Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Pytania kategoria: Bezpieczeństwo

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 13-09-2019
Witam. Panie burmistrzu, odpowiedź na moje pytanie dotyczące przestępczości narkotykowej w Strzegomiu w ogóle mnie nie satysfakcjonuje.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna pani, nie drukuję całości pytania. Ta rubryka to pytanie - odpowiedź, bez polemiki. Skoro jest tak strasznie, to proszę działać. Ja zajmuję się tym, co do mnie należy. Zwracam pani uwagę, że używanie nazwisk nie jest tu wskazane. Tyle odwagi, tylko nie w tą stronę co trzeba. Są odpowiednie służby i tam proszę kierować swoje sugestie i propozycje.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 13-09-2019
Zwracam się do pana z prośbą o obejrzenie nagrania z dnia 25.08.2019 r. - od godziny 17.00 do godziny 18.00 - z parku koło fontanny od ulicy Świdnickiej, gdzie jest spożywany alkohol i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na chodniku. Pytam się gdzie jest policja, która ma podgląd na kamery? Czy nie jest konieczne w naszej gminie zatrudnienie kilka osób, które by śledziły monitoring 24 godziny, tak jak jest to w innych miastach? Może też są potrzebne piesze patrole policji? To nie jest pojedynczy incydent. Spaceruję po parkach codziennie i szokuje mnie taka anarchia i brak konsekwencji. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za to pytanie. Ciągle apeluję o to, by informować o takich zdarzeniach. Nasz monitoring nagrywa, więc taka informacja spowoduje odzyskanie zdarzenia i przekazanie do organów ścigania.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anonim

Opublikowano: 30-08-2019
Zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie spożywania alkoholu w parku przy ul. Dolnej, ponieważ po interwencji policji nagminnie i codziennie się to powtarza. Policja nie daje sobie z tym rady, ponieważ przy policjantach ci ludzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, a policja w żaden sposób na to nie reaguje. Tam bawią się nasze najmłodsze pociechy i codziennie muszą to oglądać. Pan jest za to odpowiedzialny jako burmistrz Strzegomia, czyli pan powinien zapewnić bezpieczeństwo w naszym mieście. Są zamontowane kamery i co z tego? Jeżeli pan, który je obsługuje pracuje tak jak Urząd Miejski, więc może było by trzeba uruchomić kamery na trzyzmianowy tryb pracy. Policja zamiast patrzeć w kamery na komisariacie, ogląda na telewizorze filmy. Panie Burmistrzu proszę otworzyć oczy i zobaczyć tak naprawdę, co się dzieje w naszym mieście. Jest bardzo brudno, kosze na śmieci w parku są cały czas pełne, na placu zabaw nikt nie sprząta, zarośnięte krzewami. Nikt tam już nie zagląda. Nikt już się nie interesuje. Zapraszam pana na spacer po parku od ul. Krótkiej do ul. Dolnej. Jest to bardzo irytujące, że nikt już o ten przepiękny park nie dba. Oto jak to było kiedyś, jak został wyremontowany. Szkoda, że w naszej gminie nie ma pieszych patroli policji. Ale jak pan tak twierdzi, że są kamery i jest wszystko w porządku? Pozdrawiam pana i myślę, że pan coś z tym zrobi jako burmistrz naszego miasteczka.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. Pozdrawiam.

 

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 30-08-2019
Zwracam się do pana z prośbą o obejrzenie nagrania z dnia 25.08.2019 r. od godziny 17 do godziny 18 z parku koło fontanny od ul. Świdnickiej, gdzie jest spożywany alkohol i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na chodniku i pytam się, gdzie jest policja, która ma podgląd na kamery? Czy nie jest konieczne w naszej gminie zatrudnienia kilka osób, które by śledziły monitoring 24 godziny, tak jak jest to w innych miastach? Może też są potrzebne piesze patrole policji? To nie jest pojedynczy incydent. Spaceruję po parkach codziennie i szokuje mnie taka anarchia i brak konsekwencji. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. Pozdrawiam.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Monika

Opublikowano: 30-08-2019
Dzień dobry, chciałabym prosić pana o interwencję do naszej policji w sprawie codziennych szaleństw kierowców, jeśli można ich tak nazwać, w Rynku w godzinach wieczornych (ok. godz. 22). Rynek to nie tor wyścigowy. Szybka jazda oraz wyścigi stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla osób spacerujących po mieście. Zainwestował pan w monitoring, który nie służy w pełni mieszkańcom. W zeszłym roku przez tak brawurową szaleńczą jazdę ucierpiał mieszkaniec Rynku, ponieważ spadła na niego lampa, w którą uderzył jeden z "kierowców rajdowych". Szczęście w nieszczęściu, ponieważ tuż obok stała dość liczna grupa młodzieży. Strach pomyśleć, co by było gdyby w nich wjechał. Uważam że policja powinna zrobić z tym porządek, a nie tylko pojawiać się w momencie, kiedy ktoś stanie na chwilkę pod bankomatem. Jestem mieszkanką Rynku i widzę jak mało jest patrolowane to miejsce. Pozdrawiam Monika.

 

ODPOWIEDŹ:

Pytania i uwagi w temacie bezpieczeństwa, patroli policji, spożywania alkoholu w miejscach publicznych przekazałem komendantowi policji. Pozdrawiam. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Anna

Opublikowano: 30-08-2019
Witam, p. burmistrzu czy jest pan świadomy skali przestępczości narkotykowej w naszym mieście? Na pewno nie. Z autopsji wiem, że kupić u nas amfetaminę, mefedron, trawę czy lsd to jak splunąć. Informowałam o tym naszą policję, przesyłałam dane ludzi, którzy mają do tego dostęp i handlują, ale bez rezultatu.

