Pytania kategoria: Bezpieczeństwo

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Rafał Parkowa

Opublikowano: 29-04-2021
Witam panie Zbigniewie, mam zapytanie odnośnie rowu, który jest na ul. Parkowej (biegnie równolegle do ul. Widokowej). Kiedy nastąpi przebudowa tejże kanalizacji burzowej? Wysyłam zdjęcia, że rów jest zatorowany i nic. Mam nadzieję, że dziura, która powstała na ul. Parkowej, da jakiś odzew.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziura na ul. Parkowej została załatana w dzień, w którym otrzymaliśmy zgłoszenie.  Niestety, takie rzeczy mogą się zdarzyć, ale kiedy tylko o nich wiemy, reakcja jest natychmiastowa. Z tego co zdołaliśmy ustalić, dziura powstała w sobotnie popołudnie (03.04) - w poniedziałek (05.04) rano mieszkaniec zgłosił zagrożenie i od razu nastąpiła reakcja. W godzinach popołudniowych sprawa była zamknięta. Pozdrawiam.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Robert

Opublikowano: 29-04-2021
Chciałbym uniknąć pytań i złych odpowiedzi. Czy na ul. Wodnej będą progi? Jeżeli pan uważa, że plan tego nie przewiduje, to niech pan zauważy, że ta ulica jest prostym odcinkiem drogi i za chwilę będą mieli mieszkańcy pretensje. Czekam na odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i odpowiedzi są z natury dla jednych złe, a dla drugich dobre. Złe są dla tych, którzy oczekują innej odpowiedzi, a dobre są – jak się pan zapewne domyśla – tylko wtedy, kiedy odpowiedź satysfakcjonuje zainteresowaną stronę. Odpowiadając na pytanie informuję, że nie ma zaplanowanych progów zwalniających na ul. Wodnej w Strzegomiu z powodu ukształtowania drogi, ilości zjazdów i wjazdów oraz lokalizacji sieci pod powierzchnią drogi. Nawiązując jeszcze do ostatniej kwestii dot. pretensji mieszkańców skierowanych do gminy, to zastanawiam się, kiedy mieliby większe pretensje – kiedy jeździliby dalej po nieutwardzonej drodze, której stan pozostawia wiele do życzenia, czy wtedy kiedy będą jeździć po pięknej, nowej drodze bez progu zwalniającego?

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Janek57

Opublikowano: 02-04-2021
Szanowny panie burmistrzu, doceniając dotychczasowe zaangażowanie pana wraz z całym zespołem oraz mieszkańców, aby nasza cała gmina Strzegom była coraz piękniejsza, pytam. Dlaczego, wbrew woli mieszkańców, chce pan powołać nowy aparat ucisku, bat na swoich wyborców w postaci Straży Miejskiej? Formacji, która będzie opłacana z naszych pieniędzy, pieniędzy podatników. Na początku 3-osobowy zespół, w tym oczywiście komendant ze swoim gabinetem no i gwiazdkami na pagonach. Kierowca samochodu służbowego, bo przecież taki trzeba zakupić, sprzęt łączności, mundury. Po czasie okaże się, że trzeba zwiększyć zatrudnienie. Za te pieniądze, roczny wydatek, można wyposażyć salę do obserwacji kamer monitoringu, zatrudnić osobę cywilną, a pomieszczenie wygospodarować w nowo wyremontowanym Komisariacie Policji. Bezpieczeństwo tak, ekologia tak, ale zbędny wydatek nie. W UM są komórki i pracownicy odpowiedzialni, wystarczy wyposażyć w sprzęt, drona, a oni sprawdzą i postarają się pomóc w poprawie ekologii. Dlatego jeszcze raz pytam. Po co nam Straż Miejska? Przecież 10 lat temu to właśnie z inicjatywy mieszkańców Strzegomia Straż Miejska została rozwiązana i to chyba pan dobrze pamięta. Poza tym, dlaczego ludzie nie znający dokładnie prawa, bo tylko są przeszkoleni, mają go egzekwować, czy stać na jego straży? A przykładów niekompetencji można się naoglądać i naczytać codziennie z całego kraju. Naszych szanownych radnych też pytam. Czy przyłożą do tego rękę, głosując za?

