Pytania kategoria: Drogi i oświetlenie

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 12-11-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Moje pytanie dotyczy budowy obwodnicy wsi Jaroszów. Wiem, że temat istnieje już od dawna, ale jest o tym jakoś cicho. Czy jest szansa, że takowa obwodnica powstanie? Jeśli tak, to kiedy? Myślę, że budowa takiej obwodnicy byłaby rozsądnym rozwiązaniem i zapewne wpłynęłaby bardzo mocno na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. W Jaroszowie dochodzi często do wypadków (o ostatnim nieszczęśliwym potrąceniu kobiety było bardzo głośno), do tego jest sporo kolizji drogowych. Martwi mnie też sznur samochodów, szczególnie w piątek i niedzielę popołudniu, kiedy to turyści jadą i powracają z gór. Bardzo proszę o rzetelną odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Moim zdaniem nadzieja jest nikła. Bardzo zaawansowany jest projekt budowy S35, który z Wrocławia będzie przebiegał na wysokości Świdnicy. W okolicach Olszan przejdzie przez naszą gminę, by włączyć się do S3. Taki jest pomysł i realizacja, by zamiast autostradą w kierunku Karpacza i Szklarskiej Poręby - jechać S35, co ma znacznie odciążyć DK5, w tym Jaroszów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigniew

Opublikowano: 12-11-2021
Witam serdecznie! Chciałbym się dowiedzieć, bo to jest wielki obciach dla miasta, kto jest odpowiedzialny za porządek i sprzątanie chodnika na odcinku: wiadukt kolejowy-Netto? Cały czas panuje tam wielki bałagan i nikt do niego się nie przyznaje. W tej chwili - ale to jest już od paru lat - na chodniku leżą przegniłe liście, dzięki którym można zaliczyć upadek i mocno się potłuc. A nadchodzą deszcze i będzie jeszcze gorzej. Wspomnę jeszcze, że w porze zimowej ten odcinek chodnika nie jest odśnieżany i sypany piaskiem. Wręcz powiem, ten odcinek chodnika to jest czarna rozpacz, wychodzi na to, że ktoś się czai na ludzkie zdrowie, a może i życie. Ciekaw jestem, czy władze miasta przechodzą tamtędy, a jak przechodzą - chyba nie - to dlaczego nie reagują? Nawet, jak to jest odcinek kolei, to czy nie można z nimi się dogadać? To jest tylko ok. 50 metrów. Proszę o odpowiedź i jeszcze chcę przypomnieć, że istnieje chodnik na odcinku pogotowie ratunkowe-wiadukt. A przypominam, bo na tymże odcinku przez prawie całą zimę nikt nie pracuje. Już kiedyś o tym pisałem. Z poważaniem mieszkaniec Strzegomia.

 

ODPOWIEDŹ:

Wskazany chodnik zlokalizowany jest w pasie drogi wojewódzkiej. Niejednokrotnie występowałem do zarządcy drogi o rozwiązanie problemu, sprzątania chodnika, utrzymania i prowadzenia "Akcji Zima". Ponownie wystąpię do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei o utrzymywanie chodnika w odpowiednim stanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegom

Opublikowano: 15-10-2021
Były już pytania w tej sprawie wysyłane do pana, ale odpowiedzi brak, więc zapytam ponownie - kiedy wyprofilujecie wyjazd na ul. Niepodległości z terenu zakładów kamieniarskich? Auta ciężarowe naprawdę mają problem z wyjazdem!

