Mieszkańcy pytają? - Burmistrz odpowiada

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Katarzyna Kotowicz

Opublikowano: 28-05-2021
Dzień dobry panie burmistrzu! Mam do pana pytanie – czy ma pan mieszkania do remontu i kiedy można składać wnioski?

 

ODPOWIEDŹ:

Dopiero we wrześniu będziemy informować, czy mamy jakieś mieszkania do remontu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mariusz

Opublikowano: 28-05-2021
Witam. Na temat remontu na ul. Piłsudskiego przez 1 niezabudowaną działkę, która w dodatku prawdopodobnie już nie będzie zabudowana, cały projekt ma przepaść? Drogą nie będzie robiona z powodu działki, która prawdopodobnie nie zostanie zabudowana?

 

ODPOWIEDŹ:

Poleciłem sprawdzić pana informację.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec ulicy

Opublikowano: 28-05-2021
Dzień dobry. Pytanie jakie do pana kieruję, dotyczy ul. Bukowej. W kampanii wyborczej obiecywał pan remont ulicy, wymianę nawierzchni drogi, oświetlenia i chodników. Dwa lata temu miałem przyjemność już zapytać pana o tą sprawę. Uzyskałem odpowiedź, w której prosi pan o cierpliwość. Wiem, że problemem mogą być chodniki, które niejednokrotnie są uszczuplone przez posesje mieszkańców, ale zaznaczam, że na ul. Klonowej nie było to problemem. Chodniki zostały wyremontowane tak jak istniały i nikt do tego żalu nie miał. Jako osoba mieszkająca na terenie tej ulicy wielokrotnie myślałem o remoncie chodnika przy swojej posesji we własnym zakresie, ale ze względu na tragiczny stan krawężników zapał ten szybko tracił na sile. Proszę w imieniu własnym, jak również wszystkich mieszkańców o rozważenie remontu tej drogi, jest to najgorsze osiedle domków jednorodzinnych pod tym względem, wystarczy przejechać się po sąsiednich osiedlach i szybko wyciągnie się wnioski. Osiedla są wyremontowane i zagospodarowane, być może dlatego, że mieszkają tam bardziej wpływowi mieszkańcy. Pozdrawiam i czekam na pana odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Jeszcze w tym roku zostanie wykonane okazanie granic celem wyeliminowania lub potwierdzenia problemu zajęcia przez osoby prywatne terenu gminy poprzez zagospodarowanie go ogrodzeniami bądź chodnikami. Wtedy zobaczymy, co dalej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna Maria:

Opublikowano: 28-05-2021
Panie burmistrzu, moje pytanie dotyczy opieki całodobowej nad osobami starszymi, schorowanymi, niepełnosprawnymi fizycznie lub intelektualnie, niesamodzielnymi. Dlaczego w naszej gminie nie ma ośrodka/ placówki świadczącej takie usługi dla swoich mieszkańców, tak jak ma to Żarów, który nie dość że jest małą gminą o mniejszym budżecie, to ma taką placówkę i pobyt w niej finansuje z własnego budżetu dla swoich mieszkańców? Proszę pomyśleć o sytuacji opiekunów takich osób, które nie mają możliwości nigdzie umieścić swoich podopiecznych, by chociaż na kilka dni móc odpocząć, wyjechać na krótki urlop. Dlaczego w naszej gminie nie myśli się o takich potrzebach? Proszę mi nie odpowiadać, że mamy DDP „Senior-Wigor”, bowiem ta placówka jest nastawiona na osoby starsze, ale w pełni sprawne i fizycznie, i intelektualnie. Wykluczeniu podlegają osoby, o których wspomniano wyżej. Może to już czas i pora na takie zadania. Nie tylko drogi i parki są ważne. Potrzeby mieszkańców należy równoważyć.

 

ODPOWIEDŹ:

My też płacimy i kierujemy – tak jak gmina Żarów – do takich placówek naszych mieszkańców, którzy nie mają opieki, a wymagają jej przez 24 godziny. Anno Mario!
W Żarowie jest PLACÓWKA PRYWATNA, w której przebywają nasi mieszkańcy. Nie znam gminy w okolicy, która prowadziłaby całodobowy dom opieki nad ludźmi nie tylko starszymi, ale też niewydolnymi społecznie i życiowo. Chyba, że placówkę taką finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia lub osoba prywatna, spółka. Nie zgadzam się z ostatnimi dwoma zdaniami. Żyjemy chyba w dwóch różnych gminach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ewa

Opublikowano: 14-05-2021
Witam serdecznie. Chciałam zapytać, kiedy będzie wykoszona trawa na podwórku za sklepem Rossmann? Trawa już jest bardzo wysoka. Dziękuję, pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Będzie systematycznie utrzymywana. Wiosną zawsze tak jest, że mamy wąskie gardło, w tym roku szczególnie (COVID-19 wśród pracowników) oraz opady deszczu. Z rozmowy z panią prezes spółki ZUK wiem, że po pierwszym uporządkowaniu terenu podwórek będzie szczególnie o niego dbała.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Haneczka 17

Opublikowano: 14-05-2021
Witam, mam pytanie. Czy w Strzegomiu mogłaby być organizowana akcja "Beczka plus", tak jak w innych miastach np. we Wrocławiu, żeby oszczędzać wodę i wykorzystywać deszczówkę w związku ociepleniem klimatu? Chodzi mi oczywiście o działki ROD. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie znałem tematu. Myślę, że to dobry pomysł. Poleciłem odpowiedniemu wydziałowi przygotowanie propozycji i mówię - czemu nie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krystyna

Opublikowano: 14-05-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Mam pytanie (stare, bo już się tu pojawiało nie raz). Czy kiedykolwiek Urząd Miejski planuje remont ul. Morskiej od ul. Szarych Szeregów do drogi krajowej nr 5? Czy 35 lat czekania to mało? Na ul. Wodnej mieszkańcy nie musieli czekać aż tyle. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

A ja kolejny raz odpowiadam, że w 2020 r. projektant zrezygnował z wykonania projektu ul. Morskiej. Nawet nie mogłem zastosować kar w związku z COVID-19 - miał taką możliwość. Powrócimy do tematu w 2022 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jolka