 ODPOWIEDŹ:

Panie Janku, tak jak mówiłem, temat poddaliśmy pod dyskusję wśród społeczności naszej gminy. Otrzymaliśmy jednoznaczną odpowiedź - nie chcemy Straży Miejskiej! Argumentacja była bardzo podobna do podniesionych przez pana wspomnień złej oceny tamtej Straży Miejskiej. W swoim pytaniu przedstawił pan wiele aspektów, które zostały już przeanalizowane i nasze ostateczne zdanie jest takie, że należy wzmocnić Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w UM w Strzegomiu. Przeliczyliśmy też finanse - one na początku wyniosłyby ok. 600 tys. zł rocznie, a straż mogłaby funkcjonować po szkoleniach, stażu w innej jednostce. W przyszłym sezonie zimowym zlecimy badania, czym palą w kopciuchach nasi mieszkańcy. Dziękuję za konkretne zabranie głosu w temacie powołania Straży Miejskiej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ad

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, bardzo dziękuję za bardzo szybką interwencję dotyczącą postawienia ogrodzenia wzdłuż nowo wybudowanej drogi a firmą kamieniarską na ul. Olszowej. Najwyraźniej widać, że pracownicy tam pracujący są nadzwyczajnymi cwaniakami i mimo postawienia ogrodzenia samochody ciężarowe nadal wjeżdżają przez pozostawioną lukę pomiędzy płotem firmy a ogrodzeniem nowo postawionym. Dodam, że teraz ciężarówka musi wycofać z wąskiej luki na drogę i to dopiero stwarza niebezpieczne sytuacje. W takiej sytuacji moją propozycją jest wydłużenie ogrodzenia o 5 metrów w kierunku zakrętu.

 

ODPOWIEDŹ:

Przedsiębiorca zwróciła się do nas o wyznaczenie zjazdu na posesje. Sprawa jest załatwiana. Ustaliliśmy, że samochody będą wjeżdżały do firmy i tam będą ładowane.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Matka

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, COVID-19 szaleje, niebawem dzieci z klas I - III mają powrócić do szkół przy zachowaniu szczególnej ostrożności, a tu przedszkola organizują bale. To jak to jest, codziennie przyprowadzam dziecko, które odbiera i odprowadza do sali wyznaczona osoba, grup nie wolno mieszać, a tu nagle bal dla całego przedszkola? Tych placówek nie obowiązują już wytyczne sanepidu?

 

ODPOWIEDŹ:

Rozmawiałem z dyrektorami przedszkoli. Mam informację, że bale odbywały się w grupach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Henryk:

Opublikowano: 18-12-2020
Witam panie burmistrzu, proszę o informację czy ktoś, a jeżeli tak, to kiedy i w jakich godzinach, sprawuje opiekę i zabezpiecza Orlik w Stanowicach? Piszę, bo doszły mnie słuchy, że transformator na Orliku jest nieprawidłowo zabezpieczony i młodzież sama uruchamia na nim oświetlenie. Jeśli wydarzy się nieszczęście, będzie już za późno na reakcję. Taki transformator powinien znajdować się w skrzynce zabezpieczającej, a nie na wolnej przestrzeni, ogrodzony tylko siatką. Budowa Orlików była na pewno kosztowna, ale zabezpieczenie transformatorów powinno być dla odbierającego budowę, jak i wykonawcy priorytetem. Czekam na pana interwencję w tej naglącej sprawie.