 

ODPOWIEDŹ:

Zjazd został naprawiony poprzez uzupełnienie ubytków. Nowa konstrukcja przebudowanego zjazdu jest możliwa do realizacji po wykonaniu dokumentacji projektowej. W chwili obecnej zadanie nie jest ujęte w budżecie gminy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 15-10-2021
Witam panie burmistrzu, mam pytanie dot. "zapomnianego" osiedla Wschód. Czy jest możliwość zadbania o bezpieczeństwo mieszkających tam ludzi (postawienie świateł, wybudowanie ronda, estakady, cokolwiek) na wyjazdach od ul. Gronowskiej lub ul. Armii Krajowej? Dostanie się do centrum (samochodem) w weekendy graniczy z cudem, ruch na "piątce" jest ogromny, często włączenie się do ruchu trwa 10-15 minut i jest bardzo niebezpieczne (pieszo ze względu na brak chodników to w ogóle "samobójstwo"). Rozumiem, że nie ma tam chodników, wody i kanalizacji na wszystkich ulicach, bo jest to nowe osiedle i są starsze ulice wymagające inwestycji, ale tu też mieszkają ludzie, którzy płacą podatki. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Jak czytam zapomnianego i zaniedbanego, to mi ręce opadają. Mieszkaniec nie zauważył, że wybudowano tam plac zabaw i miejsce do spotkań. W chwili obecnej są pieniądze w budżecie na projekt przebudowy odcinka ul. Armii Krajowej od "5" do ul. Gronowskiej - będzie to droga ze ścieżką rowerową. To trochę potrwa, jeśli chodzi o nową część to w większości zakupiliście państwo tereny od prywatnych właścicieli i to oni powinni zapewnić wodę, kanalizację, drogi, które nie są nasze. Z tego co pamiętam tylko jedna jest drogą gminną, czyli ul. Jagodowa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Cyklista

Opublikowano: 20-09-2021
Panie burmistrzu, czy droga rowerowa w kierunku Wieśnicy będzie przedłużona o odcinek Wieśnica - Rogoźnica?

 

ODPOWIEDŹ:

Jest to inwestycja realizowana wspólnie z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei. Nie ma planów przedłużenia tej ścieżki.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michu

Opublikowano: 20-09-2021
Witam, ponownie w okolicy dworca PKS i stacji pogotowia ratunkowego nie pali się kilka lamp ulicznych.

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę takie sprawy zgłaszać, dzwoniąc na nr telefonu 74 8560 532 (Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w UM w Strzegomiu) - będzie szybciej. Informację tę przekazałem pracownikowi, który zgłosił sprawę do firmy, która prowadzi konserwację i obsługę naszego oświetlenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ciekawy

Opublikowano: 20-09-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Kiedy mieszkańcy osiedla Wschód doczekają się położenia asfaltu na ul. Agrestowej, ul. Jagodowej i innych? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Uprzejmie informuję, że ul. Agrestowa w Strzegomiu nie jest własnością gminy Strzegom. Odnośnie ul. Jagodowej i innych dróg gminnych - w pierwszej kolejności przebudowywane są ulice, na które gmina otrzymała dofinansowanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:

Opublikowano: 03-09-2021
Szanowny panie burmistrzu, będę monotematyczny, ale sposobność do napisania ponownie w tej samej sprawie dała mi niedziałająca sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Kasztelańskiej w sobotę 24 lipca 2021 r. . Nie wiem, czy miał pan okazję przejeżdżać tamtędy w sobotę, natomiast mi się to przytrafiło czterokrotnie o różnych porach tego dnia. Powiem krótko: TAK CHCIAŁOBY SIĘ TAM JEŹDZIĆ! Brak korków, ruch płynny z każdej strony, czyli mniej spalin ze stojących samochodów, szybszy dojazd do miasta, cmentarzy, Lidla, mniej uciążliwy tranzyt przez miasto. Błagam Opatrzność o kolejne takie awarie, bo na nic innego w tej sprawie nie można liczyć. Ja wiem, że tzw. "światła" mają poprawiać bezpieczeństwo, ale czy ktoś myśli o innych aspektach wynikających z niesłusznego zastosowania sygnalizacji w tym miejscu, coraz większej liczbie samochodów, coraz bardziej zatłoczonym i zakorkowanym mieście? Sztucznie wstrzymuje się ruch na drodze głównej Kasztelańska - Świdnicka (i z powrotem), po to, by na krótko puścić ruch od Rynku Świdnicką, gdzie akurat widoczność jest doskonała i można bez pomocy świateł bezpiecznie włączyć się do ruchu. Jedynym "problemem" jest jazda od Świdnicy do Rynku, tu kierowcy muszą rzeczywiście zachować ostrożność przy zjeździe z drogi głównej, ale czy w związku z tym warto stosować sygnalizację, która zatyka miasto już na wjeździe? Pisałem o tym już jakiś czas temu, a problem się pogłębia i będzie narastał, bo w naszym mieście i w Polsce aut przybywa z każdym rokiem. Proszę o rozsądek i interwencję w tej sprawie, przecież to, o czym napisałem, widać nie tylko gołym okiem, ale można też zweryfikować, policzyć, sprawdzić... Sygnalizacja jest tam zbędna.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie zgadzam się z panem. Miałem okazję być samochodem na tym skrzyżowaniu w godzinach południowych, kiedy były wyłączone światła. Coś strasznego. Momentami sparaliżowany ruch. Samochody z ul. Świdnickiej i te które wjeżdżały do Rynku, stały sparaliżowane. Korki na ul. Świdnickiej z obu stron. Ustąpienie przez kierowców z drogi z pierwszeństwem przejazdu dla tych z podporządkowanej żadne. Zdenerwowany kierowca z ul. Świdnickiej mało nie doprowadził do stłuczki. Coś okropnego. Pomyślałem sobie – dobrze że są te światła i niestety nie ma pan we mnie wsparcia, co do pana pomysłu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 11-06-2021
Panie burmistrzu, dziękuję za kanalizację w Modlęcinie Małym, ale niestety jest problem, bo wodociągi zrobiły straszne dziury w drodze, topimy się w błocie. Sąsiadom błoto leci na ogrodzenie i podwórko z kostki. Dzieci nie mogą przejść bezpiecznie, bo kałuże są jak jeziora. Proszę o interwencję.

 

ODPOWIEDŹ:

Do 15 czerwca br. pracownicy WiK Sp. z o. o. dokonają przeglądu nawierzchni drogi, na trasie wykonanych sieci wod-kan. W przypadku stwierdzonych uszkodzeń nawierzchni drogi gruntowej, na trasie tych rurociągów, uszkodzenia zostaną usunięte.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Jan III Wspaniały

Opublikowano: 11-06-2021
W związku z planami budowy obwodnicy miejscowości Graniczna, która ma odciążyć ruch tranzytowy pojazdów ciężarowych dla mieszkańców pobliskich okolic, mam pytanie. Czy istnieje szansa na rewitalizację małego odcinka linii kolejowej nr 302 Malczyce-Marciszów, która akurat przebiega przez planowaną budowę wspomnianej obwodnicy Granicznej? Linia ta znajduje się zaraz przy pobliskich kamieniołomach, niszczeje od około 30 lat, wcześniej była również wykorzystywana m.in. do wywożenia granitu. Linia jest połączona ze stacją Strzegom Miasto - rewitalizując kawałek tej linii, utworzyłoby się "bocznicę" do stacji Strzegom Miasto i powstałby dodatkowy kanał dystrybucji granitu, odciążając przy tym duży już ruch drogowy w tej okolicy, zwiększajac bezpieczeństwo. Remont estakady i wznowienie ruchu pociągów towarowych z Grabiny jest dobrym przykładem na powodzenie tego typu działań. Pozdrawiam serdecznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Jest to dobry pomysł, ale o takie inwestycje muszą starać się przedsiębiorcy. Nie wiem na ile PKP chciałoby inwestować w ten krótki odcinek na tzw. bocznicę. Nie są to tanie sprawy. Inicjatywa jest po stronie firm kamieniarskich. My mamy inną inicjatywę, by linię 302 zmienić w ścieżkę rowerową Strzegom-Malczyce, by do Odry dojechać rowerem. Czynimy w tym temacie starania, ale to nie przeszkadza bocznicy, bo przy drodze tzw. "Obwodnicy Granicznej" planujemy ciąg pieszo-rowerowy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 4 ... 8 Następna strona