Opublikowano: 14-05-2021
Gratulacje dla pana burmistrza za pozyskanie środków na budowę mieszkań. Super! Ale do tego miodu muszę dodać łyżkę dziegciu, a mianowicie drogi dojazdowe. Fajnie, że ul. Konopnickiej będzie piękną drogą, ale taka inwestycja mieszkaniowa na tak bliskim terenie i do tego budowa przez prywatnego inwestora spowoduje - obym się myliła - że ul. Parkowa będzie "pięknie" zakorkowana. Załóżmy, że w sumie będzie ok. 250 mieszkań (gminne i prywatne), każda rodzina z autem, albo i dwoma, czyli średnio 300 aut i teraz spróbujmy wyjechać ok. godz. 7.00, jak wszyscy wybierają się do pracy. No, nie ma szans bez poszerzenia ul. Parkowej zwłaszcza, że przy domu jednorodzinnym przy zjeździe z ul. Dolnej jest "zwężka" i dwa auta nie przejadą koło siebie czy ul. Krótkiej, a gdzie jeszcze chodniki? Proszę wziąć to pod uwagę. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za czujność. To miłe, że są mieszkańcy, którzy myślą w tych kategoriach wsparcia i rady. Zagospodarowanie tego terenu to także rozwiązanie problemu kanalizacji deszczowej, sanitarnej, no i przede wszystkim dróg. Na odcinku ul. Krótkiej od ul. Bohaterów Getta przejęliśmy już kilka lat temu teren po lewej stronie i możemy budować tam szerszą drogę. Jadąc w lewo - ul. Krótką - koło garaży będziemy przebudowywać ul. Parkową - też na szerszą z chodnikiem. Najtrudniejszy odcinek, który pozostanie jednokierunkowy wyjazdowy, to odcinek od zjazdu z górki do ul. Dolnej. Mieliśmy w tym temacie spotkanie 13 maja br. Prawdopodobnie będzie to odcinek jednokierunkowy, tylko na wyjazd z tego terenu, wjazd na ten teren budownictwa byłby od ul. Parkowej, ul. Krótkiej, ul. Miodowej przez ul. Konopnicką. Wyjazd ul. Konopnicka - ul. Miodowa, ul. Krótka i jednokierunkowa ul. Dolna. Sprawy cały czas są dyskutowane. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Barbara

Opublikowano: 14-05-2021
Witam, proszę o informację na temat działki w miejscowości…

 

ODPOWIEDŹ:

 dpowiedzi udzieliła naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mariusz

Opublikowano: 14-05-2021
Witam. Jak wygląda sprawa z remontem na ul. Piłsudskiego? Droga miała być robiona, 2 z 4 zostały wyremontowane, a co z resztą?

 

ODPOWIEDŹ:

Były już, panie Mariuszu, odpowiedzi. Zaktualizowaliśmy projekty na wszystkie cztery zatoki. Niestety dwie, które nie zostały wykonane, nie będą robione, bo nie są w pełni zagospodarowane. Przecież prowadziliśmy z państwem konsultacje, rozmowy i niestety nie osiągnęliśmy konsensusu. Nie będziemy robić inwestycji, by za kilka miesięcy ją rozbierać, bo idzie nowe przyłącze gazowe, energetyczne, wodne, zjazd. Nie stać nas na takie luksusy. Uważam, że to państwo/społeczeństwo obywatelskie powinniście się dogadać, by te wszystkie elementy wykonać i wtedy gmina zrobi swoje. Taka jest nasza decyzja. Szkoda pieniędzy na projekt, bo straci ważność.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Haneczka17

Opublikowano: 29-04-2021
Witam, mam pytanie. Czy jest możliwość założenia monitoringu na ul. Promenada w stronę drogi na Górę Krzyżową, gdzie kończy się ścieżka rowerowa? Młodzi się tam zbierają, imprezują, a później okradają działki i też dodatkowo, żeby patrol tam jeździł. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawę patrolu przekazałem do Komisariatu Policji w Strzegomiu. Jeśli założymy kamerę w jednym miejscu, grupa ta przeniesie się w drugie – tak to wygląda w wielu miejscach w gminie. Mógłbym je wskazać na długiej liście. Kultura, szacunek do mienia wspólnego, do ludzi, którzy są na swoich posesjach to kierunek w wychowaniu kolejnych pokoleń. W tym temacie potrzebna jest praca moja, pani, rodziców, rówieśników i szkoły. Czy dożyjemy takich czasów, że będziemy się wzajemnie szanować. Mam nadzieję, że tak.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Spacerowicz

Opublikowano: 29-04-2021
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, co dzieje się z drogami gruntowymi między polami. Z niektórych zostały smętne, wąziutkie ścieżki, inne zniknęły całkowicie zaorane przez użytkowników pól. Drzewa i krzewy rosnące przy tych drogach są podorane do samych korzeni. Kto jest odpowiedzialny za sieć gruntowych dróg polnych?

 

ODPOWIEDŹ:

Jest to duży problem, z którym szybko sobie nie poradzimy. Nagminnym stało się podorywanie przez rolników dróg dojazdowych do gruntów rolnych. By wyegzekwować szerokość drogi zgodnie z dokumentacją geodezyjną, gmina musi wziąć geodetę – a nie jest to tanie – i na nowo wyznaczyć granicę. Faktem jest, że jeśli rolnik naruszył granicę, płaci za geodetę. Jednak czynności takie wykonujemy tylko na wniosek mieszkańców. Inaczej jest na terenie wiosek poscaleniowych, gdzie w procesie scalania wyznaczono granice nowych dróg. Mimo to widziałem już, że właściciele gruntów podorywują te granice. Chciałem dodać, że naruszenie granic i zniszczenie znaczników jest karalne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Rafał Parkowa

Opublikowano: 29-04-2021
Witam panie Zbigniewie, mam zapytanie odnośnie rowu, który jest na ul. Parkowej (biegnie równolegle do ul. Widokowej). Kiedy nastąpi przebudowa tejże kanalizacji burzowej? Wysyłam zdjęcia, że rów jest zatorowany i nic. Mam nadzieję, że dziura, która powstała na ul. Parkowej, da jakiś odzew.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziura na ul. Parkowej została załatana w dzień, w którym otrzymaliśmy zgłoszenie.  Niestety, takie rzeczy mogą się zdarzyć, ale kiedy tylko o nich wiemy, reakcja jest natychmiastowa. Z tego co zdołaliśmy ustalić, dziura powstała w sobotnie popołudnie (03.04) - w poniedziałek (05.04) rano mieszkaniec zgłosił zagrożenie i od razu nastąpiła reakcja. W godzinach popołudniowych sprawa była zamknięta. Pozdrawiam.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Robert

Opublikowano: 29-04-2021
Chciałbym uniknąć pytań i złych odpowiedzi. Czy na ul. Wodnej będą progi? Jeżeli pan uważa, że plan tego nie przewiduje, to niech pan zauważy, że ta ulica jest prostym odcinkiem drogi i za chwilę będą mieli mieszkańcy pretensje. Czekam na odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i odpowiedzi są z natury dla jednych złe, a dla drugich dobre. Złe są dla tych, którzy oczekują innej odpowiedzi, a dobre są – jak się pan zapewne domyśla – tylko wtedy, kiedy odpowiedź satysfakcjonuje zainteresowaną stronę. Odpowiadając na pytanie informuję, że nie ma zaplanowanych progów zwalniających na ul. Wodnej w Strzegomiu z powodu ukształtowania drogi, ilości zjazdów i wjazdów oraz lokalizacji sieci pod powierzchnią drogi. Nawiązując jeszcze do ostatniej kwestii dot. pretensji mieszkańców skierowanych do gminy, to zastanawiam się, kiedy mieliby większe pretensje – kiedy jeździliby dalej po nieutwardzonej drodze, której stan pozostawia wiele do życzenia, czy wtedy kiedy będą jeździć po pięknej, nowej drodze bez progu zwalniającego?

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Wiesława

Opublikowano: 29-04-2021
Kto odpowiada za stan czystości przy ul. Legnickiej na odcinku od targowiska do przychodni medycznej - jedno wielkie śmietnisko! Wstyd dla Strzegomia i dla nas mieszkańców. Jest prawo, które obowiązuje wszystkich jednakowo. Czekamy na podjęcie odpowiednich decyzji i egzekucji.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina nie jest właścicielem wskazanego miejsca. Jest to teren prywatny i za porządek odpowiada właściciel, dlatego Urząd Miejski skierował stosowne zgłoszenie na policję w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Agnieszka

Opublikowano: 29-04-2021
Witam, mam pytanie odnośnie parkingu pomiędzy dużym i znanym marketem spożywczym a Centrum Medycznym przy ul. Legnickiej. Kto jest odpowiedzialny za brud i śmietnik, jaki tam się znajduje? Jest tam wszystko - śmieci, butelki, opony, czasami bywają też pralki, telewizory, nie wspomnę już o wraku samochodu, który stoi juz ok. 2 lat. Mieszkam naprzeciwko i każdego dnia, kiedy odsłaniam okno jest mi niedobrze, widząc ten syf. W środę i sobotę jest targ i przyjeżdżają ludzie z okolic i patrzą na to wszystko. Czy to ma być wizytówka Strzegomia? Brawo naprawdę! Czy ktoś to posprząta, czy zakwitną drzewa i przestanę widzieć to wszystko? Proszę o odpowiedź, bo już nie mogę na to patrzeć. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

 Gmina nie jest właścicielem wskazanego miejsca. Jest to teren prywatny i za porządek odpowiada właściciel, dlatego Urząd Miejski skierował stosowne zgłoszenie na policję w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta 

 

Imię/nick: Tytan

Opublikowano: 02-04-2021
Witam serdecznie panie burmistrzu, chciałem zapytać o obsługę klienta. Czy panie tam pracujące pracują za karę, bo po ich zachowaniu odbieram że tak? Chciałem zapłacić za podatek, a pani odpowiedziała, że już nie mogę, żebym przyszedł w poniedziałek, a godzina była 12.30 i przy kasie były dwie osoby. Pozdrawiam serdecznie.

ODPOWIEDŹ:

Sprawa została przeanalizowana i uważam, że powinien pan być obsłużony. Przełożony przeprowadził rozmowę ze wszystkimi paniami pracującymi w kasie, że klienci, którzy czekają w kolejce, mają być wszyscy obsłużeni. Kolejka będzie zamykana przez panią z recepcji, która przybyłych po czasie klientów będzie informowała, że kasa już jest nieczynna.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkanka

Opublikowano: 02-04-2021
Dzień dobry, proszę o informację, czy i gdzie został zrealizowany jeden z podpunktów Budżetu Obywatelskiego 2020 w postaci parku dla psów?

ODPOWIEDŹ:

Lokalizacja wskazana w Budżecie Obywatelskim 2020 nie uzyskała akceptacji konserwatora zabytków. Jest rozpatrywana kolejna lokalizacja.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec gminy

Opublikowano: 02-04-2021
Witam. Panie burmistrzu, w nawiązaniu do pisma od pana w sprawie podwyżki opłaty za śmieci ma się rozumieć, że firma odbierająca śmieci ma obowiązek zabrać każdą ilość odpadów? Kilka razy wystawiałem odpady w workach w większej ilości - około 10 szt. i niestety, ale co tydzień był zabierany 1, góra 2 worki, a co z pozostałymi? Za takie pieniądze - jeśli sytuacja będzie się powtarzała - to nie ma, co się dziwić, że ludzie wyrzucają śmieci po lasach. Problem z odbiorem zgłaszałem do odpowiedniego działu w gminie, niestety brak reakcji.

 

ODPOWIEDŹ:

W naszej gminie obowiązuje zbiórka odpadów w pojemnikach. Firma ma obowiązek zabrać każdą ilość odpadów z pojemnika. Tak jak określa regulamin, można wystawić odpady w worku obok pojemnika, jeżeli powstała nadwyżka (ale tylko incydentalnie). W tym konkretnym przypadku nie wiemy, czy właściciel nie posiada pojemnika lub te nadwyżki powstają za każdym razem. Właściciel powinien posiadać taki pojemnik, który pomieści wytworzone odpady od odbioru do odbioru. W razie wątpliwości proszę o kontakt z Wydziałem Gospodarki Odpadami Komunalnymi w UM w Strzegomiu (nr telefonu: 74 8560 570, 74 8560 571).

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ola

Opublikowano: 02-04-2021
Witam panie burmistrzu, od kilku lat dojeżdżałam do pracy busem na Świebodzice, zawsze połączenie było dobre. Od ponad miesiąca nic nie kursuje. Dużo ludzi tym busem dojeżdżało. Czy w najbliższej przyszłości będzie znów połączenie w kierunku Świebodzic? Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

W chwili obecnej mam niedobrą informację. Planowaliśmy w naszej komunikacji kursy Strzegom-Świebodzice, lecz Rada Miejska w Świebodzicach nie wyraziła na to zgody, a jest to konieczne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Janek57

Opublikowano: 02-04-2021
Szanowny panie burmistrzu, doceniając dotychczasowe zaangażowanie pana wraz z całym zespołem oraz mieszkańców, aby nasza cała gmina Strzegom była coraz piękniejsza, pytam. Dlaczego, wbrew woli mieszkańców, chce pan powołać nowy aparat ucisku, bat na swoich wyborców w postaci Straży Miejskiej? Formacji, która będzie opłacana z naszych pieniędzy, pieniędzy podatników. Na początku 3-osobowy zespół, w tym oczywiście komendant ze swoim gabinetem no i gwiazdkami na pagonach. Kierowca samochodu służbowego, bo przecież taki trzeba zakupić, sprzęt łączności, mundury. Po czasie okaże się, że trzeba zwiększyć zatrudnienie. Za te pieniądze, roczny wydatek, można wyposażyć salę do obserwacji kamer monitoringu, zatrudnić osobę cywilną, a pomieszczenie wygospodarować w nowo wyremontowanym Komisariacie Policji. Bezpieczeństwo tak, ekologia tak, ale zbędny wydatek nie. W UM są komórki i pracownicy odpowiedzialni, wystarczy wyposażyć w sprzęt, drona, a oni sprawdzą i postarają się pomóc w poprawie ekologii. Dlatego jeszcze raz pytam. Po co nam Straż Miejska? Przecież 10 lat temu to właśnie z inicjatywy mieszkańców Strzegomia Straż Miejska została rozwiązana i to chyba pan dobrze pamięta. Poza tym, dlaczego ludzie nie znający dokładnie prawa, bo tylko są przeszkoleni, mają go egzekwować, czy stać na jego straży? A przykładów niekompetencji można się naoglądać i naczytać codziennie z całego kraju. Naszych szanownych radnych też pytam. Czy przyłożą do tego rękę, głosując za?