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za tę informację. Ze względu na oddanie gazety do druku, nie jestem w stanie teraz udzielić wiążącej odpowiedzi. Zapewniam, że sprawdzimy to dokładnie, a o efektach naszej interwencji poinformujemy w pierwszym numerze naszej gazety w 2021 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 18-12-2020
Dzień dobry, autobus komunikacji miejsko-gminnej jedzie ul. Sosnową i ul. Promenady. Jest to teren osiedlowy oznakowany odpowiednim znakiem, gdzie pieszy ma pierwszeństwo. Jest tam bardzo wąsko, parkuje dużo samochodów, chodzi dużo ludzi, a zwłaszcza dzieci. W okresie jesienno-zimowym jest szybko ciemno, kiedy popada śnieg jest tam bardzo ślisko, a jest tam dość spora górka i odcinek szczególnie śliski wyłożony puzzlami. Moim zdaniem przejazd tą trasą autobusu jest bardzo niebezpieczny i bezsensowny, a już przystanek na ul. Promenady to moim zdaniem jakiś czarny żart. Cofać wielkim autobusem po ciemku na drodze spacerowej. Martwię się o moje wnuki i wszystkie dzieci z tego rejonu. Dlaczego ktoś zgotował im takie niebezpieczeństwo na ich osiedlu? Przecież spokojnie autobus może przejechać szeroką ul. Kościuszki i tam można wyznaczyć sensowny przystanek. Bardzo proszę o zmianę trasy, nim wydarzy sie coś złego. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Realizowany jest nowy projekt organizacji ruchu na terenie miasta i gminy Strzegom, w którym te tematy będą ujęte, a także sprawy dot. wjazdu śmieciarek na niektóre ulice. Testujemy teraz trasy także linii zero. Dostaliśmy 100% środków z "Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych", w ramach których zakupimy na tę linię mały autobus (na ok. 20 miejsc) z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Nr1

Opublikowano: 20-11-2020
Witam, dlaczego łączy pan przedszkola w czasie epidemii? Naraża pan zdrowie i życie dzieci oraz pań przedszkolanek w Przedszkolu nr 1 w Strzegomiu. Na wakacje dzieci siedziały w przedszkolu w odległości i reżimie sanitarnym, nie były mieszane grupy, bo nie wolno. A teraz pan łączy przedszkola. Na jakiej podstawie i jakim prawem?

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę nie siać paniki. Nic nie łączymy. Przedszkole nr 2 zostało zamknięte z przyczyn organizacyjnych (brak kadry pedagogicznej). Nie wystąpiły przyczyny epidemiologiczne. Jako organ prowadzący mamy takie prawo. Zasięgnąłem też opinii Kuratorium Oświaty i Stacji Powiatowej Sanepidu w Świdnicy. W Przedszkolu nr 1 jedna z sal została wydzielona dla dzieci z Przedszkola nr 2. Z dziećmi przeszła także obsługa. Codziennie monitorujemy w przedszkolach liczbę dzieci i braki kadrowe - zarówno pedagogiczne, jak i obsługi. Przesuwamy nie po raz pierwszy także kadrę obsługi ze szkół, w których nie ma dzieci. Wszystko po to, by pomóc rodzicom, którzy nie mają z kim zostawić dziecka i muszą iść do pracy. Mam takie podstawy prawne i to czynię, lecz tylko wtedy kiedy nie ma tam przyczyn epidemiologicznych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jaaaakitaki

Opublikowano: 05-06-2020
Witam, czy długo jeszcze w gminie będzie ciemno? Ostatnio nawet stracone zostało lusterko w jednym z aut. Często wracam późną nocą, chociażby z pracy, nie czuję się komfortowo nawet pod domem. Wystarczyłoby chociaż co którąś latarnie odpalić, by cokolwiek było widać. Coś tu nie halo panie burmistrzu.

ODPOWIEDŹ:

Niestety nie mamy takich układów połączeń, by wyłączyć tylko jedną stronę lub co drugą lampę. Poprosiłem, by w nowych projektach takie ustalenia czynić. Czym kierowałem się wyłączając lampy w godzinach 0.00 - 04.00, odpowiadałem już w poprzednich numerach. Proszę też zajrzeć do pytania obok. Tam też tłumaczę powody takiej sytuacji, która przez wielu mieszkańców jest chwalona.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 24-04-2020
Panie burmistrzu, nawiązując do pana odpowiedzi dotyczącej wsi Goczałków.

 

ODPOWIEDŹ:

Strona ta polega na zasadzie: pytanie - odpowiedź. Osiedle wyremontowane to domki przy ośrodku zdrowia. Na osiedlu po zakładach podkładów kolejowych gmina nie posiada ani jednego metra kwadratowego swoich gruntów. Jest to teren wspólnoty lub wspólnot mieszkaniowych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta