etapie wykonywania projektu przebudowy ze ścieżką rowerową. Po wykonaniu projektu będziemy szukać środków finansowych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 18-02-2022
Witamy panie burmistrzu. Pytanie dotyczące remontu drogi asfaltowej w naszej miejscowości. Czy jest możliwość wydłużenia drogi asfaltowej w kierunku budynku nr 1 (wyjazd na Gościsław) - około 100 m? Podczas przejazdu aut domy w okolicy aż się trzęsą, najgorzej kiedy przejeżdżają auta ciężarowe czy autobusy, hałas jest wielki a drgania tak duże, że tynk spada z budynku. Prosimy o uwzględnienie tego w remoncie.

 

 ODPOWIEDŹ:

W chwili obecnej trwają konsultacje projektu remontu dróg w Rusku. Projekt dostępny jest w świetlicy wiejskiej w czasie jej otwarcia. Zakończenie konsultacji nastąpi 24 lutego w czasie zebrania wiejskiego z moim udziałem i pani prezes firmy Eneris - początek o godz. 18:00.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Mila

Opublikowano: 18-02-2022
Szanowny panie burmistrzu, zapraszam na spacer ul. Andersa. W szczególności tuż po opadach deszczu, które w naszym klimacie nie są rzadkością. Przejście ulicą graniczy z cudem - wertepy, dziury wypełnione wodą i brak chodnika. Przejście drogą z małym dzieckiem i wózkiem jest wręcz niemożliwe. Z tej drogi nie korzystają tylko jej mieszkańcy, ale i osoby z sąsiednich ulic, pracownicy pobliskich zakładów, a nawet samochody ciężarowe. Po raz kolejny przy planowaniu budżetu płacący podatki mieszkańcy ul. Andersa zostali pominięci. Z jakiego powodu tak się stało? Dlaczego remontowane są drogi i chodniki, które posiadają nawierzchnię, a wykonanie drogi, na istniejącej i zamieszkałej od lat ulicy, spychane jest na boczny tor? Czym różnią się mieszkańcy ul. Andersa od mieszkańców innych ulic, że w dalszym ciągu pozostają bez chodnika i nawierzchni drogi? Planowanie i przeprowadzanie inwestycji ul. Wodnej czy Widokowej, w obrębie, których zaledwie od kilku lat powstają nowe domy, nie stanowi problemu, więc co musiałoby się zadziać, aby ul. Andersa była ujęta w tych planach?

 

ODPOWIEDŹ:

Wielokrotnie odpowiadałem na to pytanie. Szanowni państwo, takich ulic w mieście i na terenie sołectw jest kilkadziesiąt. Ul. Andersa ma zrobiony projekt i jeśli nadarzy się okazja dofinansowania, podejmę temat. Na razie jest na półce oczekujących. Jest to nowa ulica, a w mieście i wsiach są takie drogi, które od II wojny światowej są klepiskiem. Przypomnę też, że kiedy sprawdzałem, ile osób mieszka na ul. Andersa - było 13 mieszkańców. Proszę czekać. Wykonany zostanie wiosenny remont nawierzchni szutrowej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ania

Opublikowano: 23-12-2021
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie rozbudowy wodociągu, który kończy się w drodze między ul. Armii Krajowej a ul. Winogronową (na działce 594). W chwili obecnej są przyłączone tymczasowe 4 działki i o następnych nie ma mowy (dziwne), mimo że sąsiaduje z wodociągiem. Wiem, że jest już projekt z pozwoleniami, tylko nie wiem kiedy? A drugie pytanie to nadanie nazwy tej ulicy. Czy są jakieś propozycje? Pozdrawiam serdecznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z obowiązującym Wieloletnim Planem Inwestycyjnym na lata 2021-2023 spółki WIK w Strzegomiu dalsza rozbudowa sieci w ul. Winogronowej planowana jest na lata 2022-2023. Wszystkie inwestycje w planie wieloletnim spółki uzależnione są od możliwości finansowych w danym roku. Informuję, że zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci wodociągowej leży w gestii przyłączającego po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Bliższych informacji w powyższej kwestii można uzyskać w siedzibie spółki WIK w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Monika

Opublikowano: 23-12-2021
Panie burmistrzu, cieszę się, że w planach jest budowa tak wielu mieszkań m.in. ulice Parkowa, Konopnickiej. Moje pytanie dotyczy jednak dojazdów do tych miejsc. Obecnie cała ul. Parkowa i ul. Krótka to już jedno wielkie wąskie gardło. Wiadomo, że w tym rejonie duża cześć mieszkańców posiada garaże, co zwiększa nasilenie ruchu. Dodatkowo dochodzą projekty w realizacji lub zaplanowane. Konkretnie: - duży blok ul. Parkowa/Dolna, - duży blok ul. Parkowa po "barakach", - nowe osiedle ul. Parkowa TBS - Konopnicka "socjalne". Czy w zawiązku z tym planowane są jakieś rozbudowy lub remonty tych ulic? Jeśli tak, to proszę o konkretną odpowiedź lub link np. do projektów, wizualizacji.

 

ODPOWIEDŹ:

Tak. Będzie wykonywana w pierwszej kolejności kanalizacja deszczowa, by nie zalać ul. Dolnej. Wykonujemy projekt przebudowy ul. Parkowej i ul. Krótkiej. W 2022 r. wybudujemy ul. Konopnickiej, są także przygotowywane projekty ulic wokół trzech budynków TBS. Wąskim gardłem będzie odcinek skrzyżowania od ul. Konopnickiej do ul. Dolnej i będzie to droga jednokierunkowa na tym odcinku do ul. Dolnej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 23-12-2021
Czy planach inwestycji lokalnych przewidywana jest w przyszłości budowa na terenie Strzegomia tężni solnej?

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, ale wewnętrznej. Powstanie jeszcze w 2022 r. Będzie dodatkowym elementem saunarium na Delfinku, wchodząc w skład groty solnej. Pojawi się dodatkowa sauna infrared, bo do tej stoją kolejki.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbulwersowany

Opublikowano: 23-12-2021
Witam, 6 grudnia mimo złej pogody udaliśmy się z 2-letnim dzieckiem na spotkanie ze św. Mikołajem, na które zaproszone były wszystkie dzieci. Wybiła godz. 16.00 i wszystkie maluchy zaczęły płakać, bo potężny i nieustający ryk motorów był tak silny. Brawo za organizację... Super impreza. Mam nadzieję, że pan tam był, słyszał ten ryk i widział uciekające dzieci.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie, nie byłem. Jest to jedyna taka krytyka, ale oczywiście weźmiemy ją pod uwagę.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Iza

Opublikowano: 23-12-2021
Witam serdecznie. Chciałabym uczulić pana na to, co dzieje się w wydziale lokalowym strzegomskiego magistratu. Dokładnie chodzi o remont dachu przybudówki przy budynku Al. Wojska Polskiego …. Otóż jeden z lokali … został przydzielony rodzinie z baraków na ul. Parkowej. Pani naczelnik wydziału zleciła remont tego mieszkania i poprosiła wspólnotę mieszkaniową o wyrażenie zgody na montaż ogrzewania gazowego. Zgodę otrzymała. I tu zaczynają się schody. Podczas remontu stwierdzono, że przecieka dach przybudówki. Połatano go, po czym ponownie wywiercono w nim otwory na kominy wentylacyjne i spalinowe. Podczas deszczu okazało się, że lokatorom leje się woda na głowę I właśnie w miejscu zamontowania komina. Lokatorka wszczęła awanturę. Gmina zażądała, żeby dach naprawiła wspólnota mieszkaniowa za swoich środków. Po wielu perypetiach okazało się, że po pierwsze instalacja gazowa jest wykonana niezgodnie z projektem, po drugie został podłączony licznik gazowy i uruchomiony dopływ gazu bez odbioru budowy tejże instalacji! Włos się na głowie jeży, gdy się pomyśli, co mogłoby się stać! Czy w tej lokalówce wszyscy upadli na głowę? Przecież w razie czego kryminał gwarantowany! Jakim cudem gazownia zgodziła się na montaż licznika bez podpisanego odbioru budowy? Jestem zszokowana i zdegustowana całą sytuacją. Do tej pory byłam święcie przekonana, że Urząd Miejski w pierwszej kolejności powinien przestrzegać przepisów. Jak widać, srogo się myliłam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna pani! Znam sprawę, byłem tam i oglądałem dach. Oto nasze stanowisko. Przedstawione przez panią nieprawidłowości nie mają odzwierciedlenia w faktach. Chciałbym pani wyjaśnić, że po rozpoczęciu prac remontowych na dachu, podczas montażu przewodu wentylacyjnego stwierdzono, że pokrycie dachu jest nieszczelne i powoduje zawilgocenia w lokalu mieszkalnym, o czym niezwłocznie powiadomiony został zarządca nieruchomości. Podjęte przez wykonawcę działania, mające na celu miejscowe uszczelnienie dachu poprzez ułożenie papy termozgrzewalnej w miejscach spodziewanych przecieków, nie przyniosły efektów ponieważ, jak wykazała sporządzona na wniosek gminy opinia techniczna przez niezależnego rzeczoznawcę, cała wierzchnia warstwa papy odspoiła się od podłoża i umożliwia przepływ wody, która dostaje się poprzez nieszczelne obróbki blacharskie. Dach wspomnianej przybudówki stanowi tzw. część wspólną budynku, w związku z tym decyzja o jego remoncie może być podjęta przez współwłaścicieli nieruchomości w formie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej i taka uchwała została podjęta. W związku z tym gmina wystąpiła do wspólnoty o wykonanie jego naprawy, która była wcześniej planowana przy remoncie głównego budynku, a z którego zarząd wspólnoty zrezygnował. Należy przy tym zaznaczyć, że gmina Strzegom, jako jedna ze współwłaścicieli, a tym samym członek Wspólnoty Mieszkaniowej, partycypuje w kosztach funduszu remontowego, z którego realizowane są zadania remontowe. Nie można tu zatem mówić o żądaniu gminy, aby inny podmiot naprawił dach ze swoich środków. Natomiast instalacja gazowa wykonana na potrzeby dostarczania gazu do lokalu …. wykonana została zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, na podstawie uzyskanego pozwolenia budowlanego w formie decyzji wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. Dostarczanie paliwa gazowego do lokalu nastąpiło po dokonanym odbiorze tej instalacji oraz dokonaniu stosownych zgłoszeń do dostawcy gazu. Zatem zawarte w pani piśmie stwierdzenie, że został uruchomiany dopływ gazu bez stosownych odbiorów, jest nieprawdziwe.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 4 ... 7 Następna strona