 ODPOWIEDŹ:

Panie Janku, tak jak mówiłem, temat poddaliśmy pod dyskusję wśród społeczności naszej gminy. Otrzymaliśmy jednoznaczną odpowiedź - nie chcemy Straży Miejskiej! Argumentacja była bardzo podobna do podniesionych przez pana wspomnień złej oceny tamtej Straży Miejskiej. W swoim pytaniu przedstawił pan wiele aspektów, które zostały już przeanalizowane i nasze ostateczne zdanie jest takie, że należy wzmocnić Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w UM w Strzegomiu. Przeliczyliśmy też finanse - one na początku wyniosłyby ok. 600 tys. zł rocznie, a straż mogłaby funkcjonować po szkoleniach, stażu w innej jednostce. W przyszłym sezonie zimowym zlecimy badania, czym palą w kopciuchach nasi mieszkańcy. Dziękuję za konkretne zabranie głosu w temacie powołania Straży Miejskiej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Hm

Opublikowano: 02-04-2021
Myślę, że z takim nastawieniem do ludzi będzie pan miał dużo czasu na emeryturze do przemyśleń, dlaczego ludzie się panu nie kłaniają.

ODPOWIEDŹ:

Jak znam swój charakter i dopisze mi zdrowie, to na pewno nie będę się nudził na emeryturze. Mam wrażenie, że to pan/ pani żyje w innym świecie. Może pana/ pani rodzinę nie dotknęły tragedie związane z COVID-19. Ja często jestem świadkiem tych tragedii, dlatego realizuję zalecenia rządowe i będę się tego trzymał. Życie ludzkie jest dla mnie numerem 1, a nie chwilowa, mniejsza aktywność pana/ pani dziecka. Pytanie jest z Granicznej. Za czasu mojej pracy na stanowisku burmistrza wybudowano w tej wsi plac zabaw, boisko do piłki siatkowej i koszykowej, jest także boisko do piłki nożnej, więc nic prostszego - wziąć dziecko i zadbać o jego i swoje zdrowie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Robert

Opublikowano: 02-04-2021
Dlaczego pan wprowadza mieszkańców w błąd? Palenie w piecach odpadami nie zgłasza się na policję, gdyż nie posiadają środków ani wiedzy na temat palenia odpadami. Od tego jest Straż Miejska, o ile istnieje w danym mieście, lub pana pracownicy z UM z Wydziału Ochrony Środowiska.

ODPOWIEDŹ:

 Jeśli tak gdzieś napisałem, to przepraszam. Prawo ma straż miejska, której nie powołujemy po negatywnym odbiorze tego tematu przez mieszkańców oraz upoważniony pracownik Urzędu Miejskiego.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 02-04-2021
Panie burmistrzu, mam pytanie dotyczące automatu do sprzedaży zniczy. Dlaczego jedni mieszkańcy mogą korzystać z automatu, a innym nie dał pan szansy? Mowa o automacie, który postawiony jest tylko jeden na nowym cmentarzu. A co ze starym cmentarzem? Tutaj mieszkańcy są gorsi? Prosimy, by wszystkie cmentarze miały taki automat, który jest rewelacyjny pod względem dostępności. Mam wrażenie, panie burmistrzu, że inwestycje, które pan zaczął, nie są trafne lub wybiera pan sobie miejsca, które panu pasują, a nie służą wszystkim mieszkańcom. Proszę o postawienie automatów na starych cmentarzach, by mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Strzegomia.

ODPOWIEDŹ:

Nie wiem, co napisać panie Adamie. A co z cmentarzami komunalnymi na wsiach? Poprosiłem panią prezes strzegomskiej spółki ZUK, by rozeznała temat, czy znajdzie się firma, która będzie chciała postawić automaty na wszystkich cmentarzach komunalnych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 02-04-2021
Witam panie burmistrzu. Chciałbym zapytać, czy po zakończeniu budowy kanalizacji w Rusku planowana jest nowa nawierzchnia dróg? Jeśli tak, to czy jest możliwość przedłużenia wylania asfaltu o około 80 m w kierunku wyjazdu z Ruska, w stronę pana sołtysa. Znacznie poprawi to komfort życia mieszkańców okolicznych domów. Podczas wjazdu ciężkiego samochodu na tę kostkę domy aż się trzęsą, że nie wspomnę o nadmiernym hałasie.

ODPOWIEDŹ:

Po zakończeniu kanalizacji drogi, które nie będą odtworzone lub ich stan będzie zły, ujmiemy w kolejnych latach w budżecie gminy Strzegom. Na etapie projektowania będą prowadzone konsultacje społeczne i wtedy zadecydujemy o zakresie remontu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Pasażer

Opublikowano: 05-03-2021
Jeżeli jest mowa o przetargu na autobusy, to czy byłaby możliwość wdrożenia w nich pełnego systemu informacji pasażerskiej, wraz z głosowymi zapowiedziami przystanków oraz możliwością pokazywania przebiegu trasy linii, a nie tylko jako tablice kierunkowe? A jeżeli tak, to czy gmina ma zamiar rozpisać konkurs na lektora tychże zapowiedzi? Dzięki nim będziemy mogli wiedzieć, gdzie mamy wysiąść. Pozdrawiam z Jaroszowa.

 

ODPOWIEDŹ:

Przetarg jest ogłoszony. Taki system jest super, ale bardzo drogi. Nasze miasto i sołectwa znamy wszyscy, więc takie – skądinąd fajne – techniczne działania są zbędne. Dziękuję bardzo za pomysł i pytanie. Więcej takich pomysłów. Nie każdy będę ucinał tak jak ten. Przepraszam.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianka

Opublikowano: 05-03-2021
Chciałabym zapytać, czy ktoś zrobi porządek z imprezującą młodzieżą na widowni górnej płyty boiska OSiR w Strzegomiu? Jak sama nazwa wskazuje, OSIR służy do uprawiania sportu i po to ludzie tam przychodzą, ale niestety jest to utrudnione poprzez wybryki pijanych wyrostków. Przypomnę, że mamy pandemię, a te pseudospotkania odbywają się w licznym gronie i do tego bez maseczek. Nie wspomnę o spożywaniu alkoholu i skandalicznym zachowaniu.

 

ODPOWIEDŹ:

Ze względu na pandemię czas, w jakim obecnie musimy funkcjonować, jest trudny dla nas wszystkich. Obiekty OSiR są monitorowane całodobowo. Pracownicy kontrolują cały teren, na którym przebywają użytkownicy. Reagują na incydenty nieodpowiedniego zachowania się uczestników, w sytuacjach trudnych korzystają z interwencji policji. Zarząd spółki prosi o informację na temat złego zachowania zarówno młodzieży, jak i dorosłych korzystających z naszych obiektów. Informacje o takich incydentach proszę kierować bezpośrednio do biura spółki lub pod numery telefonów 74 855 15 24, 74 855 04 49.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Edek

Opublikowano: 05-03-2021
Witam. Skrzyżowanie Rybna/3 Maja - jest problem z odwodnieniem. Na ul. 3 Maja wykonano remont, ale podniesiono chodnik, przez co woda nie spływa do rowu. Projektant tego nie przewidział? Idąc do miasta nowym chodnikiem, wejdziemy po kolana w wodę.

 

ODPOWIEDŹ:

Zakres opracowanej dokumentacji i wykonanych robót budowlanych dot. tylko ul. 3 Maja wraz z włączeniem jezdni do drogi ul. Rybnej. Chodnik został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową i zakończony. Obecna sytuacja, jaką pan opisuje, wynika ze złego stanu technicznego ul. Rybnej – braku jednolitych spadków poprzecznych i podłużnych jezdni, które wpływają na poprawne odprowadzanie wody opadowej z jezdni. Pragnę nadmienić, że woda w tym miejscu zawsze się zbierała w wyniku opadów deszczu. Problem będzie można rozwiązać w chwili przebudowy ul. Rybnej, dostosowując wysokość przebudowanej jezdni i innych elementów pasa drogowego do nowych rzędnych wysokościowych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mama 2

Opublikowano: 05-03-2021
Dlaczego dzieci uczęszczające do szkoły - mowa o klasach 1-3 szkoły podstawowej - nie mogą mieć treningów piłki nożnej na hali, tylko na Orliku? Proszę mi wyjaśnić, dlaczego my nie możemy, a w innych miastach hale są otwarte i drużyny trenują! Inni mogą, tylko nie Strzegom. Rodzice zaczęli przepisywać chłopców do innych miejscowości. SPORT TO ZDROWIE, ale najwidoczniej nie w naszej gminie!

 

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z przepisami zajęcia w hali może mieć tylko sport zawodowy, a przy takim – jak pani pisze – rozluźnieniu to, moim zdaniem, już niedługo zamkną także obiekty otwarte. Pandemia nie znikła. Szkoda, że pani tego nie zauważa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kamyk

Opublikowano: 05-03-2021
Dlaczego pan zamyka obiekty sportowe? Proszę sie przejść na targ przy ul. Legnickiej - tysiąc ludzi bez maseczek, jeden przy drugim. To jest walka z pandemią w Strzegomiu?

 

ODPOWIEDŹ:

 Nic nie zamykam, stosuję się tylko do przepisów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkanka

Opublikowano: 19-02-2021
Dzień dobry. Panie burmistrzu, dlaczego PSZOK w Strzegomiu jest nieczynny w sobotę? Chciałabym uczciwie wywieźć śmieci, które można oddać tylko do punktu odbioru (np. stare opony, posegregowane odpady poremontowe itp.), ale niestety dla ludzi pracujących poza Strzegomiem w godzinach 8.00-16.00 jest to po prostu niemożliwe. Chyba, że ekstra trzeba sobie wziąć urlop, żeby wyrzucić śmieci. Nawet nie ma żadnego dnia z dłuższymi godzinami pracy, więc proszę się nie dziwić, że ludzie wywożą śmieci do lasu. Ktoś, kto podjął taką decyzję, powinien mieć to na sumieniu. Wcześniej jakoś nie było problemu, czynne było w soboty, bez problemu można było oddać problematyczne śmieci i z tego, co wiem, wiele osób korzystało z takiej opcji. Proszę powiedzieć, gdzie mogę oddać śmieci - których nie wolno mi wyrzucić do standardowych śmietników - w sobotę? Może jest problem w zarządzaniu, jeżeli się podejmuje tak nieodpowiedzialne decyzje?!

 

ODPOWIEDŹ:

Spółka ZUK, podobnie jak inne zakłady pracy i instytucje, mierzy się z absencjami pracowników, spowodowanymi pandemią. Wiosną utrzymano niezmienne godziny pracy PSZOK-u, natomiast jesienią, z uwagi na gwałtowny wzrost zachorowań, godziny pracy PSZOK-u zostały ograniczone (poniedziałek - piątek 7.00- 15.00). Warto podkreślić, że w tym samym czasie wiele okolicznych gmin, jak Jawor czy Świdnica, zdecydowało się na zamknięcie PSZOK-ów. Jeśli sytuacja będzie stabilna, najpóźniej od 1 kwietnia br. wrócimy do standardowych godzin pracy PSZOK-u tj. poniedziałek - piątek 7.00-16.00/ soboty 7.00- 15.00. Mieszkańcom dziękuję za prawidłowe segregowanie odpadów dostarczanych do PSZOK. Życzę zdrowia!

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Boniek

Opublikowano: 19-02-2021
Panie burmistrzu, czy do pokierowania ludźmi, czy mają iść w prawo czy w lewo lub jak zmierzyć temperaturę potrzebne są aż trzy panie zasiadające w holu Urzędu? To aż tak trudne zadanie. Pana to nie razi?

 

ODPOWIEDŹ:

 Są dwie panie. Czasami jest trzecia, kiedy któraś musi wyjść.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mama

Opublikowano: 19-02-2021
Dlaczego zamknięta jest hala sportowa? Dlaczego dzieci nie mogą trenować? Czy pan wie, że niszczy drużyny dzieci, które bardzo chciałyby trenować? Dzieci chcą już rezygnować z trenowania, a na zewnątrz to zaraz choroba. Można trenować tylko dzieci i trener, można też porozkładać treningi, a nie wszyscy na jedną godzinę i na jednej hali. Mamy też inne hale na terenie gminy, gdzie też pan je pozamykał. Może jakieś zebranie panie burmistrzu z rodzicami i przedstawicielami AKS. Nie może pan wprowadzać takiego reżimu jak w innych miastach, gdzie hale dla dzieci są otwarte? A pan jaki ma cel w zamknięciu obiektu?