 

ODPOWIEDŹ:

Problem narkotyków w Strzegomiu jak i w innych miastach jest taki sam. Komisariat Policji w Strzegomiu we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy i Komendą Wojewódzką we Wrocławiu wykonują czynności mające na celu zatrzymanie sprawców przestępstw. Ilość ujawnionych przestępstw narkotykowych w 2019 - na koniec lipca jest na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie zeszłego roku. Jeżeli autor e-maila, pani Ania, ma jakieś informacje to zapraszam do komendanta KP w Strzegomiu. Do 7 września br. przyjmuje w dni robocze w godz. 8.00-15.00, a po 7 września - we wtorki w godz.

15.00-17.00. Pozdrawiam.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: J23:

Opublikowano: 19-08-2019
Witam serdecznie. Pytanie dotyczy biletów abonamentowych na parkowanie. Czy nie zawierają one danych niezgodnych z RODO? Pod pojęciem danych osobowych należy rozumieć informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. To każda informacja, która wskazuje na konkretną osobę - imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej.

 

ODPOWIEDŹ:

Zakres zbieranych danych jest zgodny z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (RODO).

Zgodnie z art. 6 przetwarzanie jest zgodne z prawem wyłącznie w przypadkach, gdy - i w takim zakresie, w jakim - spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków:

  1. osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów;
  2. przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy;
  3. przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze;
  4. przetwarzanie jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;
  5. przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;
  6. przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem.

Podstawą przetwarzania jest zatem art. 6 ust. 1 lit. b
Adekwatność danych wyrażona w art. 5 RODO ust. 1 lit. c

Adekwatne, stosowne oraz ograniczone do tego, co niezbędne do celów, w których są przetwarzane ("minimalizacja danych"); Pozyskiwane dane są niezbędne do zawarcia umowy, m. in. do weryfikacji przysługujących praw osobie, której dane dotyczą.

Chciałbym również przytoczyć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W wyroku z 14 grudnia 2016 r., (sygn. II SA/ Kr 1339/16), wskazał, że numer rejestracyjny pojazdu nie ma statusu danych osobowych. Służy przede wszystkim identyfikacji pojazdu i do niego jest przypisany, nie jest natomiast możliwe, w sposób prosty i łatwy, powiązać numer rejestracyjny pojazdu z konkretną osobą - właściciela lub posiadacza pojazdu.

W sprawie zbierania numeru rejestracyjnego pojazdu na biletach w parkomatach wyraził swoje stanowisko również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Oddalił bowiem skargę mieszkańca twierdzącego, że numer rejestracyjny jest daną nadmiarową i nie powinien być zbierany.

W związku z powyższym stwierdzam, że dane zbierane są w sposób zgodny z prawem, adekwatnie do celu i tylko niezbędne dane są przetwarzane przez Administratora.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Magwoj

Opublikowano: 16-08-2019
Witam serdecznie pana burmistrza. Zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie przejeżdżających tirów przez nasz Rynek. Zdarza się to coraz częściej, dziennie potrafi przejechać od 3 do 5 ciężarówek, które ważą około 40 ton i są to tiry, które nie posiadają zezwoleń. Czy istnieje jakaś możliwość zabezpieczenia Rynku przed takimi wjazdami? Powoduje to bardzo duże odczuwalne wibracje kamienicy. Dziękuję i pozdrawiam.


ODPOWIEDŹ:

Zarówno pracownicy UM, jak i ja nie mamy wpływu na łamanie przepisów ruchu drogowego, dlatego też proszę wszystkie osoby, które widzą tego typu działania kierowców o powiadamianie policji. Rynek, jak i całe centrum jest zabezpieczone odpowiednimi znakami drogowymi, zakazującymi wjazd pojazdom cięższym niż 3,5 tony. Na podstawie zdjęć z monitoringu regularnie przekazujemy sprawy na policję.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Milena

Opublikowano: 02-08-2019
Panie burmistrzu, piszę w sprawie tego bezpiecznego podwórka, które miało powstać i wszyscy na niego głosowali, a obecni radni tak obiecywali w swoich kampaniach. Chodzi o podwórko Rynek, Świdnicka a Bohaterów Getta. Zapraszam codziennie wieczorem na imprezy pod drzewa i pozostałości po placu zabaw - gdzie piją piwo i siedzą z niebezpiecznymi psami bez kagańców. Proszę się tym zainteresować.

 

ODPOWIEDŹ:

We wtorek (30.07) zaczęły się rozbiórki komórek. W najbliższych dniach ogłosimy przetarg. Termin realizacji ustaliliśmy na maj 2020 r. Opóźnienia wynikają z braku wykonawców. Mamy nadzieję, że wydłużenie terminu na czas jesienno-zimowy przyniesie efekt. Tak stało się z "Gwiezdnym Podwórkiem". Wydłużenie terminu wyłoniło wykonawcę i to w dobrej cenie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 17-08-2018
PYTANIE z dnia: 2018-07-17

Kategoria pytania: Bezpieczeństwo

Mieszkaniec: Panie burmistrzu! Czy pan coś wie o tym ładnym śmietniku w Strzegomiu? Tam już jest z tysiąc ton śmieci. Szczury i muchy zjedzą mieszkańców. A pytam się o tę hałdę śmieci za firmą Domex. 

 

ODPOWIEDŹ:

Tak. Jest to legalne składowisko odpadów posadowione na terenie, który nie należy do gminy. W 2017 r. i 2018 r. wnosiliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Starostwa Powiatowego, Policji, a ostatnio także Prokuratury o sprawdzenie tego składowiska.

Pozdrawiam - Zbigniew Suchyta