 

ODPOWIEDŹ:

Mój cel to przestrzeganie przepisów, które mówią wyraźnie i widzi to pani w mediach. W halach ćwiczy tylko sport zawodowy. W naszym przypadku zezwolenie ma kadra judo przygotowująca się do mistrzostw Polski, czwarta liga piłki nożnej i czwarta liga tenisa stołowego. Przyzna mi pani rację, że dzieci nie stanowią kadry narodowej. Nie jest to też sport zawodowy. Żyjemy w jednej pandemicznej Polsce, gdzie rano dzieci są w szkole w systemie zdalnym, a po południu mają ćwiczyć i przebywać w ciasnych szatniach, wielu rodziców na hali. Nie ma równych i równiejszych. Wiem, że wszystkim nam ciężko, ale ja trzymam się zasad wyznaczonych przez prawo. Odbyło się spotkanie z trenerami i zarządem AKS-u, gdzie wyjaśniliśmy sobie zasady nowej współpracy z dziećmi i młodzieżą w tej trudnej sytuacji. Mam nadzieję na szybką informację.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michu

Opublikowano: 19-02-2021
Spóźnione podziękowania za wymianę żarówek w lampach na ul. Dworcowej. Minęło już trochę czasu i niestety znowu kilka jest do wymiany, szczególnie w okolicy pogotowia i przystanku komunikacji miejskiej obok pogotowia. Brakuje też jednej lampy zapewne po wypadku (obok PKS-u). Bardzo potrzebne są takie remonty samej nawierzchni jak na ul. Niecałej i Różanej. Zapewne są wielokrotnie tańsze niż kompleksowe przebudowy ulic. Które ulice i kiedy mogą liczyć na podobną modernizację? Mickiewicza (OSiR, PSP nr 2, przedszkole) i Parkowa (przedszkole) na pewno powinny być następne w kolejce.

 

ODPOWIEDŹ:

Usterki oświetlenia ulicznego można zgłaszać całodobowo pod numerem telefonu 991 oraz w godzinach pracy Urzędu Miejskiego pod numerem 74 8560-532. Jednocześnie informuję, że 8 lutego br. zlecono do Tauron Nowe Technologie S.A. wykonanie kompleksowego przeglądu oświetlenia zlokalizowanego przy ul. Koszarowej i Dworcowej w Strzegomiu. Jeśli chodzi o remont ulic, to myślimy już o kolejnych przedsięwzięciach. W 2021 r. planujemy przebudowę ul. Rzeźniczej oraz remonty chodników przy ul. Bankowej i na 90 procent ul. Dąbrowskiego.

 

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Obywatel

Opublikowano: 08-02-2021
Panie burmistrzu, gdzie można zgłaszać lub komu w gminie Strzegom ewidentne przypadki palenia odpadami plastikowymi w piecu CO?

 

ODPOWIEDŹ:

Przypadki palenia odpadami w piecu należy zgłaszać w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu oraz na Komisariat Policji w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marian

Opublikowano: 05-02-2021
Panie burmistrzu, takie pytanie od serca! Proszę mi powiedzieć, czy bierze pan udział w corocznych graniach WOŚP? Jeszcze nigdy pana nie widziałem np. kwestującego, jak prezydent Świdnicy, prezydent Wałbrzycha czy inne osoby publiczne w Polsce. Czy oddał pan kiedyś coś na licytację, czy wrzucił coś pan do skarbonki? A może pan się wstydzi, a może pan jest przeciwnikiem WOŚP? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Panie Marianie! 28 lat temu (w 1993 r.), kiedy jeszcze w Strzegomiu nie było finału, był już w Kostrzy, gdzie mieszkałem i pracowałem. Była to jedna z pierwszych takich imprez na terenach wiejskich, o czym mówił Program 1 Polskiego Radia. Dodam, że odwiedziła nas wtedy ówczesna senator RP - Jadwiga Bałtakis (na zdjęciu poniżej w kółeczku). Poniżej także wycinki z dolnośląskich gazet z 1993 r., które chętnie informowały o tym wydarzeniu. Jestem sercem z orkiestrą, ale także złotówką. Wiele razy jako kierownik ZF Kostrzanie braliśmy udział w koncertach. Odkąd jestem burmistrzem, uczestniczyłem we wszystkich koncertach w SCK i tradycyjnie licytowałem tort. Szkoda, że pana nie było, bo orkiestra byłaby bogatsza sercem i złotówką. Gratuluję wyniku strzegomskiemu sztabowi i dziękuję za super organizację, co do tegorocznego finału. Dziękuję także młodzieży i nie tylko, która kwestowała. Dane mi było ją spotkać w różnych miejscach Strzegomia, gdzie też się pojawiałem. Jesteście wspaniali. Nie odnoszę się do końcowych pytań, bo ta akcja ma zupełnie inny charakter i rozliczanie kogokolwiek jest wbrew zasadom akcji Jurka Owsiaka. Dziękuję Jurek i tak do końca świata.

 

W finale WOŚP w Kostrzy w 1993 r. uczestniczyła m.in. ówczesna senator RP - Jadwiga Bałtakis.

 


Wycinki z dolnośląskich gazet z 1993 r., które chętnie informowały o finale WOŚP w Kostrzy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Maria

Opublikowano: 05-02-2021
Witam! Chciałabym się dowiedzieć, czy kamera w Rynku nadal pracuje? Jest miło włączyć i popatrzeć na nasz Strzegom. Dziękuję i pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Na stronie internetowej www.strzegom.pl planujemy zamieścić podgląd z 5 różnych kamer, które pokazywałyby ciekawe miejsca w naszym mieście. Nasze ubiegłoroczne działania zniweczyła pandemia koronawirusa i związane z nią oszczędności w budżecie gminy Strzegom. Już wkrótce rozpoczniemy procedury związane z wyłonieniem odpowiedniego wykonawcy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:

Opublikowano: 05-02-2021
Szanowny panie burmistrzu, na wstępie chciałbym podziękować za to, co dzięki panu zmieniło się w naszym mieście na lepsze i co widać gołym okiem - ostatni przykład: z prawdziwego zdarzenia Komisariat Policji. Niepokoi natomiast jedna sprawa, którą także widać gołym okiem i o której często rozmawia się w naszym mieście - komunikacja miejska. Patrzenie na puste autobusy, na bezsensowne przewożenie powietrza dużymi autobusami, na dodatkowy ruch i korki. Boli to zarówno oczy, jak i portfel podatnika. Rozumiem, że miał być to ukłon w stronę mieszkańców, także wiosek, ale jak widać, pomysł całkowicie nie wypalił. Mam nadzieję, że też pan to zauważa i jak najszybciej zrewiduje swoje i radnych plany. W tak małym mieście nawet rowery miejskie nie mają obłożenia, a co dopiero 30-osobowy autobus np. z "Domków" na "Kamionkę".

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawa wygląda inaczej. My płacimy firmie za kilometr, mając dopłatę 3 zł za km od wojewody. Mamy także zwrot 50% od marszałka za bilety miesięczne i wpływy z biletów. Okazało się, że dwie linie są dochodowe. We wrześniu 2020 r. komunikacja gminna przewiozła prawie 4 tys. mieszkańców. Dopłacamy do komunikacji, bo musimy mieć wkład własny wynoszący minimum 10%. Transportem tym dowozimy także uczniów do szkół, którzy wsiadają pod szkołami. W 2019 r. na transport dzieci do szkół wydaliśmy 471 tys. zł, teraz transportem jeżdżą dzieci, młodzież szkolna, mieszkańcy i przede wszystkim emeryci. Co do wielkości autobusów. Kiedy już wszystko wróci do normy, potrzebne nam będzie 7 autobusów, by obsłużyć miasto i sołectwa. Dwa z nich muszą być powyżej 45 miejsc: na linię Rusko-Jaroszów-Strzegom oraz na linię Granica-Tomkowice-Graby-PSP 3. Potrzebne są też 4 autobusy na linie gminne (minimum 35-osobowe) i 1 autobus na 20 osób na dwie linie w Strzegomiu. Będzie to mały autobus z możliwością przewozu osoby niepełnosprawnej i osoby z wózkiem. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy kwotę 3,6 mln zł na sfinansowanie w 100% 4 autobusów (2 minimum 45-osobowych i 2 minimum 35-osobowych) i tego jednego małego, który będzie jeździł po naszym mieście od października 2021 r. Przetarg ogłosimy jeszcze w lutym. Na koniec dodam, że przy tworzeniu - wspólnie z mieszkańcami - Strategii Rozwoju Gminy w 2017 r. na pierwszym miejscu mieszkańcy umieścili komunikację gminną.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, czy na ul. 3 Maja zostanie przywrócone poprzednie oznakowanie drogi w postaci progu zwalniającego celem bezpieczeństwa?

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina obecnie nie przewiduje przywrócenia starej organizacji ruchu. W nowej organizacji ruchu zatwierdzonej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy nie ma przewidzianego progu zwalniającego. Przebudowa drogi nadała jej nową jednolitą nawierzchnię jezdni. Powstał chodnik jako ciąg pieszy oddzielający ruch pieszy od samochodowego oddzielony krawężnikiem. Ujednolicona została szerokość drogi, która została dostosowana do szerokości pasa drogowego. Prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. W przypadku stwierdzenia naruszeń prędkości, należy ten fakt zgłosić na komisariat policji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyt

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 22-01-2021
Witam bardzo proszę o interwencję w sprawie parkowania samochodów na nowym chodniku na ul. 3 Maja. Dotyczy szczególnie budynku nr 4. Mamy piękny nowy chodnik, na którym wiecznie parkowane są samochody pod posesją nr 4, zajmując całą szerokość jezdni i nie ma jak przejść. Proszę postawić znak "zakaz zatrzymywania się", wówczas będzie można egzekwować prawo od policji.

 

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można parkować pojazdów na chodnikach, jeżeli pozostawiona przez pojazd szerokość chodnika jest mniejsza niż 1,5 mb. W związku

z powyższym na ul. 3 Maja w Strzegomiu, gdzie szerokość chodników wynosi około 2 mb, nie jest możliwe parkowanie pojazdów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Osoby parkujące łamią przepisy ruchu drogowego. Sytuacje, które opisuje pan nie powinny mieć miejsca. Dlatego wystosowałem pismo na policję z prośbą o patrolowanie ul. 3 Maja w Strzegomiu pod kątem bezprawnego parkowania pojazdów w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Niedopuszczalne jest również parkowanie pojazdów na jezdni, jeżeli blokują one ruch pojazdów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Renia

Opublikowano: 22-01-2021
Witam panie burmistrzu, chciałam się dowiedzieć, jak długo jeszcze duży zielony pojemnik na odpady będzie szpecił chodnik przy ul. Świdnickiej 21-25 i Kościelnej ustawiony od strony wewnętrznej tych ulic. Z tego co zauważyłam swoje śmieci wrzucają do niego mieszkańcy ulicy Kościelnej nr: 17-19, 21,23,25,25A,27 oraz ul. Świdnickiej 21-25 i 29. Taka sytuacja trwa od dawna i najwyższy już czas, aby wreszcie została odpowiednio załatwiona. Nie może być tak, że pod bokiem Bazyliki i pomnika JPII znajdowało się wysypisko śmieci. Odpady te często pod postacią drzwi, gruzu, zużytego sprzętu gospodarstwa domowego podrzucane są pod osłoną nocy przez innych mieszkańców z całego Strzegomia. Powoduje to zakłócenia w ruchu pieszych, a nawet utrudnia dojazd do posesji przy ul. Świdnickiej 21-25. Proszę więc o załatwienie tej sprawy niezwłocznie, bo taki stan nie może i nie powinien trwać dłużej. Najwyższa pora, aby służby za to odpowiedzialne wyznaczyły miejsca do lokalizacji boksów na śmieci dla mieszkańców wymienionych przeze mnie ulic. Nie jest tym miejscem chyba środek chodnika? Z moich obserwacji wynika, że swoje odpady wrzucają to również nawet mieszkańcy, którzy mają już wybudowane boksy z ul. Ogrodowej i innych numerów Kościelnej, bo tak im jest wygodniej.

 

ODPOWIEDŹ:

Ze względu na brak boksów śmietnikowych pojemnik na odpady dla mieszkańców ul. Kościelnej od nr 17 do 27 obecnie musi być użytkowany, ale nie znaczy to, że odpady trzeba pozostawiać w miejscach innych niż w ustawionym pojemniku. Informuję, że wspólnota mieszkaniowa przy ul. Kościelnej 17-19 uzyskała zgodę spółdzielni mieszkaniowej wspólnego użytkowania boksu śmietnikowego. Obecnie oczekują na przesłanie stosownej umowy oraz kluczy dla mieszkańców. Wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Kościelnej 21, 23, 25, 25A mają wyznaczone miejsca na boksy i obecnie są w trakcie projektu. Mieszkańcy ul. Świdnickiej, której zarządcą jest spółdzielnia mieszkaniowa posiadają boks śmietnikowy i powinny zbierać odpady w miejscu do tego przeznaczonym. Po wybudowaniu boksów przez wspólnoty mieszkaniowe pojemnik Kp-7 znajdujący się przy ul. Kościelnej zostanie usunięty.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zmartwiona

Opublikowano: 22-01-2021
Dzień dobry. Panie burmistrzu, proszę o informację dlaczego my mieszkańcy, którzy są zobowiązani do segregacji śmieci rozdzielamy odpady do kilku pojemników, a śmieciarka przyjeżdża i opróżnia wszystkie pojemniki do jednego zbiornika? Czy odpady są później segregowane na nowo? Jeśli nie, to czemu służy segregacja, do której stosują się mieszkańcy?

 

ODPOWIEDŹ:

Surowce wysegregowane są odbierane osobnymi śmieciarkami, oznaczonymi odpowiednim napisem wskazującym, jaki rodzaj odpadu jest zbierany Niedopuszczalne jest mieszanie kilku frakcji w jednej śmieciarce. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy struktura odpadów w pojemniku na surowce nie rożni się od tych niesegregowanych, wtedy po sporządzeniu dokumentacji fotograficznej, odpady takie są zabierane wraz z niesegregowanymi. Bardzo prosimy o segregowanie odpadów i wrzucanie ich do odpowiednio oznaczonych pojemników. Prosimy też o podanie, z której posesji pani zdaniem, dokonywany był odbiór do jednej śmieciarki, co pozwoli nam na interwencję do firmy świadczącej usługi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Stanisław

Opublikowano: 22-01-2021
Szanowny panie burmistrzu, proszę o wykonanie korekty drzew iglastych posadzonych na posesjach osiedla Domki. Posesje przeradzają się w las, drzewa przesłaniają krajobraz i stanowią zagrożenie. Myślę, że wysokość drzew iglastych nie powinna przekraczać 4 metrów. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Ustawa o ochronie przyrody nie określa wysokości, do jakiej mogą rosnąć drzewa. Jedynym organem, który może rozstrzygnąć spór sąsiedzki jest sąd. W związku z tym sprawę należy skierować na drogę cywilną.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Obywatel

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, gdzie można zgłaszać lub komu w gminie Strzegom ewidentne przypadki palenia odpadami plastikowymi w piecu CO?

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę o kontakt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi pod numerem telefonu 74 8560-531. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 

Imię/nick: Ad

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, bardzo dziękuję za bardzo szybką interwencję dotyczącą postawienia ogrodzenia wzdłuż nowo wybudowanej drogi a firmą kamieniarską na ul. Olszowej. Najwyraźniej widać, że pracownicy tam pracujący są nadzwyczajnymi cwaniakami i mimo postawienia ogrodzenia samochody ciężarowe nadal wjeżdżają przez pozostawioną lukę pomiędzy płotem firmy a ogrodzeniem nowo postawionym. Dodam, że teraz ciężarówka musi wycofać z wąskiej luki na drogę i to dopiero stwarza niebezpieczne sytuacje. W takiej sytuacji moją propozycją jest wydłużenie ogrodzenia o 5 metrów w kierunku zakrętu.

 

ODPOWIEDŹ:

Przedsiębiorca zwróciła się do nas o wyznaczenie zjazdu na posesje. Sprawa jest załatwiana. Ustaliliśmy, że samochody będą wjeżdżały do firmy i tam będą ładowane.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kowalski

Opublikowano: 22-01-2021
Dzień dobry. Czy w naszym mieście istnieje coś takiego jak zamiana mieszkania własnościowego z gminą na większe? Jeżeli tak, to z kim sie kontaktować w sprawie takiej zamiany, ile to trwa i czy mieszkania przed zamianą zostają przeglądnięte i wycenione przez rzeczoznawcę?

 

ODPOWIEDŹ:

 Nie praktykujemy takich zamian. Mamy bardzo duży brak mieszkań i jeśli się pojawią, to są rozdzielane dla osób z listy mieszkaniowej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, proszę o przeprowadzenie kontroli pieca pod adresem…. Żrący i szary dym z komina sugeruje palenie nieodpowiednim opałem. Dym roznosi się na okolicę i przez okna i wentylację wchodzi do mieszkań. Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy, a my będziemy znowu podtruwani. Nie chcemy tego. Prosimy o pańską i podległe panu służby interwencję, skoro w gminie nie mamy straży miejskiej, której ten problem od razu byłby zgłoszony.

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę takie sprawy zgłaszać pod numerem telefonu 74 8560-531. Sprawę przekazałem do wyjaśnienia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Matka

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, COVID-19 szaleje, niebawem dzieci z klas I - III mają powrócić do szkół przy zachowaniu szczególnej ostrożności, a tu przedszkola organizują bale. To jak to jest, codziennie przyprowadzam dziecko, które odbiera i odprowadza do sali wyznaczona osoba, grup nie wolno mieszać, a tu nagle bal dla całego przedszkola? Tych placówek nie obowiązują już wytyczne sanepidu?

 

ODPOWIEDŹ:

Rozmawiałem z dyrektorami przedszkoli. Mam informację, że bale odbywały się w grupach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Starud

Opublikowano: 22-01-2021
Witam. Do jakiej wysokości mogą być nasadzenia na posesjach? Na ulicach osiedla Południe Wrzosowej i Starzyńskiego rośnie las. Drzewa mają po 15 m wysokości i stanowią przeszkodę architektoniczną. Proszę o korekcję drzew po uprzednim przeglądzie.

 

ODPOWIEDŹ:

Ustawa o ochronie przyrody nie określa wysokości, do jakiej mogą rosnąć drzewa. W przypadku wyrządzonej szkody dla nieruchomości sąsiednich właściciel może wystąpić na drogę sądową.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Henryk:

Opublikowano: 18-12-2020
Witam panie burmistrzu, proszę o informację czy ktoś, a jeżeli tak, to kiedy i w jakich godzinach, sprawuje opiekę i zabezpiecza Orlik w Stanowicach? Piszę, bo doszły mnie słuchy, że transformator na Orliku jest nieprawidłowo zabezpieczony i młodzież sama uruchamia na nim oświetlenie. Jeśli wydarzy się nieszczęście, będzie już za późno na reakcję. Taki transformator powinien znajdować się w skrzynce zabezpieczającej, a nie na wolnej przestrzeni, ogrodzony tylko siatką. Budowa Orlików była na pewno kosztowna, ale zabezpieczenie transformatorów powinno być dla odbierającego budowę, jak i wykonawcy priorytetem. Czekam na pana interwencję w tej naglącej sprawie.

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za tę informację. Ze względu na oddanie gazety do druku, nie jestem w stanie teraz udzielić wiążącej odpowiedzi. Zapewniam, że sprawdzimy to dokładnie, a o efektach naszej interwencji poinformujemy w pierwszym numerze naszej gazety w 2021